Реферат на тему Сертифікація іграшок
Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2013-11-26Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
от 25%
договор
Міністерство освіти та науки України
Київський національний торговельно-економічний університет
Товарознавчий факультет
Роботу виконав: Роботу прийняла:
студент 4 групи проф. Мережко Н.В.
V курсу заочного навчання
Зубатенко О.О.
Київ 2004
ЗМІСТ.
ВСТУП
Якість стала одним з найбільш поширених лозунгів кінця двадцятого – початку двадцять першого століття, якість товарів та послуг, якість в технологіях та бізнес-процесах, пов‘язаних з виробництвом товарів та послуг.
Отримання сертифікатів відповідності – один з засобів, передбачених Законом України “О подтверждении соответствия”, яке використовує виробник для гарантування покупцю відповідності продукції певним стандартам та іншими нормативно-технічним документам. При цьому відповідність видається спеціалізованим органом по сертифікації шляхом видачі їм після проведення процедур перевірки сертифікату відповідності продукції. Сертифікат видається на певний строк, який залежить від обраної при проведенні робіт схемі сертифікації [1].
Іграшки володіють магічною силою для дітей різного віку.
Зрозуміло, що більшість батьків, які хочуть перетворити життя своєї дитини на суцільне свято, завалюють дитячу кімнату іграшками. Але їм слід задатись питаннями: “Чи може іграшка зацікавити дитину, підняти йому настрій? Чи відповідає вона віку та можливостям дитини? Чи присутній в ній який-небудь натяк на насильство, переважно за статевими ознаками або інший негативний аспект?” і та ін.
В останній час ринок іграшок став більш динамічним.
Як правило, їх тривалість життя - десь біля року, та лише п‘ята частина залишається на ринку довше. Іграшки з області мультимедіа, які не застаріли за 3 місяці, вважаються “довгожиттєвими”.
Не можна не помітити явну тенденцію: виробників іграшок більш за все цікавить електроніка. Мікросхеми входять майже у всі традиційні іграшки.
Інша тенденція пов‘язана з ліцензіями. Все більше виробників звертаються до героїв телевізійних серіалів, кінофільмів, а також до відомих фірмових марок, спортивної тематиці тощо. Це ставить іграшки в залежність від ліцензії, отримати яку буває не так просто.
Нарешті, ще одна важлива тенденція – високі вимоги до якості та безпеки сучасних іграшок, а також контроль за відповідністю характеристик іграшок певному віку дітей. В минулому році у рамках програми підготовки входження в Європейську економічну спілку, Держстандарт провів роботу по перекладу та введенню в дію європейських стандартів ЕN 71, які визначають основні вимоги безпеки іграшок. Слід зауважити, що вимоги ЕN 71 є менш жорсткими, ніж аналогічні державні.
Насьогодні виникають позиви навіть до якості кубиків – традиційних іграшок різних багатьох поколінь, так як взагалі для їх виготовлення виробники використовують найдешевшу сировину. Кубики виходять широховатими та із занозами.
Також часто відбраковуються надувні іграшки для ігор на воді. Вимоги ГОСТів відносяться до герметичності швів та герметичності цих іграшок при надлишковому тиску 0,02 МПа. Однак, для багатьох іграшок ці вимоги не виконуються [2].
1. Загальні відомості
У першому кварталі 2001 року органи сертифікації відбракували та зняли з реалізації майже 9 тис. іграшок, або 81.2% перевіреної кількості.
Як повідомив начальник Центру сертифікації та випробувань продукції у Держстандарті Олександр Трескунов, з перевірених 11 тис. іграшок тільки 511 одиниць [3] (4.6%) є іграшками вітчизняного виробника. Основними постачальниками в Україну є Кітай, Польща, Турція.
Як повідомляє "MIGnews.com.ua", із заявлених на сертифікацію протягом останніх років 90% вітчизняних іграшок є абсолютно безпечними, і тільки 9-10% з них отримали негативну оцінку.
