Реферат

Реферат Міграції тварин

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.11.2024


МІГРАЦІЇ ТВАРИН

Типи міграцій

Міграції можна умовно розділити на три категорії: власне міграції, до яких відносяться регулярні переміщення переважної більшості особнів популяції по суворо певних маршрутах; кочування, або переміщення розрізнених груп тварин поза періодом розмноження по невизначених маршрутах в межах звичайного ареалу виду, і інвазії епізодичні, як правило, однонаправленні, переміщення великого числа особнів далеко за межі свого ареалу, що часто призводять до загибелі більшості мігрантів.

Прикладами власне міграцій є перельоти птахів, пересування прохідних риб, морських черепах, низки наземних і морських ссавців. Такі міграції пов'язані або з тимчасовими змінами зовнішніх умов, або з різними вимогами до умов місць нагулу і місць розмноження, або з тим і іншим одночасно. До цієї категорії належать і вертикальні міграції водних і ґрунтових тварин їх переміщення з поверхневих шарів в глибинні і зворотно в залежності від умов, що визначаються сезоном і навіть часом діб. Крім видів, що здійснюють регулярні переміщення, існують тварини, міграції яких пов'язані із здійсненням єдиного в життю репродуктивного циклу. З'явившись на світ, молоді особні таких видів мігрують до місць нагула (часто пасивно переносимі течіями), а через декілька років, досягши статевої зрілості, активно рухаються до місць розмноження, де після нересту гинуть. До такою твариною відносяться, наприклад, європейське вугор і тихоокеанські лососі, проходные види міног, а також деякі морські кільчасті черв'яки, що мешкає на дні і що спливає під час шлюбного сезону на поверхню (палоло). У деяких комах (бабочки монархи і репейницы, пустинна сарана і інш.) міграційний цикл здійснюється представниками декількох (звичайно двох) поколінь, т. е. в дорогу відправляються одні особні, а повертаються їх нащадки.

Протяжність міграційних маршрутів тваринних широко варіюється від декількох метрів або десятків сантиметрів (добові і сезонні вертикальні міграції грунтових організмів і планктону в дрібних водоймищах) до десятків тисяч кілометрів (у деяких перелітних птахів).

Прикладами кочування служать переміщення в пошуках більш кормных районів ряду зимуючих птахів в помірних широтах або кажанів, що харчуються фрукти в тропіках.

Инвазии відомі, наприклад, у леммингов, антилоп-спрингбоков, у ряду саранчовых. Вони звичайно відбуваються через досить великі проміжки часу (одне покоління на декілька осідлий) і часто пов'язані зі спалахами чисельності і подальшим виснаженням кормових ресурсів в звичних житлах, а також зі стихійним лихом (засуха, пожежа, неврожай кормів). Іноді значне число особнів-мігрантів не гине і через певний час повертається в межі основного ареалу. Такі инвазии відрізняються від кочування тільки своєю нерегулярністю і більш численними групами, що одночасно переміщається в одному напрямі. Іноді инвазии розглядають як початковий етап формування регулярних міграцій. Умовно до инвазиям можна віднести і спроби розселення особнів, що повторюються чергового покоління на нових територіях, що не приводять, однак, до розширення ареалу вигляду. Наприклад, кожний рік на Південний берег Криму і Чорноморське побережжя Кавказу прилітають олеандрові бражники, що з'явилися на світ в Туреччині. Бабочки живуть в нових місцях все літо і залишають потомство, яке, однак, взимку гине. А весною з Туреччини прилітають нові бабочки.

Походження міграційних маршрутів

Виникнення регулярних міграцій і формування в ході еволюції певних міграційних шляхів зв'язують з поступовими кліматичними змінами, наприклад, з настанням і відступом льодовиків або опустыниванием певних територій. Так, міграційні шляхи птахів, що перетинають Цукру в самої безводній її частині, могли скластися в ті часи, коли ця пустеля була не такою безплідною. Допускається, що деякі сучасні міграційні шляхи склалися на фоні географічних особливостей більш древніх епох. Маршрут птахів, мігруючих з Індії на Мадагаскар, можливо, раніше проходив над сушею, що з'єднувала в свій час Азію з Африкою. Формування протяжних і посередніх міграційних шляхів тваринних іноді пов'язують також з дрейфом материків. Цій гіпотезі, однак, суперечить невідповідність тривалості геологічних процесів і еволюційної історії сучасних видів.

Сигнал «в дорогу»

Не менш складним є питання про те, які чинники служать поштовхом на початок міграції. Оскільки річний цикл репродуктивной активності хребетних регулюється в основному фотопериодом (співвідношення світлого і темного періодів діб), то, ймовірно, і пусковим механізмом міграції також є зміна довжини світлового дня. У помірних і високих широтах цей чинник є більш надійним показником сезонних змін, чим будь-які зміни погодних умов.

Тварини об'єднуються перед дорогий

Під час міграційного періоду у тварин відбуваються зміни в фізіології (див. перельоти птахів) і в поведінці. Тварини, яким звичайно властива територіальна поведінка, помітно знижують свою агресивність. Це робить можливим їх об'єднання в стада і зграї міграція в складі групи не тільки підвищує шанс виживання кожного окремого особня, але і сприяє кращій орієнтації тварин. Іноді у мігруючих тварин утворяться змішані зграї, в які входять не тільки різні види одного загону (наприклад, змішані зграї горобиних птахів або різних видів журавлеобразных), але і представники різних класів тваринних (змішані зграї горобиних птахів і деяких рукокрылых, птахів і бабочек-репейниц).

Вивчення міграцій тваринних поки ще далеко не завершене. Так, до кінця неясними залишаються механізми орієнтування тварин при рушенні по складних маршрутах (див. бионавигация).

Вивчають міграції за допомогою мечения тварин, радиопрослеживания і візуального спостереження, а також лабораторними методами, створюючи штучно відповідні ситуації.

Література:

Клаудсли-Томпсон Дж. Міграції тварин: Пер. з англ. М., 1982.

Н. Ю. Феоктістова

І. Г. Мещерський


1. Реферат на тему MacbethBlood Essay Research Paper Blood is essential
2. Сочинение Герой и толпа в лирике Маяковского
3. Реферат на тему Human Interaction In CP Snow
4. Реферат Формирование учебной деятельности у детей старшего дошкольного возраста средствами дидактической
5. Реферат на тему Holocaust Essay Research Paper The Holocaust is
6. Реферат Лабораторная работа 12
7. Диплом Вступление Польши в ЕС
8. Реферат Понятие,цели и задачи аудиторской деятельности
9. Реферат Споживання води 2
10. Реферат на тему King Lear Essay Research Paper An important