Реферат

Реферат Недоліки закона про вибори народних депутатів України

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 22.11.2024


За­кон Укра­ї­ни "Про ви­бо­ри на­род­них де­пу­та­тів Укра­ї­ни" при­йня­тий Вер­хо­в­ною Ра­дою Укра­ї­ни 24 ве­ре­с­ня 1997 р. і від­по­ві­д­но до стат­ті 55 цьо­го За­ко­ну та Стат­ті 94 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни на­би­рає чин­но­с­ті з дня опу­б­лі­ку­ван­ня. Цей За­кон є не­кон­с­ти­ту­цій­ним, оскіль­ки він не від­по­ві­дає Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни (Ві­до­мо­с­ті Вер­хо­в­ної Ра­ди Укра­ї­ни (ВВР) 1996, № 30, ст. 141), зо­кре­ма та­ким її по­ло­жен­ням:

Стат­тя 22. Пра­ва і сво­бо­ди лю­ди­ни і гро­ма­дя­ни­на, за­крі­п­ле­ні ці­єю Кон­с­ти­ту­ці­єю, не є ви­чер­п­ним. Кон­с­ти­ту­цій­ні пра­ва і сво­бо­ди га­ран­ту­ю­ть­ся і не мо­жуть бу­ти ска­со­ва­ні. При при­йня­ті но­вих за­ко­нів або вне­сен­ні змін до чин­них за­ко­нів не до­пу­с­ка­є­ть­ся зву­жен­ня змі­с­ту та об­ся­гу іс­ну­ю­чих прав і сво­бод.

Стат­тя 36. Ні­хто не мо­же бу­ти при­му­ше­ний до всту­пу в будь-­яке об'єд­нан­ня гро­ма­дян чи об­ме­же­ний у пра­вах за на­ле­ж­ність або не­на­ле­ж­ність до по­лі­тич­них пар­тій або гро­мад­сь­ких ор­га­ні­за­цій.

Стат­тя 38. Гро­ма­дя­ни ма­ють пра­во бра­ти участь в упра­в­лін­ні дер­жа­в­ни­ми спра­ва­ми, у все­ук­ра­їн­сь­ко­му та мі­с­це­во­му ре­фе­рен­ду­мах, ві­ль­но оби­ра­ти і бу­ти об­ра­ни­ми до ор­га­нів дер­жа­в­ної вла­ди та ор­га­нів мі­с­це­во­го са­мо­вря­ду­ван­ня.

Стат­тя 71. Ви­бо­ри до ор­га­нів дер­жа­в­ної вла­ди та ор­га­нів мі­с­це­во­го са­мо­вря­ду­ван­ня є ві­ль­ни­ми і від­бу­ва­ю­ть­ся на ос­но­ві за­галь­но­го, рі­в­но­го і пря­мо­го ви­бор­чо­го пра­ва шля­хом та­є­м­но­го го­ло­су­ван­ня.

Стат­тя 76. Кон­с­ти­ту­цій­ний склад Вер­хо­в­ної Ра­ди Укра­ї­ни - чо­ти­ри­ста п'ят­де­сят на­род­них де­пу­та­тів, які оби­ра­ю­ть­ся на ос­но­ві за­галь­но­го, рі­в­но­го і пря­мо­го ви­бор­чо­го пра­ва шля­хом та­є­м­но­го го­ло­су­ван­ня стро­ком на 4 ро­ки.

1. За­кон не від­по­ві­дає Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни (Стат­ті 71, 76) в ча­с­ти­ні про­ве­ден­ня ви­бо­рів на­род­них де­пу­та­тів Укра­ї­ни на ос­но­ві "рі­в­но­го ви­бор­чо­го пра­ва".

За­кон вста­но­в­лює не­рі­в­ні мо­ж­ли­во­с­ті для гро­ма­дян Укра­ї­ни що­до ви­су­нен­ня кан­ди­да­том у ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­дер­жа­в­но­му і од­но­ман­да­т­но­му ви­бор­чих окру­гах. Як­що при ви­су­нен­ні в од­но­ман­да­т­но­му ви­бор­чо­му окру­зі пра­во гро­ма­дя­ни­на Укра­ї­ни на ви­су­нен­ня ре­а­лі­зу­є­ть­ся як че­рез пар­тії, бло­ки пар­тій, так і шля­хом са­мо­ви­су­нен­ня, то ви­су­нен­ня в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­дер­жа­в­но­му окру­зі мо­ж­ли­ве, від­по­ві­д­но до Стат­ті 22 За­ко­ну, ли­ше че­рез пар­тії, бло­ки пар­тій. Ме­ха­нізм ви­су­нен­ня не­за­ле­ж­них кан­ди­да­тів, по­за пар­ті­я­ми, бло­ка­ми пар­тій, са­мо­ви­су­нен­ня в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му окру­зі від­су­т­ній. Тобто, ви­су­нен­ня кан­ди­да­тів у ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му окру­зі поста­в­ле­но в за­ле­ж­ність ви­клю­ч­но від рі­шень пар­тій. Це не тіль­ки дис­кри­мі­нує аб­со­лю­т­ну біль­шість гро­ма­дян Укра­ї­ни, які не ма­ють жо­д­но­го від­но­шен­ня до пар­тій, у ре­а­лі­за­ції їх кон­с­ти­ту­цій­но­го пра­ва "ві­ль­но... бу­ти об­ра­ним до ор­га­нів дер­жа­в­ної вла­ди" (Стат­тя 38 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни), оскіль­ки обу­мо­в­лює її рі­шен­ня­ми пар­тій, бло­ків пар­тій, а й є фа­к­ти­ч­ним по­ру­шен­ням кон­с­ти­ту­цій­ної за­бо­ро­ни об­ме­жен­ня гро­ма­дян у пра­вах у зв'яз­ку з не­за­ле­ж­ні­с­тю до пар­тій (Стат­тя 36 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни). Не­рі­в­но­цін­ний, не­рі­в­но до­сту­п­ний, не­од­на­ко­вий по­ря­док ви­су­нен­ня кан­ди­да­тів у ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му і од­но­ман­да­т­но­му ви­бор­чо­му окру­гах, а та­кож не­рі­в­ні пра­ва гро­ма­дян Укра­ї­ни у зв'яз­ку з їх від­но­шен­ням до пар­тій, бло­ків пар­тій на ви­су­нен­ня в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му є оче­ви­д­ним по­ру­шен­ням кон­с­ти­ту­цій­но­го прин­ци­пу рі­в­но­го ви­бор­чо­го прин­ци­пу рі­в­но­го ви­бор­чо­го пра­ва (Стат­ті 71, 76 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни).

