Кодекс и Законы

Кодекс и Законы Функционирование рынка ценных бумаг в Украине

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-29

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 14.1.2025





ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………………………………..3

Розділ 1. Теоретичні аспекти ринку цінних паперів

            1.1.     Характеристика ринку цінних паперів як елементу фінансового

                               ринку………………………………………………………………...5

               1.2.      Роль ринку цінних паперів в економіці країни…………………..7

               1.3.      Закономірності регулювання ринку цінних паперів………….....10

Розділ 2. Особливості формування та розвитку ринку цінних паперів в Україні

2.1.              Структура ринку цінних паперів в Україні……………………..15

2.2.              Характеристика інфраструктури ринку цінних паперів в

                 Україні…………..…………………………………………………22

2.3.              Особливості розвитку фондового ринку України……………....23

Розділ 3. Проблеми та перспективи розвитку цінних паперів України

3.1.            Проблеми функціонування ринку цінних паперів в Україні…..27

3.2.            Перспективи розвитку ринку цінних паперів в Україні………..29

Висновки…………………………………………………..…………………………33

Список використаних джерел………………………………………………………36

Додаток А…………………………………………………………………………….38
ВСТУП
В умові ринкової економіки цінні папери займають важливе місце в платіжному обороті держави. Завдяки випуску та обігу цінних паперів забезпечуються інвестиційні процеси, автоматичний перелив засобів в найбільш ефективні галузі економіки, в першу чергу і на ринкових умовах засоби можуть отримати найбільш життєздатні і прибуткові ринкові структури (підприємства та фірми).

Актуальність данної теми для перехідної економіки України достатньо велика. Перехід України від централізованої планової економіки до ринкової викликає лавиноподібну зміну відносин власності, змінює структури і механізм функціонування багатьох господарюючих суб'єктів. В результаті істотного міняються форми фінансових зв'язків між різними суб'єктами, виникають нові, не використовувані плановою економікою інститути, з якими доводиться мати справу практично всім учасникам ринку.

Мета роботи – провести дослідження розвитку й формування ринку цінних паперів в Україні.

Задачі роботи: 

-         розглянути теоретичні аспекти ринку цінних паперів;

-         охарактеризувати структуру ринку цінних паперів в Україні;

-         охарактеризувати інфраструктуру ринку цінних паперів в Україні;

-         проаналізувати  особливості розвитку фондового ринку;

-         оцінити проблеми функціонування ринку  цінних паперів України;

-         дослідити перспективи розвитку цінних паперів в Україні.

Об’єктом курсової роботи є процес формування й розвитку ринку цінних паперів, а предметом – розвиток цінних паперів в Україні.

Методи дослідження. В методологічну основу дослідження теми курсової роботи покладено:

-         статистичний;

-         порівняльний;

-         аналітичний метод;

-         методи індукції та дедукції.

    Дослідженням проблем формування, розвитку та вдосконалення ринку цінних паперів займалося багато зарубіжних і  вітчизняних науковців. Серед вітчизняних учених, що здійснюють аналіз ринку цінних паперів, досліджують теоретичні і практичні питання його розвитку, С. Давимука, В. Загорський, А. Задоя, В. Колесник, І. Кривов'язюк , Ю. Лисенков, О. Мендрул, О. Мозговий, В. Оскольський, В. Савченко, М. Самбірський.

Курсова робота складається з вступу, трьох розділів, в які входять 2 кругові, 3 стовпчасті діаграми, 1 таблиця, 1 схема, висновку, списку використаних джерел та 1 додатку. 
РОЗДІЛ 1


ТЕОРЕТИЧНІ  АСПЕКТИ  РИНКУ  ЦІННИХ  ПАПЕРІВ
1.1. Характеристика ринку цінних паперів як елементу фінансового ринку
Розвиток економіки будь-якої держави  обов'язково вимагає, щоб були забезпечені можливості мобілізації, розподілу і перерозподілу фінансових ресурсів, капіталів, часто у великих і дуже великих об'ємах. В умовах планової економіки цю роль від імені держави виконували його різні органи управління, планування і навіть партійні. У країнах з ринковою економікою більшість господарюючих  суб'єктів самостійно або через відповідних фінансових посередників знаходять грошові і матеріальні ресурси на фінансових ринках в необхідних ним об'ємах  [7].

Аналогічно підприємства і фірми, фізичні особи, що мають вільні грошові ресурси, передають їх на відповідний сектор фінансового ринку. В результаті фінансові ресурси перетворюються на особливий товар, який можна купувати і продавати на ринкових умовах.

Цей процес розподілу і перерозподілу фінансових ресурсів, капіталів здійснюється на фінансовому ринку, на фондовому ринку. Це складна система ринків, на яких концентрується попит і пропозиція на різні платіжні засоби.

Засоби на ці ринки поступають і притягуються у зв'язку з тим, що в економіці, з одного боку, виникає надлишок грошових накопичень, а з іншого боку - існує постійна потреба залучення додаткових грошових коштів для інвестування, причому на різні терміни.

В результаті, тимчасові вільні фінансові кошти поступають на фінансові ринки, які забезпечують можливість їх перерозподілу в різних формах.

Схематично, цю складну систему ринків, можна представити в у вигляді наступної схеми  (Ри
с1.1)
    
                                                    Ринок цінних пеперів


Рис
. 1.1. Структура фінансового ринку
[6
].

Таким чином, принципово важливо підкреслити, що ринок цінних паперів не є якимсь абсолютно самостійним інститутом ринкової економіки, а є частиною фінансового ринку, що включає також банківські і страхові інститути.

Розглянемо основні сектори ринку цінних паперів і їх особливості.

У літературі часто зустрічається термін “ринок цінних паперів” (синонімом цього терміну є “фондовий ринок”), проте їх пояснення і закріплення на законодавчому рівні відсутнє. Єдине визначення міститься в Концепції формування і розвитку фондового ринку України. У ній мовиться: “ринок цінних паперів є багатофункціональною системою, яка сприяє акумуляції капіталу для інвестицій у виробничу і соціальну сферу, структурній перебудові економіки, позитивній динаміці соціальній структурі суспільства, підвищенню добробуту громадян за рахунок володіння і вільного розповсюдження цінними паперами, готовності населення  до ринкових відносин”.

Цінний папір - це така форма фіксації фінансово-правових відносин між учасниками ринку, яка сама стала об'єктом таких відносин   [6].

Офіційне визначення: “цінний папір - грошовий документ, який підтверджує право володіння або боргові відносини між особою, який їх випустив, і їх власником і визначає, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або відсотків, а також можливість передачі грошових або інших прав, які витікають з цих документів, іншим особам   [4].

За основнми характеристиками цінні папери можна класифікувати таким чином (табл.1.1.) (Додаток А)

Ринок, на якому звертаються похідні цінних паперів (опціони і ф'ючерси) називається ринком похідних інструментів (деривативів).

Деривативи - це стандартні документи, які засвідчують право і/або зобов'язання придбати або продати цінні папери, матеріальні або нематеріальні активи, а також грошові кошти на визначених ними умовах в майбутньому  [7].

Найбільш відомими виробничими інструментами є ф'ючерсні контракти, форвардні контракти, опціони. Існує також гібридні інструменти, які складно однозначно віднести до якої-небудь одній категорії, оскільки вони ґрунтуються на властивостях більш ніж одній категорії цінних паперів.

Слід додати, що у нас однозначно не вирішено питання, чи є деривативи цінними паперами і це ще потребує законодавчого визначення.

