Творческая работа

Творческая работа Соціально-психологічна адаптація дітей які пережили сексуальне насильство та роль соціально-психологічного

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-29

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 13.1.2025


Міністерство освіти і науки України

Чернігівський державний інститут економіки та управління

Кафедра соціальної роботи

Творча робота з дисципліни ПвССПЗА

На тему: «Соціально-психологічна адаптація дітей, які пережили сексуальне насильство та роль соціально-психологічного тренінгу в цьому процесі »

Виконала: студентка IV курсу

Групи С-061 спеціальності

Соціальна робота

Юридичного факультету

Геращенко Ірина

Перевірила:

ст. викладач Ананьєва Ірина Костянтинівна

Чернігів, 2009



Зміст

Вступ

Насильство над дітьми: його види

Механізми психологічної адаптації дитини до тривалого сексуального насильства

Значення тренінгу в соціально-психологічній адаптації дитини, що постраждала від сексуального насильства

Арт-терапія в роботі з дітьми, які перенесли сексуальне насильство

Тренінг з дітьми, що пережили сексуальне насильство

Висновки

Література

Вступ

Про жорстоке поводження з дітьми та домашнє насильство відомо з давніх-давен. Проте дослідження, присвячені цій проблемі, з'явилися нещодавно: тривалий час факт існування і поширеності проблеми взагалі заперечувався. Останнім часом зростає кількість випадків сексуального насильства над дітьми, про які стає відомо. І всупереч поширеній думці насильниками частіше є не незнайомці, а родичі й люди, яких дитина знає і яким довіряє. Діти часто соромляться або бояться розповісти про те, що над ними знущаються. Основними причинами не звернення дітей до правоохоронних органів вважають: страх помсти насильника, сором перед оточенням, невіру в можливості правоохоронних органів, небажання проходити огляд після сексуального насильства. Іноді діти просто не знають іншого ставлення до себе, а через те вважають його нормою.

Через сексуальне насильство над дитиною, дуже страждає фізичний та психічний розвиток дитини, як наслідок різноманітні захворювання, такі як: ожиріння чи, навпаки, різка втрата ваги, що обумовлено порушеннями апетиту. Під час емоційного (психічного) насильства нерідко бувають шкірні висипання, алергійна патологія, виразка шлунка, під час сексуального насильства - непояснений (якщо ніяких захворювань органів черевної порожнини і малого таза не виявляється) біль внизу живота. Часто в дітей розвиваються такі нервово-психічні захворювання, як тики, заїкуватість, енурез (нетримання сечі), енкопрез (нетримання калу).

Тому в процесі соціально-психологічної адаптації дітей має велике значення тренінгові роботи з дітьми, що постраждали від сексуального насильства.



Насильство над дітьми: його види

Жорстоке поводження з дітьми і зневага їхніми інтересами можуть мати різні види і форми, але їх наслідками завжди є серйозний збиток для здоров'я, розвитку і соціалізації дитини, нерідко й загроза її життю чи навіть є причиною смерті.

Фізичне насильство - нанесення дитині батьками чи особами, що їх заміняють, вихователями чи іншими особами фізичних травм, різних тілесних ушкоджень, що завдають збиток здоров'ю дитини, порушують її розвиток і позбавляють життя. Ці дії можуть здійснюватися у формі побиття, катування, штовхань, у вигляді ударів, ляпасів, припікання гарячими предметами, рідинами, запаленими сигаретами, у вигляді укусів і з використанням усіляких предметів як знаряддя бузувірства.

Фізичне насильство включає також залучення дитини до вживання наркотиків, алкоголю, пропонування їй отруйних засобів чи медичних препаратів, що викликають одурманення (наприклад, снодійних, не прописаних лікарем), а також спроби удушення чи втоплення дитини.

У деяких родинах як дисциплінарну міру використовують різні види фізичного покарання - від потиличників і ляпанців до пороття ременем. Необхідно усвідомлювати, що фізичне насильство - це фізичний напад (катування), воно майже завжди супроводжується словесними образами і психічною травмою.

Сексуальне насильство чи спокуса - використання дитини (хлопчика чи дівчинки) дорослою людиною чи іншою дитиною для задоволення сексуальних потреб або отримання вигоди.

Сексуальне насильство включає статеві зносини (коїтус), оральний і анальний секс, взаємну мастурбацію, інші тілесні контакти із статевими органами. До сексуального розбещення належать також залучення дитини до проституції, порнобізнесу, оголення перед дитиною статевих органів і сідниць, підглядання за нею, коли вона цього не підозрює: під час роздягання, відправлення природних потреб.

