Реферат Тригеры
Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
от 25%
договор
Atliko: Jevgenij Sakin ir P
uišytė Dovilė gr.: if – 2
TRIGERIAI IR TRIGERINĖS SCHEMOS
Kombinacinių loginių schemų (angl. – combinational logic) įėjimų signalai vienareikšmiškai nustato jų išėjimų signalus. Šioms schemoms neegzistuoja praeitis. Tik įgijusios atmintį loginės schemos gali kaupti patirtį ir priimti protingus sprendimus. Schemoje įkūnyta atminties ląstelė – tai trigeris; protingos loginės schemos – trigerinės schemos. Protingi šių schemų sprendimai yra praeityje įsimintos informacijos pasekmė, tad trigerinės schemos dar vadinamos sekvencinėmis (lotyniškai sequentio – pasekmė). Ir angliškai trigerinės loginės schemos dažniausiai apibrėžiamos sąvoka – sequential logic.
KOMBINACINĖS IR TRIGERINĖS SCHEMOS.
ATMINTIES LĄSTELĖ
Šiame skyriuje sudarysime kombinacinių ir trigerinių schemų struktūrines schemas ir aptarsime jų ypatybes. Sudarysime elementariosios atminties ląstelės schemą ir išsiaiškinsime jos veikimą.
Kombinacinės ir trigerinės loginės schemos
Kombinacinių loginių schemų struktūrinė schema
Jau minėjome, kad kombinacinių loginių schemų išėjimų signalus nustato tik tuo metu veikiantys įėjimo signalai. Griežtai kalbant, šis apibrėžimas galioja tik idealioms kombinacinėms schemoms, nevėlinančioms loginių signalų. Realiose kombinacinėse schemose išėjimo signalai šiek tiek vėluoja įėjimo signalų atžvilgiu. Tai matyti iš realios kombinacinės schemos struktūrinės schemos, parodytos 1 paveiksle. Šiame paveiksle ideali kombinacinė schema nevėlindama įėjimo signalų I1, I2, ..., In įvykdo schemos nustatytas logines funkcijas F1, F2, ..., Fm. Kiekvieno naujo įėjimo signalų derinio nustatytos šių funkcijų reikšmės pasiekia realios kombinacinės schemos išėjimus tik po tam tikrų vėlinimo laikų D
t
1
,
D
t
2
, ...,
D
t
m
. Vėlinimo laikas D
t
i – tai funkcijos fi
naujos reikšmės didžiausias vėlinimo laikas; jis atitinka tą įėjimo signalų derinį, kuriam veikiant D
t
i yra maksimalus.
Pateiksime įsimintiną apibrėžimą:
1 pav. Realios kombinacinės loginės schemos struktūrinė schema |
f
– tai F po
D
t
.
Žodinė šio apibrėžimo interpretacija būtų tokia: f – tai nauja (atitinkanti naują įėjimo signalų derinį) loginės funkcijos F reikšmė, kuri pasieks realios schemos išėjimą tik po laiko Dt. Kol laikas Dt nesibaigė, schemos išėjime dar yra ši loginės funkcijos reikšmė f ; pasibaigus vėlinimo laikui šią funkcijos reikšmę f pakeis kita funkcijos reikšmė F.
Aptartosios sąvokos nėra dažnai taikomos, kai kalbama apie kombinacines schemas, tačiau jos yra pamatinės, aiškinant trigerinių loginių schemų veikimą. Svarbu dar ir tai, kad šios sąvokos padeda pastebėti panašumą tarp realių kombinacinių schemų ir trigerinių schemų.
Po laiko D
t > D
t
imax realios kombinacinės schemos išėjimuose nusistovi stabilios, nekintančios iki kito įėjimo signalų derinio, loginių funkcijų reikšmės
f
i (I1, I2, ..., In) = Fi (I1, I2, ..., In).
Kombinacinės loginės schemos dirbs be klaidų, jei nauji signalų deriniai jų įėjimuose atsiras tik po to, kai schemos išėjimuose nusistovės stabilios loginių funkcijų reikšmės, tai yra, bent po laiko D
t
imax .
Trigerinių loginių schemų struktūrinės schemos
Aptardami trigerines schemas vietoje gana ilgo termino " trigerio ar trigerinės schemos išėjimų signalų reikšmės" naudosime trumpesnį plačiai taikomą terminą "trigerio ar trigerinės schemos išėjimų būviai".
Trigerinių, arba sekvencinių, loginių schemų išėjimų būvius nustato ne tik tuo metu veikiantys išoriniai įėjimų signalai, bet ir grįžtamojo ryšio signalai, kurie priklauso nuo schemos atminties įtaisų būvių. Dažnai išoriniai įėjimų signalai vadinami pirminiais įėjimų signalais (angl. – external, arba primary, inputs), o grįžtamojo ryšio – vidiniais, arba antriniais, įėjimų signalais (angl. – feedback signals, state, arba secondary, inputs).
Skiriamos sinchroninės ir asinchroninės trigerinės loginės schemos (angl. – synchronous or clock mode sequential logic; asynchronous sequential logic).
Sinchroninės trigerinės loginės schemos struktūrinė schema parodyta 2 paveiksle. Reikėtų įsidėmėti į šią schemą įrašytus terminus. Įvairius įėjimo signalų pavadinimus jau aptarėme. Periodinius sinchronizuojančius arba, valdančiuosius, signalus (angl. – control inputs) sukuria sistemos sinchronizuojančiųjų impulsų generatorius, arba sistemos valdantysis generatorius (angl. – system clock).
2 pav. Sinchroninės trigerinės loginės schemos struktūrinė schema |
Sinchroninėse trigerinėse loginėse schemose dažniausiai naudojami atminties įtaisai yra dinaminiai trigeriai, kurie gali keisti savo būvius tik sinchronizuojančiojo impulso priekinio fronto metu. Tai reiškia, kad kombinacinės loginės schemos sukurti žadinimo signalai nekeičia dinaminių trigerių būvių iki sinchronizuojančiojo impulso priekinio fronto, tai yra kito takto pradžios. Tik po to žadinimo, arba kito būvio signalai, tampa trigerių šių būvių signalais schemos išėjimuose. Patekę į kombinacinės schemos įėjimus kaip grįžtamojo ryšio signalai, jie kartu su išoriniais įėjimų signalais formuoja naujus žadinimo signalus.
Sinchronines trigerines logines schemas patogu projektuoti suskaidant laiką į taktus ir aprašant įvykius schemoje kiekvieno takto metu. Šios schemos dirba be klaidų, jei tenkinami du reikalavimai:
– prieš prasidedant kiekvienam naujam taktui, schema turi būti stabiliame būvyje: turi nekįsti įėjimo signalai ir būti nusistovėję loginiai lygiai ir kombinacinių schemų, ir trigerių išėjimuose;
– po kiekvieno naujo takto pradžios, išoriniai įėjimo signalai nors trumpą laiką turi išlikti nepakitę.
Laikas prieš kiekvieno takto pradžią (3 pav.) vadinamas parengties, arba nustatymo, laiku t
su (angl. – setup time), laikas po kiekvieno takto pradžios – įtvirtinimo, arba išlaikymo, laiku (angl. – hold time).
3 pav. Sinchroninių trigerinių schemų parengties (t su ) ir įtvirtinimo laikai (t h ) |
Asinchroninės trigerinės loginės schemos struktūrinė schema skirtųsi nuo 2 paveikslo schemos tik tuo, kad joje nebūtų sinchronizuojančių signalų. Asinchroninės trigerinės loginės schemos veikia be klaidų, jei, prieš paduodant kiekvieną išorinį įėjimo signalą, schemoje visi būviai esti nusistovėję, ir tuo pat metu keičiasi tik vieno iš išorinių įėjimų signalas.
Asinchronines trigerines schemas projektuoti sunkiau, todėl jos naudojamos tik tuomet:
– kai sinchroninės schemos yra nepakankamai sparčios;
– kai schema apdoroja pavienius neperiodinius ir nesinchronizuotus loginius signalus;
– kai dėl kokių nors priežasčių (pavyzdžiui, ribotos autonominio maitinimo šaltinio galios) sinchronizuojančių signalų neformuoja.
Trigerinės loginės schemos dažnai vadinamos sinchroniniais arba asinchroniniais (nelygu kokia trigerinė schema) būvių automatais. Kartais vartojamas ir kitas terminas – sinchroniniai arba asinchroniniai būvių generatoriai (angl. – synchronous arba asynchronous state machine).
Dviejų stabilių būvių atminties ląstelė
Dviejų stabilių būvių atminties ląstelė – kiekvieno trigerio svarbiausioji dalis. Sudarysime šios ląstelės elektrinę principinę ir loginę schemas, išsiaiškinsime jų veikimą ir ypatybes.
4 pav. Pirmasis dviejų būvių atminties ląstelės schemos variantas |
Dviejų būvių atminties ląstelės schemą sudaro du varžinio stiprintuvo laipsniai, kuriuose sudarytas teigiamas grįžtamasis ryšys tarp antrojo laipsnio išėjimo ir pirmojo laipsnio įėjimo (9.4 pav.).
Šią schemą galima apibūdinti ir taip: tai dviejų laipsnių stiprintuvas, kurio kiekvieno laipsnio išėjimas sujungtas su kito laipsnio įėjimu. Tačiau dažniausiai teikiamas šitoks apibrėžimas: tai du varžinio stiprintuvo laips-
5 pav. Pagrindinė atminties ląstelės schema |
niai, kuriuose sudarytas kryžminis grįžtamasis ryšys tarp išėjimų ir įėjimų.
Pagal šį paskutinįjį aprašymą perbraižyta 4 paveikslo schema parodyta 5 paveiksle. Galimi du ir tik du stabilūs šios schemos būviai. Tarkime, kad tranzistorius VT1 yra atviras. Tuomet atviro tranzistoriaus kolektoriaus žemas įtampos lygis palaiko uždarą tranzistorių VT2. Aukštas uždaro tranzistoriaus VT2 kolektoriaus įtampos lygis palaiko atvirą tranzistorių VT1. Toks būvis – atviras VT1 ir uždaras VT2 – yra stabilus ir gali trukti tol, kol neišjungsime maitinimo įtampos.
