Реферат

Реферат Розвиток української географії вченими західної діаспори

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.12.2024


Розвиток української географії вченими західної діаспори

На VIII з’їзді Українського географічного товариства (Луцьк, 2000) важливе місце було приділено розвитку географічної освіти і культури. Цій проблемі було присвячено 69 доповідей на відповідній секції, з якими виступили відомі українські географи, в тому числі Л.Г.Руденко, І.Г.Черваньов, П.О.Масляк і ін. Та лише дві з цих доповідей (П.Штойко, і Й.Свинко) торкнулися такого болючого і не висвітленого питання, як розвиток географічної науки представниками західної діаспори.

Важливість такого вивчення посилюється тим, що саме через географію західної діаспори приходить ідея вивчення України і формування нового напрямку в географічній науці – українознавства.

Слід відмітити, що географічна наука західної
діаспори має значну систему навчальних та наукових закладів, серйозну професуру і гідні наукові досягнення. Щодо закладів, то в першу чергу слід відмітити заснований у Відні, а потім переведений до Праги Український вільний університет, Український високий педагогічний інститут ім. Драгоманова у Празі та Українську господарську академію в Подєбрадах.

Серед засновників Українського вільного університету були відомі вчені І.Горбачевський, О.Колесса (ректор), С.Рудницький, С.Дністрянський і ін. Ці вчені домоглися статусу університету західноєвропейського зразка, який був визнаний урядом Чехословацької республіки на чолі з Т.Массариком.

Під час роботи в УВУ С.Рудницький (1877-1937) читає курси “Географія України” , “Завдання і методи землезнання України і Східної Європи взагалі”. В цей час його наукові інтереси спрямовувалися на вивчення природних областей України та геології і геоморфології Підкарпатської Русі (Закарпаття). В 1923 році в Празі силами УВУ було видано дві частини “Основ землезнання України”, які перевидавались у Львові (1924, ч.1) та Ужгороді (1926, ч.2). У надрукованій у 1925 році книзі “Історія землезнання. Частина І (Старі часи)” було покладено початок систематичного вивчення в українській географії історії географічної думки (О.Шаблій, 1993).

Серед учнів С.Рудницького у Празі були К.Буцура, В.Огоновський, Федів та ін. Деякі з них поїхали в Харків на запрошення уряду Радянської України і розділили трагічну долю свого учителя.

Незважаючи на нетривалу працю С.Рудницького в Інституті географії і картографії в Харкові, йому вдалося створити географічний напрям українознавства. Аспірантом інституту (а, можливо, і самого С.Рудницького) був молодий О.Т.Діброва, учні якого М.Д.Пістун, Ю.І.Пітюренко, М.П.Крачило та інші створили серйозні наукові праці практично по всіх областях України. Названі вище вчені ввійшли до числа провідних і найбільш відомих вчених держави.

Серед співпрацівників С.Рудницького в Українському вільному університеті у Празі були Ф.А.Щербина, М.Дольницький, М.Іваничук. Зокрема М.Дольницький, продовжуючи працю С.Рудницького, сфорормулював концепцію України як географічної одиниці і показав, що за політико-адміністративними межами українці в кращому разі асимілювали.

Відомий статистик і історик Ф.А.Щербина (1849-1936) належав до відомої школи земських статистиків і за дослідження селянських господарств Острогожського повіту був нагороджений Великою Золотою медаллю Російського географічного товариства (1887). Член-кореспондент Петербурзької АН, Ф.Щербина досліджував проблеми історії та економіки України та українських етнічних земель.

До числа здобутків західної міграції відноситься наукова діяльність проф. В.Садовського (1886-1947), який в 1925-1945 роках працював в Українській господарській академії в Подєбрадах та в Українському вільному університеті. Родом з Волині, В.Садовський дав вичерпну характеристику економіки українських земель (1935), показав негативні риси індустріалізації в Радянській Україні (1925), провів економіко-географічне районування України (1931), показав колоніальну політику більшовицького уряду по відношенню до України (1936).

Другий волинянин І.Фещенко-Чопівський (1884-1945) створив ряд наукових праць з економічної географії, в першу чергу проаналізував природні ресурси України. Ним же було підготовлено підручник з економічної географії України.

Доля обох вчених трагічна. Вони загинули в застінках сталінського ГУЛАГу і були реабілітовані лише в 90-х роках.