Зазвичай жертвами сексуального порочного відношення є діти молодше 12 років, але найчастіше – у віці 3–7 років. Маленьке дитя ще не розуміє того, що відбувається, його легко залякати, схилити до того, щоб він нікому не говорив про те, що сталося (тобто укласти «договір мовчання»). Що також зробив насильство дорослий сподівається, що в цьому віці дитина ще не здатне описати подію словами. Оскільки фантазії маленького дитяти частенько змішані з реальністю, то, ймовірно, його розповіді не повірять, навіть якщо він щось про це і розповість. Сексуальному насильству у віці до 14 років зазвичай піддаються 20–30% дівчаток і 10% хлопчиків. Хлопчики частіші, ніж дівчатка, піддаються насильству в ранішому віці. Хоча в цілому сексуальне насильство над хлопчиками зустрічається в 3–4 рази рідше, ніж над дівчатками

Психічне (емоційне) насильство - постійна чи періодична словесна образа дитини, погрози з боку батьків, опікунів, учителів, вихователів, приниження її людського достоїнства, обвинувачення її в тому, у чому вона не винна, демонстрація нелюбові, ворожості до дитини. До цього виду насильства належать також постійна неправда, обман дитини (у результаті чого вона втрачає довіру до дорослого), а також ситуації, коли вимоги до дитини не відповідають її віковим можливостям.

Зневага інтересами і потребами дитини (нехтування) - відсутність належного забезпечення основних потреб дитини в їжі, одязі, житлі, вихованні, медичній допомозі з боку батьків чи осіб, їх що заміняють, у силу об'єктивних причин (бідність, психічні хвороби, недосвідченість) і без таких. Типовим прикладом зневажливого ставлення до дітей є залишення їх без догляду, що часто призводить до нещасних випадків, отруєнь та інших небезпечних для життя і здоров'я дитини наслідків.

Зазвичай дитина-жертва страждає одночасно від декількох видів насильства. Так, інцест (сексуальне насильство) неминуче супроводжується руйнуванням сімейних стосунків та довіри в сім'ї, маніпулятивними стосунками, а часто й залякуванням з боку кривдника, що кваліфікується як психологічне насильство. Складовою частиною практично всіх видів насильства є фізичне (побиття) та емоційне (загрози вбити або покалічити).

Одним з проявів жорстокого поводження з дітьми є також відсутність у жінки любові до дитини, коли та ще перебуває в материнській утробі, тобто від небажаної вагітності. її, що ще нічим себе не проявила, вже не люблять, не думають і не піклуються про неї. Будучи емоційно відкинутими ще до народження, такі діти народжуються раніше терміну в два рази частіше в порівнянні з дітьми від бажаної вагітності, вони частіше мають недостатню масу тіла, частіше хворіють у перші місяці життя, гірше розвиваються.

Механізм психологічної адаптації дитини до тривалого сексуального насильства

Якщо сексуальне насильство продовжується тривалий час, то у дитяти формується комплекс психологічних і поведінкових порушень, направлених на адаптацію до існування в цих умовах. Вказаний комплекс, що є з точки зору сучасної психіатрії специфічним адаптаційним розладом, в англомовній літературі називається синдромом акомодації. Прояви синдрому акомодації не можна вважати психічною нормою, проте необхідно розуміти, що це — природна реакція дитяти на існування в екстремальних умовах, реакція, яка дозволяє йому мінімізувати шкоду, пов'язану з сексуальним насильством. У тій формі, і якою синдром акомодації описаний, він виникає лише в тих випадках, коли сексуальні контакти з дорослим відбуваються проти волі дитини і для досягнення своїх цілей злочинець використовує примус, психічні або фізичне насильство.

У розвитку синдрому акомодації можна виділити п'ять послідовних етапів:

  1. Секретність;

  2. Безпорадність;

  3. Пристосування;

  4. Розкриття;

  5. Відновлення.

Якщо насильство не виявляється, то два останні етапи не розвиваються. Найяскравіше порушення, що входять в синдром акомодації, виявляються при внутрісімейному сексуальному насильстві.

