Реферат

Реферат Теория международной торговли

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 27.12.2024


Міжнародні науково-технічні зв’язки.


1.   Особливості міжнародної торгівлі науково-технічними знаннями на сучасному етапі.

2.   Модель технічного прогресу Джона Хікса.

3.   Механізм міжнародної передачі технологій.



Література.

1.   Герчикова Международное коммерческое дело. М.: 1997.

2.   Мировая экономика. Под ред. Булатова. М.: 2000.

3.   Филипенко. МЕВ, т.2

4.   Киреев. Международная экономика. Т. 1.


1.  Особливості міжнародної торгівлі науково-технічними знаннями на сучасному етапі.


Обмін науково-технічними знаннями може відбуватися як на комерційній, так і і на некомерційній основі (виставки, семінари, конференції).
2     Торгівля науково-технічними знаннями – це надання на комерційній основі іноземному контрагенту, результатів науково-технічної діяльності, які мають не тільки наукову, але і практичну цінність. На практиці такі операції отримали назву “міжнародний обмін технологіями”.

2     Технологія – це наукові методи досягнення практичних цілей.
Виділяють три групи технологій:

-         технологія товарів,

-         технологія виробництва і

-         технологія управління.

Носіями технологія являються:

1)  товари – у випадку міжнародної торгівлі високотехнологічними товарами;

2)  фактори виробництва:

-         капітал є носієм технології у випадку міжнародної торгівлі високотехнологічними капіталомісткими товарами,

-         робоча сила є носієм технології у випадку міграції висококваліфікованих спеціалістів,

-         земля є носієм технології у випадку міжнародної торгівлі ресурсами, для розробки яких використовуються нові технологічні досягнення).
2     Науково-технічні зв’язки (НТЗв) – це сукупність взаємовідносин науково-технічного, виробничого, валютно-фінансового та правового характеру. В основі цих взаємовідносин знаходиться обмін результатами наукових досліджень, технологічних розробок, найсучаснішого технологічного досвіду тощо.

Сучасним НТЗв характерні такі властивості:

1)  Об’єктивний характер міжнародного обміну науково-технічними знаннями (НТЗ).

2)  Їх розвиток основується на поглибленні міжнародного поділу праці. В умовах НТР[1] різні компанії все більше спеціалізуються на певних галузях науки і техніки. Крім того, НТР змушує корпорації об’єднувати свої зусилля для досягнення поставленої мети, оскільки великі витрати на НДДКР можуть собі дозволити лише великі корпорації. Частка витрат на НДДКР у загальному обсягу продаж становить 3-5%.

Лідером на ринку наукомісткої продукції є США (40% від загального об’єму даного сектору світового ринку).

3)  Зростання внутрішньокорпоративного обміну технологіями.  В основному цей процес відбувається на некомерційній основі. В світі більше 20% товарів виробляються з використанням технологій, переданих саме таким чином. Із всіх ліцензійних платежів в світі 60% приходиться на внутрішньокорпоративні розрахунки, а в США цей показник досягає 80%.

4)  Активна участь у міжнародній передачі технології невеликих та середніх фірм (в основному це фірми в формі венчурних підприємств зі штатом до 1 тис. людей). Перевагою таких фірм є їх вузька спеціалізація, їх наукові розробки обмежені вузьким колом технічних проблем. В середини 90-х років в США існувало 1,% млн. венчурних підприємств і лише 1% із них займалися науковими розробками і дослідженнями.

Питома вага цих підприємств у загальних витратах на НДДКР в США становить 4%.

5)  Зосередження міжнародного науково-технічного обміну у рамках промислово-розвинутих країн. На країни, що розвиваються припадає лише 10% цього обміну.


2.  Модель технічного прогресу Джона Хікса.


Ця модель розглядає вплив технологічного прогресу на розвиток МТ. Основне припущення, яке використовується у моделі – постійність відносних цін на фактори виробництва.

Припускається, що товари виробляються за допомогою двох факторів: праці і капіталу. Розглядається три види технічного прогресу: нейтральний, працезберігаючий, капіталозберігаючий.

1)  Нейтральний технічний прогрес – це прогрес, який базується на технології, яка забезпечує одночасно підвищення продуктивності обох факторів виробництва. В результаті нейтрального технічного прогресу кількість праці та капіталу, яка необхідна  для виробництва одиниці товару, зменшується. В той же час відносна кількість капіталу і відносна кількість праці не змінюються.



