Реферат

Реферат Внутрішні економіко-географічні відмінності США

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.1.2025


Реферат

на тему:

Внутрішні економіко-географічні відмінності США

Понад сто років тому територія США була поділена на три великі райони: Північ, Південь і Захід. Найбільш розвинутою виявилась Північ, де зрос­тання продуктивних сил не гальмувалося феодалізмом, осідав основний потік пере­селенців і капіталів з Європи. розвиток Півдня до 1865 року затримувався раб­ством, а після його скасування - пережитками рабовласництва. Колонізація Захо­ду, що займає великі простори гір і пустель, відбувалась пізніше, ніж Півночі і Півдня. З другої половини XX ст. розрив між цими районами поступово змен­шується, й нині рівень їх розвитку практично однаковий.

Maл. Територіальні відмінності США

У межах Півночі розрізняють Атлантичне узбережжя. Приозер'я і землі на захід від Міссісіпі (охоплює економічні райони: Нова Англія, Середньоатлантичні штати, Північноатлантичний центр, Північно-Західний центр).

Атлантичне узбережжя - це вузька смута низовин між океаном і Аппалачськими горами. Район не має власних ресурсів сировини, але користується пе­ревагами приморського розташування. Тут США зародилися як держава. Тепер це одна з найбільших міських зон світу. На неї припадає 1/5 населення і майже 1/4 промислової продукції і тільки 2 % площі США. Структура виробництва дуже різно­манітна. З-поміж матеріальних галузей виділяються електро- і електронне машино­будування, приладобудування, хімічна, паперова, поліграфічна і швейна промис­ловість. Велике значення має невиробнича сфера. Найбільшими містами є Бостон, Нью-Йорк, Філадельфія і Вашингтон.

Нью-Йорк (18,0 млн чоловік) виник у гирлі річки Гудзон, вздовж долини якої пролягав єдиний зручний шлях через Аппалачські гори вглиб материка. Саме це і забезпечило йому перевагу серед міст узбережжя. За кількістю мешканців і як центр управлінської, фінансово-торговельної і міжнародної діяльності Нью-Йорк посідає перше місце в США. На його території розташовано більше 1/3 штаб-квартир аме­риканських корпорацій, п'ять із шести великих банків, фондова біржа, видавництво «Тайм», Американська радіомовна корпорація тощо. У Нью-Йорку розміщується та­кож штаб-квартира Організації Об'єднаних Націй. Розростаючись, місто захопило землі одразу в трьох штатах: Нью-Йорк, Нью-Джерсі та Коннектикут. Центральним районом міста є острів Манхеттен. Ще наприкінці минулого століття у зв'язку з до­рожнечею землі тут почали споруджувати багатоповерхові будівлі. Гранітна основа острова надавала таку можливість. Поступово будівлі ставали все вищими, більш досконалими за формою. Нині у Нью-Йорку таких хмарочосів понад 100. Перше скупчення хмарочосів виникло на півдні острова. Тут міститься Уолл-Стріт - фінан­совий центр країни і всесвітній торговий центр. Друге скупчення утворилося в се­редній частиш острова - Мідтауні. Це торговий, культурний і розважальний центр. Вулиця Бродвей, яка перетинає Мідтаун, стала синонімом центрів міст взагалі. Тро­хи нижче від Манхеттена лежить малесенький острівець Елліс - колись перший притулок іммігрантів. Вважається, що предки 2/5 сучасних американців пройшли через ці «ворота Америки». Зараз тут музей.

На Манхеттені і дотепер збереглися іммігрантські квартали: китайський, європейський, пуерто-риканський та інші.

На північ від Нью-Йорка розташована Нова Англія. Тут у 1620 році була засно­вана перша англійська колонія. Понад два століття Нова Англія являла собою най­розвинутішу частину Півночі - ЇЇ промислову майстерню. Звідси почалась індустріалізація США. Район став класичним прикладом безперервної зміни струк­тури господарства, відмирання старих галузей і виникнення на їх місці нових. Нині Нова Англія є районом концентрації наукоємних і воєнних виробництв. Центром є місто Бостон, що відіграло виняткову роль в історії і культурному розвитку США. У його передмісті розташовані Гарвардський університет і Массачусетський техно­логічний інститут, які широко відомі як осередки досліджень з найновіших на­прямів науки і техніки.

Особливе місце на узбережжі посідає Вашингтон (3,9 млн чоловік). Місто засно­вано в кінці XVIII ст. як столицю Федерації. Тепер також це насамперед столиця, «продукцією» якої є постанови і розпо­рядження. Щодня понад 300 тис. чинов­ників сідають за столи в урядових устано­вах. У Вашингтоні знаходяться Білий Дім - резиденція президента, Капітолій - будинок Конгресу, Пентагон - військове міністерство, інші міністерства та іно­земні представництва (мол. 116). Вашинг­тон - науковий і культурний центр. Тут розташована найбільша у світі Бібліотека Конгресу США. Широко відомий комп­лекс музеїв і дослідницький заклад - СмітсонівськІ інститути - включає націо­нальний музей повітроплавання та космо­навтики. Серед численних історичних і культурних пам'яток столиці є пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку. У Ва­шингтоні знаходиться Національне гео­графічне товариство і видається географічний журнал “Нешинел Джеографін”.