Етап секретності:

Дитині, яка знаходиться залежною від злочинця (довіряє йому або боїться його), забороняється розповідати кому-небудь про особливі стосунки, що виникли між ними. Засоби, використовувані дорослим для збереження таємниці, визначаються характером стосунків: у одних випадках це можуть бути погрози фізичної розправи, у інших — загроза позбавити дитяти любові і турботи, в третіх - обіцянка дарунків. Збереженню насильства в таємниці сприяє та обставина, що дитина, як правило, не розуміє повною мірою характеру і значення здійснюваних з ним дій.

При внутрісімейному насильстві діти бояться несхвалення або покарання не лише з боку винного, але і з боку інших дорослих, оскільки у них виникає враження, що ці дорослі знають про той, що відбувається і підтримують насильника. Недовіра до дорослих, пов'язана з відсутністю уваги і підтримки з їх боку, емоційна холодність і байдуже відношенням до дитини є частими причинами, відмови дитини від звернення по допомогу до інших членів сім'ї.

Етап безпорадності:

Унаслідок залежності від дорослих дитина не може самостійно змусити насильника припинити свої дії. В деяких випадках, особливо в період залучення до здійснення дій сексуального характеру, дитина може висловлювати своє незадоволення або навіть намагатися чинити опір, якщо дії злочинця йому неприємні або він розуміє їх недопустимість. Первинний опір може зупинити насильника, але, переконавшись в тому, що дитина не звертається за допомогою до інших дорослих, він розуміє свою безкарність і відновлює посягання. Усвідомлюючи власну безпорадність, діти у момент здійснення з ними дій сексуального характеру не кричать, не зовуть на допомогу, не чинять опору. Відсутність підтримки з боку інших членів сім'ї, які не помічають або не хочуть помічати що відбувається, сприймається дитиною як підтримка дій насильника. Незрідка дорослі не вірять розповіді, що звернувся до них за допомогою дитини, звинувачують його в брехні.

Етап пристосування:

Ситуація, коли дитина відчуває себе безпорадною і вимушеною зберігати в таємниці свої стосунки дорослим є для неї дискомфортною. Єдиною реальною можливістю для дитини зайняти активну позицію, відчути себе здатним впливати на ситуацію є покладання на себе відповідальності за те, що сталося. Жертва таким чином перетворюється на козла відпущення, знімаючи з винного відповідальність за насильство. Самозвинувачення, сприйняття себе негідним, зіпсованим — саме ці почуття найчастіше переживає дитя, що піддається сексуальному насильству.

Збереження сексуального зловживання в таємниці може бути наслідком не лише цілеспрямованої дії насильника на дитяти з метою забезпечити контроль над його поведінкою, але і наслідком непрямого психологічного тиску, специфічних взаємин, характерних для сім'ї. У зовні благополучних сім'ях, в яких значимий для дитини дорослий докладає активні зусилля для підтримки в тих, що оточують враження щасливої сім'ї або демонструє очевидну прихильність до насильника, дитина може свідомо принести себе в жертву ради збереження сім'ї, захисту інтересів близького йому людини. Якщо в сім'ї декілька дітей, то дитина, залучене в сексуальні стосунки, може приховувати від тих, що оточують це обставина, опасаючись того, що його відмова від продовження сексуальних контактів, приведе до того, що об'єктом посягання стане хто-небудь з молодших дітей.

Починаючи з 10-12 років, діти досить добре розуміють ті наслідки, до яких може привести викриття насильника (можливість його засудження на тривалий термін, неминучий розпад сім'ї). Мовчання дитяти стає обов'язковою умовою збереження сім'ї, що створює у нього відчуття влади і контролю.

Етап розкриття:

Ймовірно, значна частина дітей ніколи не розповідають про перенесене сексуальне насильство. Як правило, вони намагалися привернути увагу інших членів сім'ї, натяками прагнули дати їм зрозуміти про особливі стосунки, що існують між ними і насильником. Проте, не отримавши підтримки з боку значимих дорослих або зіткнувшись з недовірою або прямими звинуваченнями в брехні, ці діти прийшли до висновку, що звертатися за допомогою безглуздо. Результати досліджень зарубіжних психологів свідчать, що багато жертв сексуального насильства, перенесеного в дитинстві, розповіли про нього лише багато років опісля, ставши дорослими.

Зізнання дитини в насильстві, що відбувається, сприяють наступні обставини:

  1. неможливість подальшого перебування в сім'ї;

  2. наявність поза сім'єю дорослого, який підтримує дитину і якому дитина довіряє, наприклад, батьки друга або подруги;

  3. можливість порадитися і отримати підтримку у психолога в школі або по телефону довіри;

  4. підлітки можуть повідомити про перенесене насильство після профілактичних бесід про контрацепцію.

