Реферат

Реферат Товста кишка травлення в товстій кишці

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 27.1.2025


МЕТОДРОЗРОБКА

Тема: Товста кишка, травлення в товстій кишці.

Актуальність теми:

Знання будови і функцій органів травлення. Зокрема товстої кишки потрібно як для доклінічних дисциплін (фармакологія, патологічної анатомії), так і для клінічних дисциплін, які будуть вивчатись АН наступних курсах (хірургії, педіатрії, інфекційні хвороби).

Хвороби органів дихання травлення займають особливе місце є ряд захворювань населення, мають тенденцію до хронічного протікання і рецидування (неспецифічний виразковий коліт, ентероколіти кишкова непрохідність рак товстої кишки). Так наприклад, при хронічних запорах кал сильно обезводнюється, оскільки в товстій кишці відбувається надлишкове всмоктування води, в звичайних умовах вона виводиться з калом, порушується кишковий “бар’єр” і стінки товстої кишки починають пропускати в кров не тільки воду з молекулами поживних речовин, але й шкідливі для організму молекули продуктів гниття і бродіння – проходять само утруднення організму, виникає загальна слабкість організму, головокружіння, знижується працездатність.

Без знання даної теми неможливо зрозуміти механізм розвитку кишкових захворювань, правильно поставити діагноз, проводити лікування і профілактику.

Мета заняття:

Навчальна мета: Вивчити скелетопію і сінтопію товстої кишки.

Вивчити положення. Будову і функції товстої кишки.

Навчитись показувати відділи, частини товстої кишки на таблицях, муляжах, планшетах. Вивчити відмінності тонкої кишки і товстої. Вивчити і засвоїти травлення в товстій кишці, функціональне значення.

Виховна мета: підвести студентів до розуміння важливості вивчення даної теми, спрямування студентів до удосконалення знань з анатомії.

Тип заняття: Лекція

Міждисциплінарна і Внутрішньо дисциплінарна інтеграція.

Латинська мова - “Медична термінологія”

Паталогічна анатомія – “Патологія органів травлення”

Фармакологія – “Засоби, що впливають на перистальтику кишечника”

Терапія “Ентероколіти, коліти”

Сестринська справа – “Очисні, клізми”

Місце проведення заняття: Кабінет анатомії

Тривалість заняття: 90 хв.

Устаткування: таблиці – “Загальний огляд травної системи”. Будова стінки товстої кишки.

ГРАФІЧНЕ ЗОБРАЖЕННЯ ЛОГІЧНОЇ СТРУКТУРИ УЧБОВОГО МАТЕРІАЛУ

ТОВСТА КИШКА

Одиниці з всієї багатомільйонної маси людей по справжньому знають про роль товстої кишки в справі підтримання міцного, стабільного здоров’я. Мудреці древності, йоги, єгипетські лікарі давним-давно знали ітсину, що товтий кишечник повинен підтримуватись в ідеальному порядку, якщо людина хоче бути здоровою.

Ось вислови Великого Цілителя всіх народів і часів Ісуса Христа, записані його учнем Іоаном в манускрипті “євангеліє Світу Ісуса Христа”, який відноситься до Іст. Нашої ери.

“…Внутренняя грязь ещё страшней, чем грязь наружная. Поэтому тот, кто очищается только снаружи, остается нечистым внутри, похож на гробницу, украшенную блестящей живописью, но внутри наполненную мерзопакостью”.

Возьмите большую тыкву, снабженную спускающимся вниз стеблем длинной в человеческий рост, очистите тыкву от её внутренностей и наполните речной водой, подогретой Солнцем. Повесьте тыкву на ветку дерева, преклоните колени перед Ангелом Воды и потерпите…чтобы вода проникла по всем вашим кишкам…Просите Ангела Воды освободить тело Ваше от всех нечистот и болезней наполняющих его. Потом пустите воду из теласвоего, чтобы с нею устремилось из тела всё…нечистое и зловонное. И увидите собственными глазами и почувствуете носом своим все мерзости и нечиститы, которые оскверняют Храм тела вашего. И поймёте Вы также сколько грехов обитало в Вас и терзало вас безчисленными болезнями”.

