Реферат Розбій з метою заволодіння майном
Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Розбій з метою заволодіння майном
Закон визначає розбій як напад з метою заволодіння майном, поєднаний з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства (ст. 86 і ст. 142 КК).
Розбій — це найбільш небезпечний злочин проти власності. При розбої заволодіння майном вчиняється шляхом насильства над потерпілим, і тим самим порушення права власності на майно поєднується з порушенням особистого блага людини.
Об'єктом розбою є державна, колективна чи індивідуаль-на власність, а також особисті блага людини. Це — двооб'єктний злочин. Розбоєм охоплюється таке посягання на особу — власника майна або на особу, у віданні чи під охороною якої перебуває майно, а також на будь-яку іншу особу, яке завдає шкоди здоров'ю такої особи або створює небезпеку для її життя чи здоров'я. Умисне позбавлення життя особи, яка зазнала нападу, виходить за межі законодавчого визначення складу злочину розбій; така сукупність дій і спричинені ними наслідки утворюють сукупність злочинів — розбій і убивство з корисливих мотивів. Пленум Верховного Суду України в абз. 4 п. 8 постанови "Про судову практику в справах про злочини проти життя і здоров'я людини" від 1 квітня 1994 р. № 1 зазначив, що "у разі вчинення умисного вбивства під час нападу або зразу ж після нього з метою заволодіння або утримання приватного майна громадян, колективного чи державного майна, дії винного слід кваліфікувати за п. "а" ст. 93 КК і ч. З ст, 142 або ч. 2 ст. 86 чи ст. 86і цього Кодексу"'.
Об'єктивна сторона розбою складається з двоєдиного способу дій — нападу і насильства з метою заволодіння майном.
Напад при вчиненні розбою може бути відкритим або таємним (несподіваним для потерпілого). Напад завжди
'Збірник... — С. 169.
320
пов'язаний із насильством над потерпілим з метою заволо-діння чужим майном. При цьому насильство — це своєрідний засіб, здатний примусити особу, яка відає майном, передати його винному, погодитися на вилучення майна, позбавити таку особу можливості вчинити опір злочинцю або усунути протидію з боку будь-кого під час заволодіння майном.
Насильство при розбої може бути фізичним та психічним.
Фізичне насильство — це силовий вплив на потерпілого, який знаходить свій вияв у заподіянні легкого тілесного ушкодження, що призвело до короткочасного розладу здоров'я або короткочасної втрати працездатності, у нанесенні середньої тяжкості або тяжкого тілесного ушкодження. Таке насильство (за винятком тяжкого тілесного ушкодження, внаслідок якого сталася смерть потерпілого), охоплюється поняттям розбою і не потребує додаткової кваліфікації за статтями про злочини проти особи. Поняттям "розбій" охоплюється також напад із метою заволодіння майном, поєднаний із насильством, яке заподіяло потерпілому легке тілесне ушкодження, що не призвело до короткочасного розладу здоров'я або взагалі не спричинило ніякої шкоди його здоров'ю, однак було небезпечним для життя чи здоров'я в момент заподіяння (наприклад, здушення шиї, застосування електроструму, зброї, намагання завдати удар тяжким предметом у голову, хоча він фактично лише ковзнув по руці).
При кваліфікації дій винного, який з метою заволодіння майном привів потерпілого шляхом застосування одурманюючих або сильнодіючих речовин (газів) до безпорадного стану, необхідно виходити з того, чи були такі дії небезпечними для життя або здоров'я. При цьому важливими є такі критерії: а) чи був безпорадний стан потерпілого наслідком насильницьких чи обманних дій винного або він був досягнутий завдяки добровільному вживанню потерпілим наркотика чи алкоголю (наприклад, споювання винним потерпілого, з огляду не лише на його пристрасть до вина, але і з його згоди на вживання алкоголю). У такому випад-
П ч-Іоо 321
ку немає нападу і немає розбою; б) наскільки використана злочинцем речовина була небезпечна для життя або здоров'я потерпілого. Якщо одурманюючі засоби були застосовані (з метою заволодіння майном) проти волі потерпілого та створювали небезпеку для його життя чи здоров'я, а особа, що їх застосувала, усвідомлювала таку небезпеку, вона винна у розбої. Це положення викладено у п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про корисливі злочини проти приватної власності" від 25 грудня 1992 р. № 12, в якому говориться, що "застосування до потерпілого без його згоди наркотичних засобів, психотропних, отруйних чи сильнодіючих речовин (газів) з метою заволодіння його майном належить розглядати як насильство і в залежності від того, було воно небезпечним для життя або здоров'я чи не було, кваліфікувати такі дії за ч. 2 ст. 141 або відповідною частиною ст. 142 КК. Якщо застосування таких засобів було небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, але не призвело до заподіяння легкого тілесного ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров'я або короткочасну втрату працездатності, середньої тяжкості або тяжкого тілесного ушкодження, вчинене належить кваліфікувати як розбій лише за умови, що винна особа усвідомлювала можливість заподіяння таких тілесних ушкоджень"1.