Етап відновлення (наслідки насильства):

Пережите сексуальне насильство здатне викликати виражені психологічні і поведінкові порушення у дітей. Поряд з переживанням типових для жертв сексуальних відчуттів провини в тому, що стався і власній зіпсованості, дітям доводиться стикатися із засудженням з боку батьків або ворожою реакцією членів сім'ї (у випадках інцесту). Багато дорослих, у тому числі і фахівці, що працюють з дітьми, необґрунтовано вважають, що після припинення насильства дитина швидко забуде про нього. Якщо за фактом посягання було збуджено кримінальну справу, то дитина виявляється залученою в процес кримінального судочинства, а участь навіть в правильно організованих слідчих і процесуальних діях обкопує психотравмуючу дію. Практика показує, що від моменту порушення кримінальної справи до вступу вироку в законну силу, як мінімум, проходить 3-4 місяці, а в більшості випадку 9 місяців, хоча процес може затягуватися і на два-три роки. Таким чином на протязі від 3 місяців до 3 років після припинення сексуального насильства дитина піддається психотравмуючим діям пов'язаним з участю в процесі розслідування кримінальної справи і розгляду його в суді. Проте і без цієї додатковою травматизації сексуальне насильство викликає значні психологічні порушення, які вимагають надання дитині спеціалізованої допомоги.

Значення тренінгу в соціально-психологічній адаптації дитини, що постраждала від сексуального насильства

Групові дискусії і вправи допомагають дітям вирішити для себе, кому на цьому світі вони можуть довіряти, а з ким слід бути обережними. Хоча слід з великою передбачливістю використовувати тренінги, а особливо групове психологічне консультування для дітей, що пережили сексуальне насильство, оскільки їх рани можуть бути дуже свіжими, щоб висловлювати свої відчуття на групі.

Завданням тренінгів є не лише допомога дитяті в подоланні психологічної травми, нанесеної сексуальним зловживанням, але і формування у нього життєвих навиків, відповідних зросту. Тренінги орієнтований на соціалізацію дитяти. Він сприяє формуванню здорових взаємин дітей один з одним і учить їх поважати як свої права, так і права інших. Одна з головних цілей тренінгів – допомогти дитяті розвивати самоконтроль і уміння поводитися згідно з нормами, прийнятими в суспільстві. Окрім цього, участь в тренінгових заняттях підвищує самооцінку. Саме в ході тренінгової роботи тренерам найлегше показати дитині, що стало жертвою сексуального зловживання, що не лише він випробовує подібні страхи і сумніви. У дітей з'являється можливість в спокійній і доброзичливій обстановці розібратися у власних суперечливих відчуттях. Таким чином, саме тренінги є оптимальною формою роботи з дітьми, що пережили сексуальне зловживання, оскільки в процесі такої роботи у них знижується відчуття ізольованості, розвиваються навики спілкування, з'являється можливість проаналізувати внутрішні конфлікти і переживання. Дітям – жертвам сексуального зловживання дуже важко за власною ініціативою обговорювати, що сталося з ними. Тому одним і з видів роботи можна застосовувати групову терапію. Групова терапія з жертвами насильства, зокрема сексуального, особливо ефективна за наявності директивної і структурованої програми.

Інші пріоритетні завдання тренінгів можуть бути сформульовані таким чином:

  1. зміна агресивних форм поведінки по відношенню до навколишнього світу, до інших людей, до самого себе;

  2. опрацювання травмуючих ситуацій, зміна сенсу переживань;

  3. можливість нової інтерпретації пережитого;

  4. усвідомлення і розвиток емоційної сфери;

  5. занурення дитяти в атмосферу пошани, довіри, прийняття;

  6. розвиток базових соціально-психологічних навиків;

  7. відновлення позитивного відношення до навколишньої дійсності;

  8. розширення уявлень про світ;

  9. розвиток позитивної перспективи майбутнього;

  10. створення системи підтримки в даний час і на майбутнє;

  11. повернення дитяти до нормального життя.



