Реферат

Реферат Економічний аналіз продуктивності та оплати праці

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 25.11.2024





ЗМІСТ
ВСТУП……………………………………………………………………………4

РОЗДІЛ 1. ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГОСПОДАРСТВА………………………………………………………………..6

РОЗДІЛ 2. ЗАБЕЗПЕЧЕНІСТЬ ГОСПОДАРСТВА ТРУДОВИМИ РЕСУРСАМИ……………………………………………………………………17

РОЗДІЛ 3. ДИНАМІКА ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ ТА ЇЇ ОПЛАТИ……..20

РОЗДІЛ 4. ІНДЕКСНИЙ АНАЛІЗ ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ……………27

ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ………………………………………………...29

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ…………………………………...32

ДОДАТКИ………………………………………………………………………..33
ВСТУП
Перехід України від адміністративно-командної економіки до ринкової, яка базується на широкому використанні економічних методів, активізує ряд соціально-економічних проблем. Зараз уже нікого не дивує безробіття, соціальна напруженість в суспільстві, які спричинились в Україні з переходом до ринкових відносин. За порівняно короткий період часу прийнято низку, хоч і не досить досконалих, законодавчих актів, які покликані регулювати відносини на ринку праці; в закладах освіти здійснюється підготовка спеціалістів за новими спеціальностями; у наукових журналах і збірниках усе частіше з’являються статті, присвячені трудовим відносинам, соціальному захисту, регулювання зайнятості населення, соціальному партнерству.

Практика господарювання на ринкових засадах підтверджу ту незаперечну істину, що результативність будь-якої виробничо-господарської та комерційної діяльності залежить передовсім  від компетентності та творчої активності управлінських кадрів, достатньо глибокого знання ними конкретної економіки, законодавчої бази та соціальних аспектів господарювання.

На даному етапі продуктивність праці  є важливим планово-економічним показником, що характеризує не тільки степінь використання трудових ресурсів на підприємстві, але й рівень ефективності всієї ринкової системи  в цілому.  А це означає, що фундаментальним направленням розвитку нової ринкової системи повинні стати стабілізація вітчизняного виробництва і ріст на цій основі продуктивності праці.

         Метою даної курсової роботи є статистико-економічний аналіз продуктивності та оплати праці в агрофірмі радгоспі «Білозерський».

         Об’єктом дослідження виступає агрофірма радгосп «Білозерський».

В роботі використані наступні методи:    аналітичний, індексний, кореляційно-регресійний, вирівнювання рядів динаміки, графічний, факторний тощо.

Інформаційною базою для написання курсової роботи стали річні звіти агрофірми за 2005 – 2007рр, підручники, періодичні видання, Інтернет.


РОЗДІЛ 1.
ОРГАНІЗАЦІЙНО - ЕКОНОМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГОСПОДАРСТВА




 



Агрофірма радгосп «Білозерський» знаходиться в селі Дніпровське Бєлозерського району Херсонської області.

Село Дніпровське розкинулося на крутому правому березі, де річечка Кошова впадає у Славуту-Борисфен. Не так далеко, бо добре видно з осель місцевих мешканців, проходить Дніпровський фарватер - і пропливають повз село велетенські кораблі до Херсонського порту.

Агрофірма радгосп «Білозерський» відоме  в Україні господарство, що стабільно працює, ретельно дбає про людей, які працюють на землі, про культуру землеробства, про охорону навколишнього середовища.

Основою його виробництва є вирощування винограду, плодів, посадкового матеріалу, саж енців винограду, а також виробництво виноматеріалів, вина та пюре плодового. Одним з основних досягнень господарства є наявність розсадницької бази, яка відповідає вимогам європейського рівня. Агрофірма щорічно має можливість реалізувати виноградарям України 2,5 – 2,7 млн. саджанців.

Агрофірма, є досить показовим прикладом, наскільки успішно може подібна форма господарювання, при якій цикл виробництва самодостатній, - від вирощування саджанця до виробництва вина. У «Білозерському» став обов’язковим виробничий кодекс : впроваджувати у виробництво інтенсивні технології , завезені з Франції, Італії, Ізраїлю, Німеччини, Австрії та Росії.

За 53 роки існування агрофірма стала міцним, стабільним господарством, забезпечує роботою близько 1000 осіб, має близько 100 спеціалістів.

 Село Дніпровське можна з упевненістю віднести до розряду еталонних. Без різниці, де людина мешкає: в центрі чи на околиці - скрізь заасфальтовані вулиці, всі оселі газифіковані. Свого часу тут споруджено кілька багатоквартирних будинків. Центр органічно й компактно згуртовано навколо парку - Будинок культури, сільрада з музеєм, адмінбудинок, їдальня, відділення зв'язку з побутовим комплексом, магазин.

Територія Агрофірма радгосп «Білозерський» входить до складу великого південного району Херсонської області. Місяць січень самий холодний зі середньомісячною температурою повітря – 3,60 і абсолютним мінімумом – 34-310. Самий теплий місяць – липень зі середньомісячною температурою повітря +23,20 і абсолютним максимумом +380   

Перші заморозки починаються десь 20-24 жовтня, а закінчуються 10-13 квітня. Таким чином без морозний період триває 185-200 днів.

Для зимового сезону характерні відлиги, часто носять тривалий характер.

У цілому зима дуже коротка. Максимальні температури іноді підвищуються до 10-150. Чергування відлиг і заморозків сприяє утворенню льодяної кірки на озимих і багаторічних травах, а зростаючі морози гублять рослини, які пішли в ріст. Сніговий покрив взимку глибокий і не стійкий. В середньому за зиму спостерігається 25-40 днів зі сніговим покровом висотою 3-6 см, середня глибина промерзання ґрунту складає 45 см.

Весна наступає в кінці лютого та на початку березня. Як правило, вона є тривалою, а інколи навіть затяжною. В умовах ранньої весни всі основні   польові роботи слід проводити у стислі строки за 4-5 днів.

