Реферат Бух облік надходження цінностей і податкового кредиту з ПДВ на виробничих оптовозбутових оптов
Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК НАДХОДЖЕННЯ ЦІННОСТЕЙ
І ПОДАТКОВОГО КРЕДИТУ З ПДВ НА ВИРОБНИЧИХ, ОПТОВО-ЗБУТОВИХ, оптових
І ТОРГОВЕЛЬНО-ПОСЕРЕДНИЦЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
У 2000 році в Україні здійснюється реформування бухгалтерського обліку на основі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, що відповідають вимогам ринкової економіки та міжнародним стандартам. Наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 року № 291 на виконання Програми реформування бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 1998 р. № 1706, затверджені План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій та Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій. Названим наказом встановлено, що План рахунків бухгалтерського обліку та Інструкція про його застосування запроваджуються підприємствами та організаціями у 2000 році з дати, визначеної розпорядчим документом керівника підприємства, організації.
Облік надходження товарно-матеріальних цінностей (сировини, матеріалів, товарів і ін.), нематеріальних активів, одержання виконаних робіт і наданих послуг та їх використання і реалізації є основною ділянкою бухгалтерського обліку підприємства, яка забезпечує контроль за точністю і об’єктивністю основного показника діяльності підприємства - обсягу реалізації (доходу) і фінансових результатів господарсько-фінансової діяльності. Облік надходження і реалізації цінностей безпосередньо пов’язаний з правильним визначенням, обліком та сплатою до бюджету податку на додану вартість.
З набранням чинності з 1 жовтня 1997 р. Законом України "Про податок на додану вартість" від 3.04.97 р. № 168/97 ВР (далі - Закон) та введенням в дію Інструкції з бухгалтерського обліку податку на додану вартість від 1 липня 1997 р. № 141 (далі - Інструкція) в методології бухгалтерського обліку надходження і реалізації цінностей та податкового кредиту й податкових зобов’язань з ПДВ сталися ґрунтовні зміни. Бухгалтерський облік став ще складнішим і, головне, значно змінився. Особливо ускладнився бухгалтерський облік в роздрібній торгівлі, при чому питання обліку в роздрібних торговельних підприємствах недостатньо регламентуються відповідними нормативними документами.
Суттєві зміни в методології бухгалтерського обліку сталися з введенням в дію в 2000 році нового Плану рахунків бухгалтерського обліку підприємств і організацій, розробленого з врахуванням міжнародних стандартів обліку й схваленого Методологічною радою з бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України.
Автором зроблена спроба дати бухгалтерам рекомендації з раціональної організації і ведення бухгалтерського обліку надходження цінностей та пов’язаних з ними податкових розрахунків з ПДВ. Складність ведення цього обліку в тому, що в нормативних документах є недостатньо чітко викладені та суперечливі положення, що допускають можливість неоднозначного їх трактування і застосування. В цьому разі та у випадках, коли порядок бухгалтерського обліку нормативними документами не регламентується або недостатньо регламентується, відображення в обліку господарських операцій дається в розумінні його автором. В Інструкції про застосування Плану рахунків економічний зміст бухгалтерських рахунків та порядок їх застосування викладені вельми лаконічно.
Необхідно підкреслити, що при значному ускладненні в останній час бухгалтерського обліку, що пов’язане з новим порядком обліку доходів і витрат та податкових розрахунків з ПДВ, пересічному головному бухгалтерові підприємства розібратись в теорії та практиці обліку надходження цінностей дійсно трудно. Тому автор старався дати роз’яснення окремих положень організації і ведення бухгалтерського обліку з посиланням на нормативні документи, а також викласти ускладнені питання методології бухгалтерського обліку як можна простіше, зрозуміліше.
Для уникнення недоцільних повторень та в разі необхідності ув’язки викладеного матеріалу для кращого його розуміння в статті даються посилання на окремі пункти тексту статті із застосуванням спрощеної нумерації.
З метою покращення наочності бухгалтерські записи з обліку надходження цінностей розглядаються спочатку на загальній схемі їх обліку з поясненням економічного змісту окремих записів. Вивчення записів за схемою сприятиме кращому розумінню викладеного теоретичного і практичного матеріалу. Для кращого розуміння викладеної методології обліку надходження цінностей бухгалтерські записи розглядаються також на числових прикладах з округленням чисел до цілих гривень.
Рекомендується спочатку ознайомитись з особливостями бухгалтерського обліку надходження цінностей за загальною схемою їх обліку і тільки після цього приступити до вивчення записів на бухгалтерських рахунках.