Galimas ir kitas stabilusis būvis, kai atviras yra tranzistorius VT2. Tuomet žemas šio tranzistoriaus kolektoriaus įtampos lygis laiko uždarą tranzistorių VT1, o šio aukštas kolektoriaus įtampos lygis – atvirą tranzistorių VT2. Ir šis būvis – uždaras VT1 ir atviras VT2 – trunka tol, kol neišjungiama maitinimo įtampa.
Būvis, kai abu tranzistoriai uždari, negalimas, nes bet kurio uždaro tranzistoriaus aukštas kolektoriaus įtampos lygis tuojau pat atidarytų kitą uždarą tranzistorių.
Būvis, kai abu tranzistoriai praviri, galimas, bet nestabilus, nes mažiausias bet kurio tranzistoriaus kolektoriaus įtampos ar srovės pokytis nustato vieną iš stabiliųjų schemos būvių. Aptarkime, kaip tai vyktų. Abu tranzistoriai gali būti praviri tik tuomet, kai jais teka nekintančios vienodo stiprumo srovės. Tarkime, kad kažkuriuo laiko momentu tranzistoriaus VT1 srovė šiek tiek padidėjo. To priežastis gali būti net ir chaotiškas sudarančių srovę elektronų judėjimas. Padidėjusi VT1 kolektoriaus srovė šiek tiek padidina įtampos kritimą rezistoriuje R1, todėl VT1 kolektoriaus įtampa truputį sumažėja ir pridaro tranzistorių VT2, o tai, savo ruožtu, padidina jo kolektoriaus įtampą. Padidėjusi VT2 kolektoriaus įtampa dar labiau stiprina tranzistoriaus VT1 srovę ir mažina jo kolektoriaus įtampą. Šitoks griūties procesas labai greitai tranzistorių VT1 įsotina, o tranzistorių VT2 uždaro – schema pereina į vieną iš dviejų stabiliųjų būvių.
Tranzistorių kolektorių įtampos visuomet esti inversinės viena kitos atžvilgiu: atvirojo tranzistoriaus kolektoriaus įtampos lygis ir loginis lygis yra žemas, uždarojo – aukštas.
6 pav. Dviejų būvių atminties ląstelės loginė schema |
Schema, kurioje galimi tik du stabilūs būviai, naudojama kaip atminties ląstelė vieno bito informacijai saugoti. Tokia atminties ląstelė dar nėra trigeris, nes jos įėjimai, tranzistorių bazės, tiesiogiai susieti su išėjimais – tranzistorių kolektoriais. Trigeriuose įėjimai ir išėjimai turi būti atskirti.
Dviejų būvių atminties ląstelės loginę schemą sudaro tik du loginiai elementai. 5 paveikslo schemoje nesunku įžiūrėti du inverterius. Kiekvieno inverterio išėjimas sujungtas su kito inverterio įėjimu – tai ir parodyta atminties ląstelės loginėje schemoje 6 paveiksle.
BAZINIAI TRIGERIAI IR JŲ APRAŠYMAS
Loginis įtaisas, turintis du ir tik du stabilius būvius, ir du inversinius vienas kito atžvilgiu išėjimus, vadinamas trigeriu (angl. trigger – šautuvo gaidukas). Kiekvieno ir sudėtingo, ir paprasto trigerio pagrindą sudaro vienas iš dviejų bazinių trigerių. Šiame skyriuje labai detaliai išnagrinėsime tų bazinių trigerių schemas ir jų aprašymo būdus. Tik labai gerai išsiaiškinę paprasčiausių trigerių veikimą, galėsime sėkmingai analizuoti sudėtingus trigerius ir trigerines schemas.
Bazinis SR trigeris
7 pav. Bazinio SR trigerio elektrinė principinė schema |
Dviejų stabilių būvių atminties ląstelė tampa trigeriu, kai joje sudaromi atskirti vienas nuo kito įėjimai ir išėjimai. Jei į schemą 5 paveiksle lygiagrečiai kiekvienam tranzistoriui įjungsime dar po vieną tranzistorių, turintį bendrą kolektoriaus apkrovą su ankstesniuoju tranzistoriumi, gausime bazinio trigerio schemą, parodytą 7 paveiksle. Paprastai vienas tokio trigerio įėjimas vadinamas nustatymo, arba įrašymo, įėjimu (angl. – set), kitas – numetimo, arba ištrynimo, įėjimu (angl. – reset). Pagal angliškųjų įėjimų pavadinimų pirmąsias raides S ir R šis trigeris vadinamas SR trigeriu.
Trigerių išėjimai paprastai žymimi raidėmis Q ir Q. Tiesioginiu trigerio išėjimu Q laikomas tas išėjimas, kuriame gaunamas įėjimo S signalas. Sakoma, kad trigeris yra nustatytas į loginio 1 būvį, arba įrašytas (set), kai išėjimo Q loginis lygis yra aukštas: Q = 1. Trigeris yra nustatytas į 0 būvį, arba ištrintas (reset), kai Q = 0.
Išnagrinėsime schemos, parodytos 7 paveiksle, veikimą. Tegul šios schemos įėjimas IN1 yra S įėjimas, o IN2 – R. Kadangi schema simetriška, įėjimus galime pasirinkti laisvai, tačiau pasirinktų įėjimų signalus turi atitikti tik tam tikrų išėjimų signalai. Tarkime, kad signalai įėjimuose šitokie: S = 1, R = 0. Aukšta įėjimo IN1 įtampa atidaro tranzistorių VT1 ir, nepriklausomai nuo to, atviras ar uždaras VT2, sukuria žemą VT1 kolektoriaus įtampą. Šis žemas įtampos lygis uždaro tranzistorių VT3. Žemas įėjimo IN2 loginis lygis R = 0 uždaro tranzistorių VT4. Jei ir VT3 ir VT4 uždari, jų kolektoriaus potencialas lygus maitinimo šaltinio įtampai. Tai esti aukštas įtampos lygis, kuris atidaro tranzistorių VT2. Taigi įėjimų signalai S = 1 ir R = 0 atidaro VT1 ir VT2 bei uždaro VT3 ir VT4: nustato žemą įėjimo IŠ1 įtampos lygį ir aukštą išėjimo IŠ2 įtampos lygį. Pagal anksčiau suformuluotą taisyklę, kad išėjimas Q yra tas išėjimas, kuriame pakartojamas S įėjimo signalas, darome išvadą, kad SR trigeryje tiesioginis išėjimas Q yra išėjimas IŠ2, o inversinis išėjimas Q yra išėjimas IŠ1.
Išnagrinėkime atvejį, kai po loginių signalų S = 1 ir R = 0, atidariusių tranzistorius VT1 ir VT2 bei uždariusių tranzistorius VT3 ir VT4, į bazinio SR trigerio schemą paduodami signalai S = 0 ir R = 0. Nors žemas įėjimo S įtampos lygis ir uždaro tranzistorių VT1, jo kolektoriaus potencialas lieka žemas, nes VT2 yra atviras – tai garantuoja aukšta uždarų tranzistorių VT3 ir VT4 kolektorių įtampa. Taip pat, jei įėjimo signalai S = 0 ir R = 0 patenka į trigerį po signalų S = 0 ir R = 1, tai tranzistoriai VT1 ir VT2 lieka uždari, o tranzistoriai VT3 ir VT4 – atviri. Tad galime daryti išvadą, kad signalai S = 0 ir R = 0 nekeičia prieš tai buvusio trigerio būvio.
Liko neaptartas paskutinysis įėjimo signalų rinkinys: S = 1 ir R = 1. Kol šie signalai veikia, ir tranzistorius VT1, ir tranzistorius VT4 yra atviri, todėl išėjimuose Q ir Q gaunama žema įtampa. Nustojus veikti tiems įėjimo signalams, mažiausias įtampos ar srovės pokytis gali pervesti trigerį į vieną iš dviejų vienodai tikėtinų stabilių būvių: arba VT1 ir VT2 užsidaro, o VT3 ir VT4 lieka atviri, arba VT1 ir VT2 lieka atviri, o VT3 ir VT4 užsidaro. Signalų rinkinys S = 1 ir R = 1 yra šiam trigeriui draudžiamas, nes, pirma, kol šie signalai veikia, tol Q = Q = 0, o tai neatitinka trigerio apibrėžimo – trigeris nustoja buvęs trigeriu. Antra, kai šie signalai baigiasi, trigeryje nusistovi atsitiktinis iš anksto nenuspėjamas būvis. Išskyrus kai kuriuos atvejus, tokia situacija nepriimtina nei trigeriuose, nei schemose su trigeriais.
Sudarysime SR trigerio loginę schemą. Nesunku pastebėti, kad 7 paveikslo schemą sudaro du loginiai elementai 2ARBA-NE su kryžminiais grįžtamaisiais ryšiais: kiekvieno loginio elemento išėjimas sujungtas su kito elemento įėjimu.
Trigerio tiesioginis išėjimas Q yra išėjimas to loginio elemento, į kurį ateina įėjimo signalas R. Inversinis trigerio išėjimas Q yra išėjimas to loginio elemento, į kurį ateina įėjimo signalas S. Taip sudaryta bazinio SR trigerio loginė schema parodyta 8 paveiksle.
8 pav. Bazinio SR trigerio loginė schema |
Pažymėsime, kad sudarytoji schema, kaip ir kiekviena loginė schema, veikia nepriklausomai nuo loginio elemento atmainos: TRTL, TTL, nMOP, KMOP ar kitos. Parinktoji logika tik apibrėžia trigerio parametrus: veikimo spartą, vartojamą galią, atsparumą trikdžiams ir panašiai. Kadangi įvairių loginių elementų principinių schemų atmainas ir jų savybes išsamiai nagrinėjome antrojoje knygos dalyje, trigerius ir trigerines schemas nagrinėsime tik sudarytų iš loginių elementų loginių schemų arba dar labiau apibendrintų funkcinių schemų lygmenyje. Pastarosios schemos sudaromos iš sudėtingesnių už loginius elementus funkcinių mazgų.