Таким чином, ринок цінних паперів є частиною фінансового ринку, який охоплює відносини пов'язані з цінними паперами, але в Україні він ще знаходиться на стадії свого розвитку.
1.2.  Роль ринку цінних паперів в економіці країни
       Приватизація та акціонування приватної власності, розвиток підприємництва і кредитних інститутів приводять до поглибленого розвитку грошових і кредитних відносин. З'являється особливий сектор господарювання, який пов'язаний з оборотом цінних паперів - фінансовий ринок.

       Фінансовий ринок вимагає не тільки правового регулювання обігу цінних паперів, але й створення організації, котра б забезпечила цей обіг. Такою організацією є фондова біржа. Фондова біржа - це організований та регулярно функціонуючий ринок для купівлі-продажу цінних паперів, обов'язковий елемент регулювання ринку цінних паперів.

       Історія розвитку ринку цінних паперів нараховує біля 400 років. На межі XVI i XVII ст. у нідерландському порту Амстердамі була створена перша у світі фондова біржа. Розвиток міждержавної торгівлі став основним рушієм розвитку ринку цінних паперів і фондових бірж.

       У нашій країні початок фондового ринку датується XVIII ст. Одеську біржу було відкрито у 1796 р. Через 40 років фондову біржу було відкрито у Москві.

       Нині світовий фондовий ринок розвивається в трьох основних напрямах:

1)  відбувається дальша автоматизація фондових операцій - окремі комп'ютерні системи поєднуються у всесвітню мережу електронної комунікації;

2)  триває робота над створенням нових видів і модифікацій цінних паперів (насамперед безпаперових), у тім числі гібридних і паперів другого та наступного порядків;

3)  збільшується інтернаціоналізація фондової діяльності, відповідно до загального процесу економічної інтеграції країн.

       Ринок цінних паперів як економічна категорія виражає економічні відносини, що виникають під впливом попиту та пропозиції на позичковий капітал, котрий знайшов своє вираження у формі цінних паперів.

Узагальнені правила поведінки емітентів, фінансових посередників та інвесторів на ринку цінних паперів сформульовані у міжнародних стандартах по торговим системам, клірингу та розрахунках по цінним паперам. Вироблені і принципи функціонування цивілізованого фондового ринку:

-        прозорість;

-        відкритість та доступність;

-        впорядкованість;

-        конкурентність.

       Цих стандартів та принципів необхідно дотримуватись при любій прийнятій формі організації фондового ринку.

       Самі терміни «ринок цінних паперів», «фондовий ринок», «ринок капіталу» законодавчо не закріплені. Лише пояснення терміну «ринок цінних паперів» наведено у Концепції функціонування та развитку фондового ринку України, яка схвалена Постановою Верховної Ради України від 22 вересня 1995р.: «Ринок цінних паперів являє собою багатофукціональну систему, яка сприяє акумулюванню капіталу для інвестицій у виробничу та соціальну сфери, структурній перебудові економіки, підвищенню доброботу громадян за рахунок володіння та вільного розпорядження цінними паперами, підготовленості населення до ринкових відносин».

       В Україні, як і в інших країнах з перехідною економікою, оборот цінних паперів стає однією з основних галузей фінансової сфери, без якої даремно сподіватися на нормальне фукціонування складного механізму ринкової економіки. Реформування власності супроводжується структурною перебудовою народного господарства і зумовлює створення фондового ринку, а це, в свою чергу, сприяє закріпленню результатів цього реформування.

       Конкретна ефективність фондового ринку і цінних паперів залежить від забезпечення таких цілей і розв'язання таких завдань[11]:

1.      Акумуляція коштів населення та підприємств (заощаджень, нагромаджень, тимчасово вільного капіталу).

2.      Концентрація коштів, створення умов для формування великого капіталу, здатного вирішувати складні економічні завдання.

3.      Збільшення частки капітальних вкладень у валовому національному продукті та національному доході, що сприяє оздоровленню й зміцненню фінансової системи держави і створенню необхідних резервів капіталу.

4.      Залучення вітчизняного та іноземного капіталу в економіку України в результаті створення механізму інвестування й розширення сфери впливу капіталу на економічні процеси.

5.      Оптимізація галузевої, виробничої та регіональної структури з допомогою:

а) міграції капіталу - відтоку з галузей, де є його надлишок, у галузі, де його бракує;

б) переливання капіталу з малорентабельних галузей і регіонів у високорентабельні;

в) вирівнювання норми прибутку на вкладений капітал.

6.      Баланс попиту і пропонування капіталу, а відтак і баланс виробництва та споживання матеріальних цінностей.

7.      Узгодження майнових державних, інституціональних та індивідуальних інтересів у процесі обігу цінних паперів.

8.      Стимулювання виникнення нових господарських інститутів, що відповідають новим економічним відносинам.

9.      Стабілізація курсу національної валюти через стримування інфляції, захист інтересів населення і підприємств.

10. Створення конкуренції системі банківського кредиту, що забезпечує поліпшення якості обслуговування клієнтів.

11. Економія суспільних витрат обігу, поліпшення системи взаєморозрахунків підприємств, зниження їх заборгованості, розвиток товарообороту.

12. Сприяння реалізації науково-технічних досягнень через створення акціонерних венчурних фірм і впровадження інших заходів для заохочення використання нової технології.         

       Фондовий ринок являє багатогранну своєрідну економічну ситему, за допомогою якої економіка функціонує в цілому. Він сприяє акумулюванню капіталу для інвестицій у виробничу і невиробничу сфери, структурній перебудові економіки, її реструктуризації, позитивній динаміці соціальної структури суспільства та підвищенню добробуту кожної людини шляхом вільного розпорядження цінними паперами.
1.3.Закономірності регулювання ринку цінних паперів
Ринок цінних паперів на відміну від інших організованих ринків зазвичай є одним з найжорсткіше регульованих і таких, що регламентуються державними органами ринком. Причина цього полягає в особливому значенні для держави і для всього суспільства надійності і стабільності системи руху капіталів, який забезпечується зверненням різних видів цінних паперів і їх похідних, в тісному зв'язку цього ринку із законодавчою базою і системою правовідносин власності, яка склалася в державі   [7].

Роль і функції держави в регулюванні ринку цінних паперів зазвичай зводиться до наступного:

-                       ідеологічна і законодавча функції;

-                       концентрація ресурсів;

-                       встановлення правил гри;

-                       контроль над фінансовою стійкістю і безпекою ринку;

-                       створення ефективного ринку;

-                       створення системи інформації;

-                       формування системи захисту інвесторів від втрат;

-                       запобігання негативній дії на фондовий ринок інших    

                        видів державного регулювання  [3].

Регулювання ринку цінних паперів має ряд аспектів:

-                       загальний аспект - державою встановлюється правила і стандарти, обов'язкові для всіх учасників ринку і зокрема для державних органів;

-                       конкретний аспект - встановлюються правила, обов'язкові для певних учасників ринку, наприклад, для фондових бірж або для торговців.

Існує дві основні моделі розвитку ринку цінних паперів:

-        регулювання ринку здійснюється переважно державними органами, і лише невелика частина повноважень по нагляду, контролю, навчанню учасників передається так званим саморегульованим організаціям (Франція).

-        максимально можливий об'єм повноважень передається саморегульованим організаціям, але держава зберігає за собою основні контрольні позиції і в необхідних випадках має широкі можливості втручатися в систему регулювання і саморегулювання (Великобританія)   [7].

Україна вибрала французьку модель розвитку національного фондового ринку. Оскільки, тим паче, що особливо активну роль повинна грати держава на початкових етапах становлення ринку цінних паперів.

Вважається, що основним принципом державного регулювання фондового ринку України є, перш за все, реалізація загальнодержавних інтересів, забезпечення гарантій і певної безпеки інвестиційної діяльності в нашій країні і зокрема захисту прийнятих в світі прав інвесторів   [3].

У основі системи державного регулювання ринку цінних паперів в Україні знаходиться Конституція України.

