Реферат на тему Календарні свята і обряди на Русі
Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-01-06Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
от 25%
договор
1. Календарні свята і обряди на Русі
Календарні свята і обряди на Русі; їх зв'язок із зимовим і літнім солнцеворотами; весняним і осіннім рівноденням; з циклами сільськогосподарських робіт; з язичницькими і християнськими основами віриДовгими роками на Русі зберігалося двоєвірство: офіційна релігія, яка переважала в містах, і язичество, яке пішло в тінь, але як і раніше існувало у віддалених частинах Русі, особливо на північному сході, зберігало свої позиції в сільській місцевості.
Розвиток російської культури відобразив цю подвійність в духовному житті суспільства. Язичницькі духовні традиції, надавали глибоку дію на весь розвиток російської культури раннього середньовіччя.
Найважливіші на Русі язичницькі обряди і свята злилися із землеробською працею, з життям природи, а значить, з міфологічними уособленнями природних сил.
Святковий календар росіян протягом їх багатовікової історії не був стабільним, раз і назавжди даним. Кожна історична епоха накладала на нього свій відбиток, вносячи в святковий побут народу щось своє, нове. Найпомітніші зміни він зазнав тричі - після хрещення Русі, в період петровських перетворень і після краху самодержавства, тобто в переломні періоди в історії російського народу.
Першими, ще в глибокій старовині, виникли свята, пов'язані із землеробським календарем предків східних слов'ян. Починаючись в грудні, коли сонце "повертається на літо", провіщаючи швидке пробудження годувальниці матері-землі від зимового сну, і закінчуючись восени, із завершенням збирання врожаю, свята складали цілісний календарний цикл. Звідси і прийняте в науці їх назва - календарні або свята народного календаря. На відміну від свят, що з'явилися в більш пізні часи, вони мали переважно магічний характер. Їх мета - забезпечити здоров'я людям і лад в сім'ї, добрий урожай польових і городніх культур, багатий приплід домашньої живності.
Істотну роль в суспільному житті селян і міського населення у росіян, як і у інших європейських народів, грали обряди і звичаї, приурочені до дат християнського календаря і тісно пов'язані з циклом сільськогосподарських робіт - підготовкою і очікуванням урожаю і його прибиранням. Ще на початку XX в. обрядовий календар, що містить багато напластования віддалених часів, на більшій частині території розселення росіян зберігав свою традиційну специфіку, хоча багато архаїчних обрядів на той час пішли з життя, а значення інших був забуто, і вони, змішавшися з необрядовими побутовими формами, сприймалися як святкова забава.
Суспільне життя, пов'язане з народною календарною обрядовістю, виявлялося головним чином в сумісних гуляннях і святкових розвагах, що мали безліч локальних відмінностей.
2. Система церковних свят
По об'єкту прославляння православні свята підрозділяються на Господні, Богородічниє, на честь святих і "безтілесних сил" (миру ангельського). За часом проведення - на нерухомі (неперехідні), за якими закріплені особливі дні (числа) в церковному календарі, і рухомі (перехідні), що переміщаються по календарю залежно від не має твердої дати Паски - головного, самого шановного загальнохристиянського свята ("свята всіх свят"). По ступеню урочистості (видам богослужіння) розрізняють великі, середні до малі свята, по масштабах святкування - загальні і місцеві. Перші наголошувалися однаково урочисто у всіх православних храмах, другі - в деяких.До великих свят відносяться двунадесяті і п'ять не двунадесятих. Серед двунадесятих свят три рухомих: Вхід Господень до Єрусалиму - за тиждень до Паски (Вербна неділя), Вознесеніє Господь (Вознесеніє) - в 40-й день по Пасці і день Святої Трійці, П'ятидесятник (Трійця) - в 50-й день по Пасці. Нерухомі великі свята: Хрещення Господь, Богоявлення (Водокрещи, Іордань) - 6 (19) січня; Сретеніє Господь (Сретеніє) - 2 (15) лютого; Благовіщення Пресвятої Богородиці (Благовещенье) - 25 березня (7 квітня); Перетворення Господь (другий Врятував, Врятував на горі, середній Врятував, Врятував яблучний) – 6 серпня; Перша пречиста Пресвятої Богородиці – 15 серпня; Різдво Пресвятої Богородиці - 8 вересня; Спорудження Чесного Хреста Господня - 14 вересня; Введення в храм Пресвятої Богородиці - 21 листопаду. B і Різдво Хрістово - 25 грудня.
