Контрольная работа

Контрольная_работа на тему Управління папками в ОС Windows

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-07-01

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024



  1. Управління папками в ОС Windows (створення, відкриття, закриття, перейменування, копіювання, переміщення, видалення)

Операційна система (ОС) – програма, що здійснює діалог із користувачем, керує комп'ютером, його ресурсами, запускає інші програми. ОС завантажується при вмиканні комп'ютера.

Папка (каталог) – найменоване місце на диску для зберігання файлів.

Ім'я папки може мати до 255 символів. Кожна папка може містити в собі інші папки, документи, таблиці, малюнки та ін. Значок звичайної папки зображено на мал. 1.

Над папками можна проводити операції: створення, копіювання, переміщення, вилучення, перейменування, відкриття, перегляд властивостей тощо.

Для відкриття будь-якої папки необхідно двічі натиснути на її значку. Після цього відкриється вікно, в якому буде подано вміст цієї папки.

Виділення папок

  • Для виділення однієї папки достатньо натиснути мишею на її імені.

  • Для виділення блоку папок необхідно натиснути в одному куті блоку й розсунути виділення до протилежного кута.

  • Для виділення декількох папок підряд – виділити ім’я першої папки, потім натиснути клавішу Shift і виділити останню папку із групи.

  • Для виділення декількох папок, розташованих окремо – натиснути Ctrl і натискати по іменам потрібних папок.

  • Для виділення усіх папок вибрати команду Выделить все з меню Правка.

Подвійним натисканням на ліву клавішу миші потрібно розкрити вікно Мой компьютер.

Для утворення нової папки треба вказати диск або папку, на якому або в якій потрібно утворити нову папку. Виконати команду «Файл», вибрати пункт «Создать» а потім — «Папка». Ввести ім'я папки.



Для роботи з групою папок їх можна селектувати. Для селектування групи послідовних папок у списку потрібно натиснути клавішу SHIFT та, не відпускаючи її, вибрати перший та останній елементи групи. Для селектування групи папок, розташованих у списку довільно, потрібно натиснути клавішу CTRL та, не відпускаючи її, вибрати потрібні елементи групи. Для виконання команд по роботі з елементами операційної системи застосовують наступні кнопки, які розташовані на панелі інструментів:

«Вырезать», «Копировать», «Вставить», «Отменить», «Удалить» (послідовно).



Копіювання або переміщення через буфер обміну

>

Потрібно вказати папку для копіювання або переміщення. Виконати команду «Правка».

Щоб перемістити папку, потрібно вибрати пункт «Вырезать». Щоб копіювати папку – пункт «Копировать».

Після цього вказати папку, в яку потрібно копіювати або переміщувати, виконати команду «Правка», а після цього вибрати пункт «Вставить».

Копіювання та переміщення за допомогою правої кнопки миші

Можна використовувати праву кнопку миші для виділення папки, яку треба копіювати або перемістити.



Контекстне меню містить основні команди по керуванню об'єктом. Для виклику контекстного меню потрібно натиснути на об'єкті правою клавішею миші.

У контекстному меню вибрати команду «Вырезать» для переміщення папки, або «Копировать» — для копіювання.

Вказати правою кнопкою миші папку, у яку треба копіювати або перемістити папку. У контекстному меню вибрати команду «Вставить».

Копіювання та переміщення файлів перетаскуванням

Натиснути на ліву клавішу миші на переміщувано­му об'єкті і перетягнути його на вільне місце робочої області цільової папки. В цьому разі контекстне меню не з'являється.

При копію­ванні методом перетаскування лівою клавішею миші фіксуємо об’єкт копіювання і перетаскуємо його в область цільової папки, додатково утримуючи кла­вішу <Ctrl>.

Якщо при пересуванні в лівій частині вікна поруч із покажчиком миші з’явиться +, то буде виконана операція копіювання. Для виконання переміщення слід виконувати цю операцію при натиснутій клавіші Shift. Якщо поруч із покажчиком миші знаку + не буде, то файли й папки будуть переміщені, а для копіювання необхідно пересувати їх при натиснутій клавіші Ctrl.

Для перейменування папки слід натиснути два рази на її імені з великим інтервалом. У рамці з курсором, що з'явилася, можна відредагувати ім'я й натиснути Enter.

Можна перейменувати папку іншим способом, потрібно вказати папку, яку потрібно перейменувати. Виконати команду «Файл», а потім вибрати пункт «Переименовать».



