Курсовая

Курсовая Кредит 2

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-25

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 23.11.2024



ЗМІСТ
Уведення....................................................................................3

1. Поняття про кредит, його сутність і необхідність.............................4

2. Функції кредиту і принципи сучасної системи кредитування .......9

3. Форми кредиту, використовувані на сучасному етапі.........................13

3.1. Банківський кредит..................................................................13

3.2. Комерційний кредит..............................................................18

3.3. Споживчий кредит..........................................................20

3.4. Державний кредит..........................................................21

3.5. Міжнародний кредит...........................................................23

3.6. Лихварський кредит............................................................26

4. Роль кредиту в розвитку ринкової економіки...................................27

Висновок................................................................................29

Список літератури.......................................................................30
УВЕДЕННЯ
З розвитком товарного виробництва, коли гроші починають виконувати функцію засобів платежу й обмін Товар-Гріш-Товар приймає форму Товари-Зобов'язанн-Гроші, тобто з тимчасовим розривом між продажем товару й одержанням за нього оплати, з'являються кредитні гроші. Вони виступають зобов'язанням, що повинне бути погашене через заздалегідь установлений термін. У зв'язку з цим з'являються фінансово-кредитні відносини, що регулюють правову сторону такої форми оплати.

Кредит забезпечує більш швидке огортання капіталу, тому що за куплений товар можна заплатити пізніше, а також збільшення капіталу за рахунок залучення засобів інших компаній і банків.

Кредит - це одна з найважливіших на сьогоднішній день економічних категорій. Обрана мною тема актуальна, тому що кредитні відносини в сучасних світових умовах досягли найбільшого розвитку. На даний момент уже можна говорити не тільки про регулярне збільшення обсягів коштів , наданих у позичку, але і про розширення суб'єктів кредитних відносин і про ріст різноманіття цих операцій.

У підприємств усіх форм власності всі частіше виникає потреба залучення позикових засобів для здійснення своєї діяльності і витягу прибутку. Найбільш розповсюдженою формою залучення засобів є одержання банківської позички за кредитним договором.
1.         ПОНЯТТЯ ПРО КРЕДИТ, ЙОГО СУТНІСТЬ І НЕОБХІДНІСТЬ
Кредит походить від латинського "kredіtum" (позичка, борг). У той же час "kredіtum" переводиться як "вірую", "довіряю". У широкому змісті слова, і з юридичної і з економічної точок зору, кредит - це угода, договір між юридичними чи фізичними особами про  чи позику позичці. Один з партнерів (позикодавець, кредитор) надає іншому (позикоодержувачу, позичальнику) гроші (іноді майно) на певний строк з умовою повернення еквівалентної вартості, як правило, з оплатою цієї послуги у вигляді відсотка. При кредиті з'являється договір  чи позики позички (поняття позики і позички можна використовувати як синоніми). У сучасних умовах усі позички оформляються у виді грошового кредиту, і кредитні відносини є частиною всіх грошових відносин. Головне, що відрізняє грошову позичку від всіх інших форм грошових відносин  - це зворотний рух вартості. У кредиті знаходять вираження виробничі відносини, що коли хазяюють суб'єкти, держава,  чи організації окремі громадяни передають один одному вартість на умовах зворотності в тимчасове користування.

Під кредитними відносинами маються на увазі всі грошові відносини, зв'язані з наданням і поверненням позичок, організацією грошових розрахунків, емісією наявних грошових знаків, кредитуванням інвестицій, використанням державного кредиту, здійсненням страхових операцій (частково) і т.д. Гроші виступають як засіб платежу усюди, де є присутнім кредит. Навіть коли позичальник одержує, наприклад, насінну позичку, вона оформляється у формі грошового кредиту. Отже, кредит - особлива форма руху грошей. Це категорія ринкова. Ринок повинний обслуговуватися особливим фондом коштів  (назвемо його позичковим фондом суспільства), що можуть надаватися економічним суб'єктом на умовах зворотності. Формою руху позичкового фонду і є кредит. Кредит обслуговує рух капіталу. Завдяки кредиту в господарстві продуктивно використовуються засоби, що вивільняються в ході роботи підприємств, у процесі виконання державного бюджету, а також заощадження окремих громадян і ресурси банків.

Як з'являються засоби, які можна використовувати як  позикові ресурси для задоволення нестатків товаровиробників і держави? Вільні кошти  утворяться в процесі господарської діяльності підприємств. Одержавши виторг від реалізованої продукції, підприємство поступове, частинами витрачає її на покупку сировини, палива, матеріалів, частина отриманого прибутку воно теж використовує не  відразу, а через деякий час після її надходження. У підсумку утворяться  тимчасово вільні кошти  на рахунках підприємств у банках. Тимчасове вивільнення засобів відбувається також і в результаті того, що вартість основних фондів переноситься на зроблені товари вроздріб  і повертається до підприємств у грошовій формі. Витрачаються ці засоби поступово, у зв'язку з чим утворяться вільні грошові ресурси у виді невикористаних амортизаційних фондів. Заробітна плата робітникам та службовцям звичайно виплачується два рази на місяць, а надходження грошей за продану продукцію відбувається частіше, що теж забезпечує на визначені терміни вивільнення коштів . Надходження коштів  у бюджет і їхню витрату не завжди збігаються в часі, тому на якийсь період утворяться вільні залишки коштів .                                 

Грошові заощадження виникають у населення в зв'язку з перевищенням  доходів над поточними витратами. Зберігаючи засобу на рахунках, населення  передає їх у тимчасове користування банкам, що використовують ці засоби як ресурси для кредитування.                        

Потреба в засобах у всіх осередках суспільства коливається. В економічних суб'єктів звичайно в обороті знаходиться сума власного  капіталу й у періоди, коли потреба в засобах перевищує мінімум, вона може задовольнятися за рахунок одержання позикових засобів. Таким чином, тимчасово вільні кошти  не залишаються невикористаними, а утягують у корисний господарський оборот, що прискорює темпи відтворення і сприяє найбільш раціональній  витраті всіх грошових фондів. Засобу позичкового фонду використовуються для капітальних вкладень - відтворення основних фондів у випадках, коли  чи галузі підприємству необхідно здійснити витрати до фактичного нагромадження  ресурсів (амортизації, прибутку). З ростом економіки і розвитком господарства збільшується і розмір кредитних ресурсів. Таким  чином, до складу ресурсів для кредитування (позичкового фонду) входять грошові резерви підприємств і організацій, що вивільняються в процесі кругообігу капіталу, грошові резерви, що виступають у виді спеціальних фондів, а також фонд амортизаційних відрахувань, використовувані для капіталовкладень, державний грошовий резерв, що складається із сум поточних грошових ресурсів бюджету, фонд коштів , спеціально виділюваний для розвитку кредитних відносин  (наприклад, для довгострокового кредитування капіталовкладень), грошові нагромадження населення, аккумулируемые банками, емісія грошових знаків, здійснювана відповідно до  потреб росту обороту готівки . Кредит є засобом міжгалузевого і міжрегіонального перерозподілу грошового капіталу. Кредитні відносини обумовлені безупинним кругообігом засобів у господарстві і дозволяють ефективно використовувати усі фонди коштів  для потреб виробництва, торгівлі і споживання.