Aptarsime bazinio SR trigerio veikimą loginių elementų lygmenyje. Prieš tai prisiminkite, kad "stiprusis" signalas, vienareikšmiškai nustatantis būvį loginio elemento ARBA (taip pat ir loginio elemento ARBA-NE) išėjime, yra loginis vienetas arba aukštas įtampos lygis. Vadinasi, kai loginės schemos įėjimuose yra signalų rinkinys S = 1 ir R = 0, signalas S = 1 vienareikšmiškai nustato Q = 0. Signalai R = 0 ir Q = 0 savo ruožtu nustato Q = 1.
Įėjimo signalų rinkinys S = 1 ir R = 1 SR trigeriui yra draudžiamas, nes jis vienareikšmiškai nustato šio trigerio išėjimuose Q = Q = 0.
8 paveiksle parodytas bazinis SR trigeris dar vadinamas baziniu ARBA-NE trigeriu, šitaip pabrėžiant, kad jis yra sudarytas iš loginių elementų ARBA-NE (angl. – basic S-R latch; S-R NOR latch arba NOR latch; čia pažymėsime, kad terminas trigger literatūroje anglų kalba beveik nevartojamas, elementarūs trigeriai dažniausiai vadinami latch – spąstais, sudėtingesni trigeriai – flip-flop).
Du bazinio SR trigerio įėjimo signalų rinkiniai SR = 10 ir SR = 01 vadinami aktyviaisiais, arba nustatančiaisiais. Rinkinys SR = 10 nustato trigerio būvį Q = 1, rinkinys SR = 01 – būvį Q = 0. Įėjimo signalų rinkinys SR = 00 vadinamas pasyviuoju, arba neutraliuoju, nes nekeičia prieš tai buvusio trigerio būvio. Tą patį galime suformuluoti ir kitaip: tik vienetas yra aktyvusis bazinio trigerio ARBA-NE įėjimo signalas. S = 1 nustato trigerio būvį Q = 1, R = 1 – būvį Q = 1. Įėjimo signalų rinkinys SR = 11 baziniam SR trigeriui yra draudžiamas.
10 pav. Grafinis SR trigerio žymuo |
Bazinio SR trigerio grafinis žymuo parodytas 10 paveiksle.
Bazinis
~
S
~
R trigeris
Žinome, kad nMOP arba KMOP loginiai elementai ARBA-NE būna paprastesni už loginius elementus IR-NE. Todėl nMOP ir KMOP serijų mikroschemose paprastai naudojamas bazinis SR trigeris iš loginių elementų ARBA-NE. TTL serijose paprastesni loginiai elementai IR-NE, todėl TTL serijų mikroschemose dažniau naudojamas bazinis ~S~R, arba bazinis IR-NE, trigeris (basic ~
S
~
R latch, ~
S
~
R NAND latch, NAND latch).
9 pav. Bazinio ~ S ~ R trigerio loginė schema |
Pritaikę de Morgano teoremą, 8 paveiksle parodytą SR trigerio loginę schemą galime pakeisti schema, sudaryta iš loginių elementų 2IR-NE (9 pav.). Po kintamųjų įėjime inversijos loginis elementas 2ARBA-NE vykdo loginę funkciją 2IR. Vadinasi, sudarius schemą iš loginių elementų 2IR-NE, inversija bus atliekama ne tik schemos įėjimuose, bet ir jos išėjimuose – tai ir matyti 9 paveiksle.
Loginių elementų IR ir IR-NE įėjime "stiprusis" signalas, vienareikšmiškai nustatantis būvį loginio elemento išėjime, yra nulis. Tai reiškia, kad ~S~R trigerio būvį nustato aktyvieji įėjimo signalų rinkiniai ~S~R = 01 ir ~S~R = 10. Įėjimo signalas ~S = 0 (S = 1) nustato bazinio ~S~R trigerio būvį Q = 1, o signalas ~R = 0 (R = 1) – būvį Q = 1. Rinkinys ~S~R = 11 yra pasyvusis, o ~S~R = 00 draudžiamas, nes tuomet Q = Q = 1.
11 pav. Grafinis ~S~R trigerio žymuo |
Bazinio ~S~R trigerio žymuo parodytas 11 paveiksle.
Abu bazinio trigerio variantai pasižymi panašiomis, bet ne visiškai vienodomis savybėmis. Todėl analizuojant bet kurio sudėtingo trigerio ypatybes, pirmiausia reikia išsiaiškinti, koks bazinis trigeris yra to trigerio pagrindas.
Bazinių trigerių aprašymas
Trigerius galima aprašyti visaip. Vieni aprašymo būdai patogesni sprendžiant vieno tipo uždavinius, kiti – kitokius. Šiame poskyryje išmoksime aprašyti bazinius trigerius beveik visais žinomais būdais ir aptarsime, kaip juos pasirinkti. Tai leis pasirinkti tinkamiausią sudėtingo trigerio ar trigerinės schemos aprašymo būdą.
Vėlinančiojo trigerio modelis
Realaus trigerio išėjimo signalas vėluoja įėjimo signalų atžvilgiu. Tai gerai matyti sudarius paprasčiausią vėlinančio trigerio modelį. Šiame modelyje visų šį trigerį sudarančių loginių elementų vėlinimas išreiškiamas vienu suminiu vėlinimo laiku Dt, kuriuo vėluoja pagrindinis trigerio išėjimo signalas Q.
12 pav. Vėlinančiojo SR trigerio modelis |
Vėlinančiojo SR trigerio modelis parodytas 12 paveiksle; čia q – šio trigerio būvio (angl. – present state) išėjimo signalas; Q – kito trigerio būvio (angl. – next state) išėjimo signalas; Dt – didžiausias signalo vėlinimo laikas trigeryje.
Iš paveikslo matyti, kad didžiausią trigerio vėlinimo laiką sudaro dviejų loginių elementų vėlinimo laikai:
Dt = 2tv ;
čia tv – vieno loginio elemento vėlinimo laikas (angliškai paprastai žymimas tpd arba tgd – propagation delay arba gate delay).
Labai svarbu įsiminti, kad šis trigerio būvis q tampa kitu trigerio būviu Q po D
t.
Charakteringoji lygtis
Trigerio charakteringoji, arba būdingoji, lygtis sieja trigerio kito būvio išėjimo signalą su išoriniais trigerio įėjimo signalais ir vidiniu įėjimo, arba grįžtamojo ryšio, signalu – šiuo trigerio būviu. Charakteringoji lygtis užrašoma remiantis vėlinančiojo trigerio modelio logine schema.
Tuomet SR trigerio (12 pav.) kito būvio išėjimo signalas
Q = S + q + R = (S + q)× R = SR + qR .
Apvestoji dalis yra SR trigerio charakteringoji lygtis. Ji aprašo grįžtamąjį ryšį trigeryje: Q matome ir kairiojoje, ir dešiniojoje lygties pusėse, nes q yra Q po Dt. Be to, charakteringoji lygtis teigia, kad trigerio kito būvio signalas Q esti ir išorinių įėjimo signalų S ir R, ir trigerio šio būvio q funkcija.
Būvių reikšmių lentelė
Pagal trigerio charakteringąją lygtį galime sudaryti jo būvių reikšmių lentelę (angl. – present state – next state table, arba state table). SR trigerio būvių reikšmių kaita parodyta 1 lentele.
1
lentelė. SR trigerio būvių reikšmių lentelė
Įėjimo signalai | Išėjimo signalas | Komentarai | ||||
Vidinis įėjimo, arba šio būvio išėjimo, signalas | Išoriniai įėjimo signalai | Kito būvio signalas | Šis būvis | Trigerio būvis | X = S+q(po D t) = = S+Q | |
q | S | R | Q | q | Q | X = Q |
0 | 0 | 0 | 0 | stabilus | R | 1 |
0 | 0 | 1 | 0 | stabilus | R | 1 |
0 | 1 | 0 | 1 | nestabilus | S | 0 |
0 | 1 | 1 | 0 | stabilus | R | 0 |
1 | 0 | 0 | 1 | stabilus | S | 0 |
1 | 0 | 1 | 0 | nestabilus | R | 1 |
1 | 1 | 0 | 1 | stabilus | S | 0 |
1 | 1 | 1 | 0 | nestabilus | R | 0 |
Iš sudarytosios lentelės matyti, kad trigeris turi tris įėjimo signalus: išorinių įėjimų S ir R bei vidinį įėjimo, arba grįžtamojo ryšio, signalą q. Charakteringoji lygtis leidžia pagal šiuos tris įėjimo signalus nustatyti trigerio išėjimo, arba kito būvio, signalą Q.
Šis trigerio būvis q yra stabilus, kai q = Q. Kai q ¹ Q, po laiko Dt q reikšmė pakinta ir būna lygi Q.
Loginio kintamojo X = Q reikšmės rodo, kad trigerio išorinių įėjimo signalų rinkinys SR = 11 yra draudžiamas, nes tuomet Q ir Q reikšmės sutampa. Šį draudžiamąjį SR rinkinį atitinkančios lentelės eilutės yra išskirtos.
Būvių kaitos diagrama
Remiantis trigerio būvių reikšmių lentele, galima nubraižyti tų būvių kaitos diagramą. Beje, ją galima sudaryti ir pagal trigerio charakteringąją lygtį. Būvių diagramoje šis trigerio būvis q = 0 žymimas skritulėlyje įrašyta a raide, o q = 1 – skritulėlyje įrašyta b raide. Pakitus trigerio išoriniams įėjimo signalams, trigerio būvis gali likti toks pats – būvių diagramoje tai atvaizduojama grįžtančia į tą patį skritulėlį rodykle. Jei pakitus išoriniams įėjimo signalams trigerio būvis kinta, būvių diagramoje tai atvaizduojama nukreipta į kitą skritulėlį rodykle. Trigerio būvių kaitos diagramoje strėlytė visuomet eina iš skritulėlio, kuriame įrašytas šis trigerio būvis, į skritulėlį, kuriame įrašytas kitas trigerio būvis.
13 pav. SR trigerio būvių kaitos diagrama |
SR trigerio būvių kaitos diagrama, sudaryta pagal 1 lentelę, parodyta 13 paveiksle.
Ji tik patvirtina anksčiau pateiktas žinias apie SR trigerį: įėjimo signalų rinkinys SR = 00 yra pasyvus, nekeičiantis trigerio būvio; SR = 10 nustato trigerio b būvį (q = 1), o SR = 01 – a būvį (q = 0).