За­кон вста­но­в­лює не­рі­в­ні мо­ж­ли­во­с­ті для гро­ма­дян Укра­ї­ни в ба­ло­ту­ван­ні в кіль­кох ви­бор­чих окру­гах. Один, від­по­ві­д­но до п.3 Стат­ті 21 За­ко­ну, мо­же ба­ло­ту­ва­ти­ся од­но­ча­с­но в двох окру­гах - ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­дер­жа­в­но­му і од­но­ман­да­т­но­му, а ін­ший - ли­ше в од­но­му, од­но­ман­да­т­но­му. Адже як­що гро­ма­дя­ни­на не ви­су­ну­то в кан­ди­да­ти в де­пу­та­ти в спи­с­ку пар­тії, ви­бор­чо­го бло­ку, то він має мо­ж­ли­во­с­ті ви­су­ну­ти­ся (шля­хом, зо­кре­ма, са­мо­ви­су­ван­ня) ли­ше в од­но­му од­но­ман­да­т­но­му ви­бор­чо­му окру­зі, оскіль­ки не іс­нує ме­ха­ні­з­му ви­су­нен­ня до ба­га­то­ман­да­т­но­го за­галь­но­на­ці­о­наль­но­го окру­гу не­за­ле­ж­них кан­ди­да­тів, по­за пар­ті­я­ми, са­мо­ви­су­нен­ня. Од­но­ча­с­не ба­ло­ту­ван­ня од­них кан­ди­да­тів ли­ше в од­но­му ви­бор­чо­му окру­зі (без мо­ж­ли­во­с­ті ба­ло­ту­ва­ти­ся в двох), а ін­ших - од­но­ча­с­но в двох ви­бор­чих окру­гах (тобто, з "під­ст­ра­хов­кою") є оче­ви­д­ним по­ру­шен­ням кон­с­ти­ту­цій­но­го прин­ци­пу рі­в­но­го ви­бор­чо­го пра­ва (Стат­ті 71, 76 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни).

За­кон вста­но­в­лює не­рі­в­не пра­во для гро­ма­дян укра­ї­ни бу­ти об­ра­ним у ме­жах од­но­го спи­с­ку кан­ди­да­тів від пар­тії, ви­бор­чо­го бло­ку. При од­на­ко­вій кіль­ко­с­ті го­ло­сів ви­бор­ців за цей спи­сок кан­ди­да­тів в ці­ло­му - що­до, по су­ті, ко­ж­но­го кан­ди­да­та в спи­с­ку (без жо­д­но­го ди­фе­ре­н­ці­ю­ван­ня або ад­ре­су­ван­ня цих го­ло­сів), - кан­ди­да­ти, які за­йма­ють рі­з­ні мі­с­ця в по­ряд­ку роз­та­шу­ван­ня кан­ди­да­тів у спи­с­ку по­лі­тич­ної пар­тії, ви­бор­чо­го бло­ку пар­тій, ма­ють рі­з­ні мо­ж­ли­во­с­ті одер­жан­ня ман­да­та до вста­но­в­ле­но­го Стат­тею 43 За­ко­ну по­ряд­ку по­ру­шен­ня кон­с­ти­ту­цій­но­го прин­ци­пу рі­в­но­го ви­бор­чо­го пра­ва (Стат­ті 71, 76 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни) стає оче­ви­д­ним, ко­ли по­рі­в­ня­ти "рі­в­ність" прав на об­ран­ня де­пу­та­том у ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі кан­ди­да­тів, які роз­та­шо­ва­ні під № 1 і № 225 од­но­го пар­тій­но­го спи­с­ку.