Приозер'я - територія між Великими озерами і річками Міссісіпі і Огайо. Тут багате сільськогосподарське оточення, значні мінеральні ресурси водних і сухо­путних шляхів і центральне положення щодо ринків збуту усієї країни. Приозер'я - індустріальне серце США, де виробляють 1/4 промислової продукції. Типовими є важка індустрія і традиційні галузі: металургія, виробництво промислового устатку­вання, гірничих і будівельних машин, сільськогосподарської техніки і особливо ав­томобілів, а також харчова промисловість. Виникнення центрів чорної металургії на південних берегах Великих озер було зумовлене сировинно-транспортним чинником: їх положенням між родовищами вугілля і залізних руд. Наявність металу сприяла розвитку металомісткого машинобудування. "Кукурудзяний" і «пшеничний» пояси були ринками збуту сільськогосподарської техніки та давали сировину для харчової промисловості. Вже дев'яносто років тому місто Детройт стало славнозвісною «авто­мобільною столицею» і найбільшим центром автомобілебудування в світі. Цьому сприяли наявність металу і вдале розташування міста щодо транспортних шляхів і ринків збуту. Відіграв свою роль й історичний чинник - у Детройті вперше в світі виробництво автомобілів було поставлене на конвеєр і стало масовим.

Чикаго (8,0 млн чоловік) є найбільшим містом Приозер'я і внутріїїшіх штатів (мал. 117), Це величезний транспортний вузол. Великі озера з'єднані діючим кана­лом з Міссісіпі. Три десятки залізниць, у тому числі й основні трансконтиненталь­ні, як і десяток хайвеїв, сходяться сюди. Чикагський аеропорт О'Хара є най­більшим у світі, щороку ним користуються 60 млн пасажирці. Чорна металургія, важке машинобудування, виробництво засобів зв'язку і харчова промисловість б го­ловними в промисловості Чикаго. Одночасно це третій за своїми масштабами в США центр фінансів, торгівлі, послуг, науки і культури.

Там, де Міссурі впадає в Міссісіпі, знаходиться місто Сент-Луїс. Його про­мисловість дуже різноманітна. Провідною галуззю є транспортне машинобудуван­ня, особливо виробництво літаків, ракет і космічних апаратів. Тут була виготов­лена капсула, в якій американський космонавт вперше облетів навколо Землі.

Важка індустрія Приозер'я уособлюва­ла собою індустріальну велич США в пер­шій половині XX ст. Нині галузі важкої індустрії технологічно реконструйовані і є конкурентоспроможними, але їх роль у структурі зайнятого населення Приозер'я зменшується на користь наукоємних галу­зей і галузей невиробничої сфери.

Територію, що простягну­лась на захід від Міссісіпі аж до Скелястих гір, називають «хлібним кошиком». Це знамениті Великі рівнини і степи-прерії, де колись мандрували ста­да бізонів, а тепер вирощують пшеницю, кукурудзу, трави і відгодовують велику рогату худобу на м'ясо. Населення та міст тут мало, це типова фермерська Америка. Найбільше пшениці вирощують у штатах Канзас і Північна Дакота, кукурудзи - в штаті Айова.

До Півдня належать такі економічні райони: Південноатлантичні штати, Пів-денно-Східний центр і Південно-Західний центр. У другій половині XX ст. на Півдні сталися разючі зміни. Зникли пережитки рабовласництва. З аграрного він перетво­рився на індустріальний. Умови життя і діяльності населення стали такими, як і повсюди в США. Колись вільні пересе­ленці уникали Півдня, а негри тікали звідси в міста Півночі. Тепер благодатний субтропічний клімат, відсутність величез­них міст з їх соціальними і расовими проб­лемами, а також чисте природне середови­ще, сприяють переміщенню сюди населен­ня з Півночі, в тому числі й негрів. Струк­тура господарства Півдня також зазнала значних змін. Зникли монокультура бавов­нику і «бавовниковий пояс». Для землеробства стали характерним різноманіття спеціальних і технічних культур: соя, арахіс, рис, цукрова тростина, овочі й фрук­ти, бавовна, тютюн. Набули розвитку пасовищне тваринництво, бройлерна промис­ловість і промислове лісництво. Південь - головний постачальник нафти, природно­го газу і вугілля. Старі галузі обробної промисловості, що орієнтувалися на місцеву сировину і дешеву робочу силу, продовжують відігравати тут значну роль. Це текс­тильна, швейна, тютюнова, лісопильна, целюлозно-паперова і меблева промис­ловість, їх найбільша концентрація спостерігається на Аппалачському Підмонті.