Важливе місце в становленні системи державного регулювання ринку цінних паперів в Україні займає прийнятий в жовтні 1996 р. Закон “Про  державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”.

Важливе місце в цьому законі займає визначення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Професійна діяльність на ринку цінних паперів - це підприємницька діяльність по перерозподілу фінансових ресурсів за допомогою цінних паперів і організаційному, інформаційному, технічному, консультативному і іншому обслуговуванню випуску і звернення цінних паперів, яка є, як правило, винятковим або переважним видом діяльності  [3].

Правове регулювання ринку цінних паперів здійснюватися: державними органами (державно-правове регулювання) в особі Державною Комісією з цінних паперів і фондової біржі і окремими інститутами (інституційний-правове регулювання) в особі саморегульованих організацій.

Державно-правове регулювання здійснюється в особі Державною комісією з цінних паперів і фондової біржі.

Функції і обов'язки Комісії визначені Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів" і Положенням про комісію, затвердженим Указом Президента від  14 лютого 1997 року.

Комісія з цінних паперів і фондового ринку підпорядкована Президентові України і підзвітна Верховній Раді України. Цим забезпечується її незалежне положення. Комісія створюється у складі Голови Комісії і шести членів Комісії. Всі вони призначаються і звільняються Президентом України. Термін повноважень Голови і членів Комісії - сім років. Одне і теж обличчя не може бути членом Комісії більше двох термінів підряд.

У відповідності даним положенням Комісія виконує наступні основні функції:

1. Встановлює вимоги щодо випуску і звернення цінних паперів і їх похідних, встановлює порядок реєстрації випуску і інформації про випуск.

2. Встановлює за узгодженням з НБУ додаткові вимоги щодо випуску цінних паперів комерційними банками.

3. Комісія і її територіальні органи здійснюють реєстрацію випусків і веде реєстр випусків цінних паперів.

     4. Реєструє правила функціонування організаційно оформлених ринків цінних паперів.

 5. Встановлює порядок і видає дозволу на здійснення діяльності по випуску і зверненню цінних паперів (ліцензування).

 6. Встановлює порядок звітності учасників ринку цінних паперів і зокрема емітентів.

  7. Проводить реєстрацію бірж і позабіржових торгово-інформаційних систем (ТІС), контролює їх діяльність.

  8. Проводить реєстрацію саморегульованих організацій, що створюються особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів.

  9. Координує роботу з підготовки фахівців з питань фондового ринку, встановлює кваліфікаційні вимоги і проводить сертифікацію фахівців і т.д.

Державна комісія має основні права, котрі закріплені законодавчо.

В цілях забезпечення прозорості українського ринку цінних паперів Комісією створений Центр суспільної інформації (ЦСІ). Основне завдання ЦСІ полягає в обнародуванні інформації, що подається емітентами в Комісію, - річні і піврічні звіти будь-яких емітентів, по переліку, що встановлюється Комісією.

Закон "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" відкриває великі можливості для подальшого вдосконалення нормативної бази по різних сторонах діяльності на ринку цінних паперів і ведеться активна робота по вдосконаленню тих, що діють і розробці нових законів. У цій частині слід зазначити проекти нових редакцій Закону "Про цінні папери і фондовий ринок". Закон "О інститутах сумісного інвестування" (прийнятий в 2001 році), які різко відрізняються від чинного раніше законодавства.

Комісією створена консультаційно-експертна рада Державної комісії з цінних паперів, який активно працює над вдосконаленням чинного законодавства, дає свої рекомендації по багатьом важливим питанням роботи ринку.

Територіальні органи Комісії діють на підставі положення про територіальні органи Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку (рішення №9 від 14 травня 1998 року). Також Комісія ухвалила рішення про передачу ряду повноважень територіальним управлінням і в першу чергу з питань реєстрації випуску акцій.

Цю форма регулювання ринку цінних паперів є допоміжною по відношенню до державно-правового регулювання, здійснюється на підставі норм, встановлених державою, в особі саморегульованих організацій.

Саморегульована організація - це добровільне об'єднання професійних учасників ринку цінних паперів, яке не має на меті отримання прибули, утворено з метою захисту інтересів своїх членів, інтересів власників цінних паперів і інших учасників ринку цінних паперів і зареєстровано Державною комісією з цінних паперів і фондового ринку  [3].

 Проте, не дивлячись на добровільність цієї організації, було встановлено, що кожен професійний учасник ринку обов'язково повинен бути учасником однієї з саморегульованих організацій.

На початковому етапі саморегульовані організації займаються в основному проблемами освіти, організацією обміну досвідом, наданням консультацій державним і приватним структурам і лобіюванням в них інтересів своїх учасників. Всі рішення цих організацій носять рекомендаційний характер, проте, їх значення часто виходить за внутрішні рамки цих організацій.

Таким чином, ринок цінних паперів представляється як ефективний механізм функціонування ринкової економіки, інструмент мобілізації фінансових ресурсів та заощаджень населення, оптимального перерозподілу засобів, підвищення активності людини як реального власника.

РОЗДІЛ 2

ОСОБЛИВОСТІ  ФОРМУВАННЯ  ТА  РОЗВИТКУ  РИНКУ  ЦІННИХ   ПАПЕРІВ  В  УКРАЇНІ

2.1. Структура ринку цінних паперів в Україні
Ринок цінних паперів структурується  за двома ознаками: стадіями та місцем торгівлі. За стадіями торгівлі виділяється первинний та вторинний ринок.[13]

Метою первинного ринку є організація первинного випуску цінних паперів та його розміщення.

До завдань первинного ринку цінних паперів відносять:

-                     залучення тимчасово вільних ресурсів;

-                     активізацію фінансового ринку;

-                     зниження темпів інфляції.

    Первинний ринок виконує такі функції:

-        організацію випуску цінних паперів;

-        розміщення цінних паперів;

-        облік цінних паперів;

-        підтримання балансу попиту і пропозиції на фінансові інструменти.

До основних операцій на первинному ринку цінних паперів належать:

-        емісія;

-        визначення основних форм розміщення випущених цінних паперів;

-        визначення ринкової вартості цінних паперів;

-        оцінка інвестиційного ризику;

-        державна реєстрація випуску;

-        розміщення цінних паперів;

-        реєстрація звіту про результати випуску емісійних цінних паперів;

-        призначення реєстратора;

-        зберігання.

У 2006 році на організаторах торгівлі обсяг торгів  на первинному ринку становив 0,46 млрд. грн. (1,58%  від загального обсягу торгів на організаторах торгівлі), на вторинному – 28,59 млрд. грн.. (98,42%).

На первинному ринку  обсяг торгів з акціями  на організаторах торгівлі становив 304,82 млн. грн., при цьому найбільший обсяг зафіксовано на УФБ и УМВБ (111,18 млн. грн. та  100,29 млн. грн.. відповідно). Протягом 2006 року на п’яти з десяти  організаторів торгівлі на первинному ринку здійснювалась торгівля виключно акціями (Рис. 2.1).


Рис. 2.1. Обсяги торгів з цінними паперами на організаторах торгівлі на первинному ринку у 2006 році , млн. грн.
[
14
]


Первинні ринки існують як порівняно нетривкі ринкові відносини з приводу обігу конкретних цінних паперів, тобто вони є тимчасовими ринками. Сторонами угод завжди є емітенти та інвестори.

У відповідності до чинних стандартів

Емітент – юридична особа або орган виконавчої влади, що здійснює випуск цінних паперів і несе від свого імені зобов’язання перед власниками цих цінних  паперів.