Сказано дуже сильно. А тепер детально розглянемо роль товстої кишки на основі наукових сучасних досягнень.

Функції товстої кишки різноманітні:

  1. Всмоктувальна

Тут переважають процеси реадсорбції (звороне всмоктування). Тут всмоктується глюкоза, вітаміни, амінокислоти, які виробляються бактеріями кишкової порожнини до 95% води і електроліти.

Так, з тонкої кишки в товсту щоденно проходить = 2000гр. харчової кашки (хімусу), з них після всмоктання залишається 200-300гр. калу.

  1. Евакуаторна

В товстій кишці накопичується і утримується калові маси до виведення на зовні.

Хоча калові маси просуваються по товстій кишці повільно кишковий вміст проходить по тонкій кишці (5 метрів) за 4-5 год. по товстій (2 метри) за 12-18 год., але однако, вони ніде не повинні затримуватись.

Відсутність стільця на протязі 24-32 год. треба розглядати, як закреп. В результаті неправильного харчування, їжа проходить через товсту кишку і залишає на стінках плівку калу – “накипь”. Скопичуючись в складках – кишенях товстої кишки, з такої “накипі” утворюються при обезводненні калові камені.

В товстій кишці йдуть процеси гниття і бродіння. Токсичні продукти цих процесів разом з водою попадають в кров’яне русло, викликаючи явище, так звану “Кишкову аутоінтоксикацію

Ще Мечніков запевняв: кишкова аутоінтоксикація – головна перешкода в досягненні довголіття. 3 умови виникнення кишкової аутоінтоксикації:

  1. малорухомий спосіб життя.

  2. неправильне харчування.

  3. нервово-емоційні навантаження, стреси.

Наступним важливим моментом є те, що товщина стінок товстого кишечника в основному 2мл. Тому через цю тоненьку стінку в черевну порожнину легко проникають отруюючі близьколежачі органи: печінка, статеві органи.

3. Видільна.

Товста кишка має виділяти в просвіт травні соки з незначною кількістю ферментів.

  1. Роль мікрофлори в товстому кишечнику.

Тут є = 400-500 різних бактерій. Як запевняють вчені – в 1 гр. виділень знаходиться 30-40 міліардів бактерій. Поданим Коодів людина виділяє з фекаліями за добу 17 трильйонів мікробів.

Виявляється, нормальна мікрофлора товстої кишки не тільки бере участь в кінцьовому ланцюгу травних процесів, несе захисну функцію, але із травних волокон виробляє цілий ряд важливих вітамінів, амінокислот, вуглеводів, гормонів. Вони здатні знищувати різні патогенні мікроби.

Кишкові палички синтезують 9 різних вітамінів: В1, В2, В6, біотін, пантенову, нікотинову, фолієву кислоту, В12 і вітамін К. Продукти життєдіяльності мікробів мають регулюючу нервову систему. Стимулюють нашу нервову систему.

Для нормальної життєдіяльності мікроорганізмів необхідна – слабкокисле середовище, травні волокна.

Кишкові палички синтезують вітамін групи В, які виконують роль технічного нагляду, попереджуючи безконтрольний ріст тканин, підтримують імунітет, тобто здійснюють протираковий захист.

При житті білка в товстому кишечнику утворюється метан, який регулює вітамін групи В.

Доктор Герзон заявив, що рак – це помста природи за неправильно з’їджену їжу.

  1. Теплоутворення в товстому кишечнику. Функція недавно відкрита сучасною наукою, але відома древнім мудрецям.

Товста кишка – є своєрідною пічкою, яка зігріває не тільки всі органи черевної порожнини, але ввесь організм. Тому, що підслизний шар кишечника являється найбільшим вмістилищем кровоносних судин, а отже і крові.

Мікроорганізми в товстому кишечнику, розвиваючись виділяють енергію у вигляді тепла, яке гріє венозну кров і близько лежачі внутрішні органи. Природа товстий кишечик таким чином недаремно, така конфігурація і розміщення його сприяє найкращому обігріванню черевних органів, крові і лімфи. Жирова тканина, що сполучає кишечник, служить своєрідною тепловою ізоляцією, попереджує втрату тепла, через передню стінку живота і боки, з-за спини з м’язами, з низу – кістки тазу, вони являються опорою і каркасом. Товстий кишечник, як обігрівач крові.