На узбережжі Галфа від Міссісіпі до Ріо-Гранде утворився найбільший у світі нафтогазовий комплекс виробництв. До нього входять видобуток нафти і газу, нафтопереробка і очищення газу, нафтогазохімія, електроенергетика, алюмінієва промиг словість, виготовлення нафтогазового і хімічного обладнання. Великий енергетичний комплекс знаходиться в басейні річки Теннессі. Він об'єднує гідравлічні, теплові і атомні електростанції загальною потужністю понад 30 млн кіловат. Споживачами електроенергії є атомна промисловість і такі виробництва, як виплавка алюмінію, електрохімія тощо. Центрами авіаракетної промисловості стали Даллас - Форт-Уері і Атланта. На мисі Канаверал у Флориді побудований космодром. Це місце стартів більшості космічних апаратів США, включаючи всі польоти з космонавтами на бор­ту. Центр управління пілотованими польотами знаходиться поряд з Х'юстоном.

Найбільш відомими штатами Півдня, населення й економічний потенціал яких швидко зростає, є Техас та Флорида. Найбільшими містами - Даллас - Форт-Уерт, Х'юстон і Атланта. Техас відомий насамперед своїми розмірами. Його площа 699 тис. км2. Але за іншими показниками він є третім після Каліфорнії та Нью-Йор­ка штатом країни. Нафтогазовий комплекс і воєнна промисловість поєднуються тут з розвинутим сільським господарством. Техас є лідером за площею природних пасо­вищ, поголів'ям великої рогатої худоби, виробництвом м'яса і бавовни. Флорида з її вологим субтропічним кліматом відома космічною діяльністю, вирощуванням апель­синів і своїми пляжами та курортами.

Захід - майже половина території США, На його просторах розрізняють Гірські штати і Тихоокеанські штати (Каліфорнія, Тихоокеанський Північний Захід), Аляску і Гаваї.

Характерними рисами Гірських штатів, які займають найширшу части­ну Кордильєр, є гірський рельєф, посушливий клімат і незначна кількість населен­ня. Це 28 % площі і тільки 5 % населення США. Традиційними галузями господар­ства тут є пасовищне скотарство, зрошуване, оазисне землеробство, видобуток руд і виплавка кольорових металів. З-поміж нових - наукоємні і воєнні виробництва та туризм. Під час Другої світової війни в долині річки Ріо-Гранде в штаті Нью-Мекси.-ко була створена лабораторія, що дістала назву Лос-Аламос, де була сконструйована: перша атомна бомба. У цій лабораторії були створені й дві атомні бомби, які США скинули на японські міста Хіросіма і Нагасакі. В штаті Невада знаходиться полігон, на якому здійснюються підземні атомні випробування. Найбільші міста району — Солт-Лейк-Сіті, Денвер і Фінікс зв'язані з виробництвом електроніки і ракет. Ту-ристіе у Гірських штатах приваблюють екзотичні ландшафти в національних пар­ках, зимові види спорту, можливості полювання і рибальства.

Каліфорнія - штат, який відіграє нині виняткову роль не тільки на За­ході, а й у цілому в США. Він посідає перші місця за багатьма важливими еко­номічними показниками, в тому числі за вартістю промислової і сільськогосподар­ської продукції, за кількістю наукових працівників і витратами на наукові дослі­дження, за розмірами урядових воєнних контрактів і асигнувань на освоєння космо­су, за ступенем автомобілізації тощо. Населення штату за останні п'ятдесят років зросло з 6 до 30 млн чоловік і збільшується далі. Понад 45 % його жителів є «небілими». Вважають, що незабаром Каліфорнія стане першим штатом, де «білі» станови­тимуть меншість. Природа Каліфорнії різноманітна і мальовнича. Понад 4/5 площі займають гори і пустелі. На відстані 140 км одна від одної розташовані найвища і найнижча точки «суміжних штатів» - гора Уїтні і Долина Смерті. В штаті дванад­цять національних парків. Населення і господарство скупчені на невеликих при­морських низовинах і у Великій Каліфорнійській долині. Головне природне багатство Каліфорнії - її клімат. Це сухі субтропіки середземноморського типу. Саме клімат перетворив Каліфорнію на «сад і город» США, спричинився до виникнення тут кінематографії і літакобудування. Він же приваблює сюди і спеціалістів найви­щої кваліфікації. Каліфорнія дуже вдало розташована і має дешеву робочу силу (ле­гальні і нелегальні мігранти з Мексики).