Арт-терапія в роботі з дітьми, які перенесли сексуальне насильство

Поняття сексуального насильства, незалежно від того, чи відбувається воно однократно чи повторюється протягом деякого часу, позначає сукупність злочинів - від демонстрації перед дитиною статевих органів і до здійснення з нею полового акта. У найбільш важких випадках воно може супроводжуватися погрозами чи садистськими діями. Як правило ґвалтівник знайомий дитині і використовує свій авторитет для примуса до статевого контакту. У такий спосіб дитині наноситься фізична і психічна травма, страждає система її соціальних відносин.

Безпосередніми наслідками насильства є переживання дитиною почуття страху, тривоги, депресії, гніву, ворожості, заниженої самооцінки, що нерідко супроводжуються порушеннями сексуального поводження. Довгострокові наслідки насильства можуть виражатися в психічних розладах, сполучених із самодеструктивними тенденціями, токсикоманією, розладами харчування, депресією, тривогою, почуттями соціальної ізоляції, труднощами при встановленні відносин з оточуючими і сексуальними відносинами.

Використання візуального каналу комунікації має низку переваг. Словесний опис по різних причинах часто представляє серйозну проблему: дитина може не мати відповідного запасу слів для вираження того, що відноситься до сфери сексуальних відносин дорослого, ґвалтівник міг налякати дитину розправою за розголошення злочину.

Образотворча діяльність допомагає відновити почуття власної гідності, оживити сферу фізичних відчуттів, заблокованих у результаті травми і сприяти вираженню подавлених почуттів.

Інтенсивний характер відносин при індивідуальній психотерапії створює для клієнта потенційно небезпечну ситуацію, здатну провокувати травматичний досвід. Довіра дитини до арт-терапевта може виникнути при наявності чітких границь і структури психотерапевтичних відносин, а також при безумовному прийнятті дитячих переживань і образотворчої продукції.

Для підлітків індивідуальна арт-терапія може бути неефективною через властиве їм негативне відношення до дорослих і соціальних авторитетів, тому робота в групі з однолітками підходить їм у більшій мірі.

Вільний вибір образотворчих матеріалів підсилює віру дитини у свої сили і контроль над ситуацією. Можливість створювати безладдя, використовуючи образотворчі матеріали, дуже важлива для дітей, які перенесли сексуальне насильство. Часом ця поведінка може виражатися в нападі на арт-терапевта чи в прагненні забруднити кабінет. Можливо змішування фарб, використання води чи іншої рідини, а також додавання до них інших матеріалів. Дитина, як правило, прагне зберегти подібний розчин протягом декількох тижнів, закриваючи таку суміш у якій-небудь ємності. Іноді діти називають такий розчин «отрутою» або «ліками». Вони можуть накладати один шар фарби на іншій, загортати матеріали в папір чи тканину, а потім розвертати їх.

Деякі діти можуть псувати «гарні» чи «чисті» малюнки, зафарбовуючи їх, спалюючи чи протикаючи їх. Ця тенденція певним чином пов’язана з тим, що жертви насильства самі схильні його робити.

Розфарбовування долонь рук, а також обличчя передає пережитий дитиною стан «внутрішнього забруднення» і «хаосу». По цій же причині деякі діти дуже насторожено відносяться до нанесення фарби на свою шкіру, і процедура її змивання представляє для них особливу значимість. Вони нерідко просять арт-терапевта допомогти їм помитися, очевидно для більшої впевненості в тому, що вони «чисті».

Таким чином, робота з матеріалами найчастіше відбиває повторне переживання дитиною нанесеної травми і забезпечує відновлення психічної чутливості.



Тренінг з дітьми, що пережили сексуальне насильство

За основу даного тренінгу узята програма, приведена в роботі фахівців, що присвятили себе проблемам реабілітації дітей, що стали жертвами сексуального зловживання. Це програма групової терапевтичної роботи з дітьми 7–13 років, яка була розроблена в клініці Сан Фернандо Веллей (США) і успішно застосовується на протязі вже 20 років. Програма складається з трьох етапів і десяти модулів.

Етап 1. Він включає Модуль 1. «Ласкаво просимо в групу»; Модуль 2. «Набуваємо друзів»; Модуль 3. «Відчуттів – це нормально». Основне завдання етапу – адаптувати дітей до групової взаємодії і створити обстановку, сприяючу роботі з хворобливими відчуттями і внутрішніми конфліктами, породженими травмою.

