Реферат

Реферат Поезії Марійки Підгірянки

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.12.2024


КОНСПЕКТ УРОКУ

З літератури рідного краю

Поезії Марій ки Підгірянки

Тема. Література рідного краю.

Марійка Підгіянка. Поезії.

Мета. Ознайомити учнів у літературною довідкою про письменницю Марію Омелянівну Домбровську та її поетичну творчість. Розвивати в них уміння сприймати поетичні картини рідної природи через поезію. Виховувати любов до рідної землі, захоплення її красою та неповторністю.

Обладнання. Портрет Марійки Підгіянки. Картини-пейзажі.

Хід уроку.

Додому стежичка в’ється

Вся в квіті

Милішої, кращої не знайду

В світі.

Краса всюди є на світі,

Та щастя – лиш дома є!

Краю милішого, ріднішого

Як Україна –

В світі нема.

Служби чеснішої, вірнішої

Як для України –

В світі нема.

Жертви чистішої, святішої

Як для Вкраїни –

В світі нема!

І. Оголошення теми і мети уроку.

ІІ. Вступне слово про письменницю.

У передгір’ї Карпат, недалеко від ріки Прут, розкинулося мальовниче село Білі Ослави. Наприкінці села під лісом у чепурній хатині жив лісничий державних лісів Омелян Ленерт.

День 29 березня 1881 року був радісним для нього – молода дружина подарувала йому первістка – дівчинку, яку охрестили Марійкою.

Усе дитинство Марійки пройшло в мальовничих та чарівних Карпатах. Тут вона прислухалася до смерекової мови старого лісу, пильно читала таємні книги, писані та мережані стрімкими горами бурхливими ріками, захоплювалася народною піснею, входила у духовний світ свого народу.

Самоук, несміливе дитя Підгір’я”, - говорила вона пізніше про себе, бо освіту їй довелося здобувати самотужки. Українська школа і українські вчителі не були тоді в пошані у цісарсько-королівської влади. Та і батько не мав достатньо коштів, щоб дати вищу освіту всім своїм дітям.

Марійка ж закінчила двокласну школу с. Уторопи, куди переїхали її батьки. Та і по навчанню.

Однак допитливу й розумну дівчину аж ніяк не влаштовувала доля домогосподарки.

Однак допитливу й розумну дівчинку аж ніяк не влаштовувала доля домогосподарки.

Гостюючи у свого дідуся по матері священика Миколи Волошина в с. Заріччя, дівчина користувалася його багатством – великою бібліотекою класичної літератури. Тут вона прочитала твори Т.Шевченка, Ю.Федьковича, О.Пушкіна, Л.Толстого, А.Міцкевича.

Наполеглива гуцулка самотужки склала екстерном іспит за восьмикласну жіночу школу в Коломиї, а потім також екстерном – а жіночу вчительську семінарію – і стала вчителькою.

ІІІ. Вчителювання.

Сорок довгих учительських років...

Сорок літ з не терпінням чекала вона першого дзвоника. Сорок разів тривожно прислухалася до літнього останнього дзвоника. Сорок років наполегливо боролася з неписьменністю українського народу, щиро, безкорисливо служила йому.

Тернистим був шлях Марії Омелянівни Домбровської, цієї подвижниці народної освіти і невтомної громадської діячки у колишній Галичині. Скільки роботи перероблено нею, скільки сили та енергії віддано дітям, для яких вона була щирим другом і порадницею, а її вірші вони могли зустріти у читальнях у букварях.

Безконечні казки”

Діти й ластівка”

Марія Омелянівна працювала сільською вчителькою у найбільш віддалених гірських та передгірських місцевостях. Вона не тільки навчала дітей, а йшла під селянські стріхи і учила матерів-господарок правильно доглядати за немовлятами, готувати смачні страви, підтримувати затишок в оселі. Була для них вчителькою і порадницею.

Ця жінка була наділена неабияким поетичним хистом, що прислужився їй під час навчання і виховання діточок.

Щирі мелодійні вірі Марійки Підгорянки допомагали дітям запам’ятати букви, засвоїти арифметичні дії, пояснювати різноманітні явища природи.

А почала писати Марія ще в юності. Тоді і обрала собі літературний псевдонім Марійка Підгорянка – в знак любові та пошани дорідного прикарпатського краю.

  • Творчість Марійки Підгірянки.

Твори Марійки Підгірянки друкувалися в 1902-1908 роках, на сторінках газети “Діло”, журналу “Літературно-науковий вісник”.

1908 року вийшла її перша поетична збірка “Відгуки душі”. До неї увійшли кращі твори письменниці.