Психічне насильство при вчиненні розбою полягає у погрозі негайно застосувати фізичне насильство, небезпечне для життя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу. Погроза має бути дійсною і реальною. Інколи погроза застосування насильства, небезпечного для життя чи здоров'я потерпілого, має уявний характер. Скажімо, винний демонструє іграшковий пістолет, що має лише схожість зі справжнім, і він об'єктивно не може бути знаряддям насильства. У таких випадках основним критерієм визначення реальності погрози повинен бути характер злочинних дій і спрямованість умислу. Крім того, необхідно враховувати суб'єктивне сприйняття погрози потерпілим, на яке завідомо розраховував винний.
'Збірник... — С. 202.
322
При розбійному нападі насильство в будь-якій формі (фізичне або психічне) має правове значення не само по собі, а лише як складова дій особи, пов'язаних із заволо-дінням майном, і« одночасно причиною переходу майна від потерпілого до винного. Якщо насильство і заволодіння майном не знаходяться між собою в причинному зв'язку, тобто якщо насильство не пов'язане із заволодінням майном, то така сукупність дій не утворює розбою.
У приміщенні правління колгоспу на грунті особистих взаємостосунків між К., Л. і Б., з одного боку, та касиром П., з іншого боку, виникла сварка, яка переросла в бійку. Під час побиття касира К. побачив, що двері сейфу незамкнені і, скориставшись цим, забрав із сейфу значну суму колгоспних грошей. Слідчі органи кваліфікували дії К. за ч. 1 ст. 86 КК. Суд із урахуванням усіх обставин справи дійшов обгрунтованого висновку, що насильство над касиром було вчинене не з метою заволодіння грошима, а на грунті неприязних стосунків. К. лише скористався обставинами, які виникли під час побиття касира П., і таємно викрав гроші. Суд перекваліфікував дії К. з ч. 1 ст. 86 на ч. 1 ст. 81 КК, за якою його і було засуджено. Розбій вважається закінченим злочином з моменту нападу, поєднаного із застосуванням або погрозою застосування насильства, небезпечного для життя чи здоров'я потерпілого, незалежно від того, заволоділа винна особа майном чи ні. Разом із тим, розбій буде і у випадку заволодіння майном із застосуванням насильства, небезпечного для життя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства. Застосування такого насильства до потерпілого у момент заволодіння майном, хоча б таке почалося таємно чи шляхом обману, створює розбій. Якщо ж особа, яку застали під час таємного заволодіння майном, залишить майно і кинеться тікати, застосовуючи насильство лише з метою уникнути затримання, вона не буде відповідати за розбій. Такі дії утворюють сукупність злочинів — замах на крадіжку і злочин залежно від характеру насильства проти особи або проти порядку управління. Із суб'єктивної сторони розбій вчиняється з прямим умислом. Винний усвідомлює, що він протиправне із застосуванням насильства обертає майно на свою або іншої особи користь і бажає цього.
П* 323
Оскільки розбій є умисним злочином, то відповідальність за ст. 86 або ст. 142 КК має наставати лише за ті його наслідки, до яких вина злочинця виявилась у формі умислу. Якщо ж у процесі розбою було умисно заподіяно тяжке тілесне ушкодження, внаслідок якого сталася смерть потерпілого або його було навмисно вбито, дії винного належить кваліфікувати за сукупністю злочинів відповідно за ч. 2 ст. 86 і ч. З ст. 101, ч. 2 ст. 86 і п. "а" ст. 93 КК. Розбійний напад, пов'язаний із необережним вбивством потерпілого, належить кваліфікувати за ст. 86 і ст. 98 КК. Нерідко умисел винного при розбійному нападі щодо можливих наслідків неконкретизований. Це буває тоді, коли злочинець, застосовуючи насильство, передбачає настання різних наслідків для потерпілого. Відповідальність у цьому випадку настає за розбій у залежності від тяжкості тілесних ушкоджень, що їх фактично завдано, а якщо розбій спричинив смерть потерпілого — за розбій і умисне вбивство.