Емісія цінних паперів включає в себе: визначення обсягів випуску, підготовку та публікацію проспекту емісії, реєстрацію випуску, друк бланків цінних паперів, публікацію оголошень про випуск

Емісійний цінний папір – це будь-який цінний папір, який характеризується такими ознаками:

-        закріплює сукупність майнових та немайнових прав, які підлягають посвідченню і обов’язковому здійсненню з дотриманням законодавчо встановлених форм та порядку;

-        розміщується випусками.

Випуск цінних паперів – це сукупність цінних паперів даного емітента, які надають однаковий обсяг прав та які мають однакові умови розміщення.

Рішення про випуск цінних паперів – це документ про обсяг, вид, кількість, мету і терміни випуску цінних паперів, який приймається загальними зборами акціонерів акціонерного товариства чи іншими органами, які мають відповідні повноваження. Рішення оформлюється окремими протоколами і реєструються в органах державної реєстрації цінних паперів.

Державна реєстрація цінних паперів – це присвоєння цінним паперам державного реєстраційного номера. Усі папери одного випуску повинні мати єдиний державний реєстраційний номер.

Розподіл обсягів зареєстрованих  випусків акцій відповідно до нормативно-правових актів, на підставі яких комісія здійснювала реєстрації у 2006 році наведено у Таблиці  2.1.
 Таблиця 2.1.

Положення, на підставі якого здійснювалась реєстрація

Обсяг випусків

Положення про порядок реєстрації випуску акцій і облігацій підприємств та інформації про їх випуск (07-01/98)

14545,65

Положення про порядок збільшення статутного фонду акціонерного товариства у зв’язку з індексацією основних фондів (07-04/98)

623,88

Положення про порядок реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств (рішення № 167/02)

10532,71

Положення про порядок випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств (рішення № 221/98)

6861,13

Положення про порядок випуску акцій відкритих акціонерних товариств, створених із державних підприємств у процесі приватизації та корпоратизації (рішення № 39/00)

869,69

Рішення Комісії від 18.03.02 № 102  «Щодо реєстрації випуску акцій відкритих акціонерних товариств, створених у процесі приватизації державних, орендних підприємств і підприємств із змішаною формою власності» (рішення № 102/02)

11,82

Рішення Комісії від 26.01.2005 № 21 «Про затвердження Положення про порядок заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв’язку зі зміною форми випуску» (рішення № 21/05 )

201,42

Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про емісію акцій відкритих акціонерних товариств, які створюються шляхом заснування органом, уповноваженим управляти об’єктами державної власності та холдінгових компаній, що створюються  в процесі   корпоратизації та приватизації (07-07/99)

9890,21

Положення про порядок реєстрації випуску акцій акціонерного товариства при зміні  номінальної вартості та кількості акцій без зміни розміру статутного фонду (рішення № 125/00)

1,17

Скасування реєстрації випуску акцій

- 4543,44

      Обсяг зареєстрованих Комісією випусків акцій у 2006 році, млн. грн.
Протягом 2006 року скасовано 1125 випусків акцій на суму 4,54 млрд. грн.

Протягом 2006 року найбільшу частку від загального обсягу зареєстрованих акцій становили випуски акцій та інформацій про їх емісію (33,41%) та випуски акцій закритих акціонерних товариств (24,19%) (Рисунок 2.2.)


Рис. 2.2. Структура зареєстрованих Комісією випусків акцій у 2006 році (за положеннями).
[
14
]


Таким чином, первинний ринок – це ринок, який складається в процесі випуску цінних паперів. Учасниками на ньому завжди виступають емітенти й інвестори.
Вторинний ринок – ринок цінних паперів, на якому укладаються угоди купівлі-продажу раніше випущених цінних паперів.

Мета вторинного ринку – забезпечити реальні умови для купівлі, продажу та проведення інших операцій із цінними паперами після їх первинного розміщення.

Завданнями розвитку вторинного ринку цінних паперів є:

-        підвищення фінансової активності суб’єктів господарювання та фізичних осіб;

-        розвиток нових форм фінансової практики;

-        удосконалення нормативно-правової бази;

-        розвиток інфраструктури ринку;

-        дотримання прийнятих правил та стандартів.

До особливостей українського вторинного ринку належать:

-        специфіка становлення ринку цінних паперів;

-        нерівноцінність цінних паперів, які мають обіг на вторинному ринку за їх інвестиційними можливостями, властивостями та характеристиками;

-        відсутність стабільних каналів і єдиних правил поведінки на ринку.

На  вторинному ринку на організаторах торгівлі обсяг торгів з облігаціями підприємств становив 11,99 млрд. грн., при цьому майже весь обсяг торгів здійснено на ПФТС. Протягом 2006 року на вторинному ринку на всіх організаторах торгівлі здійснювались торги з акціями на суму 6,65 млрд. грн. при цьому найбільший обсяг зафіксовано на ПФТС – 6,17 млрд. грн. З облігаціями внутрішньої державної позики та облігаціями місцевих позик здійснювались торги виключно на ПФТС – на суму 8,51 млрд. грн. та 667,8 млн. грн. відповідно.(Рис. 2.3.)




Рис. 2.3. Обсяги торгів з цінними паперами на організаторах торгівлі на вторинному ринку у 2006 році, млн. грн.
[
14
]


Розвиток вторинного ринку цінних паперів в Україні стримується насамперед нерозвиненістю законодавчої бази, недостатньо чітко сформульованими правилами його функціонування. Чинні останнім часом  підзаконні акти найчастіше не містять необхідних норм, що могли б забезпечити реальний захист інтересів інвесторів. Відсутні чіткі критерії, які б дали змогу провести межу між цінними паперами та їх імітацією, не передбачені санкції за порушення правил поведінки учасниками фондового ринку, нерідко відсутні і самі правила.

Особливістю вторинного ринку в Україні є мінімальна обіговість цінних паперів. Продати акції надзвичайно важко через відсутність гарантованого покупця. А якщо він і є, то ще однією проблемою стає переоформлення прав власності. Через недосконалість, а до останнього часу і практично повну відсутність чіткої законодавчої бази, що регулює ведення реєстрів, переоформити акції дуже важко.
2.2.          
Характеристика інфраструктури ринку цінних паперів в Україні

Інфраструктура фондового ринку обслуговує інтереси учасників ринку і визнана забезпечувати наступні основні завдання:

-        здійснення операцій по цінних паперах і їх похідних з мінімальним ризиком;

-        здійснення постачання фондових інструментів покупцеві або його довіреному обличчю з перереєстрацією право власності в обумовлений термін;

-        оплата поставлених цінних паперів;

-        відповідальне зберігання і облік цінних паперів.

Конкретним виконанням цих і інших завдань займаються інфраструктурні учасники.

Інфраструктурними учасниками ринку цінних паперів є:

Депозитарій - виконання функцій зберігання і реєстрації по матеріальних і нематеріальних цінних паперах, тобто збереження цінних паперів у вигляді паперових документів і в комп'ютерних файлах. Здійснення переміщення цінних паперів в процесі ринкової взаємодії різних суб'єктів.

1.      Клиринго-розрахункові установи - здійснення умов операцій купівлі-продажу цінних паперів, звернення грошових коштів, перевірка наявності на рахунках учасників торгівлі необхідних грошових коштів і цінних паперів, інформація для ведення реєстрів, інформація учасникам операції про підтвердження проведених операцій.

2.      Інститути
совместног
о-
фінансированія
- спеціалізовані компанії, які управляють активами багатьох інвесторів.

3.      Реєстратори і агенти по трансферту - ведення реєстрів, оформлення переходу прав, спостереження за переходом прав, видача доходу власникам.

4.      Інформаційно-аналітичні структури - інформація і аналіз ринкової інформації, рейтинги цінних паперів.

5.      Гарантійні (страхові) фонди - забезпечення матеріальних гарантій умов операцій з цінними паперами.