Об'єктивна необхідність кредиту обумовлена особливостями кругообігу капіталу, якими є: постійне утворення грошових резервів і виникнення тимчасових додаткових потреб у них; різна тривалість обороту засобів в окремих осередках господарства, тісне переплетення наявного і безготівкового обороту засобів;  відокремлення капіталу в рамках економічних суб'єктів. Об'єктивність існування, утворення і використання позичкового фонду і конкретної форми його руху - кредиту викликається необхідністю: подолання протиріч між постійним утворенням грошових резервів, що осідають у процесі обороту в підприємств різних форм власності, бюджету і населення, і повним використанням їх для нестатків відтворення; забезпечення безупинного процесу кругообігу капіталу в умовах функціонування численних галузей і підприємств із різною тривалістю кругообігу засобів (від одного дня до декількох років); організації функціонування засобів звертання і платежів, заснованих на кредитному характері эмитирования грошових знаків і безготівкових засобів; комерційної організації керування підприємствами. У процесі кругообігу капіталу вільні ресурси, що вивільняються в одних господарських ланках, можуть бути використані в інші. Справа в тім, що в різних галузей і підприємств час виробництва і реалізації продукції неоднаково. Коли продукція в одного виробника готова, у покупця може не виявитися досить засобів для її придбання. Така різна швидкість обороту засобів у різних, тісно зв'язаних між собою господарських організацій вимагає залучення  кредитів для забезпечення безперебійного процесу виробництва і реалізації продукції. Об'єктивна необхідність кредиту обумовлена також комерційною організацією керування підприємствами в умовах ринку, коли на кожнім підприємстві в процес безупинного кругообігу індивідуального  капіталу виникає потреба в додаткових  чи сумах, навпаки,  тимчасово вивільняються грошові ресурси. За допомогою кредитного механізму ці коливання гнучко регулюються і підприємства дістають кошти, потрібні їм для нормальної роботи. Особливо велика роль кредиту в організації оборотного капіталу підприємств, що мають сезонні умови постачання,  чи виробництва реалізації. Кредит їм потрібно для формування тимчасових запасів. Але і підприємствам, не зв'язаним із сезонними умовами роботи, також необхідні позички. У будь-якого підприємства оборотні фонди і фонди звертання те зменшуються, те збільшуються, при цьому міняються пропорції між капіталом, що знаходиться в товарної, продуктивної й у грошової формах. Дана обставина порозумівається тим, що величина виробничих запасів постійно коливається в залежності від термінів надходження сировини і матеріалів. Величина залишків готових виробів і необхідних підприємству коштів  також залежить від умов постачання, термінів одержання платежів від покупців і оплати рахунків постачальників, термінів виплати заробітної плати і т.д. Тому, незважаючи на рівномірний процес виробництва, у підприємств несезонних галузей господарства в процесі кругообігу засобів постійно утворяться короткочасні відхилення від установлених середніх величин. Об'єктивний процес припливів і відливів засобів в окремих підприємств вимагає визначеної гнучкості всієї системи організації капіталу.

Велика роль кредиту й в інвестиціях, у відтворенні основних фондів. Антиципационное властивість кредиту (здатність передбачати майбутні доходи) забезпечує здійснення капітальних вкладень ще до того, що як хазяює суб'єкт нагромадить прибуток і амортизацію для інвестицій. Сполучення власного капіталу з позиковим дозволяє оперативно реагувати на прогрес технології, швидко здійснювати витрати на впровадження новітніх наукових досягнень.

Говорячи про значення кредиту в розвитку економічних зв'язків між галузями і регіонами, у підвищенні ефективності виробництва, необхідно показати його роль у створенні і використанні доходів і прибутку. Справа в тім, що кредит обслуговує процес створення, розподіли і використання доходів. Кредит і кредитна система, обслуговуючи кругообіг засобів, беруть участь у розподілі валового продукту. Без функціонування кредиту неможливий був би перерозподільний процес.

Необхідність кредиту виявляється й у тім, що на його основі здійснюється емісія грошей як платіжних засобів. Образно виражаючи, можна сказати, що власне кажучи кредит - батько всіх грошей, емісія - їхня мати. Будь-яка емісія - наявна чи безготівкова - результат кредитної операції. Приріст емісії - це в той же час і приріст ресурсів позичкового фонду. Зрозуміло, даний ресурс повинний строго обмежуватися потребами  нормального грошового обігу з урахуванням дії закону грошового обігу.

У першій половині XІ в. в англійській буржуазній політичній економії виник науковий напрямок, що одержав назва "Банківська школа". Прихильники його намагалися довести недоцільність обмеження банківської емісії, оскільки розміри банкнотного звертання регулює сам ринок. Вони затверджували, що банкноти випускаються банками в порядку кредитування і регулярно повертаються при погашенні кредиту, тому їхня надлишкова емісія неможлива. Представники цієї школи - Т. Тук (1774-1858), Д. Фуллартон (1780-1849) виступали проти твердого обмеження випуску банкнот, встановленого в Англії в 1844 р. актом Р. Пиляючи, на противагу "Грошовій школі", що сповідала кількісну теорію грошей і доводила необхідність обмеження емісії для підвищення банківського відсотка в часи криз. "Банківська школа" виражала прогресивні погляди, домагаючись вільного розвитку кредиту, що міг сприяти еластичності системи банкнотного звертання, необхідного для розвитку промисловості і торгівлі. Зрозуміло, у теоретичних поглядах представників "Банківської школи" проглядалася істотна недооцінка небезпеки надлишкової емісії платіжних засобів. Сама по собі кредитна емісія банкнот не несе обмежень для надлишкової емісії, що держави охоче можуть використовувати для покриття бюджетного дефіциту. Кредитний характер емісії зовсім не виключає можливості зайвого випуску банкнот, особливо в умовах демонетаризации грошової системи.

Структура кредиту - це те, що залишається незмінним у кредиті. Елементами кредиту є     суб'єкти, що знаходяться в тісній взаємодії, його відносин. До них відносяться кредитор і позичальник. Також елементом структури кредитних відносин є об'єкт передачі - те, що передається від кредитора позичальнику і робить свій зворотний шлях від позичальника до кредитора.

Кредитор - сторона кредитних відносин, що надає позичку. Кредиторами виступають обличчя, що надали ресурси в господарство позичальника на певний строк. Джерелом засобів можуть стати як власні нагромадження, так і ресурси, запозичені в інших суб'єктів відтворювального процесу. Розміщаючи позичену вартість, кредитор забезпечує її продуктивне використання, як для своїх власних цілей, так і для цілей інших учасників відтворювального процесу.

Позичальник - сторона кредитних відносин, що одержує кредит і зобов'язана повернути отриману позичку. Позичальниками крім банків виступають підприємства, населення, держава. Традиційно банки при цьому стають колективними позичальниками, оскільки займають не для себе, а для інших.

Об'єктом передачі виступає позичена вартість, як особлива частина вартості. Насамперед , вона являє собою своєрідну нереалізовану вартість. Вартість, авансована за допомогою кредиту, створює основу для безперервності кругообігу виробничих фондів, усуває простої в їхньому русі і, у кінцевому рахунку, прискорює відтворювальний процес. 

Отже, кредит - це економічні відносини, що виникають між кредитором і позичальником із приводу вартості, зраджуваної в тимчасове користування.
2.         ФУНКЦІЇ КРЕДИТУ І ПРИНЦИПИ СУЧАСНОЇ СИСТЕМИ КРЕДИТУВАННЯ
Кредитний ринок виконує макроекономічну функцію. У сучасній економіці грошовий капітал накопичується в основному у виді грошового позичкового капіталу. Тому нагромадження грошового капіталу важливо, насамперед , з погляду  його впливу на весь хід відтворення, тобто в макроекономічному аспекті.

Функції кредитного ринку визначаються його сутністю і роллю, що він виконує в системі капіталістичного господарства, а також задачами по відтворенню капіталістичних виробничих відносин. При розгляді функцій кредиту варто враховувати відмінність їхній від ролі кредиту. Якщо функція - є прояв сутності, вираження суспільного призначення кредиту, то через роль розкриваються результати його використання на основі виконуваних функцій. Але, незважаючи на розходження понять функцій і ролі, вони взаємозалежні. За допомогою використання функцій кредиту економічні суб'єкти і суспільство в цілому домагаються ефективності виробництва, прискорення звертання і зростання доходів. У силу цього з'ясування функцій кредиту має велике практичне значення для забезпечення таких умов, при яких вони виявлялися б найбільше ефективно.

Треба відзначити три основні функції кредиту:

1.         Розподілу на поворотній основі коштів  (розподільна функція);   

2.         Створення кредитних засобів звертання і заміщення готівки  (емісійна функція);

3.         Здійснення контролю за ефективністю діяльності економічних суб'єктів (контрольна функція). 