Ввести нове ім'я.

Цю команду можна виконати також за допомогою контекстного меню. Спочатку виділяємо необхідну папку, натискуємо праву кнопку миші, в контекстному меню обираємо команду «Переименовать». Вводимо нове ім’я. Для видалення папок потрібно вказати папку, яку потрібно видалити. Виконати команду «Файл», а потім вибрати пункт «Удалить».





Цю команду можна також виконати за допомогою контекстного меню. Тільки вибрати команду «Удалить».

Для вилучення папок їх потрібно виділити й натиснути клавішу Delete або кнопку .

Для швидкого виконання розглянутих операцій можна використовувати замість команд меню однойменні кнопки панелі інструментів: Вырезать, Копировать,

 Кожний об’єкт (файл, папка, диск та ін.) має набір параметрів. Для їх перегляду та зміни слід виділити цей об’єкт і натиснути кнопку або у контекстному меню об’єкта вибрати пункт Свойства.

2. Пошукові мережеві системи

Сьогодні людство наблизилося до створення глобальної інформаційної цивілізації, у якій інформація набуває значення найважливішого ресурсу. Інформація як стратегічний продукт стає і предметом конкуренції, і засобом захисту та впровадження в життя базових національних інтересів. Здатність суспільства збирати, обробляти, аналізувати, систематизувати та накопичувати інформацію стала ключовою передумовою соціального та технологічного прогресу, фактором національної безпеки, основою успішної зовнішньої політики. Інтернет являє собою надзвичайно привабливий засіб комунікації, що може пояснити його безпрецедентний розвиток. Новітні засоби зв'язку дозволили об'єднати розрізнені комунікаційні системи у глобальну мережу. Завдяки цьому людина отримала можливість обмінюватися інформацією в межах всієї планети, не залежно від кордонів і відстаней. Неможливо перерахувати що є в Інтернеті (власне як і чого нема). Причому ці глобальні інформаційні ресурси знаходяться в стані постійної систематизації, тобто людство постійно винаходить найбільш оптимальні способи зберігання і пошуку необхідної інформації. В Інтернеті є багато ресурсів, але офіційній перелік їх відсутній. Кожен хто має вихід в Інтернет може в будь-який момент створити новий ресурс, тому складність заключається в тому, щоб з’ясувати, що ж насправді є в Інтернеті. Треба пам’ятати, що Інтернет – динамічна система і що за рік в будь-якому вказівнику мережевих ресурсів старіє приблизно 25% даних. Ще одна проблема в тому, що якість мережевих ресурсів не однакова. Одним словом, в глобальній інформаційній мережі приховані глобальні інформаційні ресурси і отримати їх можна, маючи певні знання.

Для організації пошуку інформації в мережі Iнтернет призначено пошукові сервери (пошукові системи). Використовуючи такі сервери, можна подати запит на пошук потрібної інформації, а сервер (система) видасть список посилань (адрес) на електронні джерела, при цьому кожна адреса відіграє роль гіперпосилання, активізуючи яке, можна одразу ж відкрити відповідну сторінку.

Змістовну класифікацію пошукових систем найзручніше будувати виходячи з того наскільки автоматизований в них збір і обробка інформації, що надається після цього користувачам, інакше кажучи, хто набирає бази даних: люди чи комп’ютери.

Кожна система має велику кількість унікальних характеристик, своїх особливостей, що накладають відбиток на результат пошуку в мережі. Більш того, багато пошукових систем відрізняються одна від одної, оскільки побудовані на різних методах пошуку й індексування інформаційних ресурсів. Існуючі на даний момент пошукові системи - це досить могутні і здебільшого досить гнучкі інструменти пошуку інформації. Якщо точно знати, що потрібно знайти в мережі і відповідно до цього уміло скласти запит, практично всі інформаційно-пошукові системи видадуть на запит достатню (і навіть надлишкову) кількість посилань на ресурси Internet, у яких не так вже і складно знайти потрібну інформацію.