За­кон вста­но­в­лює не­рі­в­ні пра­ва для гро­ма­дян укра­ї­ни що­до вра­ху­ван­ня їх­ньо­го во­ле­ви­я­в­лен­ня при роз­по­ді­лі ман­да­тів у ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі. Вста­но­в­ле­но п.6 Стат­ті 43 За­ко­ну 4% - на ме­жа для уча­с­ті спи­с­ків кан­ди­да­тів пар­тій, бло­ків пар­тій у роз­по­ді­лі ман­да­тів фа­к­ти­ч­но по­ді­ляє го­ло­си ви­бор­ців, від­да­ні за той чи ін­ший спи­сок, на дві ка­те­го­рії з не­рі­в­ним спо­со­бом їх вра­ху­ван­ня. Од­ні го­ло­си (що скла­ли біль­ше 4% го­ло­сів за спи­сок від за­галь­ної кіль­ко­с­ті го­ло­сів) вра­хо­ву­ю­ть­ся і да­ють під­ста­ви для одер­жан­ня про­по­р­цій­ної кіль­ко­с­ті ман­да­тів, а ін­ші го­ло­си (ме­н­ше 4% го­ло­сів за спи­сок від за­галь­ної кіль­ко­с­ті го­ло­сів) не тіль­ки не да­ють пра­ва на одер­жан­ня про­по­р­цій­ної кіль­ко­с­ті ман­да­тів, а біль­ше то­го, фа­к­ти­ч­но ви­ко­ри­с­то­ву­ю­ть­ся (че­рез ме­ха­нізм пе­ре­роз­по­ді­лу ман­да­тів, вста­но­в­ле­ний п.п.10-12 Стат­ті 43 За­ко­ну) для роз­по­ді­лу ман­да­тів між спи­с­ка­ми кан­ди­да­тів, які ці го­ло­си не отри­му­ва­ли. Тобто, будь-­який про­цен­т­ний ба­р'єр для вра­ху­ван­ня го­ло­сів ви­бор­ців і ме­ха­ні­з­ми пе­ре­роз­по­ді­лу "за­ли­ш­ко­вих" ман­да­тів є оче­ви­д­ним по­ру­шен­ням кон­с­ти­ту­цій­но­го прин­ци­пу рі­в­но­го ви­бор­чо­го пра­ва (Стат­ті 71, 76 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни).

За­кон вста­но­в­лює не­рі­в­ні мо­ж­ли­во­с­ті для гро­ма­дян Укра­ї­ни як ви­бор­ців що­до одер­жан­ня ін­фор­ма­ції про кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти в од­но­ман­да­т­них і ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чих окру­гах.

а) Як­що в од­но­му ви­пад­ку, в од­но­ман­да­т­но­му ви­бор­чо­му окру­зі, окру­ж­на ви­бор­ча ко­мі­сія пу­б­лі­кує по­в­ні ві­до­мо­с­ті про за­ре­є­с­т­ро­ва­них кан­ди­да­тів (п.6 Стат­тя 25 За­ко­ну), то в ін­шо­му ви­пад­ку, в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му окру­зі, - Цен­т­раль­на ви­бор­ча ко­мі­сія пу­б­лі­кує ли­ше "спи­сок кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти" (п.4 Стат­ті 24 За­ко­ну).

б) Як­що в од­но­му ви­пад­ку, в од­но­ман­да­т­но­му ви­бор­чо­му окру­зі, окру­ж­на ви­бор­ча ко­мі­сія ви­го­то­в­лює за ра­ху­нок ко­ш­тів Дер­жа­в­но­го бю­джета ви­бор­чий пла­кат у кіль­ко­с­ті 2000 при­мі­р­ни­ків, де крім пе­ред­ви­бо­р­ної про­гра­ми обо­в'яз­ко­во вмі­щу­є­ть­ся на 2 сто­рін­ках ав­то­бі­о­г­ра­фія кан­ди­да­та (п.п.1-3 Стат­ті 34 За­ко­ну), то в ін­шо­му ви­пад­ку, в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му окру­зі, - Цен­т­раль­на ви­бор­ча ко­мі­сія ви­го­то­в­лює за ра­ху­нок ко­ш­тів Дер­жа­в­но­го бю­джета ви­бор­чий пла­кат у кіль­ко­с­ті по­над 150000 при­мі­р­ни­ків, де вмі­щу­є­ть­ся ли­ше текст, по­го­дже­ний з по­лі­тич­ною пар­ті­єю, без ви­мо­ги пу­б­лі­ка­ції ві­до­мо­с­тей про кан­ди­да­тів спи­с­ку по­лі­тич­ної пар­тії (п.п.1, 3 Стат­ті 33 За­ко­ну).

в) Як­що в од­но­му ви­пад­ку, в од­но­ман­да­т­но­му ви­бор­чо­му окру­зі, до ви­бор­чо­го бю­ле­те­ня вно­ся­ть­ся по­в­ні ві­до­мо­с­ті про ко­ж­но­го кан­ди­да­та (п.4 Стат­ті 40 За­ко­ну), то в ін­шо­му ви­пад­ку, в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му окру­зі, - та­кі ві­до­мо­с­ті вно­ся­ть­ся до ви­бор­чо­го бю­ле­те­ня ли­ше що­до п'я­ти кан­ди­да­тів з 225-ти, вне­се­них до спи­с­ка (п.3 Стат­ті 40 За­ко­ну).