Розподільна функція кредиту виявляється як при акумуляції засобів, так і при їхньому розміщенні, тобто за допомогою кредиту відбувається розподіл коштів  на поворотній основі. Ця функція чітко виявляється в процесі надання на час засобів підприємствам і організаціям (так само, як заощаджень населення) для задоволення їхніх потреб у грошових ресурсах. Таким чином, господарства забезпечуються необхідним оборотним капіталом і ресурсами для інвестицій.

Важлива функція  кредиту - створення кредитних засобів звертання і заміщення готівки  (емісійна функція). Виявляється вона в тім, що в процесі кредитування створюються платіжні засоби, тобто обороту надаються гроші, як у наявної, так і в безготівкової формах. Дана функція  кредиту виявляється і тоді, коли на основі заміщення готівки   відбуваються безготівкові розрахунки. Хоча функція кредиту - категорія об'єктивна, існуюча незалежно від волі і бажання людей,  кредитна система може створювати умови, що дозволяють повніше використовувати кредит для досягнення поставлених цілей. З обліком цього банкам і позичальникам рекомендується використовувати різні види позичок. Вибір їх - справа не тільки технічне. Вибираючи конкретний вид кредиту, позичальники враховують економічну доцільність, з'ясовують,  чи дозволяє дана форма кредитування найбільше повно використовувати позичку для підвищення прибутковості і розвитку їхньої діяльності.

Розглядаючи функції кредиту, доречно відзначити, що на їхній основі в господарстві здійснюється контроль карбованцем. Саме на базі кредитних відносин будується спостереження за діяльністю позичальників і кредиторів, оцінюються кредитоспроможність і платоспроможність  суб'єктів, що хазяюють, контролюється дотримання принципів кредитування. Це дало підставу деяким авторам говорити про властивий кредит контрольної функції. Любою кредитор - будь те банк,  чи підприємець  приватна особа - своєрідна через позичку контролює стан позичальника, прагнучи запобігти несвоєчасне повернення боргу.

Кредитні відносини в економіці базуються на визначеній методологічній основі, одним з елементів якої виступають принципи, строго дотримувані при практичній організації будь-якої операції на ринку позичкових капіталів.

До принципів кредитування відносяться:

"           зворотність і терміновість кредитування;

"           дифференцированность кредитування;

"           забезпеченість кредиту;

"           платність банківських позичок.

Розглянемо докладніше кожний із принципів.

          1.Зворотність є тією особливістю, що відрізняє кредит як економічну категорію від інших економічних категорій товарно-грошових відносин. Без зворотності кредит не може існувати, тому зворотність є невід'ємною частиною кредиту, його атрибутом.

Зворотність і терміновість кредитування обумовлена тим, що банки мобілізують для кредитування тимчасово вільні кошти  підприємств, установ і населення. Ці засоби не належать банкам, і в остаточному підсумку вони, придя в банк із різних сегментів ринку, у них і ідуть (споживче, комерційне кредитування і т.д.). Головна особливість таких засобів полягає в тому, що вони підлягають поверненню (вірніше відзначити, повинна бути готовність до повернення) власникам, що вклали їхній у банк на умовах термінових депозитів. Тому "золоте" банківське правило говорить, що величина і терміни фінансових вимог банку повинні відповідати розмірам і термінам його зобов'язань. Порушення цього основного принципу і приводить до банкрутства банку.

2.Терміновість кредитування являє собою необхідну форму досягнення зворотності кредиту. Принцип терміновості означає, що кредит повинний бути не просто повернутий, а повернутий у строго визначений термін, тобто в ньому знаходить конкретне вираження фактор часу. І, отже, терміновість є тимчасова визначеність зворотності кредиту. Термін кредитування є граничним часом перебування позичених засобів у господарстві позичальника і виступає тією мірою, за межами якої кількісні зміни в часі переходять у якісні. Якщо порушується термін користування позичкою, то спотворюється сутність кредиту, він утрачає своє справжнє призначення.

3.Дифференцированность кредитування означає, що комерційні банки не повинні однозначно підходити до питанню про видачу кредиту своїм клієнтам, що претендують на його одержання. Позичка повинна надаватися тільки тим госпорганам, що у стані його вчасно повернути. Тому диференціація  кредитування повинна здійснюватися на основі показників кредитування, під якими розуміється фінансовий стан підприємства, що дає впевненість у здатності і готовності позичальника повернути кредит в обумовлений договором термін. Ці якості потенційних позичальників оцінюються за допомогою аналізу їхнього балансу на ліквідність, забезпеченість господарства власними джерелами, рівень рентабельності на сучасний момент і в перспективі.

Ступінь кредитоспроможності (чи рівень кредитоспроможності) клієнта є показником індивідуального чи приватного кредитного ризику для банку, зв'язаного з конкретним клієнтом, конкретною позичкою, виданої клієнту.

4.Забезпеченість кредиту закриває один з основних кредитних ризиків - ризик непогашення позички. Якби  не приймався в увагу цей принцип, то банківська справа перетворилася б у спекулятивне заняття, де високий ризик ведення операцій привела б до різкого росту процентних ставок.

Треба відзначити, що рішення проблеми забезпеченості кредиту залежить від типу кредитування і від суб'єкта позички. Якщо говорити про велику компанію, що успішно працює протягом  десятиліть, що має гарну і тривалу кредитну історію, що займає лідируючі позиції на ринку, очолювану відомими професіоналами, то рішення питання з забезпеченням кредитів вимагає одного підходу. Правда, треба сказати, що російська банківська практика дає приклади проблемних кредитів, що приводять до банкрутства великих банків. Наприклад, Західно-Сибірський металургійний комбінат не повернув кредит Кредобанку, що виразилося в банкрутстві найстаршого російського банку. Пан Агапов, будучи одним з ведучих професіоналів у фінансовій області, не прийняв в облік чисто російський "форс-мажор" - "завод вирішив не повертати кредит і от банк ні, а завод продовжує працювати". Звичайно, такої російської специфіки кредитної роботи не можна навчиться ні по яких підручниках і тут можливо тільки навчання на помилках інших, щоб не допускати своїх.

Якщо розглядати питання позички для малого підприємства, тільки зареєстрованого і починаючого свою підприємницьку діяльність з нуля, то тут без рішення питання з забезпеченням видавати кредит не можна. Цікава позиція з забезпеченням при споживчому кредитуванні, де можливий статистичний підхід оцінки кредитного ризику (наприклад, метод кредитного скоринга для добору позичальників) і забезпеченням може бути гарний набір визначених критеріїв позикоодержувача.

Техніка кредитного скоринга була вперше запропонована американським економістом Д. Дюраном на початку 40-х м.м. для добору позичальників по споживчому кредиті. Дюран відзначав, що виведена їм формула "може допомогти кредитному працівнику легко і швидко оцінити якість звичайного претендента на позичку, але в екстраординарних випадках її прогнозні якості слабшають".

У російських умовах чисте застосування коефіцієнтів Дюрана неможливо (напевно, саме наші випадки кредитування попадають у розряд екстраординарних), хоча були відомі успішні спроби застосування подібного підходу при масовому кредитуванні фізичних осіб.

5.Платність банківських позичок означає внесення одержувачами кредиту визначеної плати за тимчасове користування для своїх нестатків коштами . Реалізація цього принципу на практиці здійснюється через механізм банківського відсотка. Ставка банківського відсотка - це свого роду "ціна" кредиту. Платність кредиту покликана впливати на    господарський (комерційний) розрахунок підприємств, спонукуючи їх на збільшення власних ресурсів і ощадлива витрата притягнутих засобів. Банку платність кредиту забезпечує покриття його витрат, зв'язаних зі сплатою відсотків за притягнуті в депозити чужі засоби, витрат по змісту свого апарата, а також забезпечує одержання прибутку для збільшення ресурсних фондів кредитування (резервного, статутного) і використання їх на власні й інші нестатки.