При організації роботи з пошуковою системою задача користувача полягає в тому, щоб пояснити за допомогою спеціальної мови запитів що саме необхідно знайти. Завданням пошукової системи є пошук та відображення веб-сторінки з посиланнями на адреси, за якими можна знайти потрібну інформацію. Зазвичай, на правильно сформульований запит практично завжди можна отримати бажану відповідь. При цьому не слід забувати, що питання ставиться не людині, а машині, яка за допомогою спеціальної програми аналізує інформацію в залежності від занесених до неї алгоритмів пошуку. Користувач повинний чітко розуміти, якою інформаційно-пошуковою системою краще користуватися в кожному конкретному випадку.

Отже, автоматизовані інформаційно-пошукові системи є засобом зберігання і пошуку інформації. Основним завданням інформаційно-пошукових систем є пошук і вибір з усіх даних, що є в системі, саме тих, які найбільше відповідають потребам відображених у запиті. Операція пошуку – основна операція в інформаційно-пошуковій системі, сутність пошуку – ідентифікація відомостей, які зберігаються в системі з їх інформаційним запитом.

Автоматизована інформаційно-пошукова система виконує:

  1. Ввід у систему пошукових образів документів.

  2. Зберігання образів інформації у системі.

  3. Формування запитів. Опис пошукових розпоряджень і введення їх в систему.

  4. Пошук, тобто порівняння образів з пошуковим розпорядженням і прийняття рішень про видачу необхідної інформації.

  5. Видача необхідної інформації, що відповідає запиту.

Найбільш популярними й ефективними на сьогоднішній момент є такі інформаційно-пошукові системи, як Rambler, Meta-Ukraine, Yahoo, Lycos, AltaVista, Infoseek, WAIS та ін.

Основними інструментальними засобами пошуку інформації в Інтернет є системи: 1. Gopher, 2. Veronica, 3. WAIS, 4. WWW.

Gopher - це ієрархічна система організації та пошуку інформації в мережі Інтернет, побудована на меню, яка надає доступ до файлів, незалежно від того, де вони зберігаються. Виявивши цікавий матеріал, його можна прочитати чи отримати до нього доступ не піклуючись про DNS. Багато Gopher-серверів - локальні сервери різноманітних навчальних закладів з списками дисциплін, що вивчаються, викладацького складу, студентів тощо. Деякі з них містять інформацію, цікаву для всіх - прогнози погоди, різноманітні публікації, вірші, пісні, інколи інформація освітнього характеру. Найлегший спосіб отримати цю інформацію - це електронна пошта. Перевага даної системи – дозволяє переглядати ресурси незалежно від їх типу, а недолік – не існує стандартних підходів до створення тематичних рубрикаторів.

Програма Veronica пропонує пошук за ключовим словом в каталогах серверів Gopher і охоплює близько 99% всіх серверів.

WAIS (Wide Area Information Service - Глобальна Інформаційна Служба) - це ще один вид послуг, який існує в мережі Інтернет і дозволяє здійснювати пошук інформації за ключовим словом в спеціалізованих індексованих базах даних. Після пошуку служба дозволяє отримати повну інформацію з будь-якої бази даних, яку ви обрали. Результати пошуку можна отримати у вигляді списку, де інформація впорядкована відповідно до того, наскільки вона відповідає заданому ключовому слову. Базами даних WAIS можуть користуватися програми Gopher та WWW. У даній системі існує командний рядок, де можна вказати, що потрібно знайти і в якому розділі.

WWW – новітній інформаційний сервіс в мережі Інтернет. Побудована на технології, в основу якої покладено поняття гіпертексту. Гіпертекст – текст, представлений в такому вигляді, що по його словах (посиланнях) можна отримати додаткову інформацію, при цьому посилання можуть виконуватись на будь-який вид інформації. Дана система є домінуючою.

Для того, щоб отримати доступ до Інтернет-ресурсів, необхідно знати їх мережеву адресу. Оскільки Інтернет постійно поновлюється і розвивається,  в ньому не може буди єдиного каталогу. Водночас в Інтернеті є різні інформаційно-пошукові системи - спеціальні засоби Інтернет, за допомогою яких користувач отримує можливість відшуковувати потрібну йому інформацію у децентралізованій системі гіпермедіа WWW, що допомагають користувачам знайти потрібну інформацію. Змістовну класифікацію пошукових систем найзручніше будувати виходячи з того, наскільки автоматизований в них збір і обробка інформації, що надається після цього користувачам. Прикладами таких пошукових систем є:

  • тематичні каталоги;

  • пошукові сервери, що здійснюють контекстній пошук;

  • метапошукові машини;

  • спеціалізовані пошукові служби.