Обов‘язкова сертифікація іграшок в Україні введена 1 липня 1994 року наказом Держстандарту України у відповідності з законом “Про захист прав споживачів”.
Існує офіційний документ класифікації іграшок, в якому викладені принципи відповідності їх характеристик до певного віку. Введені допоміжні вимоги до іграшок для дітей до 3 років. Документ адресовано виробникам, імпортерам, випробувальним лабораторіям, органам та службам контролю. У документі надані характеристики виробів, які взагалі не слід розглядати як іграшки. Нові вимоги стандартів безпеки іграшок сформовані у відповідності до інтелектуального та психологічного розвитку дітей з урахуванням потенційних джерел “дитячих небезпек”.
У проекті документа значиться, що іграшки для дітей у віці до 3 років повинні бути: безпечними для дитини, які знаходяться без нагляду у ліжку; достатньо міцними, щоб виключити можливість уколів, порізів та ін.; сконструйованими так, щоб дитина не могла їх розірвати, розібрати або розкусити; не мати грубої поверхні та гострих країв. Крім того, вони не повинні потрапляти у горло або закручуватися навколо шиї.
Вироби, які можуть бути враховані помилково за іграшки, слід визначати за допомогою так званих індикаторів.
2. Експертиза іграшок
3. Сертифікація іграшок
В наш час усі торгові та промислові підприємства виявляють серед своїх основних конкурентів фірми інших країн. Отже, розробку продукції та стратегію маркетингу слід здійснювати, орієнтуючись на загальну світову конкуренцію. Якість отримує все більше значення як фактор, від якого залежить успіх на ринку. В умовах гострої конкуренції від якості продукції залежить не тільки благополуччя, але й саме існування іншого підприємства.
При цьому потрібно забезпечити не тільки необхідний рівень споживачів продукції, що виробляється, але й їх стабільність в процесі виробництва продукції. Від стабільності якості продукції залежить гідність підприємства.
Такі заходи є необхідними. При проведенні сертифікації іграшок неодноразово виявляли збільшену в декілька разів гранично допустиму концентрацію солей важких металів у дерев‘яних іграшках з поверхневим забарвленням та свинцю у пластмасових іграшках, наявність поверхневих барвників та високий рівень шуму або погано закріплені елементи у тріскотілках.
Такі іграшки є небезпечними для здоров‘я дітей. Тому підприємства зацікавлені в процедурі підтвердження відповідності якості своєї продукції заданим вимогам. Одна з таких процедур є сертифікацією. Сертифікація необхідна для самореклами, збільшення престижу та багато іншого, що забезпечує конкурентоспроможність продукції, а отже й розширення ринків збуту.
На сучасному етапі розвитку торгівлі сертифікація продукції використовується: в процесі виробництва; з метою забезпечення відповідності продукції вимогам стандартів та виконання технологічних вимог; в процесі реалізації; з комерційною метою; в процесі експлуатації; з метою захисту інтересів споживачів.
Практика міжнародної торгівлі показала наявність багатьох варіацій у проведенні робіт по сертифікації, які виникають через використання різних схем сертифікації.
Найпростіша схема – це схема, в якій типовий зразок продукції підлягає випробуванням з метою підтвердження його відповідності встановленим вимогам. Це одна з найбільш обмежених форм сертифікації продукції, як з точки зору її виробника, так і органів сертифікації продукції, які задовольняють випуск даної продукції.
Сама складна схема сертифікації передбачає не тільки контроль якості продукції, але й оцінку системи управління якістю на підприємстві, а також створення наступного нагляду за якістю продукції у сфері виробництва та споживання.
На практиці при оформленні сертифікату на виробника продукції найбільш часто використовується схема, яка передбачає виконання наступних етапів процедури:
· пред‘явлення замовлення в орган по сертифікації продукції;
· відбір зразків у замовника та прийняття по них рішення по сертифікації;
· випробування продукції у акредитованій лабораторії;
· перевірку виробництва виробника продукції;
· прийняття рішень про видачу (відмова про видачу) сертифікату;
· інспекційний контроль якості сертифікованої продукції шляхом випробування у акредитованій лабораторії.