Та­ким чи­ном, За­кон вста­но­в­лює прин­ци­по­во від­мін­ні ви­мо­ги що­до ін­фор­му­ван­ня ви­бор­ців про кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти для рі­з­но­го ти­пу ви­бор­чих окру­гів. Пра­к­ти­ч­на від­су­т­ність ін­фор­ма­ції про кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти в ба­га­то­ман­да­т­но­му ви­бор­чо­му окру­зі у по­рі­в­нян­ні з обо­в'яз­ковим ін­фор­му­ван­ням про кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти в од­но­ман­да­т­но­му ви­бор­чо­му окру­зі є оче­ви­д­ним по­ру­шен­ням кон­с­ти­ту­цій­но­го прин­ци­пу рі­в­но­го ви­бор­чо­го пра­ва (Стат­ті 71, 76 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни).

За­кон вста­но­в­лює не­рі­в­ні мо­ж­ли­во­с­ті для кан­ди­да­тів у од­но­ман­да­т­них і ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чих окру­гах у ча­сі про­ве­ден­ня пе­ред­ви­бо­р­ної агіта­ції. Як­що в од­но­ман­да­т­них ви­бор­чих окру­гах ви­су­ван­ня кан­ди­да­тів по­чи­на­є­ть­ся за 90 днів до ви­бо­рів і за­кін­чу­є­ть­ся за 60 днів до дня ви­бо­рів (Стат­тя 22 За­ко­ну), а ре­є­с­т­ра­ція кан­ди­да­тів за­кін­чу­є­ть­ся за 45 днів до дня ви­бо­рів (Стат­тя 24 За­ко­ну), то в ба­га­то­ман­да­т­но­му - від­по­ві­д­но за 170, 120 і 100 днів до дня ви­бо­рів (Стат­ті 21 і 23 за­ко­ну). Від­по­ві­д­но до цих тер­мі­нів по­чи­на­є­ть­ся пе­ред­ви­бо­р­на агіта­ція. Тобто, кан­ди­да­ти в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі ма­ють мо­ж­ли­во­с­ті про­во­ди­ти пе­ред­ви­бо­р­ну агіта­цію в 2-3 ра­зи біль­ше ча­су, ніж кан­ди­да­ти в од­но­ман­да­т­но­му ви­бор­чо­му окру­зі. Вра­хо­ву­ю­чи, що, від­по­ві­д­но до п.3 Стат­ті 20 За­ко­ну, од­на осо­ба мо­же ба­ло­ту­ва­ти­ся од­но­ча­с­но в од­но­му од­но­ман­да­т­но­му і ба­га­то­ман­да­т­но­му окру­гах, рі­з­ні кан­ди­да­ти, які ба­ло­ту­ю­ть­ся в од­но­му од­но­ман­да­т­но­му ви­бор­чо­му окру­зі ма­ють за­ві­до­мо і сут­тє­во не­рі­в­ні мо­ж­ли­во­с­ті у ча­сі (три­ва­ло­с­ті) про­ве­ден­ня пе­ред­ви­бо­р­ної агіта­ції в за­ле­ж­но­с­ті від то­го, чи є во­ни од­но­ча­с­но кан­ди­да­та­ми у ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі. Це є оче­ви­д­ним по­ру­шен­ням кон­с­ти­ту­цій­но­го прин­ци­пу рі­в­но­го ви­бор­чо­го пра­ва (Стат­ті 71, 76 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни).

ІІ. За­кон не від­по­ві­дає Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни (Стат­ті 71, 76) в ча­с­ти­ні про­ве­ден­ня ви­бо­рів на­род­них де­пу­та­тів на ос­но­ві "пря­мо­го ви­бор­чо­го пра­ва".

п.10 Стат­ті 41 за­ко­ну ви­зна­чає, що го­ло­су­ван­ня в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі здій­с­ню­є­ть­ся шля­хом по­зна­ч­ки у ви­бор­чо­му бю­ле­те­ні, "яка за­свід­чує на­мі­ри ви­бор­ця, у ква­д­ра­ті про­ти на­зви по­лі­тич­ної пар­тії, ви­бор­чо­го бло­ку, за який він го­ло­сує". Тобто, За­кон вста­но­в­лює, що в ба­га­то­ман­да­т­но­му ви­бор­чо­му окру­зі го­ло­су­ван­ня здій­с­ню­є­ть­ся не за кон­к­ре­т­них кан­ди­да­тів, а - за по­лі­тич­ну пар­тію, ви­бор­чий блок пар­тій. Пря­мим ре­зуль­та­том го­ло­су­ван­ня є не об­ран­ня то­го чи ін­шо­го кан­ди­да­та де­пу­та­том, а - ли­ше ви­зна­чен­ня ман­да­тів, що під­ля­га­ють роз­по­ді­лу між спи­с­ка­ми пар­тій і бло­ків. Вра­хо­ву­ю­чи, що:

- за­ко­ном вста­но­в­ле­ний по­ря­док отри­ман­ня ман­да­та де­пу­та­та кан­ди­да­том у ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі не вна­с­лі­док отри­ман­ня ним пе­в­ної кіль­ко­с­ті го­ло­сів ви­бор­ців, а в ре­зуль­та­ти скла­д­ної си­с­те­ми пе­ре­ра­хун­ків і роз­по­ді­лу ман­да­тів (Стат­тя 43 За­ко­ну), в якій ви­зна­чаль­ни­ми є не тіль­ки і не стіль­ки кіль­кість го­ло­сів ви­бор­ців, а по­до­лан­ня 4%-но­го ба­р'є­ру го­ло­сів і, най­го­ло­в­ні­ше, - мі­с­це в спи­с­ку кан­ди­да­тів (п.11 Стат­тя 43 За­ко­ну).