Пошукові інструменти першого типу найчастіше називають предметними, або тематичними каталогами (subject catalogs). Тематичні каталоги - це інформаційно-довідкові системи, які створюються вручну редакторами на основі інформації, зібраної на серверах Інтернету. Компанія-власник такого каталогу безперервно багато працює, досліджуючи, описуючи, каталогізуючи і розкладаючи по полицях вміст WWW-серверів та інших мережевих ресурсів, розкиданих по всьому світі. Результатом є ієрархічний (деревоподібний) каталог, що постійно оновлюється. На верхньому рівні каталогу зібрані найзагальніші категорії, такі як "бізнес", "наука", "мистецтво" тощо. Елементи найнижчого рівня являють собою посилання на окремі WWW-сторінки і сервери разом з стислим описом їх вмісту. Каталоги організуються за темами і, як правило, містять гіперпосилання для повер­нення на верхній рівень веб-сайту каталогу, а не на окремі сторінки у межах цього веб-сайту. Користувачі каталогів починають пошук, вибираючи загальну тему чи відповідну тематичну категорію, а потім крок за кроком звужують межі пошуку. Гарантій того, що такий каталог дійсно охопить увесь вміст WWW, ніхто не дасть, оскільки складають каталог люди, а людям властиво втомлюватися і помилятися. Проте можлива неповнота і навіть однобокість підбору матеріалів у таких каталогах з лишком перекривається тим, що на разі не під силу жодному комп'ютеру – осмисленістю відбору. Інформація, що її торкнулася рука людини, у всіх відношеннях стає дорожчою. Практичної користі від неї більше, а собівартість – вище. Упорядкованість вмісту в тематичному каталозі робить його незамінним у тих випадках, коли користувач з самого початку не має майже жодної інформації про мету своїх пошуків. Звичайно, при цьому користувач не застрахований від попадання в глухий кут. Проте, рано чи пізно він знайде саме те, що шукав. Предметні каталоги надають також можливість автоматичного пошуку за ключовими словами. Проте, цей пошук відбувається не у вмісті самих WWW-серверів, а в їх стислих описах, що зберігаються в каталозі. Користувач може ввести словосполучення в спеціальне поле і натиснути кнопку. Сервер відразу повідомить його, що на цю тему в його ієрархії є спеціальний розділ, і допоможе перенестися в нього одним клацанням мишки.

Тематичні каталоги є початковими засобами пошуку інформації і дозволяють розв'язувати стандартні задачі - пошук сайтів певного тематичного призначення. Але в такий спосіб не завжди можна знайти потрібну інформацію; нерідко процедура пошуку затягується на невизначений час.

Основною перевагою такого засобу пошуку є чітка відповідність змісту сайтів тематиці, оголошеній для кожного розділу (в окремих випадках - з додатковим впо­рядкуванням адрес у межах рубрики за результатами експертної оцінки або за рейтингом відвідування). Недоліком тематичних каталогів є неповне охоплення існуючих у мережі ресурсів, оскільки відслідкувати весь обсяг інформації, наявної в Інтернеті, практично нереально навіть для значної кількості персоналу, який обслуговує сервер. Тому, коли необхідно швидко відшукати „типову" інформацію за тематикою, яка розглядається (якщо нема потреби відслідковувати певні її нюанси), доцільніше звертатися до каталогів ресурсів.

Для швидкого переходу до потрібного розділу тематичного каталогу можна скористатися вбудованою системою автоматизованого пошуку за ключовим словом. Для цього в рядку запиту слід ввести ключове слово (словосполучення) і клацнути на кнопці “Пошук”. Після здійснення пошуку на екрані з'явиться повідомлення про те, чи існує відповідний розділ в каталозі системи, і буде запропоновано перейти до нього, обминаючи всі проміжні розділи.

Тематичні каталоги відзначаються високою якістю, оскільки їх зміст перевіряють люди - редактори.

Якщо в одному тематичному каталозі не одержано задовільних результатів, слід звернутися до іншого. Результати пошуку в тематичних каталогах часто бувають дуже різними, оскільки веб-сайти, що включаються до кожної тематичної категорії обираються вручну людьми, а не машинами.

Тематичні каталоги є початковими засобами пошуку інформації і дозволяють розв’язувати стандартні задачі – пошук сайтів певного тематичного призначення на яких можна знайти колекцію тематичних посилань.