Влітку  часто     спостерігається     атмосферна     засуха.     Кількість днів з відносною вологістю повітря 30% та нижче у серпні місяці досягає дев’яти. Часто бувають чорні пилові бурі. Забезпеченість сільськогосподарських культур вологою недостатня. Середньорічна кількість опадів складає 357 мм. З коливанням від 342 мм до 373 мм. Більша частина опадів випадає влітку, переважно у вигляді ливнів. В теплий період року з травня до жовтня випадає близько 67% річної норми опадів звичайно засвоюється ґрунтом навіть на полях чистого пару.

Умови рельєфу земель господарства дозволяють широко застосовувати сучасну техніку при вирощуванні сільськогосподарських культур. 

Основною ґрунтованою породою на території господарства є каштанова. Зустрічаються глеюваті та солонцюваті ґрунти. Наявність солей в землі свідчить про те, що структура гумусового горизонту мало водостійка, тому ґрунти схильні до запливання. Для покращення водно-повітряного режиму і підвищення ефективності добрив, ґрунти слід гіпсувати. Природні пасовища, які розташовані на сильно-солонцюватих землях, дуже бідні на рослинність і однотипні.

Природні властивості ґрунтів і кліматичні умови є важливими факторами врожайності сільськогосподарських культур. Тому знання особливості ґрунтів і кліматичні умови є важливими факторами врожайності сільськогосподарських культур. Тому знання особливостей ґрунтово-кліматичних умов дозволяє правильно, науково обґрунтовано застосувати систему агрономічних прийомів, які забезпечують неухильне підвищення родючості та культурного стану ґрунтів, одержання високих урожаїв.

Основний недолік ґрунтово-кліматичних умов господарства – недостатня збагаченість ґрунтів поживними речовинами і нестійке їх зволоження.

Для підвищення родючості ґрунтів потрібно більше вносити гною, а з мінеральних добрив вносити ті види і в такій кількості, які необхідні для вирощення тієї чи іншої культури.

Щоб забезпечити необхідну вологість ґрунтів у всі періоди року, слід нагромаджувати і зберігати вологу агротехнічними прийомами.

Незважаючи на деякі негативні явища, ґрунтово-кліматичні умови господарства дозволяють одержувати нормальні врожаї основних сільськогосподарських культур, вирощуваних у даній зоні.
Виробнича програма з рослинництва включає в себе планову структуру посівних площ, урожайність, план виробництва продукції певного асортименту, кількості та якості, а також комплекс агротехнічних заходів щодо виконання плану виробництва продукції (сорти, насінництво, добрива, пестициди, меліорація).

Плануючи трансформацію земельних угідь (переведення їх з одного виду в інший), виходять з конкретних внутрішніх і зовнішніх умов господарства. В одних випадках передбачають можливе збільшення площ інтенсивніше використовуваних земель (ріллі, садів, ягідників, виноградників, хмільників і тутових насаджень) за рахунок менш продуктивних пасовищ і сіножатей чи освоєння площ, що не використовуються в сільськогосподарському виробництві (болота, піски, чагарники та ін.), усунення дрібноконтурності ділянок орних земель та кормових угідь.

Головний засіб виробництва в сільському господарстві – земля. Її основна властивість утворювати споживчу вартість. Її функціонування, як засобу і предмету праці – родючість.

Економічна оцінка використання земля враховує не тільки природні властивості, а також враховують рівень інтенсивності господарювання. [4]

Структура земельних угідь приведена в таблиці 1.1

Розглянемо склад та структуру земельних угідь в товаристві ( табл.1.1).

Розглянувши таблицю 1.1. можна побачити, що в господарстві вся площа землекористування (92,14%)  відведена на сільськогосподарські угіддя, яка складається з ріллі, сіножаті і пасовищ. Несільськогосподарські угіддя складають  лише 7,86% від загальної площі господарства.
Таблиця 1.1

Склад та структура земельних угідь в Агрофірма радгосп «Білозерський»

Види угідь

2006 рік

2008 рік

Площа, га

Структура,%

Площа, га

Структура,%

Загальної площі

С.-г. угідь

Загальної площі

С.-г. угідь

1. Сільськогосподарські угіддя

2340,70

95,24

100

2341,1

95,24

100

у т.ч. рілля

821,90

33,44

35,11

825,5

33,58

35,26

багаторічні насадження

1518,10

61,77

64,86

1514,9

61,63

64,71

пасовища

0,70

0,03

0,03

0,7

0,03

0,03

2. Несільськогосподарські угіддя

117,04

4,76

-

117,06

4,76

-

Всього

2457,74

100

-

2458,16

100

-

Наявність зрошувальних земель

351,11

14,29

15,00

351,17

14,29

15,00



Аналізуючи таблицю 1.1 можна сказати що, порівняно з 2006 роком у 2008 році збільшилась площа землекористування на 0,4 га і це не тільки за рахунок розширення сільськогосподарських угідь. Це збільшення відбулося за рахунок оренди земель у населення, яку вони отримали у процесі розпаювання земель Агрофірма радгосп «Білозерський».

 Основу сільськогосподарських угідь господарства становлять багаторічні насадження та рілля.

Незважаючи на те, що відбулося збільшення  земель господарства, структура угідь істотно не змінилась. Але збільшилась  приблизно на 2% питома вага ріллі, а питома вага пасовищ зменшилась на 1%.

Дуже важливе значення має зрошення, яке допомагає компенсувати недостатню кількість опадів. У 2006 році питома вага зрошувальних земель у площі сільськогосподарських угідь становила 46,64%, а у 2008 році кількість зрошувальних земель збільшилася на 72,4 га, але питома вага знизилася до 43,35%.

На основі таблиці 1.1 розрахуємо показники використання земельних угідь на 2008 рік.