- за­ко­ном вста­но­в­ле­но (Стат­тя 22 За­ко­ну), що "по­ря­док роз­та­шу­ван­ня кан­ди­да­тів у спи­с­ку ви­зна­чає по­лі­тич­на пар­тія, ви­бор­чий блок пар­тій", тобто ви­рі­шаль­ний ви­бір, який ви­зна­чає отри­ман­ня ман­да­тів де­пу­та­тів кон­к­ре­т­ни­ми кан­ди­да­та­ми з спи­с­ку, здій­с­ню­ють не ви­бор­ці під час го­ло­су­ван­ня, а - пар­тія під час фор­му­ван­ня спи­с­ку кан­ди­да­тів,

- за­ко­ном пра­к­ти­ч­но не пе­ре­дба­ча­є­ть­ся ін­фор­му­ван­ня ви­бор­ців про кон­к­ре­т­них кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі (Стат­ті 24, 33, 40 За­ко­ну), - оче­ви­д­ним є те, що ви­бор­ці у ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі не оби­ра­ють без­по­се­ре­д­ньо на­род­но­го де­пу­та­та Укра­ї­ни. Їх ви­бір опо­се­ред­ко­ву­є­ть­ся. По­се­ре­д­ни­ком між ви­бор­ця­ми і кон­к­ре­т­ни­ми кан­ди­да­та­ми є по­лі­тич­ні пар­тії і ви­бор­чі бло­ки, які че­рез рі­з­ні ви­бор­чі ме­ха­ні­з­ми і про­це­ду­ри транс­фор­му­ють во­ле­ви­я­в­лен­ня ви­бор­ців у на­ді­лен­ня ман­да­та­ми де­пу­та­та кон­к­ре­т­них кан­ди­да­тів. Тобто, ви­бо­ри у ба­га­то­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі не є пря­ми­ми, без­по­се­ре­д­ні­ми, що пря­мо і оче­ви­д­но по­ру­шує фун­да­мен­таль­ний кон­с­ти­ту­цій­ний прин­цип пря­мо­го ви­бор­чо­го пра­ва (Стат­ті 71, 76 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни).

Від­по­ві­д­но до Стат­ті 40 За­ко­ну до бю­ле­те­ня для го­ло­су­ван­ня по ба­га­то­ман­да­т­но­му ви­бор­чо­му окру­гу вно­ся­ть­ся на­зви по­лі­тич­них пар­тій з за­зна­чен­ням прі­зви­ща та ін­ших да­них ли­ше 5 (п'я­ти) кан­ди­да­тів із вне­се­но­го спи­с­ку. В той же час, від­по­ві­д­но до ме­то­ди­ки роз­по­ді­лу ман­да­тів де­пу­та­тів (Стат­тя 43 За­ко­ну) по­лі­тич­на пар­тія, ви­бор­чих блок мо­жуть одер­жа­ти не 5, а 50, 100, на­віть 150 і біль­ше ман­да­тів. Тобто, го­ло­си ви­бор­ців, які орі­є­н­ту­ва­ли­ся ли­ше на 5 кан­ди­да­тів від пар­тії, бло­ку пар­тій, ви­ко­ри­с­то­ву­ю­ть­ся для на­ді­лен­ня ман­да­та­ми де­ся­т­ків і, на­віть, со­т­ні ін­ших кан­ди­да­тів, які не за­зна­ча­ли­ся у ви­бор­чо­му бю­ле­те­ні, про яких не зна­ли ви­бор­ці і за яких, зре­ш­тою, во­ни не від­да­ва­ли сво­їх го­ло­сів.

Біль­ше то­го, від­по­ві­д­но до п.13 Стат­ті 43, при роз­по­ді­лі ман­да­тів де­пу­та­тів у ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі "про­пу­с­ка­ю­ть­ся кан­ди­да­ти, об­ра­ні в од­но­ман­да­т­них ви­бор­чих окру­гах", і ду­же ймо­ві­р­ним при цьо­му є одер­жан­ня де­пу­тат­сь­ких ман­да­тів у од­но­ман­да­т­них ви­бор­чих окру­гах са­ме ти­ми 5-ма кан­ди­да­та­ми, які за­зна­ча­ю­ть­ся в бю­ле­те­ні для го­ло­су­ван­ня від спи­с­ку по­лі­тич­ної пар­тії, ви­бор­чо­го бло­ку пар­тій. Тобто, "ви­бо­ри" у ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі ви­гля­да­ти­муть так: го­ло­ви ви­бор­ців по­да­ні за од­них кан­ди­да­тів, за­зна­че­них у бю­ле­те­ні, а ман­да­ти роз­по­ді­ле­ні се­ред зо­всім ін­ших кан­ди­да­тів, жо­д­но­го з яких ви­бор­ці не зна­ли і за жо­д­но­го з яких не го­ло­су­ва­ли, що оче­ви­д­но по­ру­шує фун­да­мен­таль­ний кон­с­ти­ту­цій­ний прин­цип пря­мо­го ви­бор­чо­го пра­ва (Стат­ті 71, 76 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни).