При розгляді питання розміру плати за кредит, банки повинні враховувати наступні фактори:

"           ставка рефінансування ЦБ РФ;

"           середня процентна ставка залучення (ставка залучення міжбанківських  чи кредитів ставка, що сплачується банком по депозитах різного виду);

"           структура кредитних ресурсів (чим вище частка притягнутих засобів, тим дорожче повинний бути кредит);

"           попит на кредит з боку потенційних позичальників (чим менше попит, тим дешевше кредит);

"           термін, на який испрашивается кредит, вид кредиту, а точніше ступінь його ризику для банку в залежності від забезпечення;

"           стабільність грошового обігу в країні (чим вище темп інфляції, тим дорожче повинна бути плата за кредит, тому що в банку підвищується ризик утратити свої ресурси через знецінювання грошей).

Сукупне застосування на практиці всіх принципів банківського кредитування дозволяє дотриматися як макроекономічні інтереси, так і інтереси на мікрорівні обох суб'єктів кредитної угоди - банку і позичальника.
3. ФОРМИ КРЕДИТУ, ВИКОРИСТОВУВАНІ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ
Класифікацію кредиту традиційно прийнято здійснювати по декількох базових ознаках. До найважливішого з них відносяться категорія кредитора і позичальника, а так само форма, у якій надається конкретна позичка. Виходячи з цього, варто виділити наступні шістьох досить самостійних форм кредиту, кожна з який, у свою чергу, розпадається на кілька різновидів по більш деталізованих класифікаційних параметрах.
3.1. БАНКІВСЬКИЙ КРЕДИТ
Банківський кредит одна з найбільш розповсюджених форм кредитних відносин в економіці, об'єктом яких виступає процес передачі в позичку коштів . Банківський кредит представляється винятково кредитно-фінансовими організаціями, що мають ліцензію на здійснення подібних операцій від Центрального Банку. У ролі позичальника виступають юридичні особи, інструментом кредитних відносин є кредитний договір. Доход за цією формою кредиту банк одержує у виглядіпозичковоговідсоткачибанківськоговідсотка.

Банківськийкредиткласифікуєтьсяпорядуознак:

1.Потермінахпогашення:

Короткостроковіпозичкинадаютьсяназаповненнятимчасовогонедолікувласнихоборотнихкоштівпозичальника.Терміндороку.Ставкавідсоткапоцихпозичкахназадпропорційнатермінуповерненнякредиту.Короткостроковийкредитобслуговуєсферузвертання.Найбільшеактивнозастосовуютьсякороткостроковіпозичкинафондовомуринку,уторгівліісферіпослуг,урежиміміжбанківськогокредитування.

Середньостроковіпозичкинадаютьсянатермінвідодногорокудотрьохроківнаметівиробництваікомерційногохарактеру.Найбільшепоширенняодержаливаграрномусекторі,атакожприкредитуванніінноваційнихпроцесівізсереднімиобсягаминеобхіднихінвестицій.

Довгостроковіпозичкивикористовуютьсявінвестиційнихцілях.Вониобслуговуютьрухосновнихзасобів,відрізняючивеликимиобсягамипереданихкредитнихресурсів.Застосовуютьсяприкредитуванніреконструкції,технічногопереозброєння,новомубудівництвінапідприємствахусіхсфердіяльності.Особливийрозвитокдовгостроковіпозичкиодержаливкапітальномубудівництві,паливно-енергетичномукомплексі.Середнійтермінпогашеннявід3до5років.УРосіїнастадіїпереходудоринковоїекономіічнунестабільність,такіменшоїприбутковостівпорівняннізкороткостроковимикредитнимиопераціями(наприклад,у1994роціпитомавагапозичоктривалістюбільшодногорокувсередньомукомерційномубанкуРосіїнеперевищував5-7%відзагальноївартостівиданихкредитів).

Онкольніпозички,щопідлягаютьповерненнюуфіксованийтермінпісляодержанняофіційногоповідомленнявідкредитора(термінпогашенняспоконвічнонезазначений).ВданийчасвонипрактичноневикористовуютьсянетількивРосії,алейубільшостііншихкраїн,томущовимагаютьщодостабільнихумовнаринкупозичковихкапіталівівекономіцівцілому.

2.Поспособахпогашення:

Позички,щопогашаютьсяодноразовимвнескомзбокупозичальника.Цетрадиційнаформаповерненнякороткостроковихпозичокєоптимальної,томущоневимагаєвикористаннямеханізмудиференційованоговідсотка.

Позички,щопогашаютьсянавиплатпротягомусьоготермінудіїкредитногодоговору.Конкретніумовиповерненнявизначаютьсядоговором.Завждивикористовуютьсяпридовгостроковихпозичках.

3.Поспособахстягуванняпозичковоговідсотка:

Позички,відсотокпоякийвиплачуєтьсявмоментїїзагальногопогашення.Традиційнадляринковоїекономікиформаоплатикороткостроковихпозичок,щомаєнайбільшфункціональнийзпозиціїпростотирозрахункухарактер.

Позички,відсотокпоякийвиплачуєтьсярівномірнимивнескамипозичальникапротягомусьоготермінудіїкредитногодоговору.Традиційнаформаоплатисередньо-ідовгостроковихпозичок,щомаєдоситьдиференційованийхарактерузалежностівіддомовленостісторін(наприклад,подовгостроковихпозичкахвиплатавідсоткаможепочинатисяякпозавершенніпершогорокукористуваннякредитом,такіспустябільштривалийтермін).

Позички,відсотокпоякийутримуєтьсябанкомумоментбезпосередньоївидачіпозичальникупозички.Длярозвитийринковоїекономікицяформаабсолютнонехарактернаівикористовуєтьсялишелихварськимкапіталом.Черезнестабільністьекономічноїситуаціїактивнозастосовуваласявперіод1993-1995р.багатьмаросійськимикомерційнимибанками,особливопосверхкраткосрочным(доп'ятиробочихднів)позичкам.

4.Поспособахнаданнякредиту:

Компенсаційнікредити,іїостанньомуйоговласнихвитрат,ут.ч.авансовогохарактеру.

Платнікредити.-грошовихдокументів,пред'явленихпозичальникудляпогашення.

5.Пометодахкредитування:

Разовікредити,наданівтермінінасуму,передбаченівдоговорі,укладеномусторонами.

Кредитналінія-цеюридичнооформленезобов'іодучасукредитивмежахпогодженоголіміту.

Кредитнілініїбувають:

Поновлювані-цетвердезобов'язаннябанкувидатипозичкуклієнту,щовипробуєтимчасовунедостачуоборотнихкоштів.Позичальник,погасившичастинукредиту,можерозраховуватинаодержанняновоїпозичкивмежахустановленоголімітуітермінудіїдоговору.

Сезоннакредитналініянадаєтьсябанком,якщоуфірмиперіодичновиникаютьпотребивоборотнихкоштах,зв'язанихізсезонноючициклічністюнеобхідністюутвореннязапасівнаскладі.

Овердрафт-цекороткостроковийкредит,щонадаєтьсяшляхомсписаннязасобівпорахункуклієнтапонадзалишокзасобівнарахунку.Урезультатіцьогонарахункуклієнтаутворитьсядебетовесальдо.Овердрафт-ценегативнийбаланснапоточномурахункуклієнта.Овердрафтможебутидозволеним,тобтопопередньопогодженимзбанкомінедозволеним,коликлієнтвиписуєчичекплатіжнийдокумент,немаючинацейдозвілбанку.Відсотокпоовердрафтінараховуєтьсящоднянанепогашенийзалишок,іклієнтплатитьтількизафактичновикористаніїмсуми.

6.Повидахпроцентнихставок:

Кредитизфіксованоюпроцентноюставкою,щовстановлюєтьсянавесьперіодкредитуванняінепідлягаєперегляду.Уцьомувипадкупозичальникприймаєнасебезобов'язанняоплатитивідсоткипонезміннійпогодженійставцізакористуваннякредитомпозазалежністювідзміниконьюктурынаринкупроцентнихставок.Фіксованіпроцентніі.