1.     Коефіцієнт освоєння земель для с.-г. виробництва:



2.     Коефіцієнт розораності земель:



3.                      Коефіцієнт використання орних земель:



4.                                                                       Коефіцієнт використання ріллі під посіви:



    На основі розрахунків можна зробити висновки : освоєність земель досить висока і становить 99,3%, коефіцієнт розораності досить низький – 33,8%. Це пояснюється  тим, що лише 35,26% площі сільськогосподарських угідь займає рілля. Коефіцієнт використання орних земель свідчить проте, що орні землі використовуються повністю, тобто не містять перелогів. Під посіви використовується майже лише 67%ріллі.

По виробничим сільськогосподарським підприємствам розглядається увесь персонал, зайнятий основною та неосновною діяльністю. Працівники основної діяльності є не тільки працівники рослинництва та тваринництва, але й персонал, зайнятий поточним ремонтом споруд виробничого сільськогосподарського призначення, а також працівники транспорту обслуговуючих сільськогосподарське виробництво. Поряд з працівниками, зайнятими у сільськогосподарському виробництві виділяють працівників, зайнятих в підсобних виробничих галузях та обслуговуючий персонал.

Зараз рівень механізації сільськогосподарського виробництва дуже низький, що перш за все пов’язано з високою вартістю техніки та обладнання. У зв’язку з цим багато робіт проводиться вручну.

Основу робочої сили в сільськогосподарському товаристві Агрофірма радгосп «Білозерський» становлять жителі сільської місцевості. Під час збирання овочевих культур залучаються наймані робітники, а також використовується праця студентів та школярів.

Незважаючи на те, що господарство розширює свої земельні угіддя чисельність працівників у 2008 році в порівнянні з 2006 роком залишилася на такому ж самому рівні.

Розглянемо склад та структуру трудових ресурсів в товаристві               (табл. 1.2).

Таблиця 1.2.

Склад трудових ресурсів в Агрофірма радгосп «Білозерський»



Показники

2006 рік

2008 рік

2008 рік у % до 2006 року

Середня чисельність працівників, осіб

В % до загальної кількості

Середня чисельність працівників, осіб

В % до загальної кількості

1. Адміністративно керівний персонал

24

1,51

25

1,49

93,75

2. Спеціалісти та обслуговуючий персонал

59

3,68

67

3,39

87,18

3. Механізатори

34

2,46

53

2,49

96,15

4. Тваринники

-

-

-

-

-

5.Працівники рослинництва

963

90,93

913

90,94

94,81

6. Працівники підсобних галузей та будівельних бригад

13

1,42

35

1,69

113,33

Всього

1093

100

1093

100

94,81



Що стосується структури трудових ресурсів то вона зазнала невеликих змін. Зменшилась питома вага механізаторів у загальній кількості працюючих на 3,85%, спеціалістів на 12,82%, адміністративно-керівний персонал на 6,25% за рахунок цього збільшилась питома вага працівників підсобних галузей та будівельних бригад.

Спеціалізацію сільськогосподарського виробництва можна визначити на основі товарної продукції. Товарна продукція – це частина валової продукції , виготовленої сільськогосподарськими підприємствами для реалізації. Розраховується в натуральному виразі і грошовій оцінці. Враховує сільськогосподарські товари продані населенню, державі підприємством. Розглянемо зміну складу та структури товарної продукції та проаналізуємо в якому році господарство працювало краще. (табл. 1.3)

Таблиця 1.3.

Склад та структура товарної продукції Агрофірма радгосп «Білозерський»

Галузі та види продукції

Роки

В середньому за 2006-2008 рр.

Порядковий номер у ранговому ряді, Рі

Рі(2і-1)

2006

2007

2008

тис. грн.

в % до підсумку

Зерно

558,6

1290

776,1

874,9

5,16

3

25,82

Технічні культури

234,9

275,8

238,6

249,77

1,47

5

13,27

Картопля, овочі, баштанні

456,9

249,6

648,3

451,6

2,67

4

18,66

Плоди, ягоди, виноград

10784,5

7097,2

6099,5

7993,7

47,19

1

47,19

Інша продукція рослинництва

6435,7

7675,2

7998,5

7369,8

43,51

2

130,52

Рослинництво, всього

18470,6

16587,8

15761

16940

100

-

235,46



За допомогою показників розрахуємо коефіцієнт спеціалізації для сільськогосподарського товариства:



Розрахований коефіцієнт спеціалізації має середнє значення. Це означає, що господарство має одну головну галузь: виробництво плодів, ягід, винограду та кілька другорядних – виробництво зернових та технічних культур. Тобто виробничий напрямок – плодово-виноградний.

Інтенсифікація сільськогосподарського виробництва взагалі створюється як рівней інтенсивності рослинництва і тваринництва. Але якщо для землеробства вирішальною ознакою інтенсифікації є рівень технічно чистих вкладень в одиницю площі, то для тваринництва – відповідно рівень та якість вкладень у розрахунок на голову худоби. Оскільки рослинництво є базою тваринництва і тваринництво таким чином теж зв’язано з використанням земель, рівень інтенсивності сільськогосподарського виробництва в цілому буде характеризуватись, як і рівень інтенсивності рослинництва, величиною та якістю вкладень в одиницю земельних угідь.

Нераціональні вкладення можуть замість дійсної інтенсифікації виробництва означати збиток, або включати в себе елемент збитків. У загальному вигляді вкладення в одиницю площі можуть бути здійсненні у вигляді основних виробничих фондів, оборотних фондів та затрат живого труда.

Величина площі сільськогосподарських угідь є одним х головних специфічних факторів сільськогосподарського виробництва, але для характеристики розміру сільськогосподарського підприємства необхідно знати перш за все об’єм (вартість) виробленої продукції (табл.. 1.4).
Таблиця 1.4.

Динаміка показників росту підприємства

Показники

Роки

2008 р. в % до

2006

2007

2008

2006

2007

Валова продукція в порівняльних цінах 2005р.), тис.грн.

24011,8

21564,14

20489,3

85,33

95,02

Грошова виручка, тис. грн.