В За­ко­ні від­су­т­ні про­це­ду­ри го­ло­су­ван­ня ви­бор­ців за кон­к­ре­т­них кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі (як це, на­при­к­лад має мі­с­це у ви­бо­рах за про­по­р­цій­ною си­с­те­мою в ін­ших кра­ї­нах). Ви­бо­рець не має жо­д­ної мо­ж­ли­во­с­ті ві­да­ти свою пе­ре­ва­гу жо­д­но­му з кон­к­ре­т­них кан­ди­да­тів, йо­му на­да­на мо­ж­ли­вість ви­сло­в­лю­ва­ти­ся го­ло­су­ван­ням ли­ше що­до спи­с­ків кан­ди­да­тів по­лі­тич­них пар­тій, ви­бор­чих бло­ків пар­тій. А, оскіль­ки ви­бо­ри є ви­бо­ра­ми на­род­них де­пу­та­тів Укра­ї­ни, а не ви­бо­ром тих пар­тій, бло­ків пар­тій, які ма­ють ді­ли­ти ман­да­ти де­пу­та­тів, то та­кі ви­бо­ри, без­пе­ре­ч­но, не є пря­ми­ми, що оче­ви­д­но по­ру­шує фун­да­мен­таль­ний прин­цип пря­мо­го ви­бор­чо­го пра­ва (Стат­ті 71, 76 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни).

Від­по­ві­д­но до п.6 Стат­ті 43 за­ко­ну го­ло­си ви­бор­ців, по­да­ні за той чи ін­ший спи­сок кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі, які не пе­ре­ви­щу­ють 4% від за­галь­ної кіль­ко­с­ті по­да­них го­ло­сів, не да­ють пра­ва на одер­жан­ня де­пу­тат­сь­ких ман­да­тів кан­ди­да­там від­по­ві­д­но­го спи­с­ку. А че­рез ме­ха­нізм пе­ре­роз­по­ді­лу де­пу­тат­сь­ких ман­да­тів (п.п.10-12 Стат­ті За­ко­ну) де­пу­тат­сь­кі ман­да­ти, що при­па­да­ють на ці го­ло­си, фа­к­ти­ч­но пе­ре­да­ю­ть­ся зо­всім ін­шим спи­с­кам кан­ди­да­тів, за які ці го­ло­си не по­да­ва­ли­ся, що оче­ви­д­но по­ру­шує фун­да­мен­таль­ний кон­с­ти­ту­цій­ний прин­цип пря­мо­го ви­бор­чо­го пра­ва (Стат­ті 71, 76 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни).

ІІІ. За­кон не від­по­ві­дає Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни (Стат­ті 71, 76) в ча­с­ти­ні про­ве­ден­ня ви­бо­рів на­род­них де­пу­та­тів Укра­ї­ни "шля­хом та­є­м­но­го го­ло­су­ван­ня".

Від­по­ві­д­но до За­ко­ну, під­су­м­ки ви­бо­рів у ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі ви­зна­ча­ю­ть­ся:

фор­му­ван­ням спи­с­ків кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти від по­лі­тич­ної пар­тії і роз­мі­щен­ням кан­ди­да­тів у спи­с­ку в іє­рар­хі­ч­но­му по­ряд­ку (Стат­тя 21);

кіль­кі­с­тю, го­ло­сів, по­да­них за той чи ін­ший спи­сок кан­ди­да­тів в де­пу­та­ти від по­лі­тич­ної пар­тії, ви­бор­чо­го бло­ку пар­тій (п.4 Стат­тя 43);

кіль­кі­с­тю ман­да­тів, що при­па­да­ють то­му чи ін­шо­му спи­с­ку кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти від по­лі­тич­ної пар­тії, ви­бор­чо­го бло­ку пар­тій (п.п.7-12 Стат­тя 43);

роз­по­ді­лом ман­да­тів, що при­па­да­ють то­му чи ін­шо­му спи­с­ку кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти від по­лі­тич­ної пар­тії, ви­бор­чо­го бло­ку пар­тій між кан­ди­да­та­ми від­по­ві­д­но до по­ряд­ку їх роз­мі­щен­ня в спи­с­ку (п.13 Стат­ті 43).

З усіх цих про­це­дур вла­с­не ви­бо­ра­ми є ли­ше фор­му­ван­ня спи­с­ку кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти і роз­мі­щен­ня їх у іє­рар­хі­ч­но­му по­ряд­ку, що є ви­зна­чаль­ним, ви­рі­шаль­ним фа­к­то­ром при роз­по­ді­лі ман­да­тів. Всі ін­ші з за­зна­че­них про­це­дур ма­ють опо­се­ред­ко­ва­ну, не пря­му роль у ви­зна­чен­ні кон­к­ре­т­них во­ло­да­рів де­пу­тат­сь­ких ман­да­тів - у ви­бо­рах на­род­них де­пу­та­тів Укра­ї­ни. Ці про­це­ду­ри є чим зав­го­д­но, але не ви­бо­ра­ми.