6.      Хранителі - зберігання і обслуговування обігу цінних паперів.

7.      Фондові біржі і торговий-інформаційні системи - організація торгівлі цінними паперами.

8.      Комерційні банки - виконання різних видів професійної діяльності на ринку цінних паперів.

9.      Компанії по управлінню активами - професійна діяльність по управлінню активами інститутів сумісного інвестування[7].

Інфраструктура визначає основний порядок практичних дій учасників ринку та юридичні аспекти оформлення угод. Аналіз літературних джерел показав, що до теперішнього часу немає чіткого визначення «інфраструктура ринку цінних паперів».[7]

На даному етапі створені та працюють 25 територіальних управлінь Державної комісії по цінним паперам та фондовому ринку (Комісії), а також відділення (в Севастополі та Кривому Розі), котрі безпосередньо підпорядковані територіальним управлінням Комісії.

В теперішній час інфраструктура ринку цінних паперів України знаходиться на начальному етапі формування. Розвиток  ринку капіталу передбачує значну кількість елементів інфраструктури, а саме: фондову біржу, валютну біржу, страхові компанії, аудиторські компанії, брокерські фірми і т.д. Крім того, значна частина елементів інфраструктури ринку капіталу тісно  зв’язана з державою. Це державний страховий надзір, Державна податкова інспекція, Державна комісія з цінних паперів, Фонд державного майна, Міністерство фінансів, інвестиційний фонд  регіонального регулювання, стабілізаційний фонд і інноваційний фонд. Як бачимо, взаємини держави та ринку капіталів багатопланові.
2.3. Особливості розвитку фондового ринку України
Основу функціонування ринку цінних паперів становить діяльність емітентів. На початок  2006 року в Україні зареєстровано 33507 акціонерних товариств, із них 11280 – відкритих,22227 – закритих. На початку 2006 року розподіл власності виглядав так: нерезиденти володіють 21,8% акцій українських емітентів на загальну суму 27,6 млрд. грн. , що на 1,4% менше, ніж у попередньому році; фізичні особи були власниками 23,3% акцій на загальну суму 29,5 млрд. грн., що на 2% більше, ніж  аналогічний показник попереднього року.[2]

У 2006 році обсяг виконаних договорів торговцями цінних паперів з нерезидентами становив 180,64 млрд. грн. (36,66 % від загального обсягу виконаних договорів у 2006 році)(Рис.2.4.).

     

Рис. 2.4. Розподіл обсягів виконаних договорів торговцями цінних паперів  з резидентами та нерезидентами у 2006 році.
[
14
]


Протягом 2000-2006 років спостерігається тенденція щодо стабілізації обсягів випуску цінних паперів. 2005 року загальний обсяг випусків цінних паперів становив 62 млрд. грн., що у 1,78 разу більше, ніж 2004 року.

2006 року було зареєстровано випусків акцій на суму 43,54млрд. грн.

Порівняно з 2005 роком обсяг зареєстрованих випусків акцій у 2006 році збільшився на 18,73 млрд. грн.(Рис.2.5.)



Рис.2.5. Обсяг зареєстрованих Комісією випусків акцій у 1996-2006  рр., млрд. грн.
[
14
]


Протягом 1996-2006 років склалася тенденція, коли кожні три роки після зменшення зареєстрованих акцій відбувається їх поступове збільшення.

2005 року були зареєстровані найбільші випуски акцій відкритими акціонерними товариствами на суму 11,40 млрд. грн. (що на 36,9% більше, ніж 2004-го року і на 5,3% більше, ніж 2001 року) та закритими акціонерними товариствами на суму 10,05 млрд. грн. (що на 48,7% більше, ніж 2004 року, і втричі більше, ніж 2001-го року). Також спостерігається тенденція щодо збільшення обсягу випуску акцій комерційними банками, страховими компаніями, інвестиційними компаніями та інвестиційними фондами. Та внесок цих суб’єктів у розвиток акцій залишається незначним. Протягом 2002-2005 років частка інституційних учасників фондового ринку (комерційних банків, інвестиційних фонді та компаній, страхових компаній) у загальному обсязі випуску акцій загалом збільшується. 2002 року вона становила 6%, 2003-го – 12,9%, 2004-го – 16,25%, а 2005 року – 16,3% від загального випуску акцій.[14]

Структура зареєстрованих випусків акцій протягом 2001-2005 років змінилася. Найбільша частка від загального обсягу зареєстрованих  випусків була зафіксована при реєстрації випуску акцій відкритих акціонерних  товариств у 2001 році і становила 69,88%, а частка закритих акціонерних товариств – 21,88%. 2002 року ці показники становили 63,86% і 30,12%, 2003-го – 52,28% і 34,72%, 2004 року – 42,22% і 37,56% відповідно. А найбільша частка від загального обсягу зареєстрованих випусків акцій закритими акціонерними товариствами була зафіксована 2005 року і становила 39%, частка відкритих акціонерних товариств цього року становила 54,87%. 2005 року близько 17% усіх випусків акцій були здійснені у документарній формі, а 83% - у бездокументарній. Однією з головних подій останніх років на фондовому ринку України стало відновлення використання такого поширеного на світових фінансових ринках інструменту як корпоративні облігації.[2]

Ринок похідних цінних паперів – найбільш динамічний  сегмент світових фондових ринків. В Україні процес реєстрації похідних цінних паперів розпочався 2000 року. На початок 2006 року було зареєстровано 29 випусків опціонів на суму 471,05млн. грн. 2005 року було здійснено 18 випусків опціонів на суму 160,55 млн. грн., що на 43% більше, ніж 2004 року, і у 9 разів більше, ніж 2002 року. 2005 року випуски опціонів здійснювали 8 емітентів: ВАТ «Укртелеком», фірма «Бурам-Україна», ТОВ «Промбудіндустрія», ДП «Сплав», ТОВ «Ді-Стар», КП «Білоцерківтепломережа», ТОВ «Масивтепломережа», ВАТ «Інгулецький гірничозбагачувальний комбінат», ВАТ «Авто альянс ХХІ сторіччя».[2]

Професійну діяльність, крім основних учасників , на вітчизняному  організованому ринк цінних паперів на початок 2006 року здійснюють 1349  інфраструктурних учасників, що на 3,2% менше, ніж на початок 2005 року, але на 4,6% більше, ніж на початок 2001 року. На початок 2006 року діяло 10 саморегулівних організацій, з них 8 бірж і 2 торговельно-інформаційні системи; 142 зберігача цінних паперів; 352 реєстратори власників іменних цінних паперів; Національна депозитарна система та електронні торговельні системи, сформовані контрольні органи та органи захисту прав акціонерів.

РОЗДІЛ 3

ПРОБЛЕМИ  ТА  ПЕРСПЕКТИВИ  РОЗВИТКУ  ЦІННИХ  ПАПЕРІВ  УКРАЇНИ
3.1. Проблеми функціонування ринку цінних паперів в Україні
Стратегічним напрямом на шляху залучення в господарський обіг вільних грошових ресурсів інвесторів є подальший розвиток ринку цінних паперів та залучення за допомогою його інструментів інвестицій у реальний сектор економіки.

Питання розвитку ринку цінних паперів розглядають у своїх працях чимало знаних учених: В.В. Корнєєв, О.М. Мозговий, О.Г. Мендрул, В.В. Оскольский та інші. Втім, на жаль, і нині актуальними залишаються дослідження у сфері розвитку ефективно функціонуючого ринку цінних паперів.