Читачам рекомендується постійно слідкувати за змінами в бухгалтерському обліку після 1 лютого 2000 р., що вносяться до нього згідно з новими нормативними документами та відповідними Інструкціями.
Облік надходження товарно-матеріальних цінностей (сировини, матеріалів, товарів і ін.), нематеріальних активів, одержання виконаних робіт і наданих послуг (далі - цінності) та їх використання є важливою ділянкою бухгалтерського обліку підприємства, яка забезпечує контроль за оприбуткуванням цінностей та своєчасністю і повнотою розрахунків з постачальниками. Облік надходження цінностей безпосередньо пов'язаний з правильним визначенням, обліком та сплатою до бюджету податку на додану вартість.
В цьому питанні розглядається тільки бухгалтерський облік надходження цінностей, що оприбутковуються і обліковуються за купівельними цінами.
1. При обліку надходження цінностей необхідно виходити в першу чергу із наступних положень Закону України "Про податок на додану вартість":
Податок на додану вартість становить 20 відсотків бази оподаткування та додається до ціни цінностей (ст. 6.1.1 ).
Продаж цінностей здійснюється за договірними цінами з додатковим нарахуванням податку на додану вартість (ст. 7.1).
Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається:
дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату цінностей (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку цінностей (робіт, послуг), ст. 7.5, 7.5.1.
Облік надходження цінностей від постачальників
2. Згідно з пунктом 3 Інструкції при передоплаті цінностей постачальнику сплачений податок на додану вартість відноситься на збільшення податкового кредиту записом на бухгалтерських рахунках:
2.1. Дт 64 "Розрахунки за податками й платежами", субрахунок 641 "Розрахунки за податками", аналітичний рахунок "З податку на додану вартість"
Кт 31 "Рахунки в банках”, 60 “Короткострокові позики” і інших.
Одночасно на суму податкового кредиту відображається в обліку сплата ПДВ постачальнику бухгалтерською проводкою:
Дт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками”, Кт 68 “Розрахунки за ін шими операціями” і ін.
Кт 644 “З податкового кредиту"
Після одержання цінностей, вартість яких оплачена постачальнику раніше, списують нарахований податковий кредит з ПДВ :
Дт 644 "З податкового кредиту"
Кт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками”, 68 “Розрахунки за іншими операціями” та ін. (п. 9)
В результаті наведених вище записів у синтетичному і аналітичному обліку субрахунок 644 "З податкового кредиту" закривається.
2.2. У випадку надходження цінностей без попередньої оплати на суму ПДВ за товарним документом і податковою накладною постачальника податковий кредит з ПДВ відображається в обліку записом на рахунках:
Дт 641 "Розрахунки за податками", анал. рахунок "З податку на додану вартість"
Кт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками", 68 “Розрахунки за іншими операціями” і ін.
Після оплати цінностей, що надійшли від постачальника на умовах наступної оплати, на суму цінностей з податком на додану вартість в обліку має бути зроблений запис:
Дт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками” і ін.
Кт 31 "Рахунки в банках ", 60 “Короткострокові позики” і інших
3. Вважаємо, що на платіжних дорученнях на передоплату цінностей постачальникам необхідно вказувати, що здійснюється передоплата, в т.ч. сума ПДВ. При бухгалтерській обробці платіжних документів в бухгалтерії в бухгалтерській проводці треба виділити запис: Дт 641 (ПДВ) - Кт 31. Сплата постачальнику ПДВ при передоплаті цінностей повинна бути виділена в обліковому регістрі, що складається за кредитом рахунку 31 "Рахунки в банках". Але розноску в аналітичному обліку сум передоплат цінностей постачальникам доцільно здійснювати загальною сумою на підставі платіжного документа. За підсумком цих записів за звітний місяць треба скласти додатковий запис на відображення в обліку нарахування податкового кредиту з ПДВ (п.п. 2.1, 7, 9):
Дт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками", 68 “Розрахунки за іншими операціями” і ін.
Кт 644 "З податкового кредиту"
4. Після 1.10.98 р. право на податковий кредит згідно з Указом Президента складається із сум податків, сплачених або нарахованих платником податку в звітному періоді (Дт 641 (ПДВ) - Кт 31, 60 і ін. або Дт 641 (ПДВ) - Кт 63, 68 і ін.).
5. Враховуючи суттєве ускладнення бухгалтерського обліку надходження цінностей у зв'язку з введенням податкових розрахунків з податку на додану вартість на субрахунку 644 "З податкового кредиту", наводимо загальну схему відображення надходження цінностей і податкового кредиту з податку на додану вартість (рис. 1).