Процентніставки,щоплавають.Цеставки,щопостійнозмінюютьсявзалежностівідситуації,щоскладаєтьсянакредитномуіфінансовомуринку.

Східчасті.Ціпроцентніставкиперіодичнопереглядаються.Використовуютьсявперіодсильноїінфляції.

7.Почислукредитів:

Кредити,наданіоднимбанком.

Синдикованікредити,наданідвомачибільшкредиторами,щооб'єдналисявсиндикат,одномупозичальнику.

Рівнобіжнікредити,уцьомувипадкукоженбанкпроводитьпереговоризклієнтомокремо,апотім,післяузгодженнязпозичальникомумовугоди,полягаєзагальнийдоговір.

8.Понаявностізабезпечення:

Довірчіпозички,єдиноюформоюзабезпеченняповерненняякихєкредитнийдоговір.Цейвидкредитунемаєконкретногозабезпеченняітомунадається,якправило,першокласнимпокредитоспроможностіклієнтам,зякимибанкмаєдавнізв'язкиінемаєпретензійпокредитах,щоранішеоформлялися.

Контокоррентныйкредит.Контокоррентныйкредитвидаєтьсяпривикористанніконтокоррентногорахунка,щовідкриваєтьсяклієнтам,зякимибанкмаєтривалідовірчівідносини,підприємствамзвиняткововисокоюкредитноюрепутацією.

Договірзастави.Заставамайна(спонукуваногоінерухомого)означає,щокредиторзаставоутримувачвправіреалізуватицемайно,якщозабезпеченезаставоюзобов'язаннянебудевиконано.Заставаповинназабезпечитинетількиповерненняпозички,алеісплатувідповіднихвідсотківінеустойокзадоговором,передбаченихувипадкуйогоневиконання.

Договірпоручительства.Зацимдоговоромпоручительзобов'язуєтьсяпередкредитороміншогообличчя(позичальника,боржника)відповідатизавиконанняостаннімсвогозобов'язання.Позичальникіпоручительвідповідаютьпередкредиторомяксолідарніборжники.

Гарантія.'язанняміжюридичнимиособами.Гарантомможебутибудь-якюридичнаособа,стійкеуфінансовомуплані.

Страхуваннякредитнихризиків.Підприємство-позичальникукладаєзістраховоюкомпанієюдоговірстрахування,уякомупередбачається,щоувипадкунепогашеннякредитуувстановленийтермінстраховиквиплачуєбанку,щовыдаликредит,відшкодуванняврозмірівід50до90%непогашеноїпозичальникомсумикредиту,включаючивідсоткизакористуваннякредитом.

9.Поцільовомупризначеннюкредиту:

Позичкизагальногохарактеру,використовуваніпозичальникомзасвоїмрозсудомдлязадоволеннябудь-якихпотребуфінансовихресурсах.Усучаснихумовахмаютьобмеженезастосуваннявсферікороткостроковогокредитування,присередньо-ідовгостроковомукредитуванніпрактичноневикористовується.

Цільовіпозички,щоприпускаютьнеобхідністьдляпозичальникавикористовувативиділенібанкомресурсивинятководлярішеннязадач,визначенихумовамикредитногодоговору(наприклад,розрахункузатовари,щоздобуваються,виплатизаробітноїплатиперсоналу,капітальногорозвиткуіт.п.).Порушеннязазначенихзобов'ійуформідостроковоговідкликаннячикредитузбільшенняпроцентноїставки.

10.Покатегоріяхпотенційнихпозичальників:

Аграрніпозички-одинзнайбільшрозповсюдженихрізновидівкредитнихоперацій,щовизначилипоявуспеціалізованихкредитнихорганізацій-агробанков.Характерноюїхньоюособливістюєчітковираженийсезонниххарактер,обумовленийспецифікоюсільськогосподарськоговиробництва.ВданийчасуРосіїцікредитніопераціїздійснюютьсявосновномуполініїдержавногокредитучерезукрайважкийфінансовийстанбільшостіпозичальників-традиційнихдляплановоїекономікиаграрнихструктур,практичнонеадаптируемыхдовимогринковоїекономіки.

Комерційніпозички,наданісуб'єктамгосподарювання,щофункціонуєвсферіторгівлііпослуг.Восновномувонимаютьтерміновийхарактер,задовольняючипотребивпозиковихресурсахучастині,покриванекомерційнимкредитом.Складаютьосновнийобсягкредитнихопераційросійськихбанків.

Позичкипосередникамнафондовійбіржі,наданібанкамиброкерським,маклерськимідилерськимфірмам,щоздійснюютьопераціїпокупівлі-продажуціннихпаперів.Характернарисацихпозичокузакордоннійіросійськійпрактиці-споконвічнаорієнтованістьнаобслуговуваннянеінвестиційних,аігрових(спекулятивних)операційнафондовомуринку.

Іпотечніпозичкивласникамнерухомості,наданіякзвичайними,такіспеціалізованимиіпотечнимибанками.Усучаснійзакордоннійпрактиціодержалинастількиширокепоширення,щовдеякихджерелахвиділяютьсяяксамостійнуформукредиту.Уві,щозв'язанознезавершеністюпроцесуприватизаціїівідсутністюзаконодавчихактів,щочітковизначаютьправавласностінаосновнівидинерухомості(насамперед-наземлю).

Іпотечнийкредит-особливийтипекономічнихвідносинізприводунаданняпозичокпідзаставунерухомогомайна.Кредиторомпоіпотеціможутьбутиіпотечнічибанкиспеціальнііпотечнікомпанії,атакожзвичайнікомерційнійіншібанки.Позичальникомвиступаютьфізичнііюридичніособи,головнимчином,фізичні,щомаютьувласностіоб'єктіпотеки.Головнимиособливостямизаставиє:по-перше,наявністьупозичальникавласності,по-друге,щобцявласністьприносиладоходїївласнику,по-третє,небулаоб'єктомзаставивіншійугоді.

Міжбанківськіпозички-одназнайбільшрозповсюдженихформгосподарськоївзаємодіїкредитнихорганізацій.Поточнаставкапоміжбанківськихкредитахєнайважливішимчинником,щовизначаєобліковуполітикуконкретногокомерційногобанкупоіншихвидахвидаванихїмпозичок.КонкретнавеличинацієїставкипрямозалежитьвідЦентральногоБанку,щоєактивнимучасникоміпрямимкоординаторомринкуміжбанківськихкредитів.Відсутністьефективногоплануваннятакихопераційусерпні1995рокувикликалокризуміжбанківськихплатежів,щоохопивусюкредитнусистемуРосії.
3.2.КОМЕРЦІЙНИЙКРЕДИТ
Комерційнийкредит-одназпершихформкредитнихвідносинвекономіці,щопородилавексельнезвертанняітимсамимактивносприяларозвиткубезготівковогогрошовогообігу,знаходячипрактичневираженняуфінансово-господарськихвідносинахміжюридичнимиособамиуформіреалізаціїчипродукціїпослугзвідстрочкоюплатежу.Основнаметацієїформикредиту-прискоренняпроцесуреалізаціїтоварів,а,отже,витягузакладеноївнихприбутку.

Інструментомкомерційногокредитутрадиційноєвексель,щовиражаєфінансовізобов'язанняпозичальникастосовнокредитора.Найбільшепоширенняодержалидвіформивекселя-простийвексель,щоміститьпрямезобов'язанняпозичальниканавиплатувстановленоїсумибезпосередньокредитору,іперекладний(тратта),щопредставляєїсумитретьомуобличчюабопред'явникувекселя.Усучаснихумовахфункціївекселячастоприймаєнасебестандартнийдоговірміжпостачальникоміспоживачем,щорегламентуєпорядокоплатиреалізованоїпродукціїнаумовахкомерційногокредиту.