  1. Енергоутворююча функція товстої кишки.

Мікроби, як і люба жива істота має навколо себе свічення – біоплазму, яка заряджає воду і електроліти, що всмоктуються в товстій кишці. Електроліти – це одні з найкращих анумоляторів і переносників енергії.

  1. Анимулююча система товстої кишки.

Кожна ділянка товстої кишки стимулює визначені організми (роль мікроорганізмів).

  1. Знешкоджуюча функція товтої кишки.

    1. очисна ступінь (виводяться токсини і непотрібні поживні речовини)

    2. очисна ступінь – печінка.

    3. очисна ступінь – нирки.

    4. Очисна сполучна тканина (жирова тканина).

    5. Очисна – можливо носоглотка.

    6. Очисна пазухи – слухові проходи, піхва у жінок, очі.

    7. Очисна – легені і шкіра.

Товста кишка – кінцевий відділ травного тракту. Її довжина – 1,5 – 2,0 м. Обвідна кишка ( ).

Розміщується товста кишка в черевній порожнині і в порожнині малого таза. Вона починається в клубовій ямці і закінчується задньопрохідним (анальним) отвором. В товстій кишці виділяють сліпу кишку з черв’якоподібним відростком, висхідну обвідну кишку, поперечно обвідну кишку, сигмовидну обвідну кишку і пряму кишку.

На межі клубової кишки і товстої кишки, а саме сліпої кишки слизова оболонка разом з м’язевою оболонкою утворює і моцекальний клапан. Він виконує роль сфінктера: допускає вільне переміщення вмісту тонкої кишки в товсту кишку і перешкоджає переміщенню хімусу.

Сліпа кишка, , початкова розширена частина товстої кишки нижче місця впадання клубової в товсту кишку. Очеревиною покрита з усіх сторін. Переднею поверхнею припадає до передньої черевної стінки. Черв’якоподібний відросток (апендикс), , – це виріст сліпої кишки. Покритий очеревиною з усіх сторін. Характерною особливістю є те, що складається з лімфоїдної тканини. Частіше розміщується в правій клубовій ямці.

Висхідна обвідна кишка, , являється продовженням сліпої кишки вверх. Розміщується в правому відділенні живота, пролягає спереду до попередньої черевної стінки живота. Підійшовши до вісцебральної поверхні печінки, кишка повертає наліво, утворюючи правий згин обвідної кишки і переходить в поперечно обвідну. Очеревиною покрита з трьох сторін.

Поперечна обвідна кишка, , починається від правого згину обвідної кишки і закінчується в області її лівого згину, де переходить в нисхідну обвідну кишку.

Нисхідна обвідна кишка, , починається від лівого згину обвідної кишки, йде вниз до лівої клубкової ямки, де проходить в сигмовидну кишку. Розміщується в лівому відділі черевної порожнини. Спереду – з передньою черевною стінкою. Очеревиною покрита з трьох сторін.

Сигмовидна обвідна кишка, , розміщена в лівій клубовій ямці. Межує, тобто дотикається з петлями тонкої кишки, сечовим міхурем, маткою і яєчником. На рівні крижового-клубового суглобу проходить в пряму кишку. Очеревиною покрита з усіх сторін.

Особливості будови товстої кишки.

Стінка товстої кишки складається з слизової оболонки з підшлунковою основою, м’язової і селезної оболонки. Слизова оболонка містить значну кількість слизових (бокаловидних клітин), що продовжують невелику кількість слизі.

а) ворсинок слизова оболонка не утворює, бо в товстій кишці всмоктується в основному вода.

б) багаточисленні мішковидні ворсинки стінки – гаустри обвідної кишки, які замітні з середини.

в) є півмісяцеві складки обвідної кишки.

г) багато кишкових залоз.

д) м’язева оболонка слизової пластинки розвинута сильніше, ніж в інших відділах кишівника.

е) круговий шар, повздовжний шар м’язевої оболонки. Повздовжній шар утворює три шарових пучка – стрічки обвідної кишки.