Рисунок 1
ЗАГАЛЬНА СХЕМА
бухгалтерського обліку надходження цінностей від постачальників і податкового кредиту з ПДВ
Облік надходження цінностей з передоплатою
31 і ін. 63, 68 і ін. 20, 28 і ін.
1.1 2.1
Облік податкового кредиту з ПДВ
31 і ін. 641 (ПДВ)
1.2
644 63, 68 і ін. 644
1.3 2.2
Облік надходження цінностей без передоплати
31 і ін. 63, 68 і ін. 20, 28 і ін.
3.1
3.3 641 (ПДВ)
3.2.
6. Зміст записів на загальній схемі бухгалтерського обліку надходження цінностей і податкового кредиту з ПДВ:
1. Передоплата цінностей (авансові платежі) постачальникам:
1.1. Сплата авансових платежів постачальникам цінностей у сумі купівельної їх вартості (без ПДВ).
1.2. Перерахування постачальникам ПДВ у складі авансових платежів.
1.3. Одночасно нараховується податковий кредит з податку на додану вартість при передоплаті цінностей
постачальникам.
2. Надходження цінностей за договірними цінами, включаючи ПДВ, після їх передоплати постачальникам:
2.1. Надходження цінностей за купівельними (без ПДВ) договірними цінами.
2.2. Одночасно списується при надходженні цінностей податковий кредит з ПДВ, нарахований при їх
передоплаті.
3. Надходження цінностей від постачальників, включаючи ПДВ, без їх передоплати:
3.1. Надходження цінностей за купівельними (без ПДВ) цінами.
3.2. Відображення в обліку податкового кредиту з ПДВ на одержані цінності.
3.3. Оплата одержаних цінностей постачальнику, включаючи ПДВ.
При надходженні цінностей від постачальників без попередньої їх оплати податковий кредит з ПДВ відображається безпосередньо за дебетом рахунку 64, субрахунок 641, анал. рахунок "З податку на додану вартість”, розрахунковий період якого настав. Субрахунок 644 "З податкового кредиту" в цьому разі після 1.10.98 р. не застосовується.
Для спрощення записів в аналітичному обліку до рахунку 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" і інших рахунків, на яких обліковуються розрахунки з постачальниками цінностей, з метою посилення контролю за цими розрахунками записи в аналітичному обліку за дебетом і кредиту цих рахунків слід здійснювати на підставі первинних платіжних і товарних документів загальною сумою, визначеною до оплати постачальнику.
7. Приклад 1. На облік надходження цінностей з передоплатою їх постачальнику.
1. Підприємство здійснило передоплату цінностей постачальнику. За угодою повинно бути отримано цінностей на суму 624 грн., в т.ч. ПДВ 104 грн.
2. Одержано цінності від постачальника. За товарним документом постачальника значиться:
Відпускна договірна вартість цінностей 520 грн.
Податок на додану вартість, 20% від 520____104 грн.
До оплати постачальнику 624 грн.
3. Цінності оприбутковуються за купівельними (без ПДВ) цінами на суму 520 грн.
Заданими прикладу 1 необхідно скласти бухгалтерські проводки (п.п. 2.1, 5, 6):
1. На передоплату цінностей постачальнику - 624 грн., в т.ч. ПДВ -104 грн.:
1.1. Дт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
Кт 31 "Рахунки в банках" - 520 і
Дт 641 "Розрахунки за податками", анал. рахунок "З податку на додану вартість”, розрахунковий період якого настав
Кт 31 "Рахунки в банках" - 104
1.2. Одночасно на нарахування податкового кредиту треба скласти бухгалтерську проводку :
Дт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
Кт 644 "З податкового кредиту" - 104
2. Оприбутковуються одержані від постачальника цінності за купівельними цінами - 520:
Дт 20 "Виробничі запаси", 28 "Товари" і ін.
Кт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" - 520
3. Одночасно списується нарахований при передоплаті цінностей податковий кредит з ПДВ
(операція 1.2):
Дт 644 "З податкового кредиту"
Кт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" - 104
Відображення в обліку нестач цінностей, виявлених при прийманні цінностей, що надійшли на підприємство від постачальників, також пов'язане з обліком ПДВ. Виявлені в цьому разі нестачі цінностей повинні бути записані за кредитом рахунку 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" за купівельними (з ПДВ) цінами. Записи за дебетом відповідних рахунків мають бути зроблені в залежності від характеру виявлених нестач (з вини працівників, перевізника, природний убуток і ін.). Відображення при цьому на бухгалтерських рахунках податку на додану вартість нормативними документами не регламентовано.