Комерційнийкредитпринципововідрізняєтьсявідбанківського:

"уролікредиторавиступаютьнеспеціалізованікредитно-фінансовіорганізації,абудь-якіюридичніособи,зв'язанізвиробництвомабореалізацієючитоварівпослуг;

"надаєтьсявиняткововтоварнійформі;

"позичковийкапіталінтегрованийізпромисловимчиторгової,іфінансовихкомпаній,холдингівііншиханалогічнихструктур,щовключаєвсебепідприємстварізноїспеціалізаціїінапрямківдіяльності;

"середнявартістькомерційногокредитузавждинижчесередньоїставкибанківськоговідсотканаданийперіодчасу;

"приюридичномуоформленніугодиміжкредитороміпозичальникомплатазацейкредитвключаєтьсявцінутовару,аневизначаєтьсяспеціально,наприклад,черезфіксованийвідсотоквідбазовоїсуми.

Узакордоннійпрактицікомерційнийкредитодержаввинятковоширокепоширення.Наприклад,вІталіїдо85%відсумиугодвоптовійторгівліздійснюютьсянаумовахкомерційногокредиту,причомусереднійтермінпоньомускладаєблизько60днів,щоістотноперевищуєтермінфактичноїреалізаціїтоварівбезпосереднімспоживачам.УРосії.Віншихгалузяхїїпоширеннюоб'єктивноперешкоджалитакіфактори,яквисокітемпиінфляції,кризанеплатежів,ненадійністьпартнерськихзв'язків,недолікиконкретногоправа.

Усучаснихумовахнапрактицізастосовуютьсявосновномутрирізновидикомерційногокредиту:

"кредитзфіксованимтерміномпогашення;

"кредитзповерненнямлишепісляфактичноїреалізаціїпозичальникомпоставленихнавиплаттоварів;

"кредитуванняповідкритомурахунку,колипостачаннянаступноїпартіїтоварівнаумовахкомерційногокредитуздійснюютьсядомоментупогашеннязаборгованостіпопопереднійпостачанню.
3.3.СПОЖИВЧИЙКРЕДИТ
Споживчийкредитвідбиваєвідносиниміжкредитороміпозичальникомізприводукредитуваннякінцевогоспоживання.Відрізняєтьсявідпозичок,наданихпідприємствамдлявиробничихцілейчидляпридбанняактивів,щопороджуютьрухзасобів.Споживчийкредит-засібзадоволенняспоживчихнестатківнаселення.Длянаселеннякредитприскорюєодержаннявизначенихблаг,щовонимоглибматитількивмайбутньомузаумовинагромадженнясумикоштів,необхіднихдляпокупкиданихтоварно-матеріальнихчицінностейпослуг,будівництвайін.Видачаспоживчогокредитунаселенню,зодногобоку,збільшуєйогопоточнийплатоспроможнийпопит,підвищуєжиттєвийрівень,зіншогобоку,прискорюєреалізаціютоварнихзапасів,послуг,сприяєствореннюосновнихфондів.

Головнавідмітнаознакаспоживчогокредиту-цільоваформакредитуванняфізичнихосіб.Уролікредитораможутьвиступатиякспеціалізованікредитніорганізації,такібудь-якихюридичнихосіб,щоздійснюютьреалізаціючитоварівпослуг.Угрошовійформінадаєтьсяякбанківськапозичкафізичнійособідляпридбаннянерухомості,оплатидорогоголікуванняіт.п.,утоварної-упроцесіроздрібногопродажутоварівзвідстрочкоюплатежу.Максимальнийтермінспоживчогокредитутрироки.УРосіїтількиодержуєпоширення,обмеженовикористовуєтьсяприкредитуванніпідзаставунерухомості(найчастіше-житла).Узакордоннійжепрактиціспоживчийкредитохоплюєвсішарипрацездатногонаселення,восновномучерезрізнісистемикредитнихкарток.
3.4.ДЕРЖАВНИЙКРЕДИТ
Державнийкредит-цесукупністьекономічнихвідносинміждержавоювособійогоорганіввладиікеруваннязодногобоку,іюридичнимиіфізичнимиособами,зіншої,приякихдержававиступаєпереважноякпозичальника,атакожкредитораігаранта.

Якфінансовакатегоріядержавнийкредитвиконує3функції:

"розподільну,

"регулюючу,

"контрольну.

Черезрозподільнуфункціювитратидержавикапітальногохарактеру(наприклад,побудівництвувисокошвидкісноїмагістраліМосква-санкт-Петербург)чинапокриттядефіцитубюджетубільшрівномірнорозподіляютьсявчасі.Обслуговуваннядержавногоборгуйдезарахунокподатків,прибуткувідфункціонуванняпобудованогооб'єкта,розміщенняновихдержавнихпозик,тобторефінансуваннядержавногоборгу.

Вступаючивкредитнівідносини,держававпливаєнастангрошовогообігу,рівеньпроцентнихставокнаринкучигрошейкапіталів,навиробництвоізайнятість.

Розміщаючипозикисереднаселення,державазнижуєплатоспроможнийпопит;якщозарахуноккредитуфінансуютьсякапітальнівкладення,тозменшуєтьсягрошовамасавзвертанні.Виступаючипозичальникомнафінансовомуринку,державасприяєроступроцентнихставок,зменшеннюобсягівінвестиційувиробництво.Зарахунокпозик,розташовуванихзарубежем,розвиваєтьсянаціональневиробництво.

Державніпозикикласифікуютьсявтакийспосіб:

1.Посуб'єктахпозиковихвідносинрозрізняють:

"позики,розташовуваніцентральнимиорганамикерування;

"позики,розташовуванітериторіальнимиорганамикерування.

2.Помісцевірозміщення:

"внутрішні;

"зовнішні.

3.Поможливостізвертаннянаринку:

"ринкові;

"неринкові(випускаютьсязметоюмобілізаціїзасобіввеликихінвесторів,наприклад,страховихкомпаній,банків).

4.Потерміну:

"короткострокові(дороку)(векселя);

"середньострокові(від1до5років)(облігації);

"довгострокові(більш5років,аленебільш30).

5.Позабезпеченостіборговихзобов'язань:

"заставні,забезпеченіконкретноюзаставою(наприклад,будинкомадміністрації);

"беззаставні,.

6.Поспособівиплатидоходурозрізняють:

"виграшніоблігації;

"процентні;

"снульовимкупоном(тобтопродажзізнижкою(дисконтом)).

7.Узалежностівідметодувизначеннядоходу:

"борговізобов'язаннязтвердимдоходом:

"сдоходом,щоплаває.

8.Узалежностівідобов'язкупозичальникадотримуватитермінипогашення:

"зобов'язаннязправомдовгостроковогопогашення;

"безправадовгостроковогопогашення.

9.Узалежностівідваріантапогашеннязаборгованостірозрізняють:

"погашенняодноразовимплатежем;

"частинами;

"утомучислірівнимичастками;

"зростаючими;

"частками,щознижуються.
3.5.МІЖНАРОДНИЙКРЕДИТ
Міжнароднийкредит-ценаданнягрошово-матеріальнихресурсіводнихкраїніншимутимчасовекористуваннявсферіМіжнароднихвідносин,ут.ч.івзовнішньоекономічнихзв'язках.Цівідносиниздійснюютьсяшляхомнаданнявалютнихітоварнихресурсівіноземнимпозичальникамнаумовахзворотностіісплативідсотківпереважноувидіпозик.

ЗасобудляміжнародногокредитумобілізуютьсянаМіжнародномуринкупозичковихкапіталів,нанаціональнихринкахпозичковогокапіталу,атакожзарахуноквикористанняресурсівдержавних,регіональнихіміжнароднихорганізацій.Розміркредитуйумовийогопредставленняфіксуютьсявкредитнійугоді(договорі)міжкредитороміпозичальником.