й) на зовнішній поверхні товстої кишки, середня оболонка утворює пальцевидні витягування – сальникові відростки, що містять жирову тканину.

ж) діаметр товстої кишки більший, ніж тонкої.

Пряма кишка, – це кінцева частина товстої кишки. В прямій кишці накопичується, а потім виводиться з організму калові маси. Розміщена в порожнині малого тазу. Позаду розміщується крижова кістка, куприк, спереду – передміхуррова залоза, сечовий міхур, сім’яні міхурці і ампули сім’явиносних протоків у чоловіків, у жінок – матка, піхва. Частина прямої кишки, що знаходиться в порожнині малого тазу, утворюєампулу прямої кишки. Вузька частина, що проходить через промежну ділянку, називається задньопрохідним (анальним каналом), який відкривається отвором – заднім проходом.

В товщині слизової оболонки з підслизовою основою залягають, прямокишкові венозні сплетіння, вени яких можуть служити джерелом утворення гемороїдних вузлів.

М’язова оболонка має шари, що утворюють внутрішній (недовільний) і зовнішній (довільний) сфінктери заднього прохода. Серозна оболонка покриває верхній відділ з усіх сторін, середній відділ з трьох шарів, нижній відділ не покриває очеревиною. Очеревина з прямої кишки проходить на бокові стінки таза і внутрішні органи.

Травлення в товстій кишці.

Основною функцією проксимальної частини товстих кишок – це всмоктування води і залишків поживних речовин.

Роль дистального відділу товстої кишки – депонування кишкового вмісту, формування калових мас, і їх евакуація.

Секрет сирозної оболонки має виражену лужну реакцію. В секреті виявляється значна кількість клітин епітелію, лімфоцитів, слизі міститься невелика кількість ферментів (пептидази, ліпази, амілази, лужна фосфатаза).

Виділення соку стимулюється механічним подразником слизової оболонки неперевареними травними речовинами.

Важливу роль в процесі травлення належить – мікрофлорі – кишковій паличці і бактеріям молочнокислого бродіння (утворюють молочну кислоту, яка має антисептичну дію).

Мікрофлора інактивує ферменти, що поступають з тонкої кишки в складі хімусу.

Моторна функція.

Для товстої кишки характерні перестальтичні рухи і антеперестальтичні рухи – кишковий вміст повертається в напрямі до тонкої кишки. Завдяки цьому кишковий вмст тривалий час затримується в кишці, відбувається його розширення, переміщування, а внаслідок цього поживні речовини і вода всмоктуються більш повно.

Всі ці види рухової активності здійснюються повільно. Формуванню кала сприяють грудочки слизі кишкового соку, які склеюють неперетравлені частинки їжі. Відмерлі клітини товстої кишки, жовчні пігменти і в великій кількості бактерії.

ДЕФЕКАЦІЯ – це складнорефлекторний акт опорожнення дистального відділу товстої кишки через задній прохід. Дефекація відбувається при розтягуванні прямої кишки каловими масами.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:

Л.Ф. Гаврилов Анатомія стр. 178-184

Е.О. Воробйова “Анатомія і ортологія” стр. 164-171

В.Я. Липченко “Атлас нормальної анатомії людини”

ПЛАН:

  1. Топографія відділу товстої кишки

  2. Будова стінки товстої кишки

  3. Відмінності товстої і тонкої кишки

  4. Функціональні значення товстої кишки


1. Реферат на тему Sir Gawain And The Green Knight Imagery
2. Реферат на тему Contemporary Thinkers Plato And Aristotle Essay Research
3. Реферат на тему Особенности принципы методы и структура управления природопользованием
4. Реферат Формирование и развитие этики менеджмента
5. Контрольная работа Характеристика трёх стилей официально деловой, научный, публицистический
6. Шпаргалка Шпаргалка по Теории принятия решения
7. Реферат на тему Montserrat Island Essay Research Paper Montserrat is
8. Задача Финансовое планирование на предприятии 10
9. Диплом Прогнозирование показателей социально-экономического развития Московской области
10. Реферат Використання методів непрямої оцінки товарів при визначенні митної вартості