Список деяких тематичних каталогів:

      • українські: favorites.com.ua, era.com.ua, silver.kiev.ua, ualist.com; 

      • російські: kinder.ru, portal.edu.ru, school.holm.ru, list.ru, max.ru, weblist.ru.

Пошук інформації в тематичних каталогах за допомогою ключових слів. При заданні ключових слів потрібно бути як можна більш конкретним, і задавати слова, які можуть унікально визначити об'єкт пошуку. Якщо потрібно знайти документи, у тексті яких часто зустрічаються одні й ті самі ключові слова, у запиті на пошук необхідно повторити їх декілька разів. Якщо є варіанти запису для визначеного слова, чи якщо немає впевненості, як записати слово, що цікавить, можна помістити у запиті різні варіанти його запису. Якщо отриманий результат пошуку не задовольнив, бо сформовано величезний список веб-сторінок, на яких зустрічається ключове слово (слова),  необхідно звузити пошук. Для цього використовують спеціальні вказівки (логічні операції), які дозволяють зв’язати  окремі слова між собою. В цьому разі буде здійснюватись розширений пошук, при якому використовуються логічні операції:

  • AND – виконання всіх умов, що входять до складеної умови

  • OR – пошук хоча б однієї умови, що входить до складеної

  • NOT – виключає умову

Спрощений розширений пошук: найважливіші слова в запиті позначають знаком + перед словом. Знаком мінус позначають слова, які треба виключити з пошуку.

Загальні правила пошуку:

  1. Пошук враховує всі словоформи за правилами мови.

  2. Уникати прийменників, займенників, сполучників.

  3. Два і більше слова сервер розуміє із сполучником “і” між ними.

  4. Для пошуку конкретного словосполучення треба це словосполучення взяти в лапки.

  5. Можна користуватися маскою для пошуку: кар* - це пошук слів з коренем кар.

  6. При складанні запиту можна комбінувати ключові слова за допомогою логічних операторів і, або, не.

  7. Якщо в запиті слово набрано з великої літери, то пошукові сервери будуть враховувати регістр.

Якщо відома конкретна назва, фраза або термін, то для одержання інформації щодо предмета пошуку слід використовувати пошукові сервери. Пошукові сервери - це окремі спеціальні комп’ютери, що автоматично переглядають усі ресурси Інтернету та індексують їхній зміст.
Індексування - це процес класифікації визначених ресурсів за допомогою виділених об’єктів - індексів. При індексуванні ресурсів Інтернету пошукові сервери переглядають усю мережу. Для всієї знайденої інформації, будь то www-сторінка, стаття Usenet чи просто файл на сервері, визначається набір індексів, по якому потім можна буде одержати посилання на дану інформацію. Для забезпечення повноти пошуку індексами є всі слова, що зустрічаються в даному ресурсі. Коли на сервер надходить запит у вигляді набору ключових слів, то він просто проводить пошук у своїй базі даних по заданих словах, одержуючи як результат посилання на документи в мережі, в яких містяться дані слова. Після цього результат сортується відповідно до частоти появи того чи іншого слова і повертається користувачу. При зверненні до пошукового сервера на його ім’я у вікні відкривається сторінка, що містить каталоги з різних тем (наука, спорт, погода, новини) та елементи для здійснення контекстного пошуку. Завдяки наявності каталогів можна вести спрямований пошук потрібних даних, переглядаючи їх вміст. Якість пошуку та кількість знайдених документів залежать від конкретності запиту і розмірів бази даних сервера. На сторінці, як правило, є довідка для складання запиту з якою доцільно ознайомитись перед виконанням пошуку. Одна з основних проблем тут - швидкодія комп’ютерів, що роблять автоматичний пошук по мережі, індексування результатів, обробка запиту, і, нарешті, швидкодія самого www-сервера.

Пошукові сервери працюють з використанням автоматичних засобів при докладанні мінімуму ручної праці. З одного боку, це дає можливість порівняно швидко опрацьовувати велику кількість веб-документів і створювати бази даних розміром у сотні мільйонів веб-документів. З іншого боку, ніхто не може гарантувати, що наявність у документі певних слів, за якими здійснюється пошук користувачем, вказує на належність документа до конкретної теми. Пошукові сервери зручні для використання лише тоді, коли користувач знає ім’я автора документа, його точну назву або якусь цитату з нього. Разом з тим бази даних у пошукових серверів значно більші за бази даних тематичних каталогів. Та й поновлюються вони частіше.