8. У тому разі, коли оплата цінностей здійснюється після їх надходження на підприємство, бухгалтерські записи за даними наведеного вище прикладу 1 (п.п. 2.2, 5, 6) будуть наступними:
1. Дт 20 "Виробничі запаси", 28 "Товари" і ін.
Кт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" - 520
2. Дт 641 анал. рахунок "З податку на додану вартість"
Кт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" - 104
3. Дт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
Кт 31 "Рахунки в банках" - 624
9. Так, як показано в операціях 1.1 і 1.2 (п. 7), повинні відображатись в обліку суми податкового кредиту з ПДВ згідно з пунктом 3 Інструкції.
Відображення в обліку оплати цінностей постачальникам двома записами не раціональне, бо викликає значні ускладнення в облікових записах, плутанину в аналітичному обліку розрахунків з постачальниками. На наш погляд, було б методологічно вірним, раціональним та сприяло б спрощенню бухгалтерського обліку здійснення вказаних вище записів з оплати цінностей постачальникам в однаковому порядку, як в операції з пункту 8:
Дт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
Кт 31 "Рахунки в банках" - на суму передоплати і післяоплати цінностей постачальникам, включаючи ПДВ. Одночасно за підсумком за місяць на суму сплаченого ПДВ в складі авансових платежів постачальникам як суми податкового кредиту зробити запис на його нарахування:
Дт 641, анал. рахунок "З податку на додану вартість”
Кт 644 "З податкового кредиту"
Такий порядок записів доцільний ще й тому, що аналогічно відображається в обліку згідно з пунктом 2 Інструкції ПДВ, одержаний в складі авансових платежів від покупців (Дт 31 - Кт 36 і одночасно Дт 643 "З податкових зобов'язань" - Кт 641 (ПДВ). В цьому разі забезпечуватиметься єдиний принцип записів в обліку передоплат цінностей постачальникам і одержаних від покупців.
Для забезпечення і перевірки правильності останнього запису ( Дт 641 (ПДВ) - Кт 644) на нарахування суми податкового кредиту в обліковому регістрі за кредитом рахунку 31 "Рахунки в банках" необхідно виділити записи сум сплаченого постачальникам ПДВ, враховуючи структуру цього регістра на підприємстві.
Облік повернення цінностей покупцями
10. До надходження цінностей відноситься повернення їх підприємству покупцями. Порядок відображення в обліку повернення покупцями цінностей, відвантажених або відпущених на умовах наступної оплати, нормативними документами не регламентується. У зв’язку з неплатежами питання обліку повернення цінностей покупцями є актуальним.
Розглянемо на прикладі повернення покупцями готової продукції, товарів, матеріалів та інших цінностей, враховуючи, що методологія відображення в обліку їх реалізації однакова. Різниця в тому, що готова продукція обліковується за цінами фактичної виробничої собівартості, а товари, сировина, матеріали та інші цінності - за купівельними (без ПДВ) цінами з врахуванням транспортно-заготівельних витрат.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 1997 р. № 869 "Датою реалізації продукції, товарів (робіт, послуг) вважається дата відвантаження (передачі) продукції, товарів, підписання документів про виконані роботи". Отже, після 1.08.97 р. для відображення в обліку реалізації цінностей міг застосовуватись тільки спосіб нарахування реалізації.
11. Приклад 2. На відображення в обліку повернення покупцями готової продукції та інших цінностей, відвантажених їм на умовах наступної оплати:
11.1. Підприємство відвантажило покупцю цінності на умовах наступної оплати:
За товарним документом значилось:
Цінності за договірними цінами - 2000 грн.
Податок на додану вартість, 20 % - 400 грн.
До оплати покупцем - 2400 грн.
2. Облікова купівельна вартість (фактична собівартість) відвантажених цінностей - 1800 грн.
З. Відвантажені цінності покупцем не оплачені і повернені повністю підприємству - постачальнику.