Процедура сертифікації іграшок за даною схемою пов‘язана з проведенням більшого об‘єму випробувань іграшок як при сертифікації продукції, так при проведенні інспекційного контролю в процесі дії сертифікації.
Більшість промислових підприємств виробляють іграшки у розрахунку на задоволення вимог споживачів. Вимоги до якості іграшок наведені у відповідності з європейськими та національними стандартами. Однак сама по собі наявність стандартів не є гарантією того, що вимоги виконуються, оскільки в організаційну систему виробництва можуть увійти певні невідповідності.
Серія стандартів ISO 9000 містить вимоги до виробництва та управління ним, при виконанні яких можна оцінити здатність виробника забезпечити необхідний рівень та стабільність виготовлення продукції певного рівня.
Вихідним принципом управління якістю у відповідності зі стандартами ISO серії 9000 є праця на якість на всіх етапах так званої “петлі якості”: від первинного визначення до кінцевих вимог споживачів.
Таким чином, сертифікація системи якості, яка базується на стандартах ISO 9000, передбачає перевірку всього циклу створення зразку від задумки до закінчення строку його використання. Така перевірка охоплює усі відділи, підрозділи, служби та робітників організації. При цьому проводиться оцінка не якості продукції, а можливість її забезпечення виробникам у цілому. Таким чином, відповідність системи якості фірми вимогам стандартів ISO 9000 розглядається як певна гарантія того, що виробник здатен виконувати вимоги контракту та забезпечити стабільну якість продукції.
В багатьох розвинутих країнах світу інтенсивно відбувається пряме відтворення стандартів ISO 9000. При цьому одночасно розгортається й сертифікація продукції і сертифікація систем якості.
В цьому випадку робота виконується в три етапи.
Перший етап.
Сертифікація системи якості на відповідність вимогам стандартів ISO 9001. Етап складається з попередньої оцінки системи якості за представленими документами без виїзду експертів на підприємство Заявника та сертифікаційної оцінки системи якості Замовника з виїздом на його підприємство експертів.
Другий етап:
Сертифікація продукції замовника.
При позитивних результатах до першого етапу заклад оформлює сертифікати відповідності на продукцію строком на три роки. При виконанні другого етапу заклад з сертифікації обов‘язково проводить вибіркову перевірку якості окремих видів продукції та розглядає інформацію з незалежних джерел (випробувальних лабораторій, органів з сертифікації) про якість його продукції (протоколи випробувань, висновок контролюючих організацій).
При позитивному рішенні питання, у якості основи для видачі сертифікату відповідності, вказується сертифікат відповідності на систему якості замовника, виданий органом з сертифікації систем якості.
Сертифікат відповідності на продукцію та сертифікат відповідності на систему якості мають однаковий термін дії.
Третій етап.
Інспекційний контроль.
Інспекційний контроль відбувається з періодичністю один раз у рік протягом терміну дії сертифікатів відповідності. Інспекційний контроль представляє собою контроль функціонування системи якості замовника.
Вказана схема роботи довела свою ефективність при сертифікації таких відомих фірм як “BENETTON GROUP S.p.A” та “LEGO System A\S”. Зараз ведуться переговори з низкою фірм о переході на таку схему сертифікації продукції [3,4].
1. www.ewa-era.lviv.ua
2. Покупець №7 2000
3. www.elvisti.com
4. http://www.1001toys.ru/mode.71-id.95 “О "новой" процедуре сертификации продукции.”
5. “Большие возможности маленьких игрушек” Минский педагогический
колледж им.М.Танка Корзун Анна Валерьевна, 2000.
Київський національний торговельно-економічний університет
Товарознавчий факультет
Р Е Ф Е Р А Т
На тему: Сертифікація іграшокРоботу виконав: Роботу прийняла:
студент 4 групи проф. Мережко Н.В.
V курсу заочного навчання
Зубатенко О.О.
Київ 2004
ЗМІСТ.