Суб'єктом розбою може бути особа, якій до вчинення злочину минуло 14 років.
Розбій при обтяжуючих обставинах має місце тоді, коли напад був: а) спрямований на заволодіння майном у великих розмірах; б) вчинений за попереднім зговором групою осіб, в) поєднаний із спричиненням тяжких тілесних ушкоджень; г) вчинений із проникненням у приміщення чи інше сховище; д) вчинений особливо небезпечним рецидивістом; е) вчинений особою, яка раніше вчинила розбій із метою заволодіння державним, колективним або індивідуальним майном громадян або бандитизм.
За наявності хоча б однієї з перелічених обставин розбій кваліфікується за ч. 2 ст. 86 КК. Зокрема, злочин, передбачений ч. 2 ст. 86, вважається закінченим, якщо розбійний напад був спрямований на заволодіння майном у великих розмірах незалежно від того, вдалося злочинцю досягти такої мети чи ні.
Розбій, вчинений за попереднім зговором групою осіб, буде тоді, коли за домовленістю, яка виникла до початку вчинення розбою, в ньому брали участь як співвиконавці дві або більше особи.
324
Напад з метою заволодіння майном, вчинений бандою, кваліфікується, як правило, лише як бандитизм (ст. 69 КК). Сукупність злочинів бандитизм і розкрадання буде мати місце лише у випадках викрадення майна учасниками банди, яке здійснене окремо від вчинених бандою нападів, а також "у разі, коли створеною бандою вчинено злочин, за який законом встановлено більш сувору відповідальність, ніж за бандитизм"1.
Розбій, поєднаний із заподіянням потерпілому тяжких тілесних ушкоджень, кваліфікується за ч.2 ст. 86. Позбавлення життя потерпілого не охоплюється складом злочину розбій. Тому умисне вбивство, вчинене при розбійному нападі, належить кваліфікувати за ч. 2 ст. 86 і п. "а" ст. 93. У випадку навмисного посягання на життя потерпілого, яке не призвело до його смерті, відповідальність настає за ч. 2 ст. 86, ч. 2 ст. 17 і п. "а" ст. 93. Однак розбійний напад, поєднаний з насильством, небезпечним для життя потерпілого, при якому смерть або тяжке тілесне ушкодження не настали і у винного не було прямого умислу на їх спричинення, охоплюється ч. 1 ст. 86.
Розбій, вчинений особою, яка раніше вчинила розбій з метою заволодіння державним, колективним або індивідуальним майном громадян або бандитизм, кваліфікується за ч. 2 ст. 86. Розбій вважається вчиненим повторно і у випадках вчинення особою раніш шляхом розбою злочинів, передбачених ст. 86і, ч. 2 ст. 223, ч. З ст. 2292, ч. З ст. 22919 КК. Ця ознака має юридичне значення як при наявності судимості особи за раніше вчинений розбій або бандитизм, так і у випадках її відсутності. Однак розбій не може кваліфікуватись за ч. 2 ст. 86 КК як повторний злочин, якщо судимість за раніше вчинений злочин знята у встановленому законом порядку, а також коли на момент вчинення нового злочину минули строки давності притягнення до відповідальності за раніше вчинений розбій або бандитизм.
Особа, яка раніше вчинила розбій з метою заволодіння державним чи колективним майном і не була засуджена за
'Абзац 2 п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про бандитизм" від 7 липня 1995 р. № 9 / Збірник... — С. 127.
325
нього, при повторному вчиненні такого ж розбою підлягає відповідальності за ч. 2 ст. 86. Усі ці дії охоплюються поняттям "повторність розбою". Якщо ж особа спочатку вчинила розбій з метою заволодшня Індивідуальним майном громадян І не була засуджена за нього, а потім вчинила напад з метою заволодшня державним або колективним майном, вона підлягає покаранню за обидва ці злочини за їх сукупністю — відповідною частиною ст 142 І ч 2 ст. 86 КК.