Як свідчить практика, пошукові сервери дозволяють провести найбільш глибокий пошук у рамках заданої теми.

Найпопулярнішими є такі пошукові сервери: www.altavista.digital.com, www.aport.ru, www.list.ru, www.rambler.ru, www.yahoo.com.

Пошукові сервери пов’язані між собою. Спеціальні програми-спайдери постійно переглядають вузли, коректуючи власні бази даних. Швидкість їхньої роботи забезпечується завдяки застосуванню швидкодійної апаратури. Так, пошуковий сервер altavista.digital.com сканує до 6 млн. сторінок за добу.

Для багатьох користувачів пошукові сервери є відправною точкою роботи в мережі. Це привело до появи порталів – універсальних мережних ресурсів, що мають набір сервісів і полегшують навігацію по мережі за своїми межами. Вони містять пошукову машину, каталог ресурсів, поштову систему, доріжку новин.

Щоб прискорити процес каталогізації сторінок і сайтів та зробити його ефективнішим під час створення сторінки дизайнер зазначає найважливіші слова на її початку - ключові слова.

Існують рекомендації для роботи на пошуковому сервері:

      1. ретельно підбирати ключові слова для пошуку

      2. не вводити всі ключові слова відразу

      3. не використовувати нетрадиційні факти

      4. правильно будувати запис

      5. перевіряти орфографії у тексті

Метапошукові сервери – сервери, які дозволяють робити пошук відразу по кількох пошукових системах. Сервери такого типу передають отриманий від користувача запит іншим пошуковим системам, об’єднують результати пошуків і видають результати користувачеві. Застосування подібних серверів має переваги і недоліки. Головна перевага - економія часу при однакових запитах до різних пошукові систем. Недолік - треба дотримуватись найзагальнішої форми запиту. Якщо для отримання інформації, яку важко знайти, потрібно переглянути водночас кілька баз даних, доцільно використовувати метапошукові машини, які отримують інформацію з різних баз даних і готують зведений звіт про результати пошуку. Самостійно такі системи нічого не шукають. Вони “дають” завдання тематичним каталогам та пошуковим машина, а потім збирають результати їх пошуку, видаляють з них повторення і видають користувачеві узагальнений результат. Метапошук доцільно використовувати лише для “зняття вершків” з інших пошукових систем. Метапошукові машини не мають гнучної мови запитів і, головне, не чекають надходження всіх результатів пошуку – обмежуються лише першими знахідками. Незважаючи на це, метасервери – непоганий засіб оперативної оцінки того, наскільки широко представлена в системі WWW та чи інша інформація.

Список метапошукових серверів: metabot.ru, 360.ru, askjeeves.com, dogpile.com, metacrawler.com, vivisimo.com.

Однак, наймогутніші з пошукових серверів охоплюють далеко не всю мережу, яка стає все більша і більша. Один з виходів з цього положення – створення спеціалізованих пошукових служб. Їх можна розділити за тими ж напрямками, що і тематичні каталоги. Спеціалізовані служби також організовані за темами. Вони були окремо підібрані експертами, які витратили багато часу, здійснюючи пошук в мережі і компонуючи їх за визначеною сферою, темою.

Легко усвідомити, що виключно ідентичних серед пошукових систем України немає, кожна з яких має свої переваги й недоліки. Серед них неможливо визначити якусь одну як універсальну, є кращі, повніші, зручніші, є не досить зручні, що не забезпечують швидке знаходження документа, але є й такі, що мають досить зручний, здавалося б, інтерфейс, та надто бідні на ресурси. Це значить, що було б не досить правильним користуватися одним пошуковим сервером, більш доцільно виділити два чи три, і в результаті невдалого пошуку в одному - звернутися до іншого і т.д. Більше шансів результативно завершити процес пошуку в тому випадку, коли серед обраних користувачем пошукових серверів присутні як індексні (за ключовим словом), так і тематичні каталоги.

Правила пошуку інформації в пошукових системах

Передусім треба пам'ятати, що складання запитів на пошук інформації – це свого роду мистецтво. Ідеальний запит видасть користувачу посилання тільки на ті сторінки, що йому потрібні. Просто грамотний запит може видати користувачеві кілька десятків сторінок, пошук серед яких виявиться не таким уже й складним. Користувачу слід мати на увазі, що жодна пошукова система не в стані повністю індексувати всі сторінки і документи на всіх серверах Інтернету. Кожний пошуковий сервер проводить відбір і індексування сторінок за своїми власними правилами.