За даними прикладу 2 при поверненні цінностей підприємство-постачальник повинно зробити наступні
записи в бухгалтерському обліку:
11.2. Якщо готова продукція та інші цінності, відвантажені покупцю до 1.01 2000 р. і реалізація їх відображена в обліку способом нарахування, то для того, щоб правильно зрозуміти і зробити в обліку записи на повернення оприбуткованих цінностей, необхідно виходити із записів, що були зроблені в обліку при відвантаженні цінностей покупцю способом нарахування реалізації:
До 1 січня 2000 року:
1. Дт 46 - Кт 40, 41 - на облікову вартість відвантажених готової продукції, товарів - 1800
2. Дт 62(45) - Кт 46 - на відпускну з ПДВ вартість цих цінностей - 2400
3. Дт 46 - Кт 68, субрахунок "З податку на додану вартість” - на суму нарахованого податкового зобов'язання з ПДВ - 400
4. Дт 46 - Кт 80 - на суму фінансового результату від реалізації цінностей (різниці в цінах) - 200
Якщо готова продукція або товари відвантажені після 1 січня 2000 року:
1. Дт 90 “Собівартість реалізації”
Кт 26 “Готова продукція”, 28 “Товари” - 1800
2. Дт 36 “Розрахунки з покупцями та замовниками”
Кт 70 “Доходи від реалізації” - 2400
3. Дт 70 “Доходи від реалізації”
Кт 641, анал. рахунок "З податку на додану вартість” - 400
Згідно з пунктами 7- 8 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 6 “Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах” наслідки зміни в облікових оцінках слід включати до тієї ж самої статі Звіту про фінансові результати, яка раніше застосовувалась для відображення доходів або витрат, повязаних з об’єктом такої оцінки.
Наслідки зміни облікових оцінок слід включати до Звіту про фінансові результати в тому періоді, в якому відбулася зміна, а також і в наступних періодах, якщо зміна впливає на ці періоди.
Враховуючи наведені положення ПСБО 6 “Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах” на повернення покупцем готової продукції і товарів, на думку автора, бухгалтерські записи повинні бути такими, як показано нижче.
За даними прикладу 2 на повернення цінностей, відвантажених покупцю до 1 січня і після 1 січня 2000 року та оприбуткування їх на склад у цьому разі необхідно зробити сторнувальні записи способом червоного сторно;
1. На зменшення доходу (обороту) з реалізації цінностей), включаючи ПДВ, і заборгованості покупця в сумі 2400 грн.:
Дт 36 “Розрахунки з покупцями та замовниками”
Кт 70 “Доходи від реалізації” - 2400
На зменшення затрат з реалізації повернених цінностей і надходження їх на підприємство в сумі 1800:
Дт 90 “Собівартість реалізації”
Кт 26 “Готова продукція”, 28 “Товари” - 1800
3. На зменшення нарахованого податкового зобов'язання з ПДВ в сумі 400 грн.:
Дт 70 “Доходи від реалізації”
Кт 641, анал. рахунок "З податку на додану вартість” - 400
Слід підкреслити, що від’ємний сторнувальний запис за кредитом рахунків 26 “Готова продукція” і 28 “Товари” рівнозначний збільшенню цих цінностей, а за кредитом рахунку 641 (ПДВ) - зменшення податку на додану вартість у зв’язку з поверненням покупцями цінностей.
В результаті зроблених сторнувальних записів на бухгалтерських рахунках будуть зменшені в звітному місяці суми доходу і витрат з реалізації цінностей. В місяці повернення цінностей і сторнування суми їх реалізації дохід і витрати звітного місяця будуть відповідно зменшені на суму доходу від реалізації повернених цінностей та іх собівартості, які були відображені в обліку в місяці їх відвантаження.
У тому разі, коли покупцем повернені відвантажені йому на умовах наступної оплати виробничі запаси та інші оборотні активи, на повернення покупцем цих цінностей бухгалтерські записи мають бути аналогічними з використанням рахунків 20 “Виробничі запаси” і інших, 71 “Інший операційний дохід” та 94 “Інші витрати операційної діяльності”.
Спрощення обліку надходження цінностей від постачальників
12. Бухгалтерський облік надходження цінностей суттєво ускладнився з введення для обліку розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість податкових розрахунків. Чи можливе в цих умовах спрощення бухгалтерського обліку надходження цінностей ? Можливе, якщо хотіти його знайти в найбільш доцільному варіанті. Але раз уже субрахунки 643 “З податкових зобов'язань" і 644 "З податкового кредиту" для податкових розрахунків до плану бухгалтерських рахунків введено і Інструкцією встановлений порядок їх застосування, то в першу чергу необхідно спростити облік розрахунків з ПДВ із застосуванням рахунку 644 і одночасно облік розрахунків з постачальниками, пов'язаний з надходженням цінностей.