Вступ | 3 |
1. Загальні відомості | 5 |
2. Експертиза іграшок | 6 |
3. Сертифікація іграшок | 9 |
Список використаної літератури | 13 |
Якість стала одним з найбільш поширених лозунгів кінця двадцятого – початку двадцять першого століття, якість товарів та послуг, якість в технологіях та бізнес-процесах, пов‘язаних з виробництвом товарів та послуг.
Отримання сертифікатів відповідності – один з засобів, передбачених Законом України “О подтверждении соответствия”, яке використовує виробник для гарантування покупцю відповідності продукції певним стандартам та іншими нормативно-технічним документам. При цьому відповідність видається спеціалізованим органом по сертифікації шляхом видачі їм після проведення процедур перевірки сертифікату відповідності продукції. Сертифікат видається на певний строк, який залежить від обраної при проведенні робіт схемі сертифікації [1].
Іграшки володіють магічною силою для дітей різного віку.
Зрозуміло, що більшість батьків, які хочуть перетворити життя своєї дитини на суцільне свято, завалюють дитячу кімнату іграшками. Але їм слід задатись питаннями: “Чи може іграшка зацікавити дитину, підняти йому настрій? Чи відповідає вона віку та можливостям дитини? Чи присутній в ній який-небудь натяк на насильство, переважно за статевими ознаками або інший негативний аспект?” і та ін.
В останній час ринок іграшок став більш динамічним.
Як правило, їх тривалість життя - десь біля року, та лише п‘ята частина залишається на ринку довше. Іграшки з області мультимедіа, які не застаріли за 3 місяці, вважаються “довгожиттєвими”.
Не можна не помітити явну тенденцію: виробників іграшок більш за все цікавить електроніка. Мікросхеми входять майже у всі традиційні іграшки.
Інша тенденція пов‘язана з ліцензіями. Все більше виробників звертаються до героїв телевізійних серіалів, кінофільмів, а також до відомих фірмових марок, спортивної тематиці тощо. Це ставить іграшки в залежність від ліцензії, отримати яку буває не так просто.
Нарешті, ще одна важлива тенденція – високі вимоги до якості та безпеки сучасних іграшок, а також контроль за відповідністю характеристик іграшок певному віку дітей. В минулому році у рамках програми підготовки входження в Європейську економічну спілку, Держстандарт провів роботу по перекладу та введенню в дію європейських стандартів ЕN 71, які визначають основні вимоги безпеки іграшок. Слід зауважити, що вимоги ЕN 71 є менш жорсткими, ніж аналогічні державні.
Насьогодні виникають позиви навіть до якості кубиків – традиційних іграшок різних багатьох поколінь, так як взагалі для їх виготовлення виробники використовують найдешевшу сировину. Кубики виходять широховатими та із занозами.
Також часто відбраковуються надувні іграшки для ігор на воді. Вимоги ГОСТів відносяться до герметичності швів та герметичності цих іграшок при надлишковому тиску 0,02 МПа. Однак, для багатьох іграшок ці вимоги не виконуються [2].
1. Загальні відомості
У першому кварталі 2001 року органи сертифікації відбракували та зняли з реалізації майже 9 тис. іграшок, або 81.2% перевіреної кількості.
Як повідомив начальник Центру сертифікації та випробувань продукції у Держстандарті Олександр Трескунов, з перевірених 11 тис. іграшок тільки 511 одиниць [3] (4.6%) є іграшками вітчизняного виробника. Основними постачальниками в Україну є Кітай, Польща, Турція.
Як повідомляє "MIGnews.com.ua", із заявлених на сертифікацію протягом останніх років 90% вітчизняних іграшок є абсолютно безпечними, і тільки 9-10% з них отримали негативну оцінку.
Обов‘язкова сертифікація іграшок в Україні введена 1 липня 1994 року наказом Держстандарту України у відповідності з законом “Про захист прав споживачів”.