Veikimo algoritmas
15 pav. SR trigerio veikimo algoritmo blokinė schema |
Anksčiau minėjome, kad trigeriai ir schemos su trigeriais vadinami būvių automatais. Šių automatų veikimą galime aprašyti programiškai.
SR trigerio veikimo algoritmas parodytas 15 paveiksle. Veikimo algoritmą blokinę schemą sudaro būvių blokeliai, pažymėti raidėmis a (q = 0) ir b (q = 1), bei sprendimo priėmimo blokeliai. Išnagrinėję šį algoritmą, galime įsitikinti, kad jis atitinka SR trigerio būvių kaitos lentelę ir diagramą.
Karno diagrama
Remiantis trigerio charakteringąja lygtimi, jo būvių lentele arba diagrama, galima sudaryti trigerio Karno diagramą. Šios Karno diagramos argumentai, loginiai kintamieji, yra trigerio vidiniai ir išoriniai įėjimo signalai q, S bei R; į diagramą įrašoma loginė funkcija – kitas trigerio būvis Q.
SR trigerio Karno diagrama parodyta 14 paveiksle.
14 pav. SR trigerio Karno diagrama |
Karno diagrama labai gerai tinka trigerio būvio stabilumui nustatyti: jei į diagramos langelį įrašyta trigerio kito būvio reikšmė Q sutampa su šio trigerio būvio reikšme q, tai trigerio būvis yra stabilus, nes po laiko Dt q reikšmė išliks ta pati. Ir atvirkščiai, jei į diagramos langelį įrašyta trigerio kito būvio reikšmė Q skiriasi nuo šio trigerio būvio reikšmės q, tai reiškia, kad trigerio būvis yra nestabilus, nes po laiko Dt q reikšmė pakis, sutaps su trigerio kito būvio reikšme Q. 14 paveiksle stabilūs trigerio būviai pabraukti.
Pagal Karno diagramą galima užrašyti trigerio charakteringąją lygtį, trigerio kito būvio Q priklausomybę nuo vidinių ir išorinių įėjimo signalų
q, S ir R. Tuo tikslu diagramoje sudarome du vienetų kontūrus p1 ir p2 ir gauname, kad
Q = p1 + p2 = SR + qR .
Įvykių diagrama
16 pav. SR trigerio įvykių diagrama |
Įvykių diagrama – tai modifikuota Karno diagrama, kurioje būvių kaitą vaizduoja strėlytės. Be to, į kvadratėlius paprastai rašomi ne nuliai ir vienetai, bet juos atitinkantys būvių pavadinimai a ir b (16 pav.).
Kai išoriniai signalai S ir R pakinta taip, kad kitas trigerio būvis Q išlieka toks, koks buvęs, įvykių diagramoje tai vaizduoja horizontali rodyklė, nukreipta iš stabilaus į stabilų būvį: iš a į a arba iš b į b.
Įvykius, kai išoriniai signalai keičia kitą trigerio būvį Q, vaizduoja laužta rodyklė, nukreipta horizontaliai iš stabilaus būvio į nestabilų ir vertikaliai iš nestabilaus būvio į naują stabilųjį.
Tokius du įvykius paaiškinsime pavyzdžiais.
1. Pradinis trigerio būvis aprašomas rinkiniu qSR = 110. Tegul pirmasis įvykis trigeryje yra įėjimo signalų pokytis iš SR = 10 į SR = 00. Per laiką Dt įvyksiantį pokytį 16 paveiksle vaizduoja horizontali rodyklė 1, nukreipta iš kvadratėlio 110 į kvadratėlį 100, tai yra iš stabilaus b į stabilų b.
2. Pradinis trigerio būvis qSR = 100. Antrasis įvykis – įėjimo signalų pokytis SR = 00 ® 01. Perėjimas į naują būvį qSR = 101 vaizduojamas laužta rodykle 2, nukreipta horizontaliai iš stabilaus b į nestabilų a ir vertikaliai iš nestabilaus a į stabilų b.
Atkreipkite dėmesį, kad kiekvienas įvykis visuomet baigiasi stabiliu būviu.
17 pav. SR trigerio įvykių diagrama padavus draudžiamą SR signalų rinkinį |
Įvykių diagrama vaizdžiai parodo įėjimo signalų rinkinio SR = 11 draudžiamumą. Tarkime, kad pradinį trigerio būvį qSR = 011 nustatė draudžiamas įėjimo signalų rinkinys SR = 11, po kurio į išorinius trigerio įėjimus buvo paduotas pasyvus rinkinys SR = 00 (17 pav.). Tuomet iš kvadratėlio 011 į kvadratėlį, į kurį nukreipia pasyvusis įėjimo signalų rinkinys, galimi du keliai: pirmasis, kurį rodo rodyklė 1, per kvadratėlį 010 (nestabilų b) į kvadratėlį 110 (stabilų b) ir iš jo į galutinį būvį 100 (stabilų b); antrasis, kurį vaizduoja rodyklė 2, per kvadratėlį 001 (stabilų a) į kvadratėlį 000 (galutinį stabilų būvį a). Taigi, padavus draudžiamą įėjimo signalų rinkinį SR = 11 ir pasyvų įėjimo signalų rinkinį SR = 00, galimi du skirtingi trigerio galutiniai būviai: qSR = 001 (stabilus a) arba qSR = 000 (stabilus b). Į kokį būvį pereis trigeris, priklausys nuo to, kuriame trigerio įėjime – S ar R – vienetas šiek tiek anksčiau taps nuliu (įvykių diagramoje tai atitinka arba kelią per kvadratėlį 010, arba kelią per kvadratėlį 001). Tokia situacija vadinama signalų lenktynėmis (angl. – race condition). Signalai lenktyniauja tuomet, kai iš karto keičiasi abiejų įėjimų loginiai lygiai. Jei signalų lenktynės gali baigtis skirtingais trigerio būviais, tai jos vadinamos kritinėmis lenktynėmis (critical race).
SR trigeryje visos kitos signalų lenktynės, išskyrus SR = 11 kitimą į 00, yra nekritinės: net jei įvykiai trigeryje vyktų skirtingais keliais, jie baigtųsi tais pačiais stabiliais trigerio būviais.
Iš įvykių diagramos aptarimo išplaukia, kad, uždraudus įėjimo signalų rinkinį SR = 11 (arba tik SR kitimą iš 11 į 00), SR trigeris būtų visiškai apibrėžtų būvių įtaisas.
Laiko diagramos
Trigerio veikimą galima aprašyti jo išėjimo signalų laiko diagramomis, sudarytomis pagal išorinių įėjimo signalų laiko diagramas.
18 pav. SR trigerio laiko diagramos |
Remdamiesi vėlinančiojo trigerio modeliu (12 pav.), sudarysime SR trigerio išėjimo signalų q ir X laiko diagramas, kurios laiko atžvilgiu atitiktų konkrečias išorinių įėjimo signalų S ir R laiko diagramas.
Sudarytose išėjimo signalų laiko diagramose (18 pav.) įvertinta tai, kad įėjimo signalai SR trigerio schemoje vėluoja laiku, lygiu vieno arba dviejų loginių elementų vėlinimo laikams. Rodyklytės laiko diagramose sieja q arba X lygių pokyčius su jų priežastimi – S arba R signalų frontu. Skaičiais nuo 1 iki 11 sunumeruoti įvykiai trigerio schemoje – išorinių įėjimo signalų pokyčiai.
Sudarant q ir X signalų laiko diagramas, reikia prisiminti, kad tik įvykiai – įėjimo signalų pokyčiai – gali tapti išėjimo signalo loginio lygio kitimo priežastimi; kita vertus, ne kiekvienas įvykis keičia trigerio būvį.
ĮVAIRŪS TRIGERIAI
Bazinius trigerius sudaro tik du loginiai elementai, susieti kryžminiais grįžtamaisiais ryšiais. Tai paprasčiausi trigeriai, paprasčiausios atminties ląstelės. Sudėtingesni trigeriai sudaromi iš bazinio trigerio ir trigerį valdančios schemos. Valdančioji schema dažnai būna daug sudėtingesnė už bazinį trigerį.
Trigerių klasifikavimas
Trigeriai klasifikuojami pagal įvairius požymius.
Pagal keičiančius trigerio būvį įėjimo signalus trigeriai skirstomi į tris grupes:
1. Elementarius potencialinius, arba lygiais vartomus (angl. – level triggered), trigerius. Jų būvius keičia (varto) žemi ir aukšti įtampos lygiai informaciniuose įėjimuose, jei tai atlikti leidžia signalai trigerių valdymo įėjimuose. Valdymo įėjimų ir valdančiųjų signalų šios grupės trigeriuose gali ir nebūti.
2. Impulsinius (pulse triggered), arba MS tipo, trigerius (šį pavadinimą išsiaiškinsime šiek tiek vėliau). Į informacinius įėjimus paduoti signalai nekeičia šios grupės trigerių būvio, kol nepasibaigia impulsas trigerio valdymo įėjime. Dėl to jie dar vadinami trigeriais su atidėtuoju išėjimo signalu (postponed output).
3. Dinaminius, arba frontais valdomus (edge triggered), trigerius. Jų būvį informacinių įėjimų signalai keičia tik ir tik impulso valdymo įėjime fronto (priekinio arba galinio – nelygu koks trigeris) metu.
Dar skiriami asinchroniniai ir sinchroniniai trigeriai. Asinchroninių trigerių būviai gali kisti bet kada ir juos lemia vien tik informacinių įėjimų signalai. Asinchroniniai būna tik elementarūs potencialiniai trigeriai. Sinchroniniai trigeriai be informacinių įėjimų dar turi valdymo (angl. – control) įėjimą C. Kartais jis vadinamas sinchronizavimo (clock – CK), kartais – leidimo (enable – E), įėjimu. Sinchroninių trigerių būvį taip pat keičia informacinių įėjimų signalai, bet tik tada, kai valdymo įėjime yra leidžiantis tai daryti signalas.
Pagal trigerio struktūrą skiriami SR, D, JK ir T trigeriai.
SR trigeriai turi du informacinius įėjimus: S ir R. Aktyvūs šių įėjimų signalų rinkiniai SR = 10 ir SR = 01 nustato ir numeta trigerį; rinkinys 00 yra pasyvusis ir trigerio būvio nekeičia; rinkinys 11 – draudžiamas.