Економіка штату надзвичайно різноманітна. Тут вирощують 2/5 всіх овочів і фруктів США. Є потужна консервна і виноробна промисловість. Проте більша час­тина зібраного врожаю в свіжому вигляді доставляється на ринки Приозер'я і Ат­лантичного узбережжя Півночі. Головну роль в обробній промисловості відіграють новітні наукоємні галузі і виробництво озброєння. Електронні компоненти, елек­тронна обчислювальна техніка, засоби зв'язку і прилади є найважливішою продук­цією. Третина авіаційно-космічної техніки і одна чверть американського озброєння виробляються в Каліфорнії. В штаті багато наукових лабораторій і університетів.

Головні урбанізовані зони сформувалися навколо Сан-Франциско і Лос-Андже­леса. Обидва міста є великими фінансово-торговельними, промисловими, транспорт­ними, науковими і культурними центрами.

Розквіт Сан-Франциско (6,2 млн чоловік) почався під час "золотої лихоманки" 1849 року. Місто виділяється своїми історичними і культурними традиціями. В 1945 році тут була створена Організація Об'єднаних Націй. У передмісті Сан-Фран­циско Берклі розташований знаменитий Каліфорнійський університет. Стендфордський університет в Сан-Хосе є базою «Кремнієвої долини» - величезного спеціалізо­ваного комплексу електронних виробництв на півдні агломерації. Каліфорнійська «кремнієва долина» стала класичним прикладом науково-промислового комплексу і зразком для аналогічних утворень в інших частинах США і за їх межами.

Лос-Анджелес (14,5 млн чоловік) за своїми розмірами і значенням випередив Чикаго і став другим містом США після Нью-Йорка. Більше того, він уже кидає ви­клик самому Нью-Йорку. Сюди зараз прямує найбільша хвиля мігрантів. «Сто пе­редмість у пошуках одного центру» - таку назву дано Лос-Анджелесу невипадково. Його швидке зростання відбувалося в епоху автомобіля і субурбаяізацп. Це величез­ний одноповерховий конгломерат восьми десятків міст, які злилися. Найхарак­терніша риса його внутрішнього ландшафту - переплетіння численних хайвеїв. Гос­подарська структура Лос-Анджелеса така ж сама, як і Каліфорнії в цілому. Одна з його частин - Голлівуд - славнозвісний центр кіноіндустрії, телебачення і радіо. У другій - Анахаймі - знаходиться «Діснейленд» - казкова країна, створена кіноре­жисером Уолтом Діснеєм.

Тихоокеанський Північний Захід - гірський район з помірним і вологим кліматом. Його багатства - ліси (майже 2/3 запасів деревини США) і гідроресурси. Найбільше значення тут мають лісозаготівлі, деревообробка, гідро­енергетика, електроенергетика і електромісткі виробництва, виплавка алюмінію. На річці Колумбія побудовано найбільший у світі каскад великих гідростанцій за­гальною потужністю 25 млн кіловат. З-поміж них - ГЕС Гранд-Кулі (9 млн кВт). Головним містом Тихоокеанського Північного Заходу є Сієтл - важливий центр авіакосмічної промисловості. В ньому розміщені заводи компанії «Боїнг».

Аляска - найбільший за територією і найменш заселений штат США. На площі 1,5 млн км! проживає тільки 600 тис. чоловік. Аляска дуже багата на при­родні ресурси: мінеральні, гідроенергетичні, лісові й рибні. Поки що дістав найбільшого розвитку видобуток нафти. Експлуатація родовищ нафти та її транспортуван­ня з північного на південний берег за допомогою трубопроводу в умовах субарктики пов'язана з розв'язанням складних технічних і екологічних проблем. Найбільше місто Аляски - Анкоридж - є вузлом повітряних сполучень через Північний полюс. Популярними стали туристські маршрути у цей суворий і водночас величний за свої­ми ландшафтами край. Крім природних національних парків тут створено історич­ний парк «Клондайська золота лихоманка», в якому відтворені пам'ятки того часу. Гаванські острови - штат невеликий як за площею, так і за кількістю жителів. Галузями його господарства є туристський бізнес і тропічне землеробство. Місто Гонолулу - важливий вузол морських і повітряних сполучень у басейні Тихо­го океану.


1. Диплом Экстрадиция в уголовном праве
2. Реферат на тему Дресс-код правила официальных мероприятий
3. Реферат Основи банківського кредитування
4. Реферат на тему French Revolution Essay Research Paper French Revolution
5. Реферат на тему Ціннісні характеристики соціальних працівників та соціальних педагогів
6. Реферат Порiвняльна характеристика П с бо Запаси ТА МСФЗ 2 Запаси
7. Контрольная работа Специальные пассажирские тарифы
8. Реферат Вредные привычки и борьба с ними 3
9. Реферат Атлетическая гимнастика 2
10. Реферат на тему Computer Security Issues Essay Research Paper Computer