Україна має величезний науково-промисловий потенціал. У нашій державі є такі галузі, як літакобудівна, космічна, військово-промислова, автомобілебудівна, суднобудівна тощо. Проте слід зазначити, що на сучасному етапі український ринок цінних паперів не є показником стану розвитку економіки чи окремої її галузі. Для розвитку ринку цінних паперів як механізму залучення інвестицій у галузі високих технологій потрібна державна підтримка, підвищення ролі держави не у створенні зайвої регулятивної структури, а у сприянні розвитку інвестиційної складової ринку цінних паперів. Розвиток інвестиційної складової ринку цінних паперів потребує також розвитку саме вторинного ринку.

Слід зауважити, що однією з основних проблем є законодавча неврегульованість питань корпоративного управління в акціонерних товариствах. Повсякчас виявляються  численні порушення прав акціонерів щодо розподілу додатково випущених акцій, щодо прав акціонерів в управлінні акціонерним товариством тощо. Об’єктивно корпоративне управління є безперервним процесом узгодження інтересів і подолання суперечностей, що виникають. Втім, ці процеси мають бути чітко регламентовані.

За оцінкою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, найтиповішими порушеннями вимог чинного законодавства, які були допущені суб’єктами фондового ринку, для емітентів є: не реєстрація або несвоєчасна реєстрація в ДКЦПФР  інформації про емісію акцій; не публікування у пресі інформації про свою діяльність; внесення змін до статуту без затвердження на загальних зборах; порушення термінів та порядку відкритої передплати на акції; викуплені акції в акціонерів протягом року не реалізуються і не анулюються. [16]

Права інвесторів порушуються вже на першому етапі набуття ними прав власності на акції. Незалежні реєстри, незважаючи на звернення громадян, не дають їм виписки та не включають до реєстру акціонерів, що засвідчує право власності на частку капіталу акціонерного товариства та надає право на участь в його регулюванні. Акціонерів тримають в інформаційному вакуумі щодо термінів, місць проведення та порядку денного загальних зборів підприємств.

Порушуються права акціонерів, що володіють понад 10% акцій товариства, а саме не включаються до порядку денного порушені ними питання. Чиняться перешкоди щодо скликання позачергових зборів на вимогу акціонерів, які володіють понад 20% акцій товариства. Має місце перевищення правлінням акціонерних товариств своїх повноважень.

Під час перевірок звернень громадян до ДКЦПФР щодо захисту їхніх законних прав були виявлені факти фальсифікації під час реєстрації акціонерів та їх представників.

Проблема прозорості ринку тісно пов’язана з його можливістю виконувати функції забезпечення фінансового розвитку. З огляду на це привертає увагу питання розвитку біржового та позабіржового ринків передусім як механізмів ринкового ціноутворення, формування реальної ціни капіталу.

Суттєвою проблемою в сфері гарантування безпеки українського фондового ринку є те, що вітчизняні підприємства не мають правдивої ринкової вартості, їх ціну дуже занижено. Недооцінка акцій, що дуже часто має місце за наших умов, може відбуватися внаслідок їх відсутності на фондовому ринку, політики інформаційної замкненості.

При цьому реальна загроза фінансовій безпеці держави полягає в тому, що в умовах певної бюджетної кризи уряд позбувається конкурентоспроможних підприємств, які залишилися у державній власності, аби поповнити скарбницю доходами від їх продажу. Під час приватизації держава дедалі більше втрачає контроль над колишніми державними підприємствами, які мають стратегічне значення для країни, та важелі впливу на нових власників, що переслідують власні інтереси та інтереси своїх держав.

В Україні діяльність держави у напрямі державних корпоративних прав характеризується відсутністю чіткої концепції, яка визначила б місце державного корпоративного сектору в економічній структурі країни, а також стратегією його розвитку. Використання корпоративних прав відіграє важливу роль у фінансовій діяльності. Це важіль здійснення контролю за емітентом з боку інвесторів  визначення напрямів дивідендної політики, забезпечення капіталізації вкладень, проведення спекулятивних операцій на фінансовому ринку.

 Без розв’язання цих проблем формування дієздатного та ефективного ринку цінних паперів неможливе. Перспективи подальшого розвитку українського ринку цінних паперів багато в чому залежить від правильного визначення його ролі в інвестиційному процесі, процесі фінансового розвитку країни.
3.2. Перспективи розвитку ринку цінних паперів в Україні
З огляду на вищезазначене для захисту прав інвесторів передусім необхідне:

по-перше, строге дотримання законодавства, вимог регулятора та стандартів ділової етики з боку професійних учасників ринку цінних паперів;

по-друге, врегулювання конфліктів, зокрема через розподіл повноважень на законодавчому рівні;

по-третє, захист інвестора від маніпулювань цінами на фондовому ринку та використання інсайдерської інформації.

Але розв’язати окреслені проблеми захисту прав акціонерів можна тільки шляхом запровадження системи фінансової відповідальності (штрафів) щодо порушників, професійних учасників ринку цінних паперів (реєстраторів, емітентів, брокерів тощо). ДКЦПФР має повноваження та досвід стягненя штрафів, проте вони надто незначущі порівняно з прибутками, які одержують порушники.

Для порівняння слід зауважити, що у провідних розвинених країнах використання службової (інсайдерської) інформації в особистих цілях переслідується в карно-адміністративному порядку. У США для осіб, що зловживають службовою інформацією при укладенні угод з цінними паперами, передбачені штрафи у розмірі в 1 млн. дол. (для юридичних осіб 2,5 млн. дол.) або ув’язнення терміном до 10 років. У Великобританії – штраф у необмеженій сумі або ув’язнення до 7 років. У Франції – штраф до 10 млн. франків або ув’язнення від 2 місяців до 2 років.

Запровадження суворих санкцій для порушників є необхідним кроком. Саме професійні учасники ринку цінних паперів  користуються довірою дрібних інвесторів, тому їхні дії держава має жорстко регулювати.

Для цього необхідно:

По-перше, розширити можливості впливу ДКЦПФР на професійних учасників ринку цінних паперів через заборону діяльності, заморожування рахунків, стягнення штрафів.

По-друге, зважаючи на досвід зарубіжних країн, як з розвиненою, так і з перехідною економікою, необхідно збільшити суми штрафів, які накладаються за порушення законодавства про цінні папери, а також відпрацювати механізм їх стягнення.

По-третє, необхідно запобігати порушенням законодавства з боку осіб, які користуються своїм службовим становищем.

Держава повинна створити довгострокову концепцію щодо розвитку ринку цінних паперів, має знайти шляхи до поєднання ресурсів держави і приватного сектору з метою його формування, а також впорядкувати низку найважливіших нормативно-правових актів.

З огляду на вищевикладене нагальними завданнями є:

По-перше, стабілізація законодавчої бази, створення системи захисту прав інвесторів шляхом впровадження системи відповідальності учасників ринку цінних паперів, запровадження фінансових (штрафних) санкцій у разі невиконання останнім зобов’язань перед інвесторами. Таким чином, надати державні гарантії збереження коштів дрібних власників цінних паперів. Обмеження маніпуляцій на ринку цінних паперів та  використання інсайдерської інформації.

По-друге, захист державних інтересів на ринку цінних паперів шляхом обмеження доступу нерезидентів та впровадження такого виду цінних паперів, як «золота акція», що дасть змогу державі контролювати великі, прибуткові підприємства, зокрема ті, які мають стратегічне значення для країни.

По-третє, вжиття заходів щодо централізації та організованості фондового ринку: заборона укладати угоди купівлі-продажу цінних паперів, збільшить капіталізацію усіх структур останнього та зробить його діяльність прозорішою.

По-четверте, поліпшення якості професійної діяльності на ньому, підвищення рівня компетентності фахівців на ринку цінних паперів, розвиток і посилення системи регулювання і нагляду за діяльністю професійних учасників цього ринку, створення системи збирання й розкриття інформації про професійних учасників ринку цінних паперів, підвищення конкурентоспроможності українських професійних учасників ринку цінних паперів порівняно із зарубіжними фінансовими інститутами.