Великі, але не двунадесяті свята: Обрізання Господь - 1 (14) січня; Різдво Іоанна Предтечи (Іванов день, Іван Купало, Купало) - 24 червня (7 липня); день святих первоверховних апостолів Петра і Павла (Петров день) - 29 червня (12 липня); Усікновення глави Іоанна Передвісника (Іван пісний, Іван полетний, полеток) - 29 серпня (11 вересня) і Покрив Пресвятої Богородиці (Покрив) - 1 (14) жовтня.
Двунадесятиє свята (окрім рухомих) мають так звані предпразднества і попразднества. Предпразднества - дні, передуючі святу. Створюючи певний психологічний настрій, вони готують віруючих до його зустрічі. Всі двунадесятые свята, за винятком Різдва і Богоявлення, мають по одному дню предпразднества. Різдво Хрістово - 5 і Богоявлення - 4 дні. Попразднества - дні, що становлять продовження двунадесятих свят. Число таких днів коливається від одного до восьми залежно від ступеня близькості одних двунадесятих свят до інших або до поста. В дні предпразднеств і попразднеств в храмах разом з молитвами і співами на честь що відзначаються в ці дні дат церковного календаря прославляються і події майбутнього або пройшов двунадесятого свята. Найбільш урочисті богослужіння дня віддання свята - останнього дня попразднества. Зміст і ритуал церковних свят (особливі для кожного з них) був єдиний на всій території Росії.
3. Класифікація традиційних календарних свят і обрядів російського народу
3.1 Колядування
Народження Коляди, міфологічної істоти, спорідненої Макоши, співпадало за часом з "народженням" Сонця - зимовим солнцеворотом. Учасники обряду колядування виспівували пісні, прославляючі Коляду, ходили по будинках, бажали господарям здоров'я, багатого урожаю, приплоду в наступаючому році. На вимогу колядуючих господарі винагороджували їх їстівними дарами - це була жертва Коляді. Розпалювали багаття, і під веселі пісні, зібрана їжа колективно поедалась. Відбувалося це звичайно 24 грудня (по старому стилю).Колядуванням починалися зимові святки - стародавнє слов'янське свято початку Нового року, що тривало з 25 грудня по 6 січня (по старому стилю). В чому його суть? Набираюче силу сонце обіцяло швидке пробудження землі, відродження природи. Стародавні землероби, нерозривний зв'язані своєю працею з природою, вірили, що, сполучаючи зусилля багатьох людей в обрядовому дійстві, вони можуть допомогти родючості. Адже люди і природа, згідно їх світогляду, - дві частини одного цілого, а обряд - засіб повідомлення між ними. Обов'язкові святочні ігри, веселі забави, рясна їжа і хмільні напої будили в людях життєрадісну енергію, яка, на їх переконання, зливалася з виникаючою енергією родючості, подвоюючи її. Інша сторона святочних ритуалів - ворожіння. Кожному хотілося взнати, буде який рік: чи урожайним, чи рясним на недуги, чи щедрим на весілля. Вважалося, що відкрите по святочному ворожінню обов'язково збудеться.
3.2 Масниця
Весняні свята До весняних обрядів наперед готувалися: вишивали рушники із зображеннями богині родючості. Не обходилися весняні обряди і без розписаних яєць. Традиція розписувати яйця весною - одна з якнайдавніших, серед тих, що збереглися донині. Розписне яйце було таким важливим атрибутом обрядів, що тривалий час (приблизно з Х століття) тримався звичай користуватися спеціально виготовленими керамічними прикрашеними яйцями - писанками. Вважалося, що розфарбоване ритуальне яйце володіє незвичайними властивостями: їм можна зцілити хворого або навіть згасити пожежу, що трапилася від удару блискавки.Вінчали весняну обрядовість і починали літню "зелені святки". Вони доводилися на кінець травня - червень (в різних місцевостях призначали свій термін).