12.1. Суть спрощення бухгалтерського обліку, пов'язаного з надходженням цінностей на умовах їх передоплати із застосуванням субрахунку 644 "З податкового кредиту", має бути в тому, щоб обмежити записи на цьому рахунку нарахованим податком на додану вартість лише у випадку передоплат цінностей, які за станом на кінець місяця не були отримані. Виключити при цьому з обліку на рахунку 644 "З податкового кредиту” найбільш масові записи, що пов'язані з оплатою в звітному місяці цінностей, які протягом цього ж місяця були отримані від постачальників, тобто субрахунок 644 має застосовуватись лише відносно операцій з передоплат цінностей, не збалансованих протягом звітного місяця (оплати цінностей, здійснені в звітному місяці, що залишились на кінець цього місяця не перекритими, не збалансованими).
В цьому разі відпаде сама собою необхідність за кожною із операцій з оплати і надходження цінностей в кожному окремому випаду виясняти, яка із подій відбулася раніше, застосувати субрахунок 644 “З податкового кредиту” чи ні. Не кажучи вже про значне скорочення кількості записів в синтетичному обліку на субрахунку 644, а, головне, в аналітичному обліку до нього та в аналітичному обліку до рахунку 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками". Зрозуміло, наскільки це важливо. Встановленого порядку розрахунків з бюджетом по податку на додану вартість це не порушує.
12.2. Отже, питання спрощення бухгалтерського обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками і податкових розрахунків з ПДВ можна вирішити досить просто. А чим рішення простіше, тим воно раціональніше і ефективніше. Для цього бухгалтер протягом звітного місяця відслідковує тільки операції, пов'язані з надходженням цінностей, що попередньо оплачені постачальникам в минулі звітні періоди, й надійшли в звітному місяці; вказує при цьому на первинних товарних документах кореспонденцію рахунків на вказані операції з використанням субрахунку 644 "З податкового кредиту" (Дт 20, 28 і ін. - Кт 63 і Дт 644 - Кт 63), враховуючи особливості запису платіжних документів в обліковому регістрі за кредитом рахунку 31 "Рахунки в банках" (п. 16.3). І тільки за цими операціями, пов'язаними з податковими розрахунками з ПДВ, повинні бути зроблені відповідні записи на списання з обліку нарахованого за кредитом субрахунку 644 податкового кредиту.
Записи за всіма іншими операціями, пов'язаними з оплатою і надходженням цінностей у звітному місяці, здійснюються без використання субрахунку 644 (на надходження цінностей з передоплатою їх у звітному місяці: Дт 63 - Кт 31 і ін. і Дт 20, 28 і ін. - Кт 63 та Дт 641 (ПДВ) - Кт 63; на надходження цінностей без передоплати: Дт 20, 28 і ін. - Кт 63 і Дт 641(ПДВ) - Кт 63 та на послідуючу оплату: Дт 63 - Кт 31).
13. Податок на додану вартість від сум авансових платежів (передоплат), сплачених постачальникам у звітному місяці, в рахунок яких цінності не надійшли, відображається в обліку за даними спеціальної сальдової відомості, складеної за перевіреними даними аналітичного обліку розрахунків з постачальниками (табл. 1).
Спрощення обліку надходження цінностей не вимагає ведення жодних додаткових облікових регістрів, бо сальдова відомість здійснених і не збалансованих передоплат постачальникам складається за даними існуючого на підприємстві аналітичного обліку розрахунків з постачальниками і підрядниками. Нарахування податкового кредиту за даними сальдової відомості підтверджується платіжними документами й відповідними податковими накладними.
___________________________
(підприємство)
Таблиця 1
САЛЬДОВА ВІДОМІСТЬ
авансових платежів ( передоплат), сплачених постачальникам , за дебетом рахунку
63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
станом на 1 лютого 2000 р.
-
№
п/п
Постачальник
Передоплати попередніх місяців
Передоплати звітного місяця
Разом
платіжні доручення
сума
платіжні доручення
сума
дата
№
дата
№
1.
2.
3. 4.
Фірма "Прут"
ВАТ "Міжрайбаза"
МП "Марія"
КСП "Україна"
І т.д.
-
18.11
26.12
-
-
285
18
-
-
180-00 500-00
-
20.01 28.01
-
25.01
48
86
-
18
800-00 2580-00
-
850-00
800-00 2760-00 500-00
850-00
. Разом
Х
Х
1780-00
Х
X
5880-00
7660-00
В т.ч. ПДВ
Х
Х
297-00
Х
X
980-00
1277-00
Дт 641 (ПДВ) – Кт 644 - 980-00
Головний бухгалтер ________________________
Перевірка правильності складеної сальдової відомості здійснюється на підставі платіжних документів і відповідних податкових накладних на суми ПДВ, що входять до авансових платежів. Загальна сума ПДВ в складі авансових платежів може бути додатково перевірена розрахунковим шляхом (сума передоплат помножена на 20% і поділена на 120).