В точках А1 і А2 абсолютна кількість капіталу та праці, необхідні для виробництва товару, зменшилися, а відносна кількість факторів виробництва, а значить і їх ціна, не змінюються.
2)  Працезберігаючий технічний прогрес – це прогрес, який базується на технології, яка забезпечує підвищення продуктивності капіталу у меншій мірі, ніж продуктивності праці. В результаті цього прогресу відносна кількість капіталу, який необхідно витратити на виробництво одиниці товару, збільшується, а відносна кількість праці – зменшується. Все це відбувається за умови незмінності цін на фактори: . Капітал заміщує працю.




3)  Капіталозберігаючий технічний прогрес – це прогрес, який базується на технології, що забезпечує підвищення продуктивності праці у відносно меншій мірі, ніж продуктивності капіталу. В результаті такого прогресу кількість праці, необхідна для виробництва товару, по відношенню до капіталу, збільшується, а відношення капіталу до праці – зменшується. Все це відбувається за умови незмінності цін на фактори виробництва . Праця замінює капітал.

Вплив НТП на міжнародну торгівлю залежить від того, як він впливає на виробництво (пропозицію) товару і на його споживання (попит).
Зростання виробництва на основі НТП може мати нейтральний, позитивний та негативний вплив на МТ.

Нейтральний вплив зростання виробництва на МТ має місце у випадку, коли МТ збільшується пропорційно з ростом виробництва.

Позитивний вплив – це більш швидке зростання МТ, ніж обсягів виробництва. Він має місце, коли при постійних відносних цінах виробництво експортних товарів росте швидше, ніж виробництво товарів, що конкурують з імпортом.

Негативний вплив – зростання МТ відстає від зростання обсягів виробництва. Має місце, коли при постійних цінах виробництво товарів, які заміщують імпорт росте швидше, ніж виробництво експортних товарів.
Вплив споживання на МТ можна також розділити на нейтральний, позитивний і негативний.

Нейтральний вплив має місце у випадку, коли МТ збільшується пропорційно з ростом споживання.

Позитивний вплив – це більш швидке зростання МТ, ніж обсягів споживання. Він має місце, коли споживання імпортних товарів росте швидше, ніж споживання експортних товарів.

Негативний вплив – зростання МТ відстає від зростання обсягів споживання. Має місце, коли споживання імпортних товарів відстає від споживання  експортних товарів.
Якщо в результаті НТП збільшується і виробництво і споживання, то це спричиняє нейтральний, позитивний, або негативний вплив на МТ. Якщо і виробництво і споживання мають нейтральний вплив на МТ, то їх спільних вплив також буде нейтральним, і МТ збільшуватиметься пропорційно із збільшенням виробництва.

Якщо і виробництво і споживання мають позитивний вплив на МТ, то їх спільних вплив також буде позитивний, і МТ збільшуватиметься більш високими темпами, ніж збільшення виробництва.

Якщо і виробництво і споживання мають негативний вплив на МТ, то їх спільних вплив також буде негативним, і МТ збільшуватиметься менш високими темпами, ніж збільшення виробництва, або може навіть розпочати скорочуватись.

В інших випадках все залежить від того, в якій пропорції з’єднаються впливи різних типів виробництва та споживання.

3.  Механізм міжнародної передачі технологій.


Розглянути самостійно:

1)  Форми передачі технологій: патентні угоди, ліцензійні угоди, передача ноу-хау та інжиніринг.

2)  Види ліцензій:

-         патентна та безпатентна ліцензія;

-         невиключна, виключна, повна ліцензія

3)  Ліцензійні платежі:

-         роялті;

-         паушальні платежі;

-         участь в прибутку;

-         участь у власності компанії.



[1] НТР – науково-технічна революція.

1. Реферат Социальный маркетинг как инновационный метод управления муниципальной сферой
2. Реферат Налоговая система 14
3. Курсовая Реформа АлександраII
4. Реферат Сегментация рынка 13
5. Курсовая Социальная политика бюджетных организаций
6. Контрольная работа на тему Создание коммерческих банков
7. Реферат на тему Act 1 Essay Research Paper In any
8. Реферат Философия и энциклопедия права
9. Реферат Особенности речевого развития детей с ДЦП
10. Реферат на тему ООО Ювиди его характеристика и анализ общего экономического состояния