Існує офіційний документ класифікації іграшок, в якому викладені принципи відповідності їх характеристик до певного віку. Введені допоміжні вимоги до іграшок для дітей до 3 років. Документ адресовано виробникам, імпортерам, випробувальним лабораторіям, органам та службам контролю. У документі надані характеристики виробів, які взагалі не слід розглядати як іграшки. Нові вимоги стандартів безпеки іграшок сформовані у відповідності до інтелектуального та психологічного розвитку дітей з урахуванням потенційних джерел “дитячих небезпек”.
У проекті документа значиться, що іграшки для дітей у віці до 3 років повинні бути: безпечними для дитини, які знаходяться без нагляду у ліжку; достатньо міцними, щоб виключити можливість уколів, порізів та ін.; сконструйованими так, щоб дитина не могла їх розірвати, розібрати або розкусити; не мати грубої поверхні та гострих країв. Крім того, вони не повинні потрапляти у горло або закручуватися навколо шиї.
Вироби, які можуть бути враховані помилково за іграшки, слід визначати за допомогою так званих індикаторів.
2. Експертиза іграшок
З метою забезпечення безпеки життя, охорони здоров‘я, захисту дитини від негативних дій Міністерством освіти було розроблено порядок проведення експертизи настільних, комп‘ютерних та інших ігор, іграшок та ігрових споруд для дітей, які були затверджені наказом Міносвіти.
Даний порядок проведення експертизи настільних, комп‘ютерних та інших ігор, іграшок та ігрових споруд для дітей встановлюють правила проведення соціально-психолого-педагогічної експертизи з метою дозволити їх виробництво, імпорт та реалізацію на території України.
Експертизі підлягають вітчизняні іграшки, які підготовлені до серійного випуску, або у випадку внесення змін у технологію їх виробництва, а також імпортні іграшки до складення договорів на їх постачання.
Цей порядок заборонив виробництво та реалізацію вітчизняних іграшок, а також реалізацію імпортних іграшок на території України, не враховуючи соціально-психолого-педагогічного висновку.
Певні заклади проводять експертизу іграшок, які виготовляють та реалізують на території України, крім комп‘ютерних та електронних.
Вони проводять:
- експертизу іграшок, які виготовлені за новою технологією, комп‘ютерних, електронних та інших складних технологічних ігр;
- первинну експертизу іграшок при відсутності у суб‘єкті закладу;
- повторну експертизу іграшок у випадку від‘ємних результатів отримання авторами, що розроблюють, підприємствами, торговими організаціями;
- розглядають інші питання, які виникають між закладами та заявниками в процесі проведення експертизи;
- заходи з надання методичної допомоги закладам.
Проведення експертизи відбувається на платній основі.
Предметом і змістом експертизи є встановлення відповідності зразка (макету, моделі) іграшки критеріям оцінки настільних, комп‘ютерних та інших ігор, іграшок та ігрових споруд для дітей [4,5].
Витрати, які пов‘язані з нормативно-правовим, науково-методичним, організаційно-технічним забезпеченням системи експертизи, фінансуються з бюджету, відрахувань організацій, які проводять експертизу, з коштів, які отримані ними за проведення експертизи:
- заявка;
- технічне описання іграшки;
- зразок (макет, модель) іграшки в 2-х екземплярах з упаковкою та етикеткою, на якій вказано вік дітей, для яких іграшка призначена, область її застосування;
- фотографію зразка (моделі, макету) іграшки;
- рекомендації по застосуванню іграшки;
- санітарно-епідеміологічний висновок, який видано органами та закладами державної санітарної епідеміологічної служби.
Для проведення експертизи організацією, яка проводить експертизу, створюється експертна комісія (секція) з кваліфікованих спеціалістів – експертів: педагогів, психологів, медичних робітників, художників, дизайнерів. У склад експертної комісії (секції) можуть входити представники органів управління освітою, організацією промисловості та торгівлі, суспільства.
Склад експертної комісії, її голова затверджуються наказом організації, яка проводить експертизу.
За результатами експертизи експертна комісія складає відгук, який підписується головою та всіма членами експертної комісії.