Етап 2. Включає Модуль 4. «Розповідаємо один Одному про те, що сталося»; Модуль 5. «По секрету»; Модуль 6. «Моя сім'я». На цьому етапі йде робота безпосередньо з психологічною травмою, отриманою дитиною в результаті насильства і подальшого розголосу того, що стався. Аналізуються відчуття сорому, що виникають у дітей, провини, беззахисності, безпорадності, відповідальності за те, що сталося, відчуття зради і потреби приховати що сталося.

Етап 3. Включає Модуль 7. «Поклопочися про себе сам»; Модуль 8. «Дівчатка дорослішають»; Модуль 9. «Хлопчики дорослішають»; Модуль 10. «На прощання». Завершуючий етап терапії покликаний допомогти учасникам побачити «світло в кінці тунелю», перемкнути увагу з пережитої їм драми на продовження нормального життя. Зачіпаються такі теми, як самооцінка, уміння відстоювати свої права, статеве дозрівання.

Крім того, в програмі використані вправи з наступних робіт: Алиева и др., 2001; Анн, 2003; Бачков, 1999; Захаров, Хрящева, 1999; Кэррел, 2002; Лидере, 2003; Макшанов и др., 1993; Макшанов, Хрящева, 1993; Хрящева, 1999.

Висновок:

Жорстоке поводження з дітьми в сім'ях, що включає фізичне, сексуальне, психологічне, економічне насильство та недбале ставлення, є результатом взаємодії багатьох чинників. Ця соціальна проблема порушує права дітей, визначені у міжнародному та вітчизняному законодавствах, і потребує втручання відповідних державних інституцій. Негативний вплив жорстокого поводження на розвиток дитини зумовлює потребу профілактичної роботи, спрямованої як на групи ризику, так і на зміну громадської думки щодо домашнього насильства загалом. Необхідно розповсюдити інформацію про захист прав дитини. Бо діти в українських родинах необізнані щодо можливостей захисту від жорстокого поводження і отримання допомоги. Отже, інформаційно-роз'яснювальна робота серед населення, поширення інформації про права дитини, можливості отримання допомоги конче потрібні.

Що ж до корекції травм, отриманих після сексуального насильства, най ефективнішими можна вважати групову корекцію, арт-терапію та інші техніки які є направленими на зняття напруги у дитини, на підвищення самооцінки та пониження тривожності.

Література:

  1. Асанова Н. К. Жестокое обращение с детьми: основные методологические вопросы, практические и правовые аспекты // Руководство по предупреждению насилия над детьми / Под ред. Н. К. Асановой.- М.:ВЛАДОС, 1997.-С. 16-45.

  2. Збірка інформаційних матеріалів та нормативно-правових актів з питань попередження насильства в сім'ї, зокрема над дітьми / Уклад. Журавель Т.В. - К.: Видавничий дім «Калита», 2005. - С. 10-16

  3. Томас Дж. Н., Рожерс К. М. Сексуальное злоупотребление детьми: находки и клиническая оценка // Руководство по предупреждению насилия над детьми / Под ред. Н. К. Асановой.- М.: ВЛАДОС, 1997.- С. 78-89.

  4. Кинард Э. М. Дети, страдающие от плохого обращения // Энциклопедия оциальной работы: В 3 т.- М., 1993.-Т. 1.- С. 197-202.

  5. Реабилитация социально дезадаптированных детей и подростков: Краткий словарь для сотрудников специализированных учреждений социальной реабилитации 54 МАҐІСТЕРІУМ. Випуск 15. СОЦІАЛЬНА РОБОТА І ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я несовершеннолетних. М., 1998.— http://www.kuzbassnet.ru/social/kopilka/liter/slovar.htm

  6. Сафонова Т. Я., Цымбал Е. И. Жестокое обращение с детьми и его последствия / Жестокое обращение с детьми: сущность, причины, социально-правовая защита.-М.,993.http://home.tula.net/tgpu/Bschool.htm


1. Курсовая Организация, нормирование и оплата труда ООО Агрофирма Разгуляй
2. Реферат на тему Низкочастотный тракт радиопри мника
3. Курсовая Управления денежными средствами предприятия ООО Малахит
4. Сочинение на тему Мотивы лирики Лермонтова в романе Герой нашего времени
5. Реферат на тему Constitution Essay Research Paper Great Britain did
6. Реферат на тему Аттестация и лицензирование аудиторской деятельности
7. Статья Местное самоуправление и особенности социальной работы с местным сообществом
8. Методичка на тему Культурологія 2
9. Реферат Ораторское искусство 2 Ознакомление с
10. Кодекс и Законы Педагогический процесс 2