В ефективному пошуку інформаційних ресурсів Інтернету допомагають декілька правил:

    1. Грамотне використання можливостей одного пошукового сервера може бути ефективніше, ніж звернення з тим самим запитом до великої кількості серверів. Коли користувач вперше потрапляє на сторінки незнайомого пошукового сервера, слід в першу чергу прочитати його опис і правила користування, а також вивчити засоби і можливості пошуку. Однак не слід захоплюватися вивченням пошукових серверів, після деякої практики з'являються 2-3 улюблені сервери, що найповніше індексують сферу в Інтернеті, яка цікавить користувача.

2. У запиті слід використовувати ті слова, що точніше за все характеризують тему, яка цікавить користувача. Вибір слів може ґрунтуватися на двох різних підходах:

- можна почати із загального запиту і поступово його конкретизувати, спостерігаючи за зміною результатів пошуку;

- можна почати з конкретного запиту і поступово його поширювати, відштовхуючись від найбільш важливих і специфічних слів.

3. Для більшості пошукових серверів має значення послідовність слів у запиті, тому найбільш важливі і характерні терміни треба розміщувати на початку запиту і додавати до них менш значущі терміни.

4. Фрази і словосполучення слід брати в лапки, оскільки в іншому разі вони будуть сприйняті пошуковим сервером просто як набір ключових слів.

5. У запиті можна зазначати одне або кілька власних імен.

6. Рекомендується вживати синоніми – їх використання дозволяє не тільки поширити діапазон пошуку, а й надає більше ваги власне смисловій частині запиту.

7. Не рекомендується користуватися поширеними словами типу "комп'ютер", "інформація", "дані" тощо.

8. Багато пошукових систем припускають можливість використання в запитах логічних операторів "І" (AND), "або" (OR), "не" (NOT). Їх грамотне використання дозволяє зробити пошук надзвичайно точним і направити його саме туди, куди потрібно.

9. Якщо серед перших 20-30 посилань, отриманих від пошукового сервера, немає потрібного посилання, слід подумати про те, щоб радикально змінити набір ключових слів або скористатися іншим сервером.

ВСЕСВІТНІ ПОШУКОВІ СИСТЕМИ

AltaVista

Найбільша в світі пошукова система, що охоплює весь Інтернет (у тому числі і його російськомовну частину). Відрізняється великою кількістю проіндексованих документів, високою швидкістю, комплексним описом ресурсів, потужними і зручними функціями пошуку, особливо графічних зображень. Підтримується можливість складного пошуку. Має свій каталог.

Yahoo!

Друга за величиною пошукова система в світі. Має велику кількість різноманітних сервісів і якісний web-каталог відсортованих за великою кількістю розділів ресурсів. Не має можливості пошуку російськомовного тексту.

Google

Найбільш потужна, надійна та високошвидкісна пошукова система. Забезпечує гарні результати пошуку як англійською, так і російською/українською мовою. Використовує базу даних і алгоритми пошуку Yahoo!. Має свій каталог web. Підтримує пошук у межах вказаного web-сайту. Дає відмінні результати при пошуку ресурсів, пов'язаних з інформаційними технологіями.

InfoSeek


Пошукова система загального призначення, проста і корисна в роботі. Є можливість пошуку адреси електронної пошти. Має каталог web з анотацією вузлів, який формується спеціальною програмою.

Excite

Швидкий і багатий інформацією спеціалізований пошуковий сервер з оглядами вузлів і путівниками. База оновлюється щотижня. Відрізняється якісними пошуковими функціями, забезпечує пошук за ключовими словами. Кожне посилання має короткий опис.

Lycos


Один з найкращих і найстаріших засобів пошуку, що дозволяє шукати не тільки текст, а й графіку та відеофрагменти. Має ftp-сервер безплатного та умовно безплатного програмного забезпечення, додаткові функції.

HotBot

Одна з найновіших пошукових систем у web -просторі. База посилань поповнюється щотижня. Має зручний і потужний механізм пошуку. Відрізняється високою швидкістю, простотою управління, різноманітними спеціальними пошуковими функціями. Має можливість пошуку малюнків, відео, анімації та інших видів файлів. Можливий пошук за окремою фразою, пошук конкретної електронної поштової адреси; пошук російськомовних сторінок.