Велику наукову школу українознавства створив відомий географ В.М.Кубійович (1900-1985). Його, а також Ю.Полянського, І.Теслю, І.Олексишина, М.Кульчицького, А.Жуковського й ін. відносять до представників західної діаспори повоєнного періоду.

Автор праць з демографії та антропології України, дослідник Карпат Володимир Кубійович ще в довоєнний час видав фундаментальні праці: “Атлас україни та сумежних країв” (1937), та “Географія України та сумежних земель” (1938). Він у 1940 році став професором Українського вільного університету.

Майже 40 років свого життя Кубійович присвятив українській енциклопедії. Завдяки його праці в 1955-1989 роках вийшли трьохтомна предметна і десятитомна словникова Енциклопедія Українознавства. Весь свій спадок В.Кубійович заповів на продовження своїх праць та субсидій для українознавців.

Володимир Кубійович створив центр Наукового Товариства ім. Т.Шевченка в Сарселі під Парижем, який працює до даного часу.

В Українському вільному університеті працював відомий геолог і геоморфолог Ю.Полянський, який згодом став провідним спеціалістом по Андах і був удостоєний Державної премії Аргентини.

Ю.Полянський та І.Тесля співпрацювали з Кубійовичем ще під час видання “Атласу України і су-межних країв” та “Географії України і сумежних земель”, підготували для цих праць окремі карти і розділи.

І.Теслі (1902-1996) належить ряд праць з метеорології, кліматології, картографії та історії українських поселень у Канаді. Він є автором посібника з географії України “Наша Батьківщина” для шкіл української діаспори

Багато праць з геології і геоморфології України належить І.Олексишину (1901-1987), дослідникові стратиграфії і геоморфології Північного Поділля і Південної Волині.

Після смерті В.Кубійовича НТШ в Європі очолює А.І.Жуковський (народився 1922). Уродженець Буковини, він з 1980 року є професором Інституту Східних мов і цивілізацій Паризького університету, а з 1969 – професор УВУ в Мюнхені. У своїх працях вчений досліджує питання історії освіти, науки і культури України, суспільного і національно-визвольного руху в Україні. В березні 1992 року А.Жуковський обраний членом Національної академії наук України по спеціальності “історія культури”. Відтоді НТШ в Сарселі і НАН України почали сумісну наукову роботу, яка спрямована на видання сучасної енциклопедії України.

Вивчення наукової спадщини вчених діаспори, розпочате О.Шаблієм, Ф.Заставним та В.Руденком, є цінним внеском у скарбницю української географії, відновлює незаслужено забуті імена і на даний час чекає свого продовження.

Список використаної літератури

  1. Енциклопедія Українознавства. Загальна частина. Перевидання в Україні. – К.,1994.

  2. Жупанський Я.О. Історія географії в Україні. – Львів: Світ,1997.

  3. Заставний Ф.Д. Географія України. – Львів: Світ,1994.

  4. Казачий словарь-справочник. Т.3 / Составитель Г.В.Губарев. – Сан Ансельмо, Калифорния, США, 1969.

  5. Краснопольский А.В. Отечественные географы (1917-1992). Библиографический справочник. Т.1. – СПб.,1993; Т.2. – СПб.,1994; Т.3. – СПб.,1995.

  6. Свинко Й. Визначні галицькі геологи й географи західної української діаспори та їх внесок у розвиток географічної науки і освіти // Україна та глобальні процеси: Зб. наук. праць. Т.3. – Київ-Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” ВДУ ім. Лесі Українки, 2000.

  7. Шаблій О.І. Академік Степан Рудницький – фундатор української географії. – Львів-Мюнхен: Ред.-вид. відд. Львівського держуніверситету, 1993.

  8. Штойко П. Україна як географічна одиниця (Особливості концептуального підходу у викладі Мирона Дольницького) // Україна та глобальні процеси: Зб. наук. праць. Т.3. – Київ-Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” ВДУ ім. Лесі Українки, 2000.


1. Реферат Белый город
2. Доклад Борьба спортивная
3. Реферат на тему Revolutions Of 1848 Essay Research Paper The
4. Реферат Экологические беженцы
5. Реферат Моделирование загрязнения атмосферы выбросами из низких источников
6. Реферат Уточнение простой теории МО ЛКАО Базисная АО Эффективный заряд-показатель экспоненты
7. Реферат на тему Fluids And Hydration Essay Research Paper Fluids
8. Реферат Влияние государства на экономику 2
9. Контрольная работа Контрольная работа по Маркетингу 5
10. Реферат на тему Review Shakespeare