Реферат

Реферат Особливості розвитку медицини Грузії Вірменії Азербайджану

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 23.11.2024


Реферат на тему:

Особливості розвитку медицини

Грузії, Вірменії, Азербайджану.

МЕДИЦИНА НАРОДІВ ЗАКАВКАЗЗЯ –

ВІРМЕНІЇ, ГРУЗІЇ ТА АЗЕРБАЙДЖАНУ

Вірменія і Грузія — країни стародавньої культури. Вже в II ст. до н. с. існувала рабовласницька самостійна вірменська держава, яка досягла найвищого свого розвитку за царя Тиграна II (95—56 pp. до н. е.).

У І ст. до н. е. у Вірменії спеціально культивували лікарсь­кі рослини. Стародавні вірменські лікувальні засоби (вірменсь­ка глина, вірменська бура, вірменська селітра) були поширені у багатьох країнах. В III ст. н. е. у Вірменії існували громад­ські лікувальні заклади, притулки-ізолятори для хворих на проказу. Лікарі одержували освіту в Афінах, Александра. З прий­няттям у IV ст. християнства розширилися культурні зв'язки Вірменії з Візантією.

Перші відомі у світі великі цивільні лікарні були засновані у IV ст. п. е. в Каппадокії, населеній вірменами області Малої Азії (лікарні у Кесарії й Савастії).

У V ст. вірмени мали вже свою писемність старовірменською мовою (грабарі). Підкорення Вірменії в VII ст. арабами, в се­редині XI ст. турками-сельджуками призвело до масової емігра­ції населення з Вірменії.

Лікарів-вірменів згадують перші літописці при княжих дво­рах на Русі. Вірменські лікарі разом з лікарями-греками і сірійцями відіграли значну роль в обізнанні народів арабських халіфатів з античною медичною літературою.

З вірменської родини Бахтішуа (VIIIX ст.) вийшло багато відомих лікарів, які збагатили арабську медицину перекладами античних праць і своїми оригінальними творами. Найвидатнішим лікарем Вірменії був Мхитар Гераці (XII ст.), автор пер­шої великої праці народною вірменською мовою «Розрада при гарячках», в якій він дотримується матеріалістичних поглядів на походження і лікування захворювань. Він вважав, що деякі професії шкідливі для здоров'я і сприяють виникненню захво­рювань. Гарячки Гераці поділяв на одноденні, тривалі й виснаж­ливі — плісеневі, які можуть бути заразними для довколишніх людей. Особливу увагу Гераці приділяв такій поширеній хворо­бі, як малярія. Заперечуючи проти зловживання кровопускан­нями і проти інших нераціональних методів лікування, він рекомендував дієту, водолікування, загальний здоровий режим.

Видатні вчені Вірменії розуміли перевагу досвіду над схо­ластикою. «Без досвіду погляд не може бути переконливим, тіль­ки досвід вірогідний і не викликає сумнівів»,— писав у своїх творах Сакрават (XII ст.).

В історії медицини Вірменії почесне місце займає Амирдов-лат Амаскаці (XV ст.). йому належить велика праця «Користь медицини», в якій наводяться відомості з анатомії, фізіології, гі­гієни, докладно описуються причини і перебіг відомих у ті часи недуг. В іншій праці про лікувальні засоби додано словник назв їх вірменською, грецькою, латинською, арабською мовами.

У XIIXIII ст. у медичній школі в м. Сисі в Кілікійській Вірменії (Мала Азія) робили розтини трупів скараних на смерть злочинців. Хірургія і акушерство у Вірменії були на ви­сокому рівні (свіжі рани зашивали, в разі поперечного поло­ження плода робили поворот на голівку тощо). В XIVXV ст. Вірменія втратила свою політичну самостійність. У поневоленій країні зникли умови, що сприяли розвиткові культури взагалі і медицини зокрема.

Відомості про медицину в Грузії сягають II тис. до н. е. Під час розкопок виявлено посуд для ліків, відомо, що здавна тут культивували лікарські рослини.

Грузинські племена прийняли християнство одночасно з вір­менами в IV ст., але політичне об'єднання їх у феодальну дер­жаву відбулося лише в VI ст. Розквіт національної культури припадає на XXIII ст. В ці часи грузинською мовою було на­писано трактати з астрономії, медицини; славнозвісний поет Шо-та Руставелі створив відому поему «Витязь у тигровій шкурі». У поемі знайшли відображення, зокрема, й медичні моменти. На розвиток культури країни великий вплив мали академії в Гелаті та Ікалті. Тут поряд з філософією, історією, математикою та іншими предметами викладалась і медицина. Тривалий час академією, заснованою на початку XII ст., керував учений Іоапе Петриці (XIXII ст).

Медицина була тісно пов'язана з монастирями, при деяких з них були медичні школи.

Визначним медичним твором цих часів був «Незрівнянний Карабадин» лікаря Капанеллі (XI ст.). Автор цього твору був добре обізнаний з працями античних греків та східних народів. Поради його при лікуванні різних захворювань, особливо при переломах, травмах, доцільні і свідчать про його великий прак­тичний досвід.

У праці лікаря Ходжа Копілі (XIII ст.) «Медична книга» описано багато лікувальних засобів, які зберігаються в побуто­вій медицині грузинського народу до наших часів. Для діагнос­тики захворювань Копілі використовував постукування, вислу­ховування, досліджував пульс.

Особливою повнотою змісту у медичній літературі Грузії виділяється «Лікувальна книга» Заза Панаскартелі-Ціцішвілі (XV ст.). 500-річчю створення цієї книги було присвячено уро­чисту сесію у жовтні 1988 р. в Тбілісі з участю учених зарубіж­них країн.

Розпад у XV XVII ст. централізованої грузинської монар­хії під тиском персів і турків призвів до занепаду культурно­го життя і медичної справи в країні.

В Азербайджані крім народних лікувальників-ремісників уже в X ст. п. е. була школа для підготовки лікарів. Видатним ліка­рем цих часів і автором перших медичних творів вважається Омар ібн-Осман.


1. Реферат Моделирование работы банка 2
2. Реферат на тему Hamlet Essay Research Paper The obscurity of
3. Диплом на тему Исследование использования программ дистанционного обучения для подготовки учебно-методической
4. Реферат Привлечение иностранного капитала в акционерной форме
5. Реферат на тему Оружие и доспехи русского войска 9-16 вв
6. Реферат на тему Upton Sinclairs Book The Jungle Essay Research
7. Реферат Маркетинговая среда 10
8. Реферат Курение. Его влияние на женщин
9. Биография Творчество Ивана Ивановича Шишкина
10. Реферат на тему Scarlet Letter Light Dark Imagery Essay Research