З ін­шо­го бо­ку, фор­му­ван­ня від політи­ч­ної пар­тії, ви­бор­чо­го бло­ку пар­тій, роз­мі­щен­ня кан­ди­да­тів в іє­рар­хі­ч­но­му по­ряд­ку здій­с­ню­є­ть­ся, від­по­ві­д­но до п.3 Стат­ті 22 за­ко­ну, у "ви­зна­че­ний ни­ми" (пар­ті­я­ми, бло­ка­ми) спо­сіб. Ви­мо­ги обо­в'яз­ко­во­го та­є­м­но­го го­ло­су­ван­ня ця нор­ма за­ко­ну не мі­с­тить.

Тобто, єди­на про­це­дур в усьо­му ви­бор­чо­му про­це­сі в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі, яка мі­с­тить вла­с­не ви­бір кан­ди­да­тів, здій­с­ню­є­ть­ся шля­хом не та­є­м­но­го го­ло­су­ван­ня, а у будь-­який спо­сіб, що є оче­ви­д­ним по­ру­шен­ням фун­да­мен­таль­но­го кон­с­ти­ту­цій­но­го прин­ци­пу що­до обо­в'яз­ко­во­го та­є­м­но­го го­ло­су­ван­ня.

IV. За­кон не від­по­ві­дає Стат­ті 36 кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни в ча­с­ти­ні не­при­пу­с­ти­мо­с­ті об­ме­жень прав гро­ма­дян (в то­му чи­с­лі - і ви­бор­чих прав, пе­ре­дба­че­них Стат­тею 38, а та­кож Стат­тя­ми 71, 76 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни) за на­ле­ж­ні­с­тю або не­на­ле­ж­ні­с­тю до пе­в­них по­лі­тич­них пар­тій.

За­кон об­ме­жує пра­ва гро­ма­дян на ви­су­ван­ня кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі. Від­по­ві­д­но до п.1 Стат­ті 21 За­ко­ну ви­су­ва­ти кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі мо­жуть ли­ше по­лі­тич­ні пар­тії або ви­бор­чі бло­ки. Гро­ма­дя­ни, які не на­ле­жать до пар­тії, що ви­су­ва­ють свої спи­с­ки на ви­бо­рах, не ма­ють жо­д­них мо­ж­ли­во­с­тей у будь-­яких фор­мах взя­ти участь у ви­су­нен­ні кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі. Тобто, та­кі гро­ма­дя­ни об­ме­же­ні в сво­їх ви­бор­чих пра­вах у зв'яз­ку з не­на­ле­ж­ні­с­тю до "ви­су­ва­ю­чої" пар­тії.

За­кон об­ме­жує пра­ва гро­ма­дян на ви­су­нен­ня кан­ди­да­том у де­пу­та­ти в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі. Від­по­ві­д­но до п.4 Стат­ті 21 За­ко­ну не до­пу­с­ка­є­ть­ся вклю­чен­ня до спи­с­ку кан­ди­да­тів у де­пу­та­ти в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі чле­нів ін­ших пар­тій. Тобто, як­що гро­ма­дя­нин на­ле­жить до пар­тії, яка не ви­су­ває вла­с­но­го спи­с­ку кан­ди­да­тів ін­шої пар­тії і, від­по­ві­д­но, ви­су­ну­тий кан­ди­да­том у цьо­му окру­зі вза­га­лі. Та­ким чи­ном, вра­хо­ву­ю­чи, що не іс­нує ме­ха­ні­з­му са­мо­ви­су­нен­ня, са­ме на­ле­ж­ність до "не­ви­су­ва­ю­чої" пар­тії об­ме­жує пра­во гро­ма­дя­ни­на на ви­су­нен­ня кан­ди­да­том у де­пу­та­ти в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі.

За­кон об­ме­жує пра­ва гро­ма­дян на де­ле­гу­ван­ня пре­д­ста­в­ни­ків до ви­бор­чих ко­мі­сій. Від­по­ві­д­но до п.п.5, 7, 12 Стат­ті 10 за­ко­ну пра­во де­ле­гу­ва­ти сво­їх пре­д­ста­в­ни­ків до ви­бор­чих ко­мі­сій з пра­вом до­ра­д­чо­го го­ло­су (у Цен­т­раль­ній ви­бор­чій ко­мі­сії) або з пра­вом обо­в'яз­ко­во­го вклю­чен­ня до скла­ду окру­ж­них і ді­ль­ни­ч­них ви­бор­чих ко­мі­сій на­да­но ли­ше по­лі­тич­ним пар­ті­ям і ви­бор­чим бло­кам пар­тій, "спи­с­ки яких за­ре­є­с­т­ро­ва­ні для уча­с­ті у ви­бо­рах у ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі". Гро­ма­дя­ни, які не на­ле­жать до пар­тій, що ви­су­ва­ють свої спи­с­ки на ви­бо­рах, не ма­ють жо­д­них мо­ж­ли­во­с­тей у будь-­яких фор­мах взя­ти участь у ви­су­нен­ні сво­їх пре­д­ста­в­ни­ків до ви­бор­чих ко­мі­сій. Тобто, та­кі гро­ма­дя­ни об­ме­же­ні в сво­їх ви­бор­чих пра­вах у зв'яз­ку з не­на­ле­ж­ні­с­тю до "ви­су­ва­ю­чої" пар­тії.