По-п’яте, визначення концептуальних засад політики розвитку ринку цінних паперів в Україні та реалізації державних інтересів на ньому.

Стійкий, що стабільно функціонує, біржовий ринок цінних паперів є одним із чинників, що визначають інвестиційний клімат у країні, сприяють залученню й перерозподілу інвестиційного капіталу у найбільш перспективні сфери економіки. Все це актуалізує проблему виведення біржового ринку України з кризи, проведення суттєвих перетворень  у технології організації і програмно-апаратному забезпечені вітчизняних фондових бірж, підвищенні їх конкурентоспроможності.

На думку багатьох вітчизняних науковців, Україні також доцільно мати Єдину біржову фондову систему, оскільки: капіталізація ринку цінних паперів є настільки незначною, що комісійної винагороди не вистачає на нормальне функціонування навіть однієї біржі; концентрація попиту та пропозиції в одній системі дасть змогу підвищувати ліквідність ринку та його інформативну відкритість; за рахунок обсягів вартість послуг біржі у перспективі може бути знижено; за цієї системи можливим стає використання у біржовій торгівлі єдиного клірингового та депозитарного центру.

За умов нестійкого становища фондового ринку лише примусові адміністративні заходи щодо формування біржової системи неприйняті. Слід дотримуватися у цій ситуації принципів добровільності, господарської самостійності, можливості спільного фінансування  заходів і проектів, створення спеціалізованих дочірніх підприємств, діяльність яких буде спрямовано на виконання завдань фондової системи і проведення між біржових торгів будь-якого оператора, що акредитований хоча б на одній з фондових бірж. При цьому для збереження контролю над біржами та уникнення втрат своїх членів доступ брокерських контор до торгів у системі має забезпечуватися виключно через електронну торговельно-інформаційну систему бірж. Тобто торгівля цінними паперами у біржовій системі організовується за дворівневою моделлю. Перший рівень у ній утворюють фондові біржі, а другий – акредитовані при них брокерські контори. Це дасть можливість зменшити витрати торгівців цінними паперами на організацію  каналів зв’язку з центральним технічним центром.

 
Висновки

В умові ринкової економіки цінні папери займають важливе місце в платіжному обороті держави. Завдяки випуску та обігу цінних паперів забезпечуються інвестиційні процеси, автоматичний перелив засобів в найбільш ефективні галузі економіки, в першу чергу і на ринкових умовах засоби можуть отримати найбільш життєздатні і прибуткові ринкові структури (підприємства та фірми). Перехід України від централізованої планової економіки до ринкової викликає лавиноподібну зміну відносин власності, змінює структури і механізм функціонування багатьох господарюючих суб'єктів. В результаті істотного міняються форми фінансових зв'язків між різними суб'єктами, виникають нові, не використовувані плановою економікою інститути, з якими доводиться мати справу практично всім учасникам ринку.

 Ринок є складно багатофункціональною і комплексною структурою, яка включає як ринок товарів і послуг, так і ринок фінансових ресурсів. Особливості функціонування різних секторів цих ринків визначає економічний механізм кожної країни. У всіх країнах ці механізми мають з одного боку кредитний характер, а з іншого боку відображають відносини власності. Суб'єкти ринкових відносин приймають на себе різні зобов'язання, і ці зобов'язання часто приймають форму цінних паперів, закріплюються шляхом випуску або оформлення передачі цінних паперів. Взаємні зобов'язання і отримані в результаті права держави, підприємців і фізичних осіб, оформлені у вигляді цінних паперів, можуть гарантувати стійкість економічної системи. Разом з тим стан ринку цінних паперів може відображати стан самої економіки, може приводити навіть до визначених потрясіння в різних масштабах. В умові ринкової економіки цінні папери займають важливе місце в платіжному обороті держави. Завдяки випуску і зверненню цінних паперів забезпечуються інвестиційні процеси, автоматичний перелив засобів в найбільш ефективні галузі економіки, в першу чергу і на ринкових умовах засобу можуть отримати найбільш життєздатні і прибуткові ринкові структури (підприємства і фірми). У фінансовій системі держави ринок цінних паперів займає важливе місце, є її складовою частиною з своєю організаційно-функціональною специфікою, з своєю інфраструктурою. Це повною мірою відноситься і до фінансової системи України.

Ринок цінних паперів поділяють на первинний та вторинний ринок. Термін “первинний ринок” відноситься до продажу нових випусків цінних паперів. У результаті продажу акцій та облігацій на первинному ринку емітент отримує необхідні йому фінансові засоби, а папери осідають у руках першочергових покупців. Слідом за цим першочерговий інвестор має право перепродати ці папери іншим особам, а ті в свою чергу вільні перепродавати їх наступним вкладникам. Слідуючий перепродаж цінних паперів утворює вторинний ринок, на якому вже не відбувається акумулювання нових фінансових засобів для емітента, а має місце тільки перерозподіл ресурсів серед наступних вкладників. Без повноцінного вторинного ринку не можна говорити про ефективне функціонування первинного ринку. Створюючи механізм для термінового перепродажу цінних паперів, вторинний ринок посилює до них довіру зі сторони вкладників, стимулює їх бажання купувати нові фондові цінності і тим самим сприяє більш повному акумулюванню ресурсів суспільства в інтересах виробництва. При відсутності вторинного ринку або його слабкій організації наступний перепродаж цінних паперів був би неможливий або громіздким, що відштовхнуло б інвесторів від купівлі усіх або частини цінних паперів. В результаті суспільство залишилось би у програші, тому що багато хто, особливо нові підприємства та починання, не отримали б необхідної підтримки.

В теперішній час інфраструктура ринку цінних паперів України знаходиться на начальному етапі формування. Розвиток  ринку капіталу передбачує значну кількість елементів інфраструктури, а саме: фондову біржу, валютну біржу, страхові компанії, аудиторські компанії, брокерські фірми і т.д. Крім того, значна частина елементів інфраструктури ринку капіталу тісно  зв’язана з державою. Це державний страховий надзір, Державна податкова інспекція, Державна комісія з цінних паперів, Фонд державного майна, Міністерство фінансів, інвестиційний фонд  регіонального регулювання, стабілізаційний фонд і інноваційний фонд. Як бачимо, взаємини держави та ринку капіталів багатопланові.

Незважаючи на всі позитивні зрушення, з 2003 року на вітчизняному ринку цінних паперів склалася парадоксальна ситуація, за якої обсяги торгів на неорганізованому ринку істотно випереджають такі ж показники організованого ринку. Водночас темпи збільшення частки обсягу торгів на організаторах торгівлі протягом 1998-2006 років є значно нижчими, ніж темпи зростання загального обсягу торгів на ринку цінних паперів. Тому за весь період розвитку вітчизняного фондового ринку обсяги торгів на організованому ринку  були досить незначними. Такій ситуації сприяла недостатня глибина приватизації великих підприємств, що призводить до низької активності на українському ринку цінних паперів стратегічних покупців. Але, ще раз необхідно відзначити, що ринок цінних паперів в Україні розвивався і формувався в першу чергу за рахунок приватизації державних підприємств. А у зв'язку з тим, що цей процес не нескінченний, можна сміливо говорити, що в найближчому майбутньому, він вичерпає себе. А його подальшій розвиток залежатиме від готовності основного постачальника капіталу (населення) інвестувати свої накопичення в цінні папери.

Як свідчить проведений аналіз , на вітчизняному ринку цінних паперів існує низка нерозв’язаних проблем, а саме: низький рівень довіри інвесторів, децентралізація системи біржової торгівлі та депозитарного обслуговування. Як уже зазначалося, пріоритетними завданнями розвитку українського ринку цінних паперів є перехід до централізованої системи інфраструктурного забезпечення.