D trigeris – tai SR trigeris, turintis vieną informacinį įėjimą D = S. D trigerių įėjimas R sudaromas kaip įėjimo D = S inversija. Todėl ir signalai D = 1 bei D = 0 yra aktyvūs ir atkartojami pagrindiniame trigerio išėjime. D trigeryje išspręsta draudžiamojo įėjimo signalų rinkinio SR = 11 problema: toks rinkinys tiesiog negalimas. Į šį trigerį taip pat neįmanoma paduoti pasyvaus rinkinio SR = 00.
JK trigeriai – tai trigeriai, kuriuose sudarytas kryžminis grįžtamasis ryšys tarp išėjimų ir įėjimų. Dviejų informacinių įėjimų J ir K paskirtis tokia pati, kaip ir įėjimų S bei R.
T trigeriai – tai JK trigeriai, turintys vieną įėjimą J = K = T.
Konkretus trigeris gali turėti kelių grupių požymius. Ne visi trigerių tipai taikomi praktikoje, vieni labai plačiai paplitę, o kiti egzistuoja veikiau teoriškai nei praktiškai.
Devintajame skyriuje minėjome, kad projektuoti sinchronines schemas yra paprasčiau nei asinchronines. Sinchroninėse schemose paprastai naudojami tik sinchroniniai trigeriai. Todėl toliau išsamiai aptarsime tik šiuos trigerius. Šitaip sumažinsime nagrinėjamų trigerių variantų skaičių. Išsiaiškinę sinchroninių trigerių veikimą, suprasite, kaip veikia ir analogiški asinchroniniai trigeriai, nes asinchroninis trigeris yra paprastesnis sinchroninio trigerio variantas. Kita vertus, asinchroninių bazinių SR ir ~S~R trigerių veikimas detaliai išnagrinėtas 10 skyriuje.
Elementarūs potencialiniai sinchroniniai trigeriai
Šiame poskyryje nagrinėsime elementarių sinchroninių SR, D, JK ir T trigerių schemas bei veikimą, aprašymo būdus ir savybes.
Sinchroniniai SR trigeriai
Prieš tai nagrinėti baziniai SR ir ~S~R trigeriai yra potencialiniai trigeriai, nes jų būvius keičia aukšti ir žemi įtampų lygiai informaciniuose S ir R įėjimuose. Šie trigeriai yra asinchroniniai, nes jų būvius lemia vien tik informacinių įėjimų signalai.
Visuose sinchroniniuose trigeriuose informaciniai signalai prieš patekdami į bazinio trigerio įėjimą turi praeiti pro laiko vartus (angl. – gates). Su tuo susietas dažnai naudojamas angliškasis sinchroninių trigerių pavadinimas gated latches – trigeriai su laiko vartais. Vartus valdo arba signalas C (control – valdymo), arba CK (clock – sinchronizavimo), arba E (enable – leidimo). Kad ir kaip šie signalai būtų vadinami, jie yra vartininkai, praleidžiantys arba nepraleidžiantys į bazinį trigerį informacinius signalus.
Sinchroniniuose SR trigeriuose naudojami loginių elementų IR vartai, jei bazinis trigeris yra SR trigeris, arba loginių elementų IR-NE vartai, jei bazinis trigeris – ~S~R trigeris. Sinchroninio SR trigerio su baziniu SR trigeriu loginė schema, funkcinė schema ir šio trigerio grafinis žymuo parodyti 19 paveiksle.
19 pav. Sinchroninio SR trigerio su baziniu SR trigeriu loginė schema (a), funkcinė schema (b) ir grafinis žymuo (c) |
Kai valdantysis signalas C = 1, informaciniai signalai S ir R patenka į trigerio įėjimus ir tuomet sinchroninis SR trigeris veikia lygiai taip pat, kaip ir bazinis SR trigeris. Valdantysis signalas C = 0 informacinių signalų nepraleidžia, todėl trigeris būvio nekeičia. Atkreipkite dėmesį į labai svarbų dalyką: draudžiantis trigeriui veikti signalas C = 0 suformuoja pasyvųjį signalų derinį bazinio SR trigerio įėjime ir nekeičia prieš tai buvusio trigerio būvio. Tai reiškia, kad signalas C = 0 "pagauna į spąstus" įrašytą trigeryje informaciją ir "laiko ją spąstuose" tol, kol pats nenustoja veikęs. Tuo ir paaiškinamas angliškasis šio tipo trigerių pavadinimas latch – spąstai. Sinchroniniai SR trigeriai pagal visų jų įėjimų pirmąsias raides dar vadinami SRC trigeriais, arba, pabrėžiant, kad vartai trigerio įėjime yra laiko vartai – SRT trigeriais, čia raidė T reiškia laiką (time).
Remdamiesi bazinio SR trigerio charakteringąja lygtimi Q = SR + qR ir paveikslo 19, a logine schema, užrašysime sinchroninio SR trigerio charakteringąją lygtį:
Q = S
×
C
×
R
×
C + q
×
R
×
C = S
×
C
×
(R + C) + q×
(R +C) =
= SCR + SCC + qC + qR = SCR + qC + qR
20 pav. Sinchroninio SR trigerio Karno diagrama |
Remdamiesi sinchroninio SR trigerio su baziniu SR trigeriu charakteringąja lygtimi, sudarysime šio trigerio Karno diagramą (20 pav.). Įvertinsime, kad į sinchroninį SR trigerį paduodamas vienas vidinio įėjimo (grįžtamojo ryšio) signalas q ir trys išoriniai įėjimo signalai C, S ir R. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip sudaroma Karno diagrama, kai išilgai vienos jos kraštinės rašomos trijų loginių kintamųjų reikšmės. Pirmiausia nuosekliai du kartus užrašome visas dviejų loginių kintamųjų kombinacijas įprasta Grėjaus kodo eilės tvarka: 00, 01, 11, 10 ir 00, 01, 11, 10. Po to pirmojo ketverto priekyje įrašomas nulis, antrojo ketverto – vienetas. Griežtai tariant, tokiu būdu sudarėme dvi atskiras Karno diagramas su trimis loginiais kintamaisiais q, S ir R: vieną diagramą, kai C = 0, ir kitą, kai C = 1.
Pažymėsime, kad diagramos dalį, kurioje C = 0, užpildo tik stabilūs būviai. Kitaip ir negali būti, nes kol C = 0, trigeris negali keisti būvio nei po Dt, nei po bet kurio kito laiko. Tai įvertinę galime teigti, kad Karno diagramos dalis, atitinkanti valdantį signalą C = 0, yra neinformatyvi, todėl ir nebūtina.
Kai C = 1, trigeris veikia kaip bazinis SR trigeris, todėl jam įėjimo signalų rinkinys CSR = 111 yra draudžiamas rinkinys.
Remdamiesi charakteringąja lygtimi arba užpildytąja Karno diagrama, galime nubraižyti sinchroninio SR trigerio būvių kaitos diagramą (21 pav.). Šią diagramą lengviau sudaryti pagal Karno diagramą: visi stabilūs, lygūs 0, būviai Karno diagramoje reiškia grįžimą į a būvį; visi stabilūs, lygūs 1, būviai – grįžimą į b būvį; nestabilūs būviai, lygūs 0, – perėjimą iš nestabilaus a būvio į stabilų b būvį; nestabilūs būviai, lygūs 1, – perėjimą iš nestabilaus b būvio į stabilų a būvį.
21 pav. Sinchroninio SR trigerio būvių kaitos diagrama |
Sinchroniniai D trigeriai
22 pav. Sinchroninio D trigerio funkcinė schema (a) ir grafinis žymuo (b) |
Klasifikuodami trigerius sakėme, kad D (angliškai D interpretuojamas dvejopai: data arba delay) trigeris – tai SR trigeris su vienu informaciniu įėjimu D = S; įėjimas R sudaromas kaip įėjimo S inversija. Pagal tokį D trigerio apibrėžimą nubraižyta sinchroninio D trigerio (angl. – gated D latch) funkcinė schema parodyta 22 paveiksle. Ši trigerio schema eliminuoja draudžiamą signalų rinkinį SR = 11 (arba CSR = 111). Kai valdymo įėjimo signalas C = 1, informacinio įėjimo signalas D = 1 nustato trigerio būvį Q = 1 (b būvį), o signalas D = 0 – būvį Q = 0 (a būvį). Taigi signalų rinkinys CD = 11 nustato, arba įrašo, trigerį, o rinkinys CD = 10 jį numeta, arba ištrina.
Asinchroninio D trigerio funkcinė schema skirtųsi nuo 22, a paveiksle parodytos schemos tik tuo, kad vietoj sinchroninio SR (SRC) trigerio būtų asinchroninis SR trigeris – bazinis SR trigeris. Tokio trigerio pagrindinio išėjimo signalas Q būtų toks pat, kaip informacinio įėjimo signalas D: Q = 1, kai D = 1, ir Q = 0, kai D = 0. Kadangi šis trigeris nekeičia įėjimo signalo, o tik pakartoja, pavėlinęs laiku Dt, tai jis kartais vadinamas vėlinimo trigeriu, tai yra, angliškoji santrumpa D interpretuojama ne kaip data, bet kaip delay.
Čia pažymėsime, kad visi elementarūs asinchroniniai potencialiniai trigeriai SR, D, JK ar T ir visi elementarūs sinchroniniai trigeriai, kai jų valdymo įėjime veikia signalas C = 1, išėjime Q pakartoja suvėlintą informacinių įėjimų S, D, J arba T signalą.
Taikydami tą pačią metodiką, kaip ir sinchroninio SR trigerio atveju, užrašysime sinchroninio D trigerio charakteringąją lygtį ir sudarysime jo Karno bei būvių kaitos diagramas. Tarkime, kad sinchroninis D trigeris yra sudarytas iš loginių elementų IR-NE, kitaip tariant, sinchroninį SR trigerį sudaro bazinis ~S~R trigeris su loginių elementų IR-NE laiko vartais. Prisiminkite, kad loginiai elementai IR-NE paprastai naudojami visose TTL serijų mikroschemose.