14. Перейти на спрощений бухгалтерський облік надходження цінностей від постачальників можна з будь-якого першого числа місяця. Для цього необхідно скласти сальдову відомість здійснених передоплат за цінності постачальникам за станом на початок місяця і звірити, чи сума ПДВ за цією відомістю тотожна сумі кінцевого сальдо за кредитом субрахунку 644 "З податкового кредиту" за попередній місяць.
В цьому разі в звітному місяці, в якому здійснюється перехід на спрощений облік надходження цінностей, податкових розрахунків з ПДВ і розрахунків з постачальниками, на підставі сальдової відомості авансових платежів (передоплат), здійснених постачальникам в попередні місяці, в тому числі в розрізі окремих балансових рахунків (63, 68 і інших), в звітному місяці треба здійснювати окремий контроль тільки за надходженням цінностей, оплачених в попередні місяці, і скласти відповідні бухгалтерські проводки з використанням субрахунку 644 "З податкового кредиту". Бухгалтерські проводки складають в установленому Інструкцією порядку ( п.п. 7, 9 , 16.1, оп. 5).
15. Отже, на цінності, отримані без передоплати, оплачені та попередньо оплачені постачальникам в звітному місяці, бухгалтерські записи здійснюються без застосування субрахунку 644 "З податкового кредиту".
На підставі сальдової відомості на суми податку на додану вартість, сплачені підприємством постачальникам в складі передоплат цінностей звітного місяця, в рахунок яких цінності не надійшли, складають відповідну бухгалтерську проводку на нарахування податкового кредиту з ПДВ за підсумком за місяць (Дт 641(ПДВ) - Кт 644, табл. 1, п. 16.1, оп. 5).
16. Розглянемо спрощений бухгалтерський облік надходження цінностей, податкових розрахунків з ПДВ та розрахунків з постачальниками і підрядниками на прикладі.
Приклад 3. На відображення в обліку надходження цінностей від постачальників спрощеним способом.
1. Початкове сальдо передоплат постачальникам за цінності, здійснених у попередньому місяці, - 800 грн., в т.ч. ПДВ - 133 грн.
2. У звітному місяці здійснено оплату цінностей постачальникам на суму 8000 грн., в т.ч. ПДВ -1333 грн.
3. Надійшли цінності від постачальників, оплачені в попередньому місяці, на суму 800 грн., в т.ч. ПДВ - 133 грн.
4. У звітному місяці оплачено і отримано від постачальників цінності на суму 6000 грн., в т.ч. ПДВ - 1000 грн.
5. Надійшли цінності від постачальників на умовах оплати в наступному місяці на суму 1000 грн., в т.ч. ПДВ
- 167 грн.
6. Кінцеве сальдо передоплат постачальникам, здійснених у звітному місяці, в рахунок яких цінності не надійшли (п. 2 - 8000 - п. 4 - 6000) - 2000 грн., в т.ч. ПДВ - 333 грн.
16.1. За даними наведеного прикладу 3 треба зробити записи на рахунках:
1. На суму цінностей, отриманих від постачальників в рахунок передоплат, здійснених у передньому місяці, - 800 грн., в т.ч. ПДВ - 133 грн.:
Дт 20 "Виробничі запаси", 28 "Товари" і ін.
Кт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" і ін. - на купівельну вартість отриманих цінностей без ПДВ (800 -133) - 667 та
644 "З податкового кредиту"
Кт 63 " Розрахунки з постачальниками та підрядниками" і ін. - на суму податкового кредиту з ПДВ, нарахованого при передоплаті цінностей - 1ЗЗ
В результаті цього запису списується нарахований в попередньому місяці за кредитом субрахунку 644 податковий кредит з ПДВ, що рахується на цьому рахунку до надходження цінностей.
2. На суму оплат і передоплат цінностей постачальникам, здійснених у звітному місяці, на суму 8000 грн., в т.ч. ПДВ -1333 грн.
Дт 63 "Розрахунку з постачальниками та підрядниками"
Кт 31 "Рахунки в банках" - 8000
3. На суму цінностей, що оплачені та надійшли в звітному місяці, - 6000 грн., в т.ч. ПДВ - 1000 грн.:
Дт 20 "Виробничі запаси", 28 "Товари" і ін..