Формиміжнародногокредитуможнакласифікувативтакийспосіб:

1.Попризначенню:

"комерційнікредити,щообслуговуютьміжнароднуторгівлютоварамиіпослугами;

"фінансовікредити,використовуванідляінвестиційнихоб'єктів,придбанняціннихпаперів,погашеннязовнішньогоборгу,проведеннявалютноїінтервенціїцентральнимбанком;

"проміжнікредитидляобслуговуваннязмішанихформекспортукапіталів,товарів,послуг(наприклад,інжиніринг).

2.Повидах:

"товарні(приекспортітоварівзвідстрочкоюплатежу);

"валютні(угрошовійформі).

3.Потехніцінадання:

"наявнікредити,зачислюванінарахунокпозичальника;

"акцептніуформіакцепту(згодиплатити)траттичиімпортеромбанком;

"депозитнісертифікати;

"облігаційніпозики,консорциональныекредитийін.

4.Повалютіпозики:

"міжнароднікредитиувалютіабокраїни-боржника,

"абокраїни-кредитора,

"аботретьоїкраїни,

"абовміжнароднихрахунковихвалютниходиницях(СДР,частішевЕКЮ).

5.Потермінах:

"надстрокові(добові,тижневі,дотрьохмісяців);

"короткостроковікредити(відодногоднядоодногороку,інодідовісімнадцятимісяців);

"середньострокові(відодногорокудоп'ятироків);

"довгострокові(понадп'ятьроків).

Якщокороткостроковийкредитпролонгируется(продовжується),вінстаєсередньо-іінодідовгостроковим.Упроцесітрансформаціїкороткостроковихміжнароднихкредитівупозичкинабільштривалийтермінбереучастьдержаваякгаранта.Длязадоволенняпотребекспортерівурядікраїн(Великобританії,Франції,Японіїйін.)створеназапідтримкоюдержависпеціальнасистемасередньо-ідовгостроковогокредитуванняекспортумашиніустаткування.Довгостроковийміжнароднийкредит(практичнододесяти-п'ятнадцятироків)надають,насамперед,спеціалізованікредитно-фінансовіінститути-державніінапівдержавні.

6.Позабезпеченню:

"забезпеченікредити;

"бланковікредити.

Якзабезпеченнявикористовуютьсятовари,комерційнііфінансовідокументи,цінніпапери,нерухомість,іншіцінності,інодізолото.Наприклад,Італія,Уругвай,Португалія(усередині70-хрр.),деякікраїни,щорозвиваються,(у80-хрр.)використовувалиміжнароднікредитипідзаставучастиниофіційнихзолотихзапасів,щооцінюютьсяпосреднерыночнойціні.Бланковийкредитвидаєтьсяпідзобов'язання(вексель)боржникапогаситийоговтермін.

7.Узалежностівідкатегоріїкредитора:

"фірмові(частки)кредити;

"банківськікредити;

"брокерськікредити;

"урядовікредити:

"змішанікредити,заучастюприватнихпідприємств(утомучислібанків)ідержави;

"міждержавнікредитиміжнароднихфінансовихінститутів.

Фірмовий(приватний)кредитнадаєтьсяекспортероміноземномуімпортеруувидівідстрочкиплатежу(віддвохдосемироків)затовари.Віноформляєтьсячивекселемповідкритомурахунку.Привексельномукредитіекспортервиставляєперекладнийвексель(тратту)наімпортера,щоакцептуєйогоприодержаннікомерційнихдокументів.Кредитповідкритомурахункузаснованийнаугодіекспортеразііпозавезенихтоварахійогозобов'язанніпогаситикредитувизначенийтермін(учисерединікінцімісяця).Такийкредитзастосовуєтьсяприрегулярнихпостачанняхідовірчихвідносинахміжконтрагентами.

Дофірмовихкредитіввідноситьсятакожавансовийплатіжімпортера.Купівельнийаванс(попередняоплата)єнетількиформоюкредитуванняіноземногоекспортера,алеігарантієюприйняттяімпортеромзамовленоготовару(наприклад,криголама,літака,устаткуванняйін.),щоважкопродати.

Банківськіміжнароднікредитинадаютьсябанкамиекспортераміімпортерам,якправило,підзаставутоварно-матеріальнихцінностей,рідшенадаєтьсянезабезпеченийкредитвеликимфірмам,зякимибанкитіснозв'язані.Загальноприйнятостворюватибанківськіконсорціуми,синдикати,пулидлямобілізаціївеликихкредитнихресурсівірозподілуризику.Банкиекспортерівкредитуютьнетількинаціональнихекспортерів,алеібезпосередньоіноземногоімпортера:кредитпокупцюактивнорозвиваєтьсяз60-хрр.Тутвиграєекспортер,томущовчасноодержуєінвалютнийвиторгзарахуноккредиту,наданогобанкомекспортерапокупцю,аімпортерздобуваєнеобхіднітоваривкредит.

Великібанкидаютьакцептнийкредитуформіакцептутратти.Прицьомуакцептантстаєбезпосереднімплатникомзавекселем,алезарахунокзасобівборжника.

Брокерськийкредит-проміжнаформаміжфірмовимібанківськимкредитами.Брокеризапозичаютьзасобивбанків,рольостанніхзменшується.

Міждержавнікредитинадаютьсянаосновіміжурядовихугод.Міжнародніфінансовіінститутиобмежуютьсяневеликимикредитами,щовідкриваютьдоступпозичальникамдокредитівприватнихіноземнихбанків.

З80-хрр.активнорозвиваєтьсяпроектнефінансування(кредитування)разомздекількомакредитнимиустановами(інодідо200)беззалученнязасобівздержавногобюджету.

Специфічноюформоюкредитногообслуговуваннязовнішньоекономічнихзв'язківєопераціїполізингу,факторингу,форфетированию.

Лізинг-угодапроорендуспонукуваногоінерухомогомайнатерміномвідтрьохдоп'ятнадцятироків.Навідмінувідтрадиційноїорендиоб'єктлізинговоїугодивибираєтьсялизинго-получателем,ализингодательздобуваєустаткуваннязасвійрахунок.Термінлізингукоротшетермінуфізичногозносуустаткування.Післязакінченнятермінулізингуклієнтможепродовжуватиорендунапільговихчиумовахкупитимайнопозалишковійвартості.Усвітовійпрактицілизингодателемзвичайноєлізинговакомпанія,анекомерційнийбанк.

Факторинг-покупкаспеціалізованоюфінансовоюкомпанієювсіхгрошовихвимогекспортерадоіноземногоімпортераврозмірідо70-90%сумиконтрактудонастаннятермінуїхньоїоплати.Факторинговаякомпаніякредитуєекспортеранатерміндо120днів.Завдякифакторинговомуобслуговуваннюекспортермаєсправунезрозрізненимиіноземнимиімпортерами,азфакторинговойкомпанією.

Форфетирование-покупкачибанкомфорфеторомнаповнийтерміннаранішеобговоренихумовахвекселів(тратт),іншихфінансовихдокументів.Тимсамимекспортерпередаєфорфеторукомерційніризики,зв'язанізнеплатоспроможністюімпортера.Урезультатіпродажупортфеляборговихвимогспрощуєтьсяструктурабалансуекспортер^-фірми-експортера,скорочуютьсятерміниінкасаціївимог,бухгалтерськійадміністративнівитрати.
3.6.ЛИХВАРСЬКИЙКРЕДИТ
Лихварськийкредит-цеспецифічнаформакредиту.Узакордоннихджерелахрозглядаєтьсялишевісторичномуплані,алевсучаснихросійськихумоваходержаввизначенепоширення.Яксукупністькредитнихвідносиндлябільшостікраїнуданийчасмаєоднозначнонелегальнийхарактер,тобтопрямозабороненийчиннимзаконодавством.Напрактицілихварськийкредитреалізуєтьсяшляхомвидачіпозичокфізичнимиособами,атакожхазяюютьсуб'єктами,щонемаютьвідповідноїліцензіївідЦентральногобанку.Характеризуєтьсянадвисокимиставкамипозичковоговідсотка(до120-180%попозичках,видаванимуконвертованійвалюті)інайчастішекримінальнимиметодамистягненнязнеплатника.Вмірурозвиткуінфраструктуринаціональноїкредитноїсистемиізабезпеченняприступностікредитнихресурсівдлявсіхкатегорійпотенційнихпозичальниківлихварськийкредитзникаєзринкупозичковихкапіталів.
           