Та життєва доля не тільки дарувала радість. Влада була незадоволена діяльністю вчителів-просвітителів і перекидала волоків в село Ворона (Коломийський р-н), розлучивши з дружиною. Лише через два роки дали дозвіл і Марійці переїхати до чоловіка.

Вона веде активну громадську роботу, допомагає А.Домбровському налагодити діяльність товариства “Взаємна Поміч Українського вчительства”.

  • Перша світова війна.

Не оминула родину війна. Августин в армії, Марійка з чотирма дітьми з прифронтової зони депортована в барак для українських біженців і виселенців у Австрії.

Та в цій життєвій бурі М.Підгіянка не губиться працює з дітьми українських виселенців, виконуючи свій учительський обов’язок.

Поетка зробила на мене враження людина великої духом, сильної індивідуальності і жіночої лагідності”.

(згадувала Осипа Заклинська).

Всі дивувалися тому, що М.Підгірянка була точною і обов’язковою. Скрізь, де вона працювала, шкільні власті, товариств і прості люди відносилися до неї з великим призначенням і повагою.

Перебуваючи на чужині, тужила за рідним краєм. Слідкувала за боротьбою українських січових стрільців. Там народилася її нова збірка “на чужині”, яка загубилася в редакції “Волі” у Відні.

Будучи надзвичайно талановитою і обдарованою поетеса мало дбала про дальшу долю своїх віршів.

Рукопис четвертої збірки своїх поезій забула у поїзді.

  • Закарпаття.

Після ліквідації таборів М.Підгірянка переїжджає на Закарпаття. Вчителює, багато працює, займається громадською діяльністю.

Знаючи німецьку, чеську, польську мови, письменниця багато перекладала та більшість її перекладів, як і її творів загинули в пожежі на початку війни.

  • Літературна діяльність.

Марійка Підгірянка недаремно знайшла себе у віршах.

Духовну наснагу їй дав для творчості наш рідний край “Верховина” і рідної України.

Тут, де ми живемо”

Письменниця закликає і вчить дітей любити рідний край, милувати його красою, вчить доброти і милосердя.

Калина”, “Діти й ластівка”, “Білині горішки”.

Все, що пов’язане з історією українського визвольного руху відчувала особливо її найвище святе кохання – Україна. Складаємо присягу “Україно, Тобі”.

Вперше в Коломиї видатна українська дитяча поетеса Марійка Підгорянка побувала ще у дитячому віці.

Трохи пізніше, коли у Коломиї гастролював Львівський український мандрівний театр “Реська бесіда”, вона дивилася у залі Народного дому, виставу “Ой не ходи, Грицю...”, яка дуже її схвилювала”.

А у червні-липні 1896 р. Марійка складала у Коломиї випускний іспит за восьмикласну жіночу школу. Тоді вона вперше прочитала “Кобзар” Т.Шевченка і однотомну “Історію України”.

За місяць перебування у Коломиї вона майже двічі або й тричі прочитала ці книжки і вони дуже вплинули на формування її світогляду.

Марійка Домбровська тоді ж познайомилася з сім’єю вчителя Вітвицького, яка заохотила її до подальшого навчання в учительській семінарії.

Подружжя Домбровських працює в с. Ворона на Коломийщині, допомагають селянам позбутися різних негараздів. У 1911 р. минуло 50 років з дня смерті Т.Шевченка. З цього приводу вирішили влаштувати в Фотинії концерт. Найважче було з організацією хору. Крім учителів Фотинії довелося запросити ще хористок зі Станіславського і коломийського “Бояна”.

Марійка Підгірянка сама виступала на святкуванні з доповіддю про Т.Шевченка, ілюструючи зміст уривками з творів Шевченка, бо знала майже всі його поеми напам’ять.

Сценка “В чужому пір’ю”.

- М. Підгорянка і Коломия.

Підсумок.

Жінка, мати, вчителька, поетеса. Було б дуже дивно якби вона не писала про дітей і для дітей. До останніх днів життя Марійка Підгорянка віддавала все свої уміння, весь свій талант рідному народові, коханій Україні.

Вчительку-поетесу не забували колишні її учні. Її було прийнято до Спілки письменників України.


1. Реферат Ускорение лозунг
2. Курсовая Проектирование автотранспортного предприятия МАЗ
3. Реферат на тему Взаимоотношения Полоцких и Смоленских князей в конце XII-перполXIII в
4. Реферат Обзор и обозрение СМИ
5. Реферат Ферменты для молекулярной биологии и генетической инженерии
6. Реферат на тему Beloved Essay Research Paper Gaurav Sharmap3BelovedIn her
7. Диплом на тему Устройство управления работой системы безопасности
8. Реферат на тему Struggle For Taiwan Essay Research Paper The
9. Реферат Индри
10. Отчет по практике на тему Учет себестоимости продукции