Відгук експертної комісії є основою для видачі організацією, яка проводить експертизу, висновок про відповідність (невідповідність) зразка (макету, моделі) іграшки соціально-психолого-педагогічним критеріям.
У висновку вказуються:
- найменування організації, яка проводить експертизу;
- для юридичних осіб – найменування та юридична адреса організації, яка отримує висновок;
- для фізичних осіб – прізвище, ім‘я, по-батькові, паспортні дані (серія, номер, кім та коли видано), місце проживання, яке отримує висновок;
- назва іграшки;
- розробник та виробник іграшки;
- вік дітей, для яких іграшка призначена, область її використання;
- відповідає або не відповідає іграшка соціально-психо-логопедагогічним критеріям;
- дата видачі та реєстраційний номер висновку.
Висновок підписується керівником організації, яка проводить експертизу (у випадку його відсутності замісникомкерівника) та завіряється печаткою цієї організації.
Висновок видається заявнику організації, яка проводить експертизу, за 20 днів з дня реєстрації заявника на проведення експертизи іграшок після пред‘явлення їм документа, що підтверджує оплату експертизи.
Висновок дійсний протягом трьох років.
Продовження строку дії висновку виробляється у порядку, який встановлено для його отримання.
При отриманні від‘ємного висновку заявник у місячний строк з дня отримання висновку може звернутися з повторною експертизою.
Форма бланку висновку встановлюється Міносвітою та є єдиною на всій території. Бланки висновків мають реєстраційний номер та необхідну ступінь захисту, виготовляються централізовано типографічним способом.
Контроль за дотриманням порядку проведення експертизи іграшок здійснює Міносвіта [3].
В наш час усі торгові та промислові підприємства виявляють серед своїх основних конкурентів фірми інших країн. Отже, розробку продукції та стратегію маркетингу слід здійснювати, орієнтуючись на загальну світову конкуренцію. Якість отримує все більше значення як фактор, від якого залежить успіх на ринку. В умовах гострої конкуренції від якості продукції залежить не тільки благополуччя, але й саме існування іншого підприємства.
При цьому потрібно забезпечити не тільки необхідний рівень споживачів продукції, що виробляється, але й їх стабільність в процесі виробництва продукції. Від стабільності якості продукції залежить гідність підприємства.
Такі заходи є необхідними. При проведенні сертифікації іграшок неодноразово виявляли збільшену в декілька разів гранично допустиму концентрацію солей важких металів у дерев‘яних іграшках з поверхневим забарвленням та свинцю у пластмасових іграшках, наявність поверхневих барвників та високий рівень шуму або погано закріплені елементи у тріскотілках.
Такі іграшки є небезпечними для здоров‘я дітей. Тому підприємства зацікавлені в процедурі підтвердження відповідності якості своєї продукції заданим вимогам. Одна з таких процедур є сертифікацією. Сертифікація необхідна для самореклами, збільшення престижу та багато іншого, що забезпечує конкурентоспроможність продукції, а отже й розширення ринків збуту.
На сучасному етапі розвитку торгівлі сертифікація продукції використовується: в процесі виробництва; з метою забезпечення відповідності продукції вимогам стандартів та виконання технологічних вимог; в процесі реалізації; з комерційною метою; в процесі експлуатації; з метою захисту інтересів споживачів.
Практика міжнародної торгівлі показала наявність багатьох варіацій у проведенні робіт по сертифікації, які виникають через використання різних схем сертифікації.
Найпростіша схема – це схема, в якій типовий зразок продукції підлягає випробуванням з метою підтвердження його відповідності встановленим вимогам. Це одна з найбільш обмежених форм сертифікації продукції, як з точки зору її виробника, так і органів сертифікації продукції, які задовольняють випуск даної продукції.
Сама складна схема сертифікації передбачає не тільки контроль якості продукції, але й оцінку системи управління якістю на підприємстві, а також створення наступного нагляду за якістю продукції у сфері виробництва та споживання.