23 pav. Sinchroninio D trigerio Karno diagrama |
Toliau nagrinėsime sinchroninio D trigerio laiko diagramas. Trigeris veiks be klaidų, jei informacinio įėjimo signalas D išliks toks pats šiek tiek prieš ir šiek tiek po valdymo įėjimo signalo C pokyčio, tai yra, C signalo parengties (setup time) ir įtvirtinimo (hold time) laiku. Priešingu atveju neišvengiame neapibrėžtumo, nes neaišku, kuris signalas – C ar D – pakito anksčiau.
Pagal konkrečius C ir D signalus sudarytos sinchroninio D trigerio išėjimo signalo Q laiko diagramos parodytos 24 paveiksle (čia t
su ir t
h – signalo C parengties bei įtvirtinimo laikai).
24 pav. Sinchroninio D trigerio laiko diagramos |
Sinchroniniai JK trigeriai
Minėjome, kad tarp JK trigerių išėjimų ir įėjimų būna sudarytas kryžminis grįžtamasis ryšys: tai yra trigerio įėjimas S arba kitas jį atitinkantis įėjimas sujungiamas su inversiniu trigerio išėjimu Q, o įėjimas R arba kitas jį atitinkantis įėjimas – su tiesioginiu trigerio išėjimu Q.
Sinchroniniuose JK trigeriuose (angl. – gated J-K latch) grįžtamojo ryšio signalai nukreipiami į įėjimus pro laiko vartus. Šitaip sudarytos sinchroninio JK trigerio su baziniu SR trigeriu loginė ir funkcinė schemos bei trigerio grafinis žymuo parodyti 26 paveiksle.
26 pav. Sinchroninio JK trigerio loginė schema (a), funkcinė schema (b) ir grafinis žymuo (c) |
Trigerio įėjimas J (jump) pagal paskirtį atitinka SR trigerio įėjimą S, o įėjimas K (keep) – įėjimą R. Tai, kad grįžtamasis ryšys yra kryžminis, vaizdžiau matyti iš trigerio funkcinės schemos. Išnagrinėję 26 paveiksle parodytą loginę schemą galime įsitikinti, kad JK trigeryje, kaip ir D trigeryje, bazinio trigerio įėjimų signalų derinys SR = 11 neįmanomas.
Remdamiesi bazinio SR trigerio charakteringąja lygtimi Q = SR + qR, užrašysime sinchroninio JK trigerio su baziniu SR trigeriu charakteringąją lygtį. Pagal 26, a paveikslo loginę schemą bazinio trigerio įėjimų signalus S ir R galime aprašyti šitaip: S = qCJ ir R = qCK . Įrašome šias S ir R reikšmes į SR trigerio charakteringąją lygtį. Tuomet
Q = qCJ× qCK + q× qCK .
Atlikę nesudėtingus pertvarkymus, gauname šitokią sinchroninio JK trigerio charakteringąją lygtį:
Q = qCJ + qC +qK .
Pagal šią charakteringąją lygtį sudarytoji Karno diagrama parodyta 25 paveiksle. Kaip ir visų sinchroninių trigerių, taip ir aptariamojo JK trigerio būviai, kai draudžiantis valdantysis signalas C = 0, esti tik stabilūs (kairioji Karno diagramos dalis).
25 pav. Sinchroninio JK trigerio Karno diagrama |
Kai C = 1, įėjimo signalų rinkinys JK = 00 (CJK = 100) yra pasyvus – jis nekeičia prieš tai buvusio stabilaus trigerio būvio. Rinkinys CJK = 101 nustato stabilų trigerio būvį Q = 0, rinkinys CJK = 110 – stabilų būvį Q = 1. Įėjimo signalų rinkinys CJK = 111 nustato du nestabilius būvius: nestabilų 1, kai q = 0, ir nestabilų 0, kai q = 1. Šie trigerio būviai nuolat kinta, ir nė vienas iš jų netampa stabilus – trigeris generuoja.
28 pav. Sinchroninio JK trigerio būvių kaitos diagrama |
Generavimo reiškinį galima paaiškinti remiantis logine trigerio schema. Kai CJK = 111, tai abieji laiko vartai esti atviri. Tad bazinio SR trigerio įėjimai yra tiesiogiai susieti su trigerio išėjimais: S su Q, R su Q. Jei kažkuriuo laiko momentu įėjimo S loginis lygis yra aukštas, tai po vėlinimo laiko Dt šis lygis nustato trigerio būvį Q = 1. Vadinasi, toks pats aukštas loginis lygis esti ir trigerio įėjime R. Šis signalas, praėjus vėlinimo laikui Dt, nustatys trigerio būvį Q = 0. Taigi trigerio būviai nuolat kinta; generavimo periodą lemia trigerio vėlinimo laikas (įvertinamas ir laiko vartų loginių elementų vėlinimas).
Prie tų pačių išvadų prieisime, sudarę ir išnagrinėję šio trigerio būvių kaitos diagramą (28 pav.).
Generavimą sinchroniniame JK trigeryje galima sustabdyti dviem būdais.
Pirmasis, valdant trigerį labai trumpais, trumpesniais už trigerio vėlinimo laiką, įėjimo C impulsais. Tuomet trigeris keis būvį po kiekvieno impulso valdymo įėjime. Tačiau labai trumpus valdančius impulsus sudėtinga formuoti, o tokį patį rezultatą, bet be valdančių impulsų trukmės apribojimo, gausime naudodami impulsais valdomus MS trigerius.
Antrasis būdas – įjungti į grįžtamojo ryšio grandines signalus vėlinančius elementus. Parinkdami šių elementų vėlinimo laikus, gauname reikiamą trigerio generavimo periodą.
Baigdami poskyrį turėtume pripažinti, kad sinchroninį JK trigerį nagrinėjome greičiau mokymosi tikslais. Praktiškai šis trigeris retai taikomas.
Sinchroniniai T trigeriai
27 pav. Sinchroninio T trigerio funkcinė schema (a) ir grafinis žymuo (b) |
Jau sakėme, kad T trigeris – tai JK trigeris, kuriame J = K = T. Sinchroninio T trigerio funkcinė schema ir grafinis žymuo parodyti 27 paveiksle.
Paprasta prognozuoti, kad ir šis trigeris dirba taip pat nestabiliai, kaip ir sinchroninis JK trigeris.
Impulsiniai MS tipo trigeriai
Šie trigeriai turbūt buvo sugalvoti norint išspręsti potencialinių JK ir T trigerių generavimo problemą. Generavimo priežastis – tiesioginis grįžtamasis ryšys tarp trigerio išėjimų ir jo įėjimų – buvo pašalinta nuosekliai sujungus du sinchroninius trigerius ir padavus į juos inversinius vienas kito atžvilgiu valdančius signalus C. Šitaip sudarytą nuoseklią tiesioginio grįžtamojo ryšio grandinę visuomet nutraukia tas trigeris, kurio valdymo įėjime tuo metu veikia signalas C = 0. Kadangi pirmojo trigerio išėjimo signalas keičia antrojo trigerio būvį, tai pirmasis trigeris buvo pavadintas ponu (angl. – master), o antrasis (valdomasis) – vergu (slave). Pagal šių angliškų žodžių pirmąsias raides taip sudarytą trigerį imta vadinti MS trigeriu.
Iš MS trigerio struktūros aprašymo matyti, kad ji turi prasmę tik tada, kai MS trigeris sudarytas iš sinchroninių SR trigerių. Tai reiškia, kad asinchroninis MS trigerio variantas negalimas.
Pagal žodinį trigerio struktūros aprašymą galime sudaryti konkretaus MS tipo trigerio schemą. Tai galėtų būti SR, D, JK arba T impulsinis MS tipo trigeris. Kadangi plačiausiai taikomi MS tipo JK ir T trigeriai, jų schemas ir nagrinėsime.
29 pav. MS tipo JK trigerio funkcinė schema |
29 paveiksle atvaizduota MS tipo JK trigerio funkcinė schema. Kadangi tai MS trigeris, jį sudaro du nuosekliai sujungti sinchroninai SR trigeriai su inversiniais vienas kito atžvilgiu C signalais. Pirmąjį trigerį paprastai žymi M raide, antrąjį – S. Kadangi tai JK trigeris, jame sudarytas kryžminis grįžtamasis ryšys iš išėjimų į įėjimus. Norint parodyti, kaip grįžtamojo ryšio signalas patenka į trigerio įėjimą, M sinchroninis SR trigeris schemoje detalizuotas, parodant jo laiko vartus. Toks pat antrasis SRC trigeris S schemoje atvaizduotas kaip vienas funkcinis mazgas.
30 pav. MS tipo JK trigerio laiko diagramos |
30 paveiksle atvaizduotos MS trigerio pirmojo SRC trigerio išėjimo signalo M ir antrojo SRC trigerio išėjimo signalo Q laiko diagramos, atitinkančios konkrečius MS trigerio įėjimo signalus C, J ir K. Akivaizdu, kad antrojo trigerio išėjimas Q yra ir MS trigerio išėjimas. Diagramoje sunumeruoti įvykiai trigeryje. Kiekvienas įvykis – bent vieno įėjimo signalo pokytis.
Pirmasis įvykis – J = 0 ®1 – nepakeitė nei vieno trigerio būvio, nes trigeriui M neleidžia vartytis signalas C = 0, o nepralaidus M neperduoda J kitimo į trigerį S. Tik antrasis įvykis – C = 0 ®1 – leidžia M trigeriui priimti signalą J įėjime. Trečiasis įvykis – C = 0 ®1 º C = 1 ® 0 – leidžia S trigeriui priimti signalą M = J = 1 ir nustato Q = 1 trigerio išėjime. Šį SR trigerio būvį gali pakeisti tik signalas R = 1. Paduotą į MS trigerio K įėjimą vienetinį signalą M trigeris priima įėjime R, sulaukęs leidimo C = 1 – penktojo įvykio. Šeštasis įvykis leidžia S trigeriui priimti R = 1 ir nustato jo ir MS trigerio būvį Q = 0.
