Книга

Книга Правопис. Основні орфограми в коренях, префіксах і суфіксах

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-25

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 25.11.2024




Основні орфограми в коренях, префіксах і суфіксах



Тексти для контрольних диктантів

диктант текст правопис орфограма

Текст № 1

Спочатку докочується луна. Спочатку дослухаєш, як далекий підземний гул століть викочує перед тобою палахкочуче світило велетенських розмірів. Над кожним поколінням, яке спромагається на повагу до себе, сходить Дайте. Середньовіччя мало на нього права як на флорентійського пріора, як на равенського вигнанця, людство ж завжди має на нього право як на генія.

Вихори пристрастей тогочасних так винищили цю надлюдську постать, а на бліде чоло поклали знак такої незбагненної скорботи і суворої всевладності, що з флорентійця, певно, ніколи не спаде містичний плащ напівлюдини — напівбога. Навіть наша доба, густо просякнута раціоналізмом і скепсисом, теж ні на що не здатна, крім подиву. І коли одна веронська балакуха шепотіла сусідці, пальцем показуючи на поета, що проходив поруч: «Глянь-но, он іде та людина, яка щодня спускається в пекло», важко не повірити їй і зараз, абсолютно упевнившись в атеїстичних твердженнях своєї доби, що пекло розташоване не під землею...

Історики пишуть, що незадовго перед народженням Данте у небі з'явилась комета. Її таємнича китиця віщувала щось незвичайне: маги бачили таку перед Різдвом Христовим, Светоній — у день смерті Цезаря, та комета цього разу була вже надто яристою. Друг і вчитель Дантів Брунетто Латіні віщував йому славу як астролог — проникливим доказом був гороскоп.

(За І. Драчем, 193 слова)

Текст № 2

Свій годинник — ношу із собою

Поведінка всього живого, від планктону до людини, пов'язана з циклами, що співвідносяться з тривалістю дня. Наприклад, листки багатьох рослин розкриваються на світанку і складаються, коли сонце заходить. Хоча буває й навпаки. Кожному, хто здійснював далекий авіапереліт, відомо про феномен «зсуву часу», коли людина погано почувається, опинившись в іншому часовому поясі. З середини XX століття вчені розмірковували, чи є така поведінка реакцією на зовнішні подразники. Сьогодні ми знаємо, що вона зумовлена внутрішніми механізмами, що одержали назву «біологічний годинник».

Дослідження, що дають змогу дізнатися, як саме працює біологічний годинник в організмі людини й тварин, поки ще не закінчені. Зокрема, експерименти на плодовій мушці показали, що, змінюючи всього один ген, можна одержати мушок, позбавлених внутрішнього годинника, які страждають безсонням або надміру сплять.

У людини занепад життєвих сил припадає на 3 - 4 години ранку. Всі фізіологічні функції, від подиху до серцебиття, підкоряються цим циклам. Погане самопочуття при перельоті кількох часових поясів виникає через їх порушення, тому що організм намагається синхронізувати внутрішній годинник зі світлим часом доби на новому місці. Але час адаптації неоднаковий для всіх фізіологічних і психічних функцій, тому ми почуваємося недобре кілька днів, поки не відновиться синхронізація.

(За О. Солодовнік, 185 слів)

Текст, № З

Шалений був народ — запорожці! Усе йому дурниця: чи жити, чи вмерти — йому байдуже; що людям плач, те йому іграшка.

Добрії молодці багато інколи діяли людям шкоди по Вкраїні, да, мимо того, якось припадали до душі всякому. Не раз доводилось мені самому слухати, як інший дід, споминаючи їх пакості, зачне було їх коренити, а далі, як заговориться, як забалакається про їх звичаї да ходи, то й сам не знає, чого йому її жаль стане сіромах, і зачне сива голова гуторити про них, як про своїх родичів. Чим же то, чим тії запорожці так припадали до душі всякому? Може, тим, що вони безпечні, да разом якось і смутно дивились на божий мир. Гуляли вони і гульнею доводили, що все на світі суєта одна. Не треба було їм ні жінки, ні дітей, а гроші розсипали, як полову. Може, тим, що Запорожжє іспоконвіку було серцем українським, що на Запорожжі воля ніколи не вмирала, давні звичаї ніколи не забувались, козацькі предковічні пісні до посліду днем не замовкали. І було на Запорожжі, як у горні іскра: який хоч, такий і розідме з неї вогонь. Тим-то, мабуть, воно й славне поміж панами й мужиками, тим воно й припадало до душі всякому!

(За П. Кулішем, 190 слів)

Текст № 4

Не руйнуйте білої казки

Сніг, перший сніг, звеселив вихльостану дощами землю. Пухнастий — мовби з неба здмухнуло вату, він ішов цілу ніч і до ранку встиг обдарувати все довкола пишною обновою. І люди вранці поспішали, усміхнені, бо й вони змінили плащі на шуби.

Радість першого снігу зрозуміла всім, особливо дітям. Цілий день вони «купалися» в снігу — вели справжні баталії, рясно обліпивши геть усі пагорби. Навіть там, де влітку були газони,— також господарювали діти. І вже під вечір чи не в кожному подвір'ї на нічну варту ставали великі й малі снігові баби.

Коли з'явився цей дивовижний зоокуточок, достоту ніхто не знає. Кажуть, нібито якийсь хлопчина з робітничого гуртожитку, в якому мешкають молоді метробудівці, разом із малятами створив цю Білу казку. Просто попід вікнами великого будинку, поряд з автобусною зупинкою, ожили, ніби щойно зійшли з екрана, добродушний Крокодил і маленький Слоник, потішний Колобок і хитра Лисичка, кумедний Зайчик і лукавий Вовчисько... Довкола — біла стіна і снігова сторожа: лихим сюди вхід заборонено!

Усі, хто йшов з роботи, наближалися, ставали і довго милувалися сніговими скульптурами. Вже й вечір підняв сині вітрила, а люди стояли, зачаровані Білою казкою. Вже й ніч прийняла під свою варту цю дивовижу, і вдячні глядачі подумки казали казковим створінням «До побачення!»

(За І. Складаним, 198 слів)

Текст № 5

Наш край дзвенить піснями

Великий знавець фольклору, письменник Михайло Стельмах писав: «Великий наш народ, і великі, прекрасні його духовні скарби: серед них уже віки вечірньою і світанковою зірницею висяює, тривожить, бентежить і радує серця людей народна пісня, де в одно, як три казкові дороги, зійшлися нетлінне слово, глибока душевність і чародійство голосу».

Ось так ємко визначив суть народної пісні письменник. Тієї пісні, чиє коріння сягає сивої-пресивої давнини, коли наші пращури виказували в цих творах усної народної творчості і біди свої, і жалі, розповідали одне одному про минуле краю свого, разом мріяли про щастя-долю. Перейнявшись душею якоюсь окремою мелодією, почутою одного разу, друга людина видозмінювала її, вигранюючи слово й музику, збагачуючи на власне розуміння, аби пісня стала ще яскравішою та проникливішою... Таким чином, колективно творилися пісні, думи та балади, котрі увійшли в нетлінну скарбницю українського народу.

Скільки ж маємо їх — пісень народних? Вірніше, скільки їх дійшло до нашого часу? Адже ж записати вдалося, звичайно, не всі. Фольклорні твори — основа художнього репертуару таких відомих у світі колективів, як хор імені Григорія Верьовки, капели бандуристів, Буковинський народний хор, ансамбль «Полісся»... Десятки сотень творів звучать у виконанні аматорських хорових колективів, вокально-інструментальних ансамблів.

(За І. Лепшею, 190 слів)

1. Прекладіть з російської мови на українську

Мать

Одна бедная мать не спала. Она приникла к изголовью дорогих сыновей своих, лежавших рядом, она расчесывала гребнем их молодые, небрежно всклокоченные кудри и смачивала их слезами; она глядела на них вся, глядела всеми чувствами, вся превратившись в одно зрение и не могла наглядеться! Она вскормила их собственной грудью, она взрастила, взлелеяла их и только на один миг видит их перед собой.

Н.Гоголь

1. Побудуйте розповідь, використавши висловлювання як початок :

Нема того краму - щоб купити маму

2. Розставте прізвища в алфавітному порядку.

Гамалія, Чубинський, Заньковецький, Гжицький, Січинський, Кухаренко, Кальченко, Кметь, Івченко, Зюков, Абашев, Ухов, Опанасюк, Мстиславець

Ключ. У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте речення

3. Правопис приголосних

4. Фонетичний розбір слів. Приклади

1. Доберіть синоніми до поданих слів :

армія, дружити, говорити, жорстокий, військовий, команда, присяга, бойовий, вітання, сумлінно, старанно, славний

2. Розкажіть про свою рідну хату(квартиру), рідне село, рідне місто

3. Вживання великої літери

4. Словотвір. Основні способи творення слів

1. Напишіть твір на тему:

Як тебе не любити, Києве мій...

2. Складіть і запишіть 20 словосполучень "прикметник + іменник" на єдину тематику

3. Запишіть слова в дві колонки :

А) у які вставили м’який знак,

Б) у які не треба вставляти м’який знак

кавказ..кий, тюр..ма, астрахан..ський, різ..бяр, арал..ський, камін..чик, ремін..чик, щіл..ний, емул..сія, мален..кий, електропаял..ник, астрахан..ці, щонаймен..ший, нян..чити, економіч..ний, шахтарс..кий, емал..ований

Ключ. З перших букв прочитаєте крилатий вислів

4. Чергування голосних. Приклади

1. Складіть гумористичну розповідь, використовуючи слова

відпускати, пускати, видавати, продавати

2. Поясніть вислів :

Чий хліб їси, під того дудочку й скачи

3. Спрощення в групах приголосних

4. Написання ЬО, ЙО. Приклади

1. Від кожного з поданих дієслів утворіть слова з різними префіксами : пекти, кинути, класти, йти, шкрябати, м’яти, бути, їхати, крутити, фотографувати, гнути, писати, ділити, шкодувати

2. Пояснити вислів :

Чом, чом, земле моя, так люба ти мені?

3. Правопис префіксів

4. Лексика за походженням

1. Напишіть твір-мініатюру про свою маму

2. Перекласти українською мовою :

пять, любовью, матерью, пьют, имя, предьявит, безьязыкий, премьера, дезинформация, Вьетнам, посвященный, обьявить, предьюбилейный, здоровье, обязанность, трёхярусный, обьединение, мяч, соловьи

3. Правопис голосних

4. Українська мова, її місце у розвитку суспільства

1.Напишіть твір-мініатюру на тему:

Земле рідна! Мозок мій світліє,

І душа ніжнішою стає,

Як твої сподіванки і мрії

У життя вливаються моє.

В.Симоненко

2. Слова в кожній групі розставте за алфавітом:

сад, вишенька, жайворонок, зерно, холодно, ліс, листопад, переліт, зранку, зовсім, доверху, чисто, здогад, личко, лицар, жердка, щітка, шланг,віз, горб, радощі, цукор

3. Чергування голосних

4. Фонетика. Загальна характеристика.

1. Перекласти українською мовою:

лопнуть со смеху, терпение лопнуло, лопнул стакан, лопнула струна, лопаются почки; принять меры, принять во внимание, принять закон, принять вид, принять к сердцу, принять к сведению

2. Поясніть вислів:

Свій хліб найситніший

3. Вживання м’якого знака

4. Яка різниця між словотвірним розбором та розбором слів за будовою? Приклади

1. Напишіть твір, використавши дане висловлювання як початок:

З хлібом у нас зустрічають гостей,

хліб на весіллях цвіте в короваї.

І кращих немає на світі вістей,

ніж - хліб уродився у рідному краї

П.Воронько

2. Доберіть синоніми до слів :

місто, вулиця, чоловік, громадянка, машина,

центр, жінка, людина, господар, директор,

інтерв’ю

3. Синоніми, антоніми, омоніми. Їх значення, приклади

4. Правила переносу

1. Складіть речення , в яких би слово ГОСПОДАР було б вжите в різних значеннях

2. Поясніть вислів :

Віддаю хліборобові шану - найстаріший-бо хліб

на землі !

М.Сингаївський

3. Чергування приголосних. Приклади.

4. Правопис слів іншомовного походження

1. Напишіть твір-мініатюру на тему:

Забудеш рідний край - тобі

твій корінь всохне.

П.Тичина

2. Слова розставте за алфавітом:

степ, стебельце, вівчар, зола,жар, вилов, відліт, вище, хороше, удруге, число, яйце, підріс, палац, питання, відступ, виступ, відплата, підрив, шарж, футляр, хром.

Ключ. З останніх букв записаних слів прочитаєте прислів’я

3. Правопис складних слів

4. Орфографія. Основні принципи українського правопису

1. Напишіть міні-твір, використовуючи слова :

сказати, мовити, промовляти, розмовляти,базікати,

говорити, вичитувати, розвадитися, воркувати

2. Поставте правильно наголос, складіть з даними словами речення :

Київщина, Одещина, Харківщина, Полтавщина,

Сумщина, Донеччина, Васильківщина, українець,

Україна, український, по-українському.

3. Фразеологія української мови

4. У ліву колонку випишіть слова з вставленою буквою И, у праву - з вставленою буквою Е :

бл..зенько, ос..литися, справ..дливий, д..ректор, гр..белька, зш..вати, дал..ч, неприм..ренний, зв..чайний, сп..нити, квіт..нь, дж..рело, кр..ниця, зн..сти, в’єтнам..ць, заст..лати, ущ..мити, зат..кти, оц..нкований, ос..ледець, ст..лити, відд..рати, дят..л.

Ключ. Підкресліть у кожному слові другу від початку букву. З цих букв прочитаєте вислів Ю.Фучика

1. Написати твір на тему:

Людина не вічна на цій землі. А діла, які вона залишає по собі,- ото корінь життя людського, з якого згодом проросте молоде буйне пагіння

І.Цюпа

2. Складіть і запишіть по 5 речень зі словами:

замісник

заступник

3. Спрощення у групах приголосних

4. Іменник, загальна характеристика

1. Складіть і запишіть 15 речень на тему:

Київ - столиця України

2. Перекласти українською мовою:

мешать карты, мешать кашу, мешать товарищу, мешать краски, не мешай мне, мешать танцевать, мешать играть, не мешало бы выступить, не мешало бы сказать, смешать в одну кучу, мешать работать, не мешало бы поехать, не мешало бы купить, мешать кушать, мешать идти.

3. М’який знак в українській мові

4. Прикметник, загальна характеристика

1. Придумайте діалоги, вживаючи слова:

дружка, товаришки, друзяки, товариство, компанія

2. Прокоментуйте вислів :

Життя як життя. Коли й допечуть тобі до живого, а потім глянеш... твою ж таки роботу видно...Недарма виходить живеш.

О.Гончар

3. Склад слова. Наголос.

4. Числівник, загальна характеристика

1. Запишіть 20 слів з префіксами : пре-, при-, прі-, пере-,

пред-, з-, без-, роз-, через-,

перед-, між-, підж-, об-, понад-.

2. Поясніть вислів :

Люблю України коханої небо

В.Сосюра

3. Апостроф в українській мові

4. Займенник, загальна характеристика

1. Поставте правильно наголос. З виділеними словами складіть і запишіть речення.

Атом, адже, аргумент, батьківський, айва, астроном, бешкет, ампер, соломинка, статуя, байдуже, чотирнадцять, магазин, горілиць, столяр, циган, двоскладовий, жадоба, індустрія, вершник, Гамлет, подруга, відвезти.

2. Напишіть міні-твір, використовуючи синоніми, на вільну тему

3. Правила переносу слів

4. Дієслово, загальна характеристика

1. Придумайте речення, в яких подані слова були б омонімами:

пора, лист, край, бал, міна, вид, засів, забіг, клуб

2. Поясніть вислів:

Україно! Ти для мене диво!

І нехай пливе за роком рік,

Буду, мамо, горда і вродлива,

З тебе дивуватися повік

В.Симоненко

3. Орфографія. Орфоепія. Загальна характеристика.

4. Прислівник, загальна характеристика.

1.Складіть і запишіть 20 слів з префіксами: пре-,при-,прі-,пере-,пред-, з, без-,роз-,через-,перед-,між-,під-,об-,понад-.

2.Випишіть слова у три колонки: 1) ті, які не переносяться, 2) при переносі залишаємо дві букви на рядку, 3) при переносі залишаємо три букви. Якщо можливий подвійний перенос, то записуємо в обидві колонки.

Піджива, сплав, кряж, подзвін, в¢яне, ями, підземний, ущент, інструмент, розірвані, джгут, перепел, яничар, усі, юні, годжусь, надзвичайне, гайок, задзижчати, ірис, в¢юн, удвох, книголюб, іду, ярмо, уміє, перекладач, сиджу, ялина.

Ключ. З останніх букв виписаних слів прочитаєте вислів О.Гончара

3.Принципи українського правопису. Дати характеристику, навести приклади.

1.Від кожного з поданих дієслів утворіть слова з різними префіксами та суфіксами.

Пекти, кинути, класти, йти, шкрябати, м¢яти, бути, їхати, крутити, фотографувати, гнути, писати, ділити, шкодувати.

2.Як правильно перенести слова?

Нежданий, прослужити, застелити, призвати, підробити, відробити, наступати.

3.Одиниці мови. Їх види.

4.Основні норми української вимови

1.Напишіть, де треба, слова з великої букви і поясніть її вживання.

будинок учених україни, товариство української мови ім. т.г.шевченка, студентська конференція, обласний суд, новий рік, народний депутат, україна, ясинувата, донецьк, донецький обласний театр, народна палата індії

2.Запишіть українською мовою. Порівняйте правопис складних слів в обох мовах.

Видеотелефон, авиазавод, миноискатель, замдиректора, генерал-майор, ракета-носитель, кают-кампания, пол-Азии, зоотехник, горихвостка, сорокаметровка, редколлегия, пол-арбуза, киловатт-час, иван-чай, Камень-на-Оби, юго-восток, иван-да-марья, генерал армии, кинофотопленка, пчеловод, белоручка, сорвиголова.

3.Основні способи творення слів. Навести приклади.

4.Орфоепія. Транскрипція, правила транскрипції

1.Запишіть слова разом або через дефіс, поясніть їх правопис.

Пів/острів, пів/дня, пів/Америки, пів/автомат, пів/аркуш, пів/овал, пів/Азії, напів/провідник, пів/яблука, пів/ящика, пів/олівця, пів/огірка, пів/Києва, пів/Москва, пів/життя, пів/сотні, пів/озера, пів/метра, пів/апельсина, пів/року, пів/книжки.

2. Перекладіть на українську мову. Порівняйте вимову й правопис Е, О після шиплячих.

На венчиках луговых цветов покачивались смуглые дикие пчелы.

Глаза ее заискрились, и щеки запылали.

Река еще не замерзла, и ее свинцовые волны грустно чернели в однообразных берегах.

3.Морфологія. Дати загальну характеристику всіх частин мови.

1.Випишіть слова в дві колонки: 1) із вставленою буквою А; 2) із вставленою буквою О.

Б..рсук, л..мав, к..лач, к..зацтво, п..сол, допом..гати, окс..мит, сл..в’яни, ..таман, зл..мати, зл..млене, ..брикос, б..гатослівність, см..лоскип, скр..єні, м..роз, х..зяїн, п..гон, п..гано, г..рячі.

Ключ. З останніх букв прочитаєте прислів’я.

2. Написати твір-роздум на тему:

"Яку майбутню сім’ю я сподіваюсь мати"

1. Розкриваючи дужки, запишіть у дві колонки слова: 1) які пишуться через дефіс; 2) які пишуться разом.

Пів/ночі, пів/ескадрона, пів/Миргорода, пів/Острога, пів/пляшки, пів/оберт, пів/лимона, пів/Венери, пів/овал, пів/вікна, пів/Алушти, пів/автомат.

Ключ. З перших букв, що йдуть за частиною ПІВ-, прочитаєте народне прислів¢я. (Мова - не полова)

2. Написати твір-роздум на тему:

"Мої захоплення"

3 Від поданих нижче іменників утворіть прикметники із суфіксами -ськ(ий), -цьк(ий), -зьк(ий):

Київ, Запоріжжя, Прилуки, товариш, Донецьк,

узбек, Кременчук, Париж, Чернівці, Торез.

8. Домашнє завдання:


Підготувати проекти на тему «Географічні назви нашого краю».

Для цього об’єднайтеся в групи по 2–4 учні і підготуйте невеликі повідомлення про похідні географічні назви вашого населеного пункту, району чи області (назви сіл, міст, мікрорайонів, кутків, вулиць, рік, гір, лісів, парків, урочищ). Зверніть увагу, що йдеться лише про ті назви, які утворені певним способом словотворення, є похідними від інших слів.

Також можна підготувати відповідні фотоматеріали, карти, запросити старожилів, музейних працівників, істориків.

План підготовки повідомлення

-                     Обрати географічну назву (кілька назв), про яку ви готуватимете повідомлення.

-                     Поцікавитися у старожилів, краєзнавців, учителів, знайомих, що їм відомо про цю назву. Скористатися відповідною довідковою літературою. З’ясувати, у який час могла виникнути назва і хто її міг дати.

-                     Визначити, від якого слова походить назва, вказати спосіб словотворення та морфеми.

-                     Якщо у вас з’явилася власна гіпотеза походження назви, спробувати її довести.

Размещено на Allbest.ru

1. Реферат Проектирование и изготовление мебели
2. Контрольная работа на тему Анализ финансовой отчетности 5
3. Реферат Пространство и время истоки и содержание понятий
4. Реферат Принципы рационального размещения розничной торговой сети в городах
5. Сочинение на тему Байрон д. - Подвиг героя1
6. Реферат на тему Aol Essay Research Paper Amy LinkEIU 4051Paper
7. Реферат на тему Andy Warhol Essay Research Paper
8. Курсовая Вибір способу збирання породи й розрахунок продуктивності збирального встаткування
9. Контрольная работа на тему Анализ состояния рынка информационных продуктов и услуг
10. Курсовая История развития криминалистики в советский и послесоветский период