На практиці при оформленні сертифікату на виробника продукції найбільш часто використовується схема, яка передбачає виконання наступних етапів процедури:
· пред‘явлення замовлення в орган по сертифікації продукції;
· відбір зразків у замовника та прийняття по них рішення по сертифікації;
· випробування продукції у акредитованій лабораторії;
· перевірку виробництва виробника продукції;
· прийняття рішень про видачу (відмова про видачу) сертифікату;
· інспекційний контроль якості сертифікованої продукції шляхом випробування у акредитованій лабораторії.
Процедура сертифікації іграшок за даною схемою пов‘язана з проведенням більшого об‘єму випробувань іграшок як при сертифікації продукції, так при проведенні інспекційного контролю в процесі дії сертифікації.
Більшість промислових підприємств виробляють іграшки у розрахунку на задоволення вимог споживачів. Вимоги до якості іграшок наведені у відповідності з європейськими та національними стандартами. Однак сама по собі наявність стандартів не є гарантією того, що вимоги виконуються, оскільки в організаційну систему виробництва можуть увійти певні невідповідності.
Серія стандартів ISO 9000 містить вимоги до виробництва та управління ним, при виконанні яких можна оцінити здатність виробника забезпечити необхідний рівень та стабільність виготовлення продукції певного рівня.
Вихідним принципом управління якістю у відповідності зі стандартами ISO серії 9000 є праця на якість на всіх етапах так званої “петлі якості”: від первинного визначення до кінцевих вимог споживачів.
Таким чином, сертифікація системи якості, яка базується на стандартах ISO 9000, передбачає перевірку всього циклу створення зразку від задумки до закінчення строку його використання. Така перевірка охоплює усі відділи, підрозділи, служби та робітників організації. При цьому проводиться оцінка не якості продукції, а можливість її забезпечення виробникам у цілому. Таким чином, відповідність системи якості фірми вимогам стандартів ISO 9000 розглядається як певна гарантія того, що виробник здатен виконувати вимоги контракту та забезпечити стабільну якість продукції.
В багатьох розвинутих країнах світу інтенсивно відбувається пряме відтворення стандартів ISO 9000. При цьому одночасно розгортається й сертифікація продукції і сертифікація систем якості.
В цьому випадку робота виконується в три етапи.
Перший етап.
Сертифікація системи якості на відповідність вимогам стандартів ISO 9001. Етап складається з попередньої оцінки системи якості за представленими документами без виїзду експертів на підприємство Заявника та сертифікаційної оцінки системи якості Замовника з виїздом на його підприємство експертів.
Другий етап:
Сертифікація продукції замовника.
При позитивних результатах до першого етапу заклад оформлює сертифікати відповідності на продукцію строком на три роки. При виконанні другого етапу заклад з сертифікації обов‘язково проводить вибіркову перевірку якості окремих видів продукції та розглядає інформацію з незалежних джерел (випробувальних лабораторій, органів з сертифікації) про якість його продукції (протоколи випробувань, висновок контролюючих організацій).
При позитивному рішенні питання, у якості основи для видачі сертифікату відповідності, вказується сертифікат відповідності на систему якості замовника, виданий органом з сертифікації систем якості.
Сертифікат відповідності на продукцію та сертифікат відповідності на систему якості мають однаковий термін дії.
Третій етап.
Інспекційний контроль.
Інспекційний контроль відбувається з періодичністю один раз у рік протягом терміну дії сертифікатів відповідності. Інспекційний контроль представляє собою контроль функціонування системи якості замовника.
Вказана схема роботи довела свою ефективність при сертифікації таких відомих фірм як “BENETTON GROUP S.p.A” та “LEGO System A\S”. Зараз ведуться переговори з низкою фірм о переході на таку схему сертифікації продукції [3,4].
Список використаної літератури
2. Покупець №7 2000
3. www.elvisti.com
4. http://www.1001toys.ru/mode.71-id.95 “О "новой" процедуре сертификации продукции.”
5. “Большие возможности маленьких игрушек” Минский педагогический
колледж им.М.Танка Корзун Анна Валерьевна, 2000.