Кт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" і ін. - на купівельну вартість цінностей без ПДВ (6000 - 1000) - 5000
Дт 641, анал. рахунок "З податку на додану вартість"
Кт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" і ін. - на суму ПДВ на ці (оплачені) цінності згідно з податковими накладними -1000
4. На суму цінностей, що надійшли від постачальників на умовах оплати в наступні місяці, - 1000 грн., в т.ч. ПДВ - 167 грн.:
Дт 20 "Виробничі запаси", 28 "Товари" і ін
Кт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" і ін. - на купівельну вартість цінностей без ПДВ (1000-167) - 833
Дт 641, анал. рахунок "З податку на додану вартість"
Кт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" і ін. - на суму ПДВ на ці (не оплачені) цінності згідно з податковими накладними - 167.
5. На суму ПДВ, сплаченого постачальникам за цінності в складі авансових платежів (передоплат), здійснених у звітному місяці, в рахунок яких цінності не надійшли, згідно із даними сальдової відомості передоплат звітного місяця за дебетом рахунку 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" та інших здійснюється запис на нарахування податкового кредиту. За даними сальдової відомості рахуються авансові платежі постачальникам в сумі 2000 грн. (8000 - 6000), в т.ч. ПДВ - 333 грн. На суму цього ПДВ необхідно зробити запис на відображення його в обліку як нарахування податкового кредиту з ПДВ за підсумком за місяць (п.п. 15, 16.3, оп. 2):
Дт 641, анал. рахунок "3 податку на додану вартість"
Кт 644 "З податкового кредиту" - 333
16.2. Для того, щоб зрозуміти о особливості і переваги рекомендованого автором спрощеного бухгалтерського обліку розрахунків з постачальниками й податкових розрахунків з ПДВ, пов'язаних з надходженням цінностей, доцільно рознести складені за даними прикладу 3 бухгалтерські проводки на схематичних рахунках, визначити обороти і кінцеві сальдо та проаналізувати їх.
16.3. При спрощеному бухгалтерському обліку надходження цінностей записи платежів в обліковому регістрі за кредитом рахунку 31 "Рахунки в банках" необхідно здійснювати в наступному порядку:
За кредитом рахунку 31 "Рахунки в банках” на оплату цінностей постачальникам суми платежів необхідно записувати одною сумою без виділення ПДВ, а суму ПДВ, що входить до цих платежів, треба записати в окремих графах після графи "Разом" за кредитом рахунку 31 "Рахунки в банках" - "в т.ч. ПДВ" з виділенням сум ПДВ:
- в складі оплат за отримані цінності;
- в складі не збалансованих передоплат цінностей постачальникам (за даними сальдової відомості, табл. 1);
На підставі підсумкових даних облікового регістра за кредитом рахунку 31 "Рахунки в банках" за даними прикладу 3 мають бути зроблені записи:
1. Дт 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками", 68 “Розрахунки за іншими операціями” і ін.
Кт 31 "Рахунки в банках" - на всю суму оплат і передоплат цінностей постачальникам згідно з платіжними документами (п. 16.1, оп.2) - 8000..
2. Дт 641, анал. рахунок "З податку на додану вартість"
Кт 644 - на суму ПДВ в складі отриманих в звітному місяці не збалансованих авансових платежів постачальникам за даними сальдової відомості ( п.16.1, оп. 5) - 333
Із наведених вище бухгалтерських проводок видно, що записи на підставі платіжних документів податку на додану вартість у відповідних графах облікових регістрів за кредитом рахунків підприємства в банках як "в т.ч. ПДВ", не є підставою для відображення в бухгалтерському обліку податкового кредиту. Вони використовуються тільки для оперативного контролю записів сум сплаченого ПДВ та запису ПДВ в складі не збалансованих передоплат за дебетом рахунку 641 (ПДВ) в кореспонденції з кредитом субрахунку 644 "З податкового кредиту" за даними сальдової відомості (табл. п. 16.1, оп.5).
Правильне, що відповідає нормативним документам, відображення в бухгалтерському обліку надходження цінностей від постачальників та іншого їх надходження має важливе значення для контролю за наявністю та рухом цінностей, розрахунків з постачальниками і підрядниками, а також для своєчасності і повноти сплати до бюджету податку на додану вартість, для уникнення штрафних санкцій, пов'язаних з помилковими записами в обліку ПДВ.
Професор І. Павлюк
24 лютого 2000 р.