Для землероба цей час критичний - все, що міг, він на полях зробив, кинуте зерно дало сходи, тепер все залежало від природи, а значить, від примхи керівників природними стихіями істот. Погляд землероба звертався до водної гладіні - до річок і озер, джерелам благодатної уранішньої роси. А душити - до русалок, володаркам водоймищ. І чекали в цей час від русалок не тільки витівок і підступів, але і зрошування полів цілющою вологою, сприяючою колошению хлібів. Русалчі ритуальні хороводи і пісні супроводилися ударами бубна, різкими звуками флейти. Вертить і стрибками, пронизливими вигуками учасники приводили себе в стан крайнього збудження. Таке масове буйство повинне було привернути увагу русалок і виманити їх з вирів.
Ярілін день Добрий урожай залежав не тільки від помірного зрошування, але і від сонячного тепла. Тому частиною "зелених святок" були два "вогненних", сонячних свята - Ярілін день (4 червня по старому стилю) і Івана Купала (24 червня по старому стилю).
Яріло був богом висхідного (весняного) сонця, богом любові, богом виробником і покровителем тварин, виробником рослин, богом сили і хоробрості.
3.3 День Івана Купали
Купала - божество слов'янської міфології, пов'язане з культом сонця. Під час свята воно явило чучелом чоловічого, а іноді і жіночої статі. Прикрасою і символом свята були квіти іван-да-марья. Згідно повірьям, в ніч на Івана Купалу розпускався вогненного забарвлення чудова квітка папороті, що указувала місце закопаних кладів. Чаклунські чари оточували цю квітку, відшукати його і відкрити клад вважалося справою майже неможливим. Особливо довірливі і азартні відправлялися вночі в ліс. Століттями з вуст у вуста передавалися в народі небилиці про таких простаків.Увечері на Івана Купалу магічним обрядом добування "живого вогню" починалося головне дійство: від вогню, що затеплився, возжигались священні багаття, і самий молодецький народ пускався стрибати через них. Кожний прагнув злетіти вище, тому що чарівним чином від висоти стрибка залежала висота хлібів. Навкруги багать водилися хороводи.
3.4 Збір урожаю
Наступний виток аграрних календарних свят і обрядів приурочений до часу збирання урожаїв і початку його переробки. Особливо значними були: свято "перших плодів" (початок серпня); вшановування Роду, коли хліби вже зсипані в засіки (час "бабиного літа", з кінця серпня до середини вересня); початок прядіння льону (жовтень).4. Практичне завдання: скласти і проаналізувати церковний і народний (землеробський) календарі
4.1 Церковний календар на 2007 рік
Православні свята і пости. В дужках вказані дати по старому стилю.Великі і двунадесяті православні свята:
7 січня (25 грудня) Різдво Хрістово
14 січня (1 січня) Обрізання Господь 19 січня (6 січня) Хрещення Господь. Богоявлення
15 лютого (2 лютого) Сретеніє Господь 1 квітня (19 березня) Вхід Господень до Єрусалиму
7 квітня (25 березня) Благовіщення Пресвятої Богородиці
8 квітня (26 березня) Паска Господня. Світле Хрістово Воскресіння
17 (4) травня Вознесеніє Господь 27 (14) травня День Святої Трійці або П'ятидесятник
7 липня (24 червня) Різдво Іоанна Предтечи
12 липня (29 червня) Святих первоверховних апостолів Петра і Павла 19 серпня (6 серпня) Перетворення Господь 28 серпня (15 серпня) Перша Пречиста Пресвятої Богородиці
11 вересня (29 серпня) Усікновення глави Іоанна Передвісника 21 вересня (8 вересня) Різдво Пресвятої Богородиці
27 вересня (14 вересня) Спорудження Хреста Господня
14 жовтня (1 жовтня) Покрив Пресвятої Богородиці
4 грудня (21 листопаду) Введення в храм Пресвятої Богородиці
Багатоденні православні пости:
Великий пост з 19 лютого по 7 квітня (з 6 лютого по 25 березня)
Петров пост з 4 червня по 11 липня (з 22 травня по 28 червня)
Успенський пост з 14 по 27 серпня (з 1 по 14 серпня)
Різдвяний пост з 28 листопаду по 6 січня (з 15 листопаду по 24 грудня)
Одноденні православні пости:
Середовище і п'ятниця, за винятком суцільних седмиц і Святок
Водохресний святвечір (Навечеріє Богоявлення) 18 січня (5 січня)
Усікновення глави Іоанна Передвісника 11 вересня (29 серпня)
Спорудження Хреста Господня 27 вересня (14 вересня)
Дні особливого поміновіня покійних:
10 лютого (28 січня) Субота мясопустна 3 березня (18 лютого) Субота 2-а Великого поста 10 березня (25 лютого) Субота 3-а Великого поста 17 (4) березня Субота 4-а Великого поста 17 (4) квітня Радоніца 26 (13) травня Субота Троїцкая
3 листопаду (21 жовтня) Субота Дімітрієвськая
Суцільні седмици:
Святки з 7 по 17 січня (з 25 грудня по 4 січня)
Мучивши і фарисея з 29 січня по 3 лютого (з 16 по 21 січня)
Сирна (Масниця) з 12 по 18 лютого (з 30 січня по 5 лютого)
Пасхальна (Світла) з 8 по 15 квітня (з 26 березня по 2 квітня)
Троїцкая з 28 травня по 3 червня (з 15 по 21 травня)
Російський народний календар
січень 1. Новий рік.
Різдво. З 7 по 18 січня - Святки.
Хрещення. Ясно, холодно - до посушливого літо. Похмуро - до урожаю.
Григорій. Іній - до сирого літа. Вітер з півдня - до грізного літа.
Феодосії. На Феодосья тепло - до ранньої весни.
Тетяна. Сонце - до раннього прильоту птахів. Сніг - до дощового літа.
лютий
Макарій. Колі ясно - то рання весна.
Ефімій. Опівдні сонце - рання весна. Завірюха - всю Масницю.
Тимофій. Початок завірюх.
Аксинья. Яка Аксинья - така і весна.
Єфрем. Вітер на Єфрема - до сирого року.
Тріфон. Якщо небо зоряне - до пізньої весни.
Сретеніє. Зима з весною зустрічаються. Початок Масниці.
Прохір. До Прохора стара охала: "Ох студно".
Влас. Прийшов Прохір та Влас - ніяк скоро весна у нас.
березень 14. Евдокия. Яка Евдокия, таке і літо. На Евдокию сніг - до урожаю, теплий вітер - до мокрого літа, вітер північний - до холодного літа.
Федот. На Федота сніжне занесення - довго трави не буде.
Конон. На Конона відро (сухо, сонячно), - граду влітку не буде.
Сороки. Друга зустріч весни.40 пташок прилітають. Побачив шпака - весна у крильця. Чайка прилетіла - скоро лід піде. Журавель прилетів - тепло приніс. Жайворонок - до тепла. Зяблик - до холоднечі.
квітень 7. Благовіщення. Весна зиму подолала. Якщо сніг на дахах лежить, то в полі лежати йому до Егорія (6.5). Залишається 40 холодних ранків. Гроза - бути теплому літу. Ніч тепла - весна дружна.
Матрена. Щука хвостом лід розбиває.
Марья. Запали сніги. Початок повені.
Федул. Прийшов Федул - тепляк подув.
Родіон. Льодолам. Орють під овес.
нтип. На Антипа води не розкрилися - літо поганим простоїть.
травень 6. Егорій. Теплий Егорій весну починає, а Ілля (2.8) літо кінчає.
Борис і Гліб. Солов'їний день.
Марфа - зелені щі. Колір черемхи холод приносить.
Вознесеніє. Відцвітають сади.
Никола. Від Николи залишилося 12 холодних ранків.
Мокей. Якщо мокро - все літо таке.
Сидір. На Сидора холодно - все літо таке.
Пахом. Прийшов Пахом - запахло теплом.
День Святого Духу. З цього дня і з неба і з-під землі тепло йде!
червень 3. Алена і Костянтин. Сіють льон, гречку.
Федосья - колосяница. Колоситься жито.
Еремей. Кінець всякої сівби.
Стратілат - граками багатий.
Кирило. Кінець весни, початок літа.
Єлисей.
Тихон. Птахи стихають.
липень
Мефодій. Якщо на Мефодія дощ, то йтиме 40 днів.
Івана-Купала. Велика косовиця. В ніч на І-К - чудеса і ворожіння.
Самсон. Якщо на Самсона дощ, то до Бабиного літа (14.09) дощ.
Петров день. Червоне літо. Петро - Павло - годину збавив.
Казанська. Початок прибирання іржі.
Прокл. Поле від роси промокло
Афіноген. Літо переступає спеку. Замовкають птахи.
серпень 1. Макріда. Якщо на Макріду мокро, то вся осінь буде мокра.
Ільін день. До обіду літо, після обіду осінь. Зима з літом бореться.
Сил. Озиме жито, посіяне на Сила, сильна уродиться.
Перший (медовий) Врятував. Проводи літа. Із Спаса - холодні роси.
Антон - вихровей. Якщо на Антона вихор - чекай сніжну зиму.
Авдотья - сеногнойка. Зривають огірки, прибирають часник, лук.
Другий (яблучний) Врятував.
Мирон - вітрогон.
Міхєєв день. Тихий вечір - ясної осінь, буран - непогожий вересень.
Перша пречиста. Третій Врятував. Початок молодого Бабиного літа (до 11.09).
вересень 11. Іоанн - Передвісник - Хреститель - жене птаха за море далеко.
Семен. Не прибрали колосові - пропали. Бабине літо (14-21). Якщо перший день ясний, то осінь тепла.
Різдво Богородиці.
Федора. Всяке літо кінчається.
Спорудження. Птахи відлітають, ведмідь в барліг, корінь не росте.
жовтень 1. Аріна. Якщо на Аріну журавлі, то на Покрив - перший мороз. Якщо ні, то до Артемьего дня (2.11) не буде жодного морозу.
3. Астафій. Астафьеви вітри: північний - холоднеча близько, південний - до тепла, західний - до мокроти, східний - до відра (літня суха і ясна погода). Тепло і летить павутина - до доброї осені і нешвидкого снігу.
Сергий Радонежській. Рубають капусту. Якщо на Сергия перший сніг, то зима встановиться на Михайлу (21.11)
Покрив. Який Покрив, така і зима. Вітер з півночі - холодної зима, з півдня - тепла, із заходу - сніжна, змінний - непостійна зима. Від першого снігу до санного шляху - 6 тижнів. Якщо лист з дуба і берези впаде чисто - до легкого року, а нечисто - до строгої зими.
Сергий зимовий. Сніжний покрив - до Матрене (22.11) стане зима.
Євлампій. На Євлампія роги місяця кажут в ту сторону, звідки бути вітрам. Якщо на північ - бути швидкій зимі, і сніг ляже по сухому; на південь-швидкій зими не чекай, буде сльота до Казанської (4.11).
листопад
Казанська. Перший заморозок. Колі на Казанську небо заплаче, то слідом за дощем і зима прийде.
Дмітрієв день. Помин по покійних воїнах.
Зиновій. Синічний свято. Приліт в сади синиць, снігурів, щиглів.
Михайлі. Частіше всього буває відлига. Справжня холоднеча з 22.11
Ераст. З Ераста чекай міцного насту.
Федір. На Федора дощ або сніг - бути відлизі до Введення.
грудень 1. Платон і Роман. Платон та Роман кажут зиму нам.
Введення. Накладає на воду ледение. Можлива і відлига.
Юрьев день. Ведмідь в барлогу засинає.
Парамон. На Парамона снег-быть завірюхам до Николи (19.12)
Варвара. Тріщить Варюха: бережи ніс та вухо.
Никола. Хвали зиму після Николи (Гостьове свято).
Аггей. Іній цей. Коли лютий мороз, то стояти йому до Хрещення.
Порівнявши православний і народний землеробський календарі можна зробити висновок, що деякі свята співпадають. Наприклад: Різдво Богородиці (21 вересня), Покрив (14 жовтня), Різдво (7 січня), Хрещення (19 січня) і ін.