Так, створення єдиної біржової фондової системи та центрального клірингового  депозитарію на сучасному етапі розвитку вітчизняного ринку цінних паперів стане потужним чинником підвищення його ефективності. Біржова система має бути побудована на принципах добровільної участі. Функціонування централізованого, організованого біржового ринку цінних паперів може стати реальним конкурентом теперішньому монополісту – Перший фондовій торговельній системі, усуне розпорошеність та хаотичність на вторинному ринку, дасть можливість використовувати новітні технології у біржових торгів і ліквідність самого ринку. Ця біржова система не буде достатньо ефективною через неможливість в одному місці здійснити передачу права власності з цінних паперів і відповідні грошові розрахунки, а також через існування значних ризиків та накладних витрат учасників депозитарної системи. Ці проблеми розв’язуються через централізацію Національної депозитарно-клірингової системи та ширше використання процесу рейтингування цінних паперів і учасників ринку. Використання системи кредитних рейтингів дасть можливість українським підприємствам отримати доступ до значних фінансових ресурсів шляхом усунення основного бар’єру для розвитку в Україні цивілізованого фондового ринку – невизначеності ступеня ризику цінних паперів.
Список використаних джерел

1.      Биржа и ценные бумаги. Словарь/Лозовский Л.Ш., Благодатин А.А., Райзберг Б.А.-М.: ЗАО «Издательство «Экономика», 2001.-327с. - (Деловые словари/ред. сер.: Л.Ш. Лозовский, Б.А. Райзберг).

2.      Ватаманюк З.Г. Перспективи розвитку ринку цінних паперів в Україні: З.Г. Ватаманюк, О.В.Баула:/Фінанси України, 2007.№5.-с.75-85

3.      Закон України   “Про державне регулювання фондового ринку”.

4.      Закон України   “Про цінні папери і фондовий ринок”.

5.      І.О. Петровська, Д.В. Клиновий. Фінанси (з елементами статистики фінансів). Навчальний посібник. - К.:ЦУЛ.-2002.-300с.

6.      Калина А.В. Корнев В.В. Рынок ценных бумаг (теория и практика): Учеб. пособие. 2-е изд., перераб. и доп.- К.: МАУП, 1999. – 256с.- Библиогр.: с.253

7.      Кравченко Ю.Я. Рынок ценных бумаг: Курс лекций. – К.: ВИРА-Р, 2002. – 368с.

8.      Кузнецова Н.С., Назарчук І.Р. Ринок цінних паперів в Україні:правові основи формування та функціонування. – К.: Юрінком Інтер, 1998. – 528с.

9.      Маслова С. О., Опалов О.А.Фінансовий ринок. Навчальний посібник. Друге видання, виправлене.-К.:«Каравела», 2003.-344с.

10. Мендрул О.Г., Павленко І.А. Фондовий ринок: операції з цінними паперами: Навч. посібник. 2-ге изд. К: КНЕУ, 2000. – 156с.

11. Мозговий О.М. «Фондовий ринок» - Київ, 1999.

12. Рішення №25 ДКЦПФР від 11.04.2006 року щодо інформаційно-аналітичних матеріалів про підсумки роботи ДКЦПФР та стану розвитку фондового ринку у І кварталі 2006 року//Цінні папери України.-2006.-№18.-с.14

13. Романенко О.Р.Фінанси:Підручник.-К.:Центр навчальної літератури, 2004.-312с.

14. Сайт Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в інтернеті http://www.ssmc.kiev.ua/

15. Сайт Української фондової біржі в інтернеті http://www.ukrse.kiev.ua/

16. Терещенко Г.М.Проблеми становлення та напрямии удосконалення функціонування ринку цінних паперів в Україні:/Фінанси України, 2007.№6-с.97-104

17. http//www.justinian.com.uaarticle.phpid=1535.Концепція функціонування та розвитку фондового ринку України.  №1-2005.  Юридичний журнал  Юстиніан.

18. http//zakon.rada.gov.uacgi-binlawsmain.cginreg = 342\95-Про Концепцію функціонування та розвитку фондового ринку___ вiд 22_09_1995 № 342-95-ВР.htm

19. Экономика: Учебное пособие/Под редакцией Э.А.Кузнецова.-Х.:Одиссей,2006.512с.

20. Экономика: Ученик/Под ред. Доц. А.С Булатва.2-е узд., перераб.и доп.-М.:Издательство БЕК,1997-816с.
Додаток А

Класифікація цінних паперів[9,с.110]

Класифікаційна ознака

Види цінних паперів

Термін існування

-        Строкові – цінні папери, які мають встановлений термін існування (довго-, середньо-  та краткострокові).

-        Безстрокові – цінні папери, які існують вічно.



Походження

-        Первинні – цінні папери, засновані на активах, до числа яких не входять самі цінні папери (акції, облігації, векселі, заставні та ін.).

-        Вторинні – цінні папери, які випускаються на основі первинних цінних паперів; це – цінні папери на самі цінні папери (варанти на цінні папери, депозитарні розписки та ін.).

Форми існування

-        Паперові (документарні).

-        Без паперові (бездокументарні).

Національна приналежність

-        Вітчизняні.

-        Іноземні.

Тип використання

-        Інвестиційні (капітальні) – цінні папери, які є об’єктом вкладання капіталу (акції, облігації, ф’ючерсні контракти та ін.).

-        Не інвестиційні – цінні папери, які обслуговують грошові розрахунки на товарних чи інших ринках (векселі, чеки, коносаменти).

Порядок вкладення

-        На пред’явника – цінні папери, які не фіксують імені їхнього власника; їх обіг здійснюється шляхом простої передачі від однієї особи до іншої.

-        Іменні – цінні папери, які містять ім’я їхнього власника і, крім цього, реєструються в спеціальному реєстрі.

-        Ордерні – іменні цінні папери, які передаються іншій особі шляхом здійснення на них передатного напису (індосаменту).

Форма випуску

-        Емісійні – цінні папери, які випускаються великими серіями, у великій кількості, і в межах кожної серії всі цінні папери є абсолютно ідентичними (акції та облігації ).

-        Неемісійні – цінні папери, які випускають поштучно чи невеликими серіями.

Характер обігу

-        Ринкові, чи вільного обігу.

-        Неринкові (обіг цінних паперів може бути обмежений, цінні папери неможливо продати нікому, окрім емітента, і через обумовлений термін).

Рівень ризику

-        Без ризикові та мало ризикові.

-        Ризикові.

Наявність доходу

-        Дохідні.

-        Бездохідні.

Форма вкладення

-        Боргові – цінні папери, які звичайно мають фіксовану відсоткову ставку, які є зобов’язанням сплатити суму боргу на визначену дату у майбутньому (облігації, банківські сертифікати, векселі та ін.).

-        Пайові – цінні папери, які надають право власності на відповідні активи (акції, варанти, коносаменти та ін.).

Економічна суть

-        Акції.

-        Облігації.

-        Векселі та інші цінні папери.



1. Бизнес-план Бизнес-план предприятия проблемы его формирования и использования в деятельности предприятия
2. Реферат Международный кредит, сущность и виды
3. Сочинение на тему Толстой л. н. - Изображение народной войны в романе толстого война и мир
4. Реферат на тему Демон и Мцыри МЮ Лермонтова сравнительная характеристика
5. Реферат Систематизаторы древнегреческой философии Платон и Аристотель
6. Реферат на тему Проблема надлюдини у філософії
7. Курсовая на тему Функціонування капіталу в різних сферах економіки
8. Реферат на тему Криминальное банкротство
9. Реферат Пакистан в 20м веке
10. Курсовая Анализ состояния и оценка эффективности использования заработной платы