Та­ким чи­ном, За­кон ба­га­то­ра­зо­во по­ру­шує нор­ми Кон­с­ти­ту­ції, зву­жує пра­ва і сво­бо­ди гро­ма­дя­ни­на Укра­ї­ни (на­сам­пе­ред - весь ком­п­лекс ви­бор­чих прав), га­ран­то­ва­них Кон­с­ти­ту­ці­єю Укра­ї­ни, що в свою чер­гу, є не­при­пу­с­ти­мим, від­по­ві­д­но до Стат­ті 22 Кон­с­ти­ту­ції Укра­ї­ни.

Про­по­р­цій­на або змі­ша­на си­с­те­ма ви­бо­рів як так не є ан­ти­кон­с­ти­ту­цій­ни­ми в прин­ци­пі з огля­ду на Кон­с­ти­ту­цію Укра­ї­ни. Та­кі ви­бор­чі си­с­те­ми ціл­ком мо­жуть бу­ти за­про­ва­дже­ні в Укра­ї­ні. Але - ли­ше за умо­ви вне­сен­ня до ви­бор­чо­го за­ко­ну ря­ду змін, що за­без­пе­чу­ва­ли би кон­с­ти­ту­цій­ність цьо­го за­ко­ну. Зо­кре­ма:

1. Ска­су­ва­ти пра­во кан­ди­да­тів ба­ло­ту­ва­ти­ся в двох окру­гах од­ но­ча­с­но (од­но­ман­да­т­но­му і ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му).

2. За­про­ва­ди­ти ме­ха­нізм ви­су­нен­ня, ба­ло­ту­ван­ня і об­ран­ня в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі не­за­ле­ж­них кан­ди­да­тів, по­за по­лі­тич­ни­ми пар­ті­я­ми і бло­ка­ми пар­тій за окре­мим спи­с­ком.

3. За­про­ва­ди­ти по­ря­док го­ло­су­ван­ня в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі не тіль­ки за спи­сок кан­ди­да­тів, а і, обо­в'яз­ко­во! - за кон­к­ре­т­но­го кан­ди­да­та з спи­с­ку кан­ди­да­тів від по­лі­тич­ної пар­тії, бло­ку пар­тій чи спи­с­ку не­за­ле­ж­них кан­ди­да­тів.

4. За­про­ва­ди­ти по­ря­док фор­му­ван­ня спи­с­ку кан­ди­да­тів від по­лі­тич­ної пар­тії, ви­бор­чо­го бло­ку в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі ви­клю­ч­но та­є­м­ним го­ло­су­ван­ням.

5. Ска­су­ва­ти будь-­який про­цен­т­ний ба­р'єр кіль­ко­с­ті го­ло­сів за спи­сок кан­ди­да­тів в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­ну ви­бор­чо­му окру­зі, який дає пра­во на участь у роз­по­ді­лі ман­да­тів де­пу­та­та.

6. За­про­ва­ди­ти роз­по­діл ман­да­тів між кан­ди­да­та­ми в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі з ура­ху­ван­ням, перш за все, го­ло­су­ван­ня ви­бор­ців за то­го чи ін­шо­го кан­ди­да­та з спи­с­ку.

7. За­про­ва­ди­ти по­ря­док обо­в'яз­ко­во­го ін­фор­му­ван­ня ви­бор­ців про всіх кан­ди­да­тів в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі, ана­ло­гі­ч­ний по­ряд­ку для од­но­ман­да­т­но­го ви­бор­чо­го окру­гу (вне­сен­ня всіх кан­ди­да­тів з по­в­ни­ми да­ни­ми про них до пу­б­лі­ка­цій по­ві­до­м­лень про ре­є­с­т­ра­цію, пе­ред­ви­бо­р­но­го пла­ка­ту, ви­бор­чо­го бю­ле­те­ня).

8. Ви­рі­в­ню­ван­ня всіх умов про­ве­ден­ня пе­ред­ви­бо­р­ної агіта­ції в од­но­ман­да­т­них і в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі (по ча­су).

  1. Знят­тя всіх об­ме­жень для уча­с­ті у ви­бо­рах (ви­су­ван­ня кан­ди­да­тів, ба­ло­ту­ван­ня в ба­га­то­ман­да­т­но­му за­галь­но­на­ці­о­наль­но­му ви­бор­чо­му окру­зі, ви­су­ван­ня пре­д­ста­в­ни­ків до ви­бор­чих ко­мі­сій) у зв'яз­ку з на­ле­ж­ні­с­тю або не­на­ле­ж­ні­с­тю до яко­їсь пар­тії.

Використані джерела:

1. Конституція України.

2. За­ко­н Укра­ї­ни "Про ви­бо­ри на­род­них де­пу­та­тів Укра­ї­ни".


1. Реферат Оборона Кабало
2. Реферат Административно-правовые методы
3. Реферат Тригонометричні функції
4. Реферат на тему Brave New World Essay Research Paper The
5. Курсовая на тему Економічна ефективність рослинницьких галузей та шляхи її підвищення
6. Реферат Тест по Отечественной истории
7. Реферат на тему Osmosis Essay Research Paper Osmosis1 IntroductionWe recently
8. Реферат Планирование во Франции
9. Сочинение на тему Сочинения на свободную тему - Дом в котором я хочу жить
10. Контрольная работа на тему Классификация инноваций Особенности инновационной деятельности в условиях переходной экономики