Webcrawler

Невелика, добре структурована, швидка пошукова система для проведення інформаційного пошуку за основними темами.

Magellan

Демонструє значні пошукові можливості. Найкраще пристосована для пошуку інформації за тематикою загального характеру. Крім безпосереднього пошуку надаються огляди web-сторінок, а також ftp-архівів та груп новин. Має хорошу довідкову систему.

LookSmart

Нова пошукова система з великою кількістю тематичних розділів.

Dogpile

Потужна пошукова система з можливостями пошуку графіки, музики у форматі MP3, та ін.

OpenText

Повнотекстова пошукова система. Виконує пошук у web за ключовими словами та фразами, а також розширений пошук та пошук за електронними поштовими адресами.

УКРАЇНСЬКІ ПОШУКОВІ СИСТЕМИ

Мета

Потужна повнотекстова пошукова система, має оригінальну базу даних. Підтримує розвинену мову запитів, пошук за окремими полями документів. Виконує пошук з урахуванням морфології української, російської та англійської мов. Посилання супроводжуються анотаціями. Зручний та швидкий перегляд результатів.

Uaport

Портал має потужні пошукові можливості у текстах документів в мережі Інтернет, архівах української преси, українських новинах, товарах та послугах. Пошук виконується не тільки українською, а й російською, англійською, французькою та іншими мовами.

Uaportal

Великий багаторівневий каталог українських ресурсів (тематична та регіональна класифікація), швидкий пошук за ключовими словами.

Ping


Каталог українських ресурсів з рейтингом сайтів та пошуковою системою. Має великий арсенал даних. Дозволяє шукати за фразами. Для зручності користувачів кожне знайдене слово із запиту виділяється червоним кольором.

Брама

Каталог інформаційних ресурсів і пошукова система.

Bigmir


Український інформаційний портал, каталог українських сайтів, пошук, новини, спорт, суспільство, пошта, радіо. Пошук виконується через Google або через Яндекс.

Холмс

Інформаційно-пошукова система та каталог.

Silver

Україна в Інтернеті. Тематичний каталог ресурсів. Пошук у рубриках.

360.com.ua

Глобальний мета-пошук інформації на пошукових серверах усього світу. Можливість пошуку інформації на музичних сайтах України та Росії.

UaList

Пошукова система і тематичний каталог українських сайтів.

Sesna

Пошукова система та каталог є однією з найсерйозніших розробок у сфері рубрикації української та україномовної частини Інтернету. Пошук виконується як за ключовими словами, так і за темами; в межах регіону або країни.

Ukrop

Український об'єднаний портал: інформація про Україну, останні новини, практично всі ресурси українського Інтернету, пошук необхідної інформації, каталог українських ресурсів.

Старт Украина

Інформаційно-розважальні та ділові ресурси. Фірми, організації, новини, об'яви, домени. Пошук у каталозі.

AtlasUa

Функціональний каталог українських сайтів. Має можливість пошуку товарів, послуг, новин, повнотекстових документів.

QS

Каталог сайтів та пошукова система. Посилання супроводжуються анотаціями. Також є прайс-листи, оголошення, курси валют, погода та ін.

КУСТ

Пошук в українських ресурсах, різноманітні сервіси, послуги, служби. Статистика сайтів та чемпіонат сайтів.

Ссылки (links):
  • http://www.ualist.com/
  • http://www.uazone.net/sesna
  • http://www.ukrop.com/
  • http://www.startua.com/
  • http://www.atlasua.net/
  • http://qs.kiev.ua/
  • http://www.kust.net.ua/

  • 1. Реферат на тему Untitled Essay Research Paper Golf outdoor game
    2. Контрольная работа Возмещение вреда 2
    3. Реферат Сущность функции и признаки права
    4. Реферат Арт Оэнфер
    5. Контрольная работа на тему История банковского дела и этапы развития коммерческих банков
    6. Реферат на тему Environmental Engineering Essay Research Paper Environmental EngineeringEngineering
    7. Биография Вишенський Іван
    8. Статья на тему Калибровочно-эволюционная интерпретация специальной и общей теорий относительности
    9. Статья Основные положения моделирования систем обеспечения качества управления в экономике
    10. Реферат Принятие маркетинговых решений