4.РОЛЬКРЕДИТУВРОЗВИТКУРИНКОВОЇЕКОНОМІКИ
Вданийчаскредитмаєвеликезначення.Кредитзабезпечуєперехідгрошовогокапіталувпозичковийівиражаєвідносиниміжкредиторамиіпозичальниками.Задопомогоюкредитуможнапереборотитруднощі,зв'язанізтим,щонаоднійділянцівивільняютьсятимчасововільнікошти,анаіншихвиникаєпотребавних.Кредитакумулюєкапітал,щовивільнився,тимсамим,обслуговуєприпливкапіталу,щозабезпечуєнормальнийвідтворювальнийпроцес.Такожкредитприскорюєпроцесгрошовогообігу,забезпечуєвиконанняцілогорядувідносин:страхових,інвестиційних,відіграєвеликурольурегулюванніринковихвідносин.

Основнимиумовамиіснуваннякредитуможнаназватинаступні:

1.Розбіжністьучасііндивідуальнихкругооборотовіоборотіввиробничихфондівокремихтоваровиробників.Виробничіфонди-цеосновніфондийоборотнікошти.Усіпідприємствавсилуспецифікисвоговиробництвайумовпостачанняврізніперіодичасумаютьрізнупотребувоборотнихкоштах,тобтоіснуютьперіодимаксимальноїімінімальноїпотреби.Економічнонедоцільномативласніоборотнікоштинарівнімаксимуму.Уцьомувипадкувизначенаїхнячастинанебудебратиучастьувиробничомупроцесіі,отже,будевиключеназпроцесукапіталізації.Томувласнимиоборотнимикоштамипідприємстванаділяютьсявінтерваліміжмаксимумомімінімумомпотреби.

2.Кредиторіпозичальникповиннібутиюридичносамостійнимиорганізаціями,щозабезпечуєекономічнавідповідальністьсторінупроцесікредитнихвідносин.Юридичніособиповинніматисамостійнийчибаланскошторис.

3.Кредиторіпозичальникповиннібутизацікавленівкредитнихвідносинах.

4.Капіталфізично,увидізасобіввиробництва,неможепереходитизоднихгалузейвінші.Цейпроцесздійснюєтьсяуформірухугрошовогокапіталу.Томукредитнеобхідний,насамперед,якеластичниймеханізмпереливукапіталузоднихгалузейвіншійуравниваниянормиприбутку.Такийеластичниймеханізміпотрібнийнашакраїнанасьогоднішньомуетапірозвитку,томущодисбалансприбуткуврізнихгалузейунашійдержавівеличезнийдонепристойності.

5.Кредитврегулюєпротиріччяміжнеобхідністювільногопереходукапіталузоднихгалузейвиробництвавіншіізакріпленістювиробничогокапіталуувизначенійнатуральнійформі.Віндозволяєтакожпереборюватиобмеженістьіндивідуальногокапіталу.Утойжечаскредитнеобхіднийдляпідтримкибезперервностікругообігуфондівдіючихпідприємств,обслуговуванняпроцесуреалізаціївиробничихтоварів.

6.Кредитздатнийвпливатинаобсягіструктуругрошовоїмаси,платіжногообороту,швидкістьзвертаннягрошей.Завдякикредитувідбуваєтьсябільшшвидкийпроцескапіталізаціїприбутку,а,отже,концентраціївиробництва.Кредитстимулюєрозвитоквиробничихсил,прискорюєформуванняджерелкапіталудлярозширеннявідтвореннянаосновідосягненьнауково-технічногопрогресу.Регулюючидоступпозичальниківнаринокпозичковихкапіталів,надаючиурядовігарантіїіпільги,державуорієнтуєбанкинапереважнекредитуваннятихпідприємствігалузей,діяльністьякихвідповідаєзадачамздійсненнязагальнонаціональнихпрограмсоціальноекономічногорозвитку.

7.Безкредитноїпідтримкинеможливозабезпечитишвидкеіцивілізованестановленняфермерськихгосподарств,підприємствмалогоісередньогобізнесу,впровадженняіншихвидівпідприємницькоїдіяльностінавнутрішньодержавномуізовнішньомуекономічномупросторі.

ПерехідРосіїдоринковоїекономіки,підвищенняефективностіїїфункціонування,створеннянеобхідноїінфраструктуринеможливозабезпечитибезвикористанняіподальшогорозвиткукредитнихвідносин.
ВИСНОВОК
Винахідкредитуслідомзагрошимаєгеніальнимвідкриттямлюдства.іособистихпотреб.Підприємство-позичальникзарахунокдодатковогозалученняресурсіводержаломожливістьїхпрепомножити,розширитигосподарство,прискоритидосягненнявиробничихцілей.Громадяни,скориставшиськредитом,одержуютьможливістьнаправитиотриманідодатковіресурсидлярозширеннясвоєїсправиабонаблизитидосягненнясвоїхспоживчихцілей,скорішеодержатиусвоєрозпорядженняречі,предмети,цінності,якими,небудькредиту,вонимоглибволодітилишевмайбутньому.

Кредитбагатовчомуєумовоюіпередумовоюрозвиткусучасноїекономіки,невід'ємнимелементомекономічногоросту.Йоговикористовуютьяквеликіпідприємствайоб'єднання,такімалівиробничі,сільськогосподарськііторговіпідприємства.Їмкористаютьсяякдержавийуряди,такіокремігромадяни.

Нашаперехіднаекономікавимагаєособливогопідходудоролідержави,оскількицеперіододночасноіламаннястароїдержавноїсистемикерування,іствореннядержавоюновоїринковоїінфраструктури(увидізаконів,інститутівконтролю,податковихзборівіт.п.),безчогоринокперетворюєтьсяв"дикеполе"розбою.А,крімтого,перехіднаекономікавимагаєпроведенняактивноїструктурноїполітики.Знаннятеоріїідосвідурозвитихкраїн,розумінняумов,уякихдаєефекттачиіншаміраекономічноїполітики,здатніідопомогти,іуберегтивідпомилокуходінепотрібногоекспериментаторства.
СПИСОКЛІТЕРАТУРИ
1.АбрамоваМ.А.,АлександроваЛ.С.Фінанси,грошовийобігікредит.-М.,1995.

2.ДрабазнинаЛ.А.,ОкуневаЛ.П.,АндросоваЛ.Д.іін.Фінанси,грошовийобігікредит.-М.:ЮНИТИ,2000.

3.ЖуківЕ.Ф.,МаксимоваЛ.М.іін.Банкиібанківськіоперації.-М.:ЮНИТИ,1998.

4.Загальнатеоріягрошейікредиту./Підред.ЖуковаЕ.Ф.-М.:ЮНИТИ,1995.

5.ТрошинА.Н.,ФомкінаВ.И.Фінанси,грошовийобігікредит.-М.,2000.

6.Фінанси,грошовийобіг,кредит./Підред.СенчаловаВ.К.,АрхиповаА.Н.-М.:Проспект,2000.

7.Економіка./Підред.АрхиповаА.Н.-М.:Проспект,1998.


1. Диплом на тему Отбор операторов пейджинговой связи
2. Реферат на тему American Cuture And Globalisation Essay Research Paper
3. Реферат на тему Response To The Mirror Essay Research Paper
4. Реферат Общие положения договора аренды
5. Реферат Английская поэзия
6. Курсовая Понятие и виды сделок в гражданском праве Республики Казахстан
7. Топик Financial Planing
8. Реферат на тему Comparison Contrast Essay Research Paper When one
9. Реферат на тему Философские искания Толстого мысль народная
10. Курсовая на тему Аудит товарно материальных ценостей