18470,6

16587,8

15761

85,33

95,02

Середньорічна вартість основних виробничих фондів, тис.грн.

38963,8

44866,6

52581,9

134,95

115,1494

в т.ч. с.-г. призначення, тис.грн.

37879,7

43879,67

50987,6

134,60

115,8396

Середньорічна вартість оборотних засобів, тис.грн.

38605,2

51653,7

56208,3

145,60

133,80

Середньорічна чисельність робітників

1093

1093

1093

100

100

в т.ч. зайнятих у с.-г. виробництві

963

934

913

94,81

97,75

Розмір енергетичних ресурсів, к.с.

2135

2345

2534

118,69

108,06

Поголів'я худоби, умовні голови

-

-

-

-

-

Витрати праці, тис.люд-год.

1599

1456

1434

89,68

98,49

Річний фонд оплати праці, тис.грн.

7619,2

6606,1

6320,2

82,95

95,67

Виробничі витрати, тис.грн.

29283,7

23456,9

19763,2

67,49

84,25

Валовий дохід, тис.грн.

15816,1

7971,5

7362,4

46,55

92,36

Короткострокові зобов'язання, тис.грн.

891,3

1167,7

3633,1

407,62

311,13

Довгострокові зобов'язання, тис.грн.

-

-

-

-

-



Для характеристики фондоозброєності робочої сили необхідно взяти вартість основних виробничих фондів на одного працівника. За 5 років фондоозброєність в господарстві зменшилась на 19,87 % -  це пояснюється тим, що темпи росту кількості працюючих та  темпи росту основних виробничих фондів дуже значно і нерівномірно зменшувались.

Для характеристики продуктивності праці розраховують вихід продукції на людину-годину і на середньорічного працівника. У сільськогосподарському товаристві Агрофірма радгосп «Білозерський» в 2007 році порівняно з 2006 роком спостерігається ріст продуктивності праці, але порівняно з роком продуктивність праці знизилась.

Прибуток – найголовніший результативний показник, від якого залежить рівень рентабельності. Але він у господарстві дуже швидко знижується.

Рентабельність являє собою відношення прибутку до рівню окремих факторів: витратам на реалізовану продукцію (собівартості), загальній сумі витрат на всю вироблену продукцію, вартості основних виробничих фондів, вартості основних та обігових фондів. Він показує величину прибутку в копійках на 1 грн. витрат, понесених на виробництво і реалізацію товарної продукції. Так як чистий прибуток зменшується, то і рентабельність в цілому знижується з 51,7 до 16,3%.

Як видно з таблиці 1.4 у 2008 році порівняно з 2006роком  дуже багато показників, які сильно змінились:  валова продукція, навпаки збільшилась (з 24011,8 до 20489,3 тис. грн.), середньорічна вартість основних виробничих засобів с.-г. призначення (38963,8 до 52581,9 тис. грн.), розмір енергетичних ресурсів (2135 – 2534 к.с.), виробничі витрати (29283,7 – 19763,2 тис. грн.), інші показники не так сильно понизились. У 2006 році порівняно з 2000 роком спостерігається ріст деяких економічних показників, а це: середньорічна вартість основних виробничих засобів сільськогосподарського призначення на 34,60%. А такі показники як грошова виручка, середньорічна вартість обігових засобів, середньорічна чисельність робітників, розмір енергетичних ресурсів, витрати праці, виробничі витрати продовжують знижуватись.


РОЗДІЛ 2. ЗАБЕЗПЕЧЕНІСТЬ ГОСПОДАРСТВА ТРУДОВИМИ РЕСУРСАМИ
Результати господарської діяльності залежать передусім від ефективності використання живої праці – найбільш ефективного і власне вирішального фактора виробництва. Забезпеченість підприємства необхідними трудовими ресурсами, їх раціональне використання, високий рівень продуктивності парці сприяють збільшенню обсягів виробництва продукції, ефективному використанню обладнання, машин, механізмів, зниженню собівартості та зростанню прибутку.

До трудових ресурсів відносяться та частина населення, яка має необхідні фізичні дані, знання і навички праці.

Аналіз забезпеченості підприємства робочою силою здійснюється способом порівняння фактичної чисельності працівників за категоріями із плановими показниками і з показниками, досягнутими у минулому періоді. Основними показниками використання трудових ресурсів є дані про чисельність персоналу різних категорій і професій, його кваліфікацію та освітній рівень про витрати робочого часу в людино-годинах, кількість виробленої продукції або виконаних робіт, а також відомості про рух особового складу  підприємства.

За характером участі у виробничому процесі працівники підприємства розподіляються на працівників основної діяльності, які зайняті безпосередньо виготовленням продукції, і невиробничий персонал, що зайнятий в обслуговуючих та інших господарствах.

До працівників основної діяльності відносять такі категорії працівників: робітники, учні, інженерно-технічний персонал і персонал охорони.

Для аналізу трудових ресурсів використовується інформація звітних форм 2-ПВ “Звіт з праці”, 1-П “Звіт підприємства з продукції”,  6-ПВ “Чисельність окремих категорій працівників підприємства і підготовка кадрів”, а а також дані планово-нормативної, облікової та оперативної інформації зі звітів підрозділів підприємства, інші оперативні дані.

Поряд з аналізом наявності та руху чисельності працівників важливо структуру персоналу основної діяльності і і визначити рівень її оптимальності.  Для цього порівнюють фактичну питому вагу кожної категорії персоналу в його загальній кількості з необхідною, протягом кількох періодів і визначають відхилення (табл. 2.1).

Таблиця 2.1

Склад та забезпеченість господарства робочою силою

Категорії робітників

Середньоспискова чисельність, осіб

Забезпеченість робочою силою, %

Відхилення (+,-), осіб

2006

2008

від минулого року

від плану

план

факт

1. Робітники основної діяльності, в т.ч.:

1083

1059

1072

101,23

-11

13

робітники

942

941

944

100,32

2

3

інженерно-технічні працівники

56

45

49

108,89

-7

4

службовці

45

42

41

97,62

-4

-1

МОП

30

23

29

126,09

-1

6

охоронці

10

8

9

112,50

-1

1

2. Робітники неосновної діяльності

10

34

21

61,76

11

-13



Із таблиці 2.1 видно, що у звітному періоді зменшилась  чисельність персоналу в порівнянні з минулим періодом на 11 осіб в тому числі збільшилось працівників неосновної діяльності на 11 осіб,  робітників збільшилось на 2 особи, службовців зменшилось на 4 особи. Обсяг продукції відповідно також збільшився в порівнянні з минулим періодом на 87,2%, що в сумі склало 31047 тис. грн..

Таблиця 2.2

Склад та забезпеченість агрофірми радгоспу «Білозерський» трудовими ресурсами

Склад трудових ресурсів

Чисельність, осіб

Структура, %

2006

2007

2008

2006

2007

2008

Працездатні всього з них:

1060

1059

1056

96,981

96,889

96,615

чоловіки

456

459

457

41,72

41,995

41,812

жінки

604

600

599

55,261

54,895

54,803

Пенсіонери

8

4

5

0,7319

0,366

0,4575

Підлітки (від 12 до 16 років)

25

30

32

2,2873

2,7447

2,9277

Разом

1093

1093

1093

100

100

100

Як свідчать дані таблиці 2.2 склад трудових ресурсів за 2006 – 2008 рр. залишився стабільним. За цей період кількість працюючих пенсіонерів зменшилась на 45,25% в порівнянні з 2006 роком. Кількість працюючих чоловіків, стрибкоподібно – то збільшується, то зменшується.
РОЗДІЛ 3. ДИНАМІКА ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ ТА ЇЇ ОПЛАТА
Продуктивність праці – найважливіший якісний показник використання трудових ресурсів підприємства, головний фактор зростання обсягів виробництва продукції. Вимірюється продуктивність праці двома способами: кількістю продукції, випущеною за одинцю часу, або кількістю часу, затраченого на виготовлення одиниці продукції.

Трудомісткість продукції – показник, що характеризує затрати робочого часу на виробництві одиниці або всього обсягу виготовленої продукції.

Трудомісткість є питома і технологічна. Питома трудомісткість – це загальні витрати людино – годин на продукцію.

Технологічна трудомісткість – це витрати нормованого часу основних робітників – відрядників на виробництво продукції.

Між показниками трудомісткості та продуктивності праці існує обернено пропорційний зв’язок – за зниження трудомісткості продуктивності праці зростає, і навпаки.

Скорочення затрат робочого часу на виробництво одиниці продукції безпосередньо впливає на величину середнього динного виробітку робітників.

Рівень і динаміка годинної продуктивності праці зазнають постійного впливу інтенсивних факторів.

Інтенсивні фактори забезпечують зниження трудомісткості виготовлення продукції і відповідний рівень виконання норм виробітку. До них відносять: кваліфікаційний, професійний рівень робітників; технічну і енергетичну озброєність праці; механізацію та автоматизацію технологічних процесів за впровадження прогресивної техніки, технології, матеріалів; організацію нормування праці; застосування у виробництві комплектуючих виробів; поліпшення якості структури, асортименту продукції, удосконалення організації виробництва та управління.

У процесі аналізу трудомісткості вивчається її динаміка, причини зміни її величини і вплив на продуктивність праці.

Динаміку та вплив зміни величини трудомісткості на продуктивність праці робітників можна простежити, використовуючи показник питомої трудомісткості в розрахунку на 1000 грн. продукції таблиця 3.1.

Таблиця 3.1

Динаміка трудоємкості основних видів продукції сільського господарства (люд-год на 1 ц)

Види продукції

Роки

Тр

2004

2005

2006

2007

2008

Зерно

1,45

1,23

1,41

1,81

1,94

133,79

Овочі

4,27

3,47

4,76

5,92

6,02

140,98

Соняшник

3,29

3,20

-

3,02

3,27

99,39

Соя

4,35

7,62

8,95

2,31

2,71

62,30

Картопля

4,38

5,31

4,69

5,99

6,05

138,13

Плоди

8,34

8,71

8,35

9,89

8,56

102,64

Виноград

19,04

18,02

19,23

22,43

20,17

105,93



Трудоємкість основних видів продукції у 2008 році в порівнянні з 2004 збільшилась майже по всім видам продукції, окрім соняшинка – зменшення на 0,61% та соя – на 37,70%. Найбільше збільшення зазнали з продукції  овочів – на 40,98% та картопля – на 38,13%.

Таблиця 3.2

Показники динаміки рівня продуктивності праці

Роки

Виробництво валової продукції на 1 працівника, грн

Абсолютний приріст, грн

Темп росту, %

Темп приросту, %

Абсолютне значення 1% приросту, грн

базисний

ланцюговий

базисний

ланцюговий

базисний

ланцюговий

2000

23094,00

-

-

-

-

-

-

-

2001

24538,00

1444,00

1444,00

106,25

106,25

6,25

6,25

230,94

2002

23445,80

351,80

-1092,20

101,52

95,55

1,52

-4,45

245,38

2003

21980,40

-1113,60

-1465,40

95,18

93,75

-4,82

-6,25

234,46

2004

24345,50

1251,50

2365,10

105,42

110,76

5,42

10,76

219,80

2005

23678,40

584,40

-667,10

102,53

97,26

2,53

-2,74

243,46

2006

24934,40

1840,40

1256,00

107,97

105,30

7,97

5,30

236,78

2007

23087,90

-6,10

-1846,50

99,97

92,59

-0,03

-7,41

249,34

2008

22441,70

-652,30

-646,20

97,18

97,20

-2,82

-2,80

230,88

Разом

211546,10

3700,10

-652,30

-

-

-

-

-



Вартість валової продукції на 1 робітника зменшилась у 2008 році в порівнянні з 2000 роком на 652,30 грн., у 2008 в порівнянні з 2007 та 2006 на 646,20 та 1846,50 грн відповідно.

Таблиця 3.3

Показники динаміки оплати праці 1 працівника, зайнятого в сільському господарстві

Роки

Оплата праці 1 працівника, грн

Абсолютний приріст, грн

Темп росту, %

Темп приросту, %

Абсолютне значення 1% приросту, грн

базисний

ланцюговий

базисний

ланцюговий

базисний

ланцюговий

2000

6903,45

-

-

-

-

-

-

-

2001

6734,56

-168,89

-168,89

97,55

97,55

-2,45

-2,45

69,03

2002

7845,32

941,87

1110,76

113,64

116,49

13,64

16,49

67,35

2003

8746,90

1843,45

901,58

126,70

111,49

26,70

11,49

78,45

2004

5467,32

-1436,13

-3279,58

79,20

62,51

-20,80

-37,49

87,47

2005

6789,56

-113,89

1322,24

98,35

124,18

-1,65

24,18

54,67

2006

7911,94

1008,49

1122,38

114,61

116,53

14,61

16,53

67,90

2007

5806,90

-1096,55

-2105,04

84,12

73,39

-15,88

-26,61

79,12

2008

5806,90

-1096,55

0,00

84,12

100,00

-15,88

0,00

0,00

Разом

62012,85

-118,20

-1096,55

-

-

-

-

-



Оплата праці одного працівника у 2008 році в порівнянні з 2007 не змінилась та залишилась на тому ж самому рівні. А в порівнянні з 2000 роком вона зменшилась на 1096,55 грн., в порівнянні з 2006 роком також зменшилась на 2105,04 грн. в динаміці починаючи з 2004 року поступово зменшується оплата праці, це залежить від ефективності діяльності агрофірми та економічних і політичних умов в країні.

Таблиця 3.4

Тенденції продуктивності та оплати праці в агрофірмі радгосп «Білозерський»

Роки

t

Виробництво валової продукції на 1 працівника, грн

Середньорічна оплата праці 1 робітника, грн

у

t2

yt

yt

у

t2

yt

yt

2000

-4

23094

16

-92376

23657,41

6903,45

16

-27614

7489,87

2001

-3

24538

9

-73614

23619,34

6734,56

9

-20204

7339,98

2002

-2

23445,8

4

-46892

23581,27

7845,32

4

-15691

7190,09

2003

-1

21980,4

1

-21980

23543,19

8746,9

1

-8746,9

7040,2

2004

0

24345,5

0

0

23505,12

5467,32

0

0

6890,32

2005

1

23678,4

1

23678,4

23467,05

6789,56

1

6789,56

6740,43

2006

2

24934,4

4

49868,8

23428,98

7911,94

4

15823,9

6590,54

2007

3

23087,9

9

69263,7

23390,91

5806,9

9

17420,7

6440,65

2008

4

22441,7

16

89766,8

23352,84

5806,9

16

23227,6

6290,76

Разом

0

211546,1

60

-2284,3

211546,1

62012,9

60

-8993,3

62012,9



Зобразимо графічно фактичний, згладжений та вирівняний рівень чисельності робітників (рис.3.1 та 3.2).

Проведемо дисперсійний аналіз – завдяки якому визначимо стійкість середньорічної чисельності працюючих від факторів зовнішнього середовища в таблиці 3.5.



Рис. 3/1 Фактичні та теоретичні дані виробництва валової продукції на 1 працівника.



Рис. 3.2 Фактичні та теоретичні дані оплати праці 1 робітника, грн..
Таблиця 3.5

Аналіз стійкості виробництва валової продукції на 1 працівника та оплати праці 1 робітника  в Агрофірмі радгосп «Білозерський»

Роки

Виробництво валової продукції на 1 працівника, грн

Середньорічна оплата праці 1 робітника, грн

Вирівняна , грн

Відхилення фактичної  від вирівняної, грн

(у-усрt)2

у2

по прямій

по прямій

по прямій

по прямій

по прямій

по прямій

 

 

2000

23094

6903,45

23657,41

7489,86

-563

-586

317430

343887

533332836

47657622

2001

24538

6734,56

23619,34

7339,98

919

-605

843941

366534

602113444

45354298

2002

23445,8

7845,32

23581,27

7190,09

-135

655

18351

429323

549705538

61549046

2003

21980,4

8746,9

23543,19

7040,20

-1563

1707

2442325

2912809

483137984

76508260

2004

24345,5

5467,32

23505,12

6890,31

840

-1423

706235

2024920

592703370

29891588

2005

23678,4

6789,56

23467,05

6740,42

211

49

44669

2414

560666627

46098125

2006

24934,4

7911,94

23428,98

6590,54

1505

1321

2266293

1746096

621724303

62598795

2007

23087,9

5806,9

23390,91

6440,65

-303

-634

91813

401642

533051126

33720088

2008

22441,7

5806,9

23352,84

6290,76

-911

-484

830168

234125

503629899

33720088

Разом

211546,1

62012,85

211546,1

62012,85

0

0

7561224

8461750

44751752425

3845593565



Розрахуємо показники варіації і стійкості трудових ресурсів:

1.     Загальна дисперсія:






2.     випадкова дисперсія:

      



3. Системна дисперсія

 


4. Коефіцієнт випадкової детермінації:

 



5.     Коефіцієнт детермінації:

                    



6.     Індекс кореляції:

     



7.     Коефіцієнт стійкості:

Кст=100%-V
вип
        Кст=100%-99 %=1%
Так як коефіцієнт варіації менше 5%, то явище яке ми аналізуємо, - вважається стійким.

Таблиця 3.6

Співвідношення темпів росту продуктивності праці та оплати праці

Показники

Роки

Тр

2004

2005

2006

2007

2008

Вироблено валової продукції на 1 робітника, грн

24346

23678

24934

23088

22442

92,18

Темп росту (ланцюговий), %

110,76

97,26

105,3

92,59

97,2

87,76

Середньорічна зарплата 1 працівника, грн

5467,3

6789,6

7911,9

5806,9

5806,9

106,21

Темп росту (ланцюговий), %

62,51

124,18

116,53

73,39

100

159,97



Ріст оплати праці відбувається швидше, ніж ріст валової продукції на 1 працівника. Так у 2008 році порівняно з 2004 роком оплата праці зросла на 6,21%, а вартість валової продукції на одного працівника, навпаки, зменшилась на 7,82%.

РОЗДІЛ 4. ІНДЕКСНИЙ АНАЛІЗ ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ
У факторному індексному аналізі недостатньо встановити наявність зв'язків між явищами. Необхідно також визначити характер і кількісно виміряти вплив чинників на результативний показник, що змінюється.

Зв'язки між явищами по характеру можуть бути функціональними або кореляційними. Відповідно вони досліджуються індексним або кореляційним методом. Отже, перш ніж застосувати той або інший метод дослідження, необхідно встановити характер зв'язку між явищами.

Розрахунок індивідуальних змінних і базисних індексів аналогічний відповідним відносним величинам динаміки, де ряд коефіцієнтів росту (зниження) з постійною базою порівняння називають базисними показниками, а ряд коефіцієнтів росту (зниження) з перемінною базою порівняння змінними. У другому випадку ряд коефіцієнтів росту визначається відношенням до попереднього періоду. Цим розрахункам відповідають і такі правила: 1) добуток змінних індивідуальних коефіцієнтів (індексів) називають базисним індексом; 2) відношення двох базисних індивідуальних індексів дає змінний індивідуальний індекс.

Таблиця 4.1

Допоміжна таблиця для індексного аналізу продуктивності праці

Види продукції

Кількість продукції, ц

Витрати на виробництво продукції, люд-год

Витрати праці на 1 ц продукції, люд-год

Умовні витрати праці, люд-год

Порівняна ціна, грн

Вартість одержаної продукції

2006

2008

2006

2008

2006

2008

2006

2008

Зерно

18457

11892,7

26000

24567

1,41

2,07

38127,01

17,85

329457,45

212284,70

Овочі

11830

3885

70000

65000

5,92

16,73

197927,93

114,55

1355126,50

445026,75

Соя

118

596,8

23000

21000

194,92

35,19

4152,14

45,78

5402,04

27321,50

Плоди

23761

62600,2

235000

232000

9,89

3,71

88059,65

23,89

567650,29

1495518,78

Виноград

20154

25311,7

452000

456000

22,43

18,02

363082,05

123,89

2496879,06

3135866,51

Разом

-

-

806000

798567

-

-

-

325,96

4754515,34

5316018,24


Формули цих індексів мають такий вигляд:

фізичного обсягу





         Для характеристики динаміки двох середніх рівнів однорідної сукупності визначають індекс середньої величини (змінного складу). Він характеризує зміну середньої величини в результаті дії двох чинників з кількісного і якісного.


Виробництво продукції за одиницю часу:

W0=Q0/T0=76325/806000=0,09 ц/людино-годин;

W1=Q1/T1=106293/798567=0,13 ц/людино-годин.

Трудомісткість одиниці продукції:

t0=T/Q=806000/76325=10,56 людино-дня/ц;

t1=T/Q=798567/106293=7,51 людино-дня/ц.

Індекс продуктивності праці:

Iw=W1/W0=0,13/0,09=1,41, або 141% (+41%)

Індекс трудоміскості одиниці продукції:

It=t1/t0=0,711, або 71,1%(-28,9%)
ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ
Агрофірма радгосп «Білозерський» знаходиться в селі Дніпровське Бєлозерського району Херсонської області.

Розглянувши організаційно-економічну характеристику господарства можна зробити такі висновки: в сільськогосподарському товаристві Агрофірма радгосп «Білозерський» вся площа землекористування (92,14 %) відведена на сільськогосподарські угіддя, які складаються з ріллі, багаторічних  насадженнь. Це показує, що майже всі землі господарства використовуються у виробництві сільськогосподарської продукції і приносять дохід; склад та структура трудових ресурсів порівняно з 2006 роком у 2007 році майже не змінилася тільки кількість механізаторів зменшилась на 14 осіб або на 1,8%, але за рахунок цього збільшилась питома вага всіх інших працівників; товарна продукція у господарстві переважно рослинного походження, про це свідчить таблиця 1.3. За її допомогою та за допомогою коефіцієнта спеціалізації визначають основний напрямок господарства. Так основний напрямок у Агрофірма радгосп «Білозерський» є виробництво плодів та винограду; розглянувши динаміку показників росту підприємства можна сказати, що спостерігається спад економічних показників господарства, тому що дуже тяжко мати прибуткове та добре забезпечене основними та оборотними фондами господарство в сучасній ринковій економіці без зовнішньої допомоги.

Аналіз продуктивності праці розпочинається з вивчення її рівня, динаміки, та загальної оцінки виконання плану.

Дані свідчать про те, що на підприємстві підвищилась продуктивність праці. Середня продуктивність праці одного робітника зменшилась проти плану на  0,73 грн., що в відсотках складає 4,85. дані таблиці 3.1 свідчать про те, що підприємство перевиконало план за всіма показниками продуктивності. Аналіз показує, що продуктивність праці зменшився за всіма показниками проти планових, але не однаковою мірою.

Різниця в рівнях виконання плану щодо середньої продуктивності праці одного працюючого і одного робітника 5,15% (95,15 – 90,00) пояснюється зниженням питомої ваги робітників у загальній чисельності працівників основної діяльності на –5,19%.

Трудоємкість основних видів продукції у 2007 році в порівнянні з 2003 збільшилась майже по всім видам продукції, окрім соняшинка – зменшення на 0,61% та соя – на 37,70%. Найбільше збільшення зазнали з продукції  овочів – на 40,98% та картопля – на 38,13%.

Розвиток ринкових відносин в Україні потребує ефективності підвищення господарювання. Але за роки незалежності показники ефективності в країні значно погіршили: зменшилися обсяги виробництва, знизилась його рентабельність. Усе це є наслідком занедбання економічної роботи на підприємстві. У роки економічної кризи більшість підприємств намагалися досягти збільшення прибутків не з допомогою ретельного економічного розрахунку, зниження собівартості продукції, а постійним підвищенням цін на свою продукцію.

Подоланням кризи в економіці не можливі на відсталій технічній базі, тому що основа ринкових відносин є конкурентна боротьба, і в ній перемагає не той, хто знизить витрати і запропонує нижчі ціни, а той хто випускає якісну продукцію, а цього можна досягти тільки, застосуванням нових технологій.

У реалізації цілей стратегічного плану підприємства особлива роль належить плану технічного і організаційного розвитку – плану підвищення ефективності виробництва. Для того, щоб успішно функціонувати в умовах конкурентної боротьби, підприємство в своїй діяльності повинне орієнтуватися, на потреби ринку (ціни, витрати, кількість продукції, що випускається) і на реалізацію досягнень науково – технічної революції.

Враховуючи першочергову важливість підвищення продуктивності праці для конкурентно спроможності підприємства розробляють і впроваджують програму управління продуктивності, яка включає в себе наступні етапи:

1. вимірювання і оцінка досягнутого рівня продуктивності на підприємстві в цілому і за окремими видами праці зокрема;

2. пошук і аналіз резервів підвищення продуктивності на основі інформації, одержаної в ході вимірювання і оцінки;

3. розробка плану використання резервів підвищення продуктивності праці, який повинен включати конкретні терміни і заходи по їх реалізації, передбачати фіксування витрат на ці заходи й очікуваний економічний ефект від їх впровадження, визначати відповідних виконавців;

4. розробка систем мотивації працівників до досягнення запланованого рівня продуктивності;

5. контроль за реалізацією заходів, передбачених планом і всією програмою, і регулюванням їх виконання;

6.     вимірювання і оцінка реального впливу передбачуваних заходів на

зростання продуктивності праці.

Вимірювання й оцінка досягнутого рівня продуктивності по підприємству і в цілому за окремими видами праці зокрема – вихідний етап програми. Його правильне і точне здійснення є важливою передумовою успішності наступних етапів і всієї програми.

Щоб виміряти продуктивність праці потрібно зіставити кількість виробленої продукції із витратами на їх виготовлення. Пошук і аналіз резервів підвищення продуктивності ґрунтується на порівнянні інформації, одержаної в ході вимірювання і оцінки досягнутого рівня продуктивності на підприємстві в цілому і за окремими видами праці зокрема, з наявною інформацією про максимально можливий рівень продуктивності праці. Для пошуку резервів продуктивності праці слід заохочувати висококваліфікованих представників різних спеціальностей.

Розробляючи план використання резервів підвищення продуктивності праці, слід забезпечити узгодження цілей та завдань програми.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1.                О.П.Крайник, Є.С.Барвінська. Економіка підприємства: Навчальний посібник /За редакцією О.П.Крайник/ ¾ Львів: Національний університет “Львівська політехніка” (Інформаційно-вадавничий центр “ІНТЕЛЕКТ+” Інституту післядипломної освіти), “Інтелект-Захід”, 2003.¾ 208 с.;

2.                Мельник Л.Г., Карінцева О.І. Економіка підприємства: Конспект лекцій: Навч. посіб.¾ Суми: ВТД “Університетська книга”, 2004.¾ 412 с.;

3.                Економіка підприємства: Структурно-логічний навч. посібник /За ред. д-ра екон. наук, проф. С.Ф.Покропивного./ ¾ К.: КНЕУ, 2001.¾ 457 с.;

4.  Економіка підприємства: Підручник /За заг. ред. С.Ф.По кропивного. ¾ Вид. 2-ге, перероб. та доп.¾ К.: КНЕУ, 2001.¾ 528 с., іл.;

5.   Протопова В.О., Полонський А.Н. Економіка підприємства. Навчальний посібник для студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів.¾К.: ЦУЛ, 2003¾220 с.

6. Завгородний В.И. "Анализ хозяйственной деятельности предприятий", М, "Агропромиздат", 1995г.

7. Зінкевич Г.В., Овсієнков С.Г., Бєлкін А.С. "Аналіз сільськогосподарських підприємств", Мінськ, "Врожай", 1995 р.

8. Постнікова Н.А., Скалозубова Н.А. "Аналіз господарської діяльності сільськогосподарських підприємств", К, "Вища школа",     1996 г.

9. Смекалов П.В., Ораевская Г.А. "Анализ сельскохозяйственных предприятий", М, "Финансы и статистика", 1997 г.

10. Річні звіти господарства за 2005 – 2007 рр.

11. Сергеев С.С. Сельскохозяйственная статистика  с основами социально-экономической статистики. – М.: Финансы и статистика, 1989.

12. Андрійчук А.Г. Економіка аграрних підприємств. К. : Вища школа, 2002.- 336с.

13. Економіка сільського господарства/ За ред.. В.П. Мертенса – К.: Урожай, 195. – 245 с.
ДОДАТКИ


1. Реферат на тему Проблема рационального использования земель Нечерноземья
2. Реферат Учасники фючерсних операцій
3. Реферат Воззєднання західноукраїнських земель з УРСР
4. Реферат Вирусы и защита от них
5. Реферат Обзор деятельности предприятия XXX
6. Реферат на тему Family Essay Research Paper When analyzing gender
7. Реферат Теодолит 2Т 30
8. Реферат на тему UnH1d Essay Research Paper THE HUMAN
9. Реферат на тему Abusive Parents Essay Research Paper STUDY OF
10. Реферат Отчёт по практике 29