31 pav. MS tipo JK trigerio grafinis žymuo |
2 ir 3 įvykiai parodo, kaip MS trigeryje vyksta įprastasis nustatymas, o 5 ir 6 įvykiai – kaip vyksta įprastasis numetimas. Kai nustatymas įprastas, J = 1 ir M = Q = = 0 reikšmės turi atsirasti iki impulso C įėjime pradžios. Kai numetimas įprastas, iki impulso C įėjime pradžios turi atsirasti signalai K = 1 ir M = Q = 1. Kai MS trigeris veikia įprastai, tuomet C impulso priekinis frontas keičia M trigerio būvį, o galinis frontas – S trigerio, taigi ir MS trigerio, būvį. Dabar jau galima suformuluoti svarbią taisyklę: MS trigeris gali pereiti į kitą būvį (ne tik gali, bet ir pereina, jei būvio kitimą nustato informaciniai signalai), tik pasibaigus impulsui valdymo įėjime C. Kadangi MS trigerį valdo abudu valdančiojo impulso frontai (priekinis nustato M trigerio būvį ir kartu parengia būvio keitimui S trigerį, galinis – pakeičia S, taigi ir MS, trigerių būvius), jis vadinamas impulsais vartomu arba impulsiniu trigeriu. Nors prielaidas trigeriui keisti būvį informaciniai signalai sudaro dar prieš paduodant impulsą į valdymo įėjimą, to pokyčio reikia laukti tol, kol trunka impulsas valdymo įėjime. Dėl šios priežasties MS trigeris ir vadinamas trigeriu su atidėtuoju išėjimo signalu (postponed output) ir žymimas 31 paveiksle parodytu žymeniu.
32 pav. Valdančiojo signalo parengties (t su ) ir įtvirtinimo (t h ) laikai |
Tolimesni 10 – 15 įvykiai laiko diagramose iliustruoja ne įprastąjį MS trigerio nustatymą ir numetimą, bet "vieneto ir nulio pagavimą". Padavus impulsą į C įėjimą (9 įvykis), J ir K įėjimų signalų reikšmės dar esti lygios nuliui. Tačiau dar nepasibaigus C impulsui, J įėjime atsiranda vieneto signalas (10 įvykis). Jį ir "pagauna" M trigeris, paruošdamas S trigerio apvertimą galiniu impulso C įėjime frontu (11 įvykis).
Analogiškai vyksta ir ne įprastasis MS trigerio numetimas, bet "nulio (vieneto K įėjime) pagavimas" – 13-15 įvykiai.
33 pav. Draudžiamas laikas informaciniams signalams |
MS trigeris veiks be klaidų, jei informacinių įėjimų signalai nekis valdančiojo signalo C parengties ir įtvirtinimo metu (32 pav.).
MS trigeris "negaudys vienetų ir nulių", jei informaciniai signalai nesikeis ne tik valdančiojo signalo C parengties ir įtvirtinimo metu, bet ir tol, kol trunka valdymo signalo impulsas (33 pav.).
Impulsinio MS tipo SR trigerio schemą labai paparasta pakeisti MS tipo D trigerio schema.
Kadangi T trigeris yra JK trigeris, kai J = K = T, tai įtraukę šią nedidelę pataisą į MS tipo JK trigerio funkcinę schemą (29 pav.), gausime MS tipo T trigerio funkcinę schemą.
34 pav. MS tipo T trigerio funkcinė schema (J = K = T = 1) |
Labai paplitęs toks MS tipo T trigeris, kuriame J = K = T = 1. Kai šių įėjimų lygiai yra fiksuoti, trigeris teturi vieną C įėjimą. Šio trigerio funkcinę schemą (34 pav.) taip pat galima nesunkiai gauti, pakeitus 29 paveiksle parodytą MS tipo JK trigerio funkcinę schemą.
Sudarysime šio MS tipo T trigerio išėjimo signalo Q laiko diagramą. Tai yra lengviau, braižant kelias pagalbines laiko diagramas: S trigerio C įėjimo signalo C; M trigerio išėjimo ir S trigerio įėjimo signalo M = S2; S trigerio išėjimo ir M trigerio R įėjimo signalo Q2 = R1 = = Q bei inversinio Q2 = S1 = Q; be to, tarkime, kad pradinis M trigerio išėjimo M lygis yra aukštas (11.18 pav.). Signalų vėlinimas šiame paveiksle neparodytas.
Dinaminiai trigeriai
Dinaminių, arba frontais valdomų (edge triggered), trigerių struktūra labai panaši į MS trigerių: jie taip pat sudaryti iš dviejų nuosekliai sujungtų SRC trigerių, į kurių C įėjimus paduodami inversiniai vienas kito atžvilgiu signalai. Nuo MS trigerių šie trigeriai skiriasi tuo, kad juose tiesioginis C signalas patenka į antrąjį trigerį, o inversinis – į pirmąjį.
Populiariausias yra dinaminis D trigeris. Todėl jam šiame poskyryje skirsime daugiausia dėmesio.
Dinaminio D trigerio schema ir veikimas
Dinaminio D trigerio funkcinė schema parodyta 35 paveiksle.
35 pav. Dinaminio D trigerio funkcinė schema |
Žinodami, kaip veikia SRC trigeriai, galime nubraižyti dinaminio D trigerio išėjimo signalo laiko diagramas, atitinkančias konkrečias įėjimo signalų laiko diagramas (36 pav). Šiame paveiksle parodėme ir signalo Q1 laiko diagramą. Kad būtų paprasčiau, signalų vėlinimo laikų neparodėme.
36 pav. Dinaminio D trigerio laikos diagramos |
Tarkime, kad pradinis Q1 lygis buvo žemas. Iš 36 paveikslo laiko diagramų matyti, kad D trigeris yra valdomas (išėjime Q atkartoja įėjimo D signalą) tik signalo C priekinio fronto metu: Q po C priekinio fronto yra D iki C priekinio fronto. Kol trunka neigiamas C impulsas, D trigeris negali pereiti į kitą būvį, nes yra nevaldomas antrasis trigeris. Kol trunka teigiamas C impulsas, D trigeris negali pereiti į kitą būvį, nes tuomet pirmasis trigeris yra nevaldomas. Ar trigeris valdomas bent priekinio C fronto metu? Taip, nes leidimas keisti būvį į antrąjį trigerį ateina anksčiau, negu draudimas į pirmąjį trigerį. Tad antrasis trigeris jau valdomas, kai pirmasis dar valdomas. Tas laiko intervalas, kai, pasibaigus signalo C priekiniam frontui, dinaminis trigeris perduoda signalą iš įėjimo D į išėjimą Q, yra labai trumpas ir lygus inverterio vėlinimo laikui. Tik to trumpo intervalo metu abu nuosekliai sujungti trigeriai turi leidimą keisti būvį.
39 pav. Priekiniu (a) ir galiniu (b) C impulso frontu valdomų dinaminių D trigerių žymenys |
Dinaminio D trigerio, valdomo priekiniu (a) ir galiniu (b) C įėjimo impulso frontu, grafiniai žymenys parodyti 39 paveiksle.
Priekiniu frontu valdomą dinaminį trigerį galima paversti galiniu frontu valdomu, įjungus į C įėjimą papildomą inverterį (37 pav.).
37 pav. Dinaminio D trigerio priekinio valdančiojo impulso fronto keitimas galiniu (a) ir atvirkščiai (b) |
Iki šiol nagrinėjome tik dinaminį D trigerį. Tačiau esti ir kitokių dinaminių trigerių. Iš to, kas iki šiol pasakyta, nesunku prieiti išvadą, kad asinchroninių dinaminių, kaip ir MS, trigerių nebūna. Be aptartojo D trigerio dar gali būti SR, JK ir T dinaminiai trigeriai.
38 pav. Laiko ribojimai dinaminiams trigeriams, valdomiems priekiniu (a) ir galiniu (b) C impulso frontu |
Nuo dinaminio D trigerio funkcinės schemos (35 pav.) mažiausiai skiriasi SRC dinaminio trigerio schema. Ją gausime, pašalinę inverterį, jungiantį D įėjimą su pirmojo SRC trigerio R įėjimu, o pastarąjį naudodami kaip savarankišką dinaminio trigerio įėjimą.
Dinaminiai trigeriai veiks be klaidų, jei signalai jų informaciniuose įėjimuose (D, S ir R, J ir K arba T) nekis signalo C parengties ir įtvirtinimo metu (38 pav.).
Dinaminio D trigerio detalus aprašymas
Tai, kad sinchroninėse trigerinėse schemose dažniausiai naudojami dinaminiai D trigeriai, lemia kelios priežastys. Pirma, galimybė tiksliai sinchronizuoti tokio trigerio būvių kaitą valdančiojo impulso frontu. Antra, gana nesudėtinga dinaminio D trigerio schema. Trečia, D trigerius aprašyti paprasčiau negu bet kuriuos kitus trigerius, todėl ir schemas su šiais trigeriais analizuoti ir projektuoti yra lengviau.
Šį ir 23 poskyrį, kuriais baigiame vienuoliktąjį skyrių, galėtume pavadinti įvadu į tryliktąjį skyrių, skirtą sinchroninių trigerinių schemų projektavimui. Kadangi dinaminis D trigeris yra sinchroninė trigerinė schema, tai ir kitos sinchroninės trigerinės schemos aprašomos ir nagrinėjamos taip pat, kaip ir aptariamasis trigeris.
Šiame poskyryje užrašysime dinaminio D trigerio charakteringąją lygtį, sudarysime jo Karno, įvykių ir būvių kaitos diagramas.
Kaip ir bazinių trigerių, taip ir dinaminio D trigerio charakteringąją lygtį užrašysime remdamiesi vėlinančiojo trigerio modeliu. Šio trigerio funkcinė schema parodyta 40, a paveiksle, loginė schema (modelis) – 40, b paveiksle. Modelio vėlinimo grandis įjungta į grįžtamojo ryšio kilpą taip, kad ji atskirtų trigerio šio
40 pav. Dinaminio D trigerio funkcinė schema (a) ir loginė schema – vėlinančiojo trigerio modelis (b) |
būvio ir kito būvio išėjimo signalus. Pirmojo trigerio kito būvio išėjimo signalas Y1 yra šio būvio išėjimo signalo y1, informacinio signalo D ir valdančiojo signalo C funkcija. Loginė schema vaizdžiai rodo, kad informacinio įėjimo signalas D pasiekia išėjimą, praėjęs tris loginius elementus, tai yra Dt
1 = 3t
1LE . Kol C = 0, tol pirmasis trigeris T1 yra pralaidus, tad iki priekinio C impulso fronto pakanka laiko, kad y1 reikšmė taptų tokia pati, kaip ir Y1. Antrasis trigeris pralaidus, kai C = 1. Šio trigerio būvį nustato Y1, kai C tampa lygus vienetui. Kito būvio išėjimo signalas Y2 yra argumentų Y1, y2 ir C funkcija. Įvertinę, kad Y1 priklauso nuo y1, D ir C, galime teigti, kad Y2 yra argumentų y1, y2, D ir C funkcija.
Remdamiesi modeliu, gauname:
Y1 = (y1 + CD) +CD = (y1 + CD) × (C+D) = y1C + y1D + CD
Y2 = (y2 + Y1C)+Y1C = (y2 +Y1C) × (Y1+C) = y2Y1 + y1C + y2C = =Y1 (y2 + C)+y2C = (y1 C+ y1D +CD) × (y2+C) +y2C =
=y1C + y1y2C +y1 CD +y1y2D + y2CD + y2C = y1C +y1y2D +y2C
Trigerių T1 ir T2 Karno diagramos sudaromos pagal apvestąsias charakteringąsias lygtis: trigerių išėjimo signalų kitų būvių Y1 ir Y2 reikšmės yra šių būvių y1 ir y2 bei išorinių įėjimo signalų C ir D funkcijos (41, a ir b pav.). Į trigerio T1 Karno diagramą (41, a pav.) dirbtinai įtrauktas argumentas y2, nuo kurio reikšmės kitas trigerio T1 būvis nepriklauso. Tai padaryta vien tam, kad būtų galima sudaryti kompozicinę dinaminio D trigerio (trigerinės schemos) Karno diagramą, parodytą 41, c paveiksle, jungiančią trigerių T1 ir T2 Karno diagramas a ir b paveiksluose. Paprastai projektuojant trigerines schemas sudaromos tik kompozicinės Karno diagramos, į kurias įrašomi visų trigerinės schemos trigerių būviai (taip sutaupoma vietos ir laiko).
41 pav. SRC trigerių T1 ir T2 Karno diagramos (a, b) bei kompozicinė dinaminio D trigerio Karno diagrama (c) |
Kompozicinėje Karno diagramoje dinaminis D trigeris, kaip ir kiekviena trigerinė schema su dviem trigeriais, apibūdinamas keturiais skirtingais trigerių šių būvių rinkiniais, pažymėtais raidėmis a, b, c ir d. Stabilūs būviai yra pabraukti.
42 pav. Dinaminio D trigerio įvykių diagrama |
Dinaminio D trigerio veikimą vaizdžiai iliustruoja jo įvykių (42 pav.) ir būvių kaitos (43 pav.) diagramos. Abi jos sudaromos remiantis kompozicine Karno diagrama.
Įvykių diagramoje įrašyti kiti trigerio būviai. Aptardami rodyklėmis parodytus įvykius, vykstančius kintant išoriniams įėjimo signalams, prisiminkime, kad kiekvienas įvykis baigiasi stabiliu būviu.
Nagrinėjimą pradėsime nuo stabilaus D trigerio būvio y1y2CD = 0000. Numeruotus diagramoje įvykius atitinka tokie įėjimų signalų pokyčiai:
1. C = 0®1; 2. D = 0®1; 3. C = 1®0; 4. C = 0®1; 5. D = 1®0; 6. D = 0®1; 7. C = 1®0; 8. D = 1®0.
Pirmasis įvykis – signalo C reikšmės pokytis iš 0 į 1. Kadangi informaciniame įėjime, kaip ir buvo, taip ir liko D = 0, tai nė vieno trigerio būvis nepasikeitė, dinaminis trigeris išliko stabiliame būvyje a. Antrojo įvykio metu D pakito iš 0 į 1, kai C jau buvo lygus 1, tad y2 ir dinaminio trigerio stabilus a būvis nepakito. Trečiojo įvykio metu C pakito iš 1 į 0, leisdamas trigeriui T1 pereiti į kitą būvį. Trigerio T2 būvis nepakito. Tolesnius įvykius išnagrinėkite savarankiškai.
43 pav. Dinaminio D trigerio būvių kaitos diagrama |
Ir kompozicinė Karno diagrama, ir įvykių diagrama, ir būvių kaitos diagrama gerai paaiškina dinaminio D trigerio ypatybes. Paprastai pakanka sudaryti ir išnagrinėti bent vieną iš jų – tą, kuri atrodo vaizdžiausia. Projektuojant trigerines schemas, dažniausiai sudaromos kompozicinė Karno ir būvių kaitos diagramos. Mes pateikėme visas jas vien dėl to, kad išmoktumėte sudaryti ir nagrinėti bet kurią iš jų.
Šiame poskyryje išdėstyta dinaminio D trigerio aprašymo ir jo ypatybių nagrinėjimo metodika tinka ne tik dinaminiam ar kitam sudėtingam trigeriui, bet ir bet kuriai trigerinei schemai.
Sutrumpintosios trigerių būvių reikšmių lentelės ir lygtys
Projektuojant trigerines schemas, dažnai taikomos sutrumpintosios trigerių būvių reikšmių lentelės ir lygtys bei trigerių žadinimo signalų reikšmių lentelės ir lygtys.
Sutrumpintosios trigerių būvių reikšmių lentelės ir lygtys yra labai paprastos, todėl lengvai įsimenamos. Jos pabrėžia skirtumą tarp keturių trigerių tipų: SR, D, JK ir T (11.1 – 5 lent.). Kad būtų paprasčiau, šios lentelės sudaromos elementariam asinchroniniam išvardintų trigerių variantui, nors galioja ir sinchroniniams trigeriams, kai į jų valdymo įėjimus yra paduotas signalas C = 1, leidžiantis šiems trigeriams keisti būvius.
Sutrumpintose lentelėse užrašomos kito trigerio būvio Q reikšmės, atitinkančios visus galimus signalų informaciniuose įėjimuose derinius.
2 lentelė. Sutrumpintoji SR trigerio būvių reikšmių lentelė
Išoriniai įėjimo signalai | Kito būvio signalas išėjime | Įvykis | |
S | R | Q | |
0 | 0 | q | Būvis nekinta |
0 | 1 | 0 | Numetimas (ištrynimas) |
1 | 0 | 1 | Nustatymas (įrašymas) |
1 | 1 | x | Draudžiamasis rinkinys |
3 lentelė. Sutrumpintoji D trigerio būvių kaitos lentelė
Išorinis įėjimo signalas | Kito būvio signalas išėjime | Įvykis |
D | Q | |
0 | 0 | Numetimas (ištrynimas) |
1 | 1 | Nustatymas (įrašymas) |
4 lentelė. Sutrumpintoji JK trigerio būvių kaitos lentelė
Išoriniai įėjimo signalai | Kito būvio signalas išėjime | Įvykis | |
J | K | Q | |
0 | 0 | q | Būvis nekinta |
0 | 1 | 0 | Numetimas (ištrynimas) |
1 | 0 | 1 | Nustatymas (įrašymas) |
1 | 1 | q | Apsivertimas |
5 lentelė. Sutrumpintoji T trigerio būvių kaitos lentelė
Išorinis įėjimo signalas | Kito būvio signalas išėjime | Įvykis |
T | Q | |
0 | q | Būvis nekinta |
1 | q | Apsivertimas |
Sutrumpintosios būvių lentelės vaizdžiai parodo, kad JK trigeris yra universalus: kai J = S ir K = R, esant trims leistiniems S ir R rinkiniams, jis veikia taip pat, kaip ir SR trigeris, kurį, savo ruožtu, lengva pakeisti į D trigerį; kai J = K = T, jis veikia kaip T trigeris. Dėl šios priežasties kai kuriose mikroschemų serijose gaminami tik universalūs JK trigeriai. Dinaminiai trigeriai apskritai būna tik D ir JK tipų, nes SR ir T dinaminius trigerius paprasta sudaryti iš dinaminių JK trigerių.
Pagal būvių reikšmių lenteles galima užrašyti trigerių lygtis. Pradėsime nuo SR trigerio. Pagal mintermo apibrėžimą
Q(S,R) = f0
× m0 + f1
× m1 + f2
× m2 + f3
× m3 =
= q S R + 0 × S R + 1 × S R + x × S R = q S R + S R + x × S R.
40 pav. SR trigerio Karno diagrama |
Galutinę SR trigerio lygtį gausime pritaikę Karno diagramą (40 pav.):
Q(S, R) = p1 + p2 = S + q × R .
D trigerio lygtis, atitinkanti jo būvių reikšmių lentelę, akivaizdi: Q(D) = D.
Poskyrio pradžioje minėjome, kad projektuojant trigerius ir trigerines schemas naudoja dar vienas trigerius aprašančias, vadinamąsias žadinimo signalų reikšmių, lenteles (angl. – exitation table). Į jas įrašomi trigerio įėjimo, arba žadinimo, signalai, sukuriantys visus galimus šio ir kito trigerio būvio signalų derinius.
6 lentelė. SR trigerio žadinimo signalų reikšmių lentelė
Šio ir kito būvio išėjimo signalai | Išoriniai įėjimų (žadinimo) signalai | ||
q | Q | S | R |
0 | 0 | 0 | x |
0 | 1 | 1 | 0 |
1 | 0 | 0 | 1 |
1 | 1 | x | 0 |
7 lentelė. D trigerio žadinimo signalų reikšmių lentelė
Šio ir kito būvio išėjimo signalai | Išoriniai įėjimo (žadinimo) signalai | |
q | Q | D |
0 | 0 | 0 |
0 | 1 | 1 |
1 | 0 | 0 |
1 | 1 | x |
8 lentelė. JK trigerio žadinimo signalų reikšmių lentelė
Šio ir kito būvio išėjimo signalai | Išoriniai įėjimų (žadinimo) signalai | ||
q | Q | J | K |
0 | 0 | 0 | x |
0 | 1 | 1 | x |
1 | 0 | x | 1 |
1 | 1 | x | 0 |
7 lentelė. T trigerio žadinimo signalų reikšmių lentelė
Šio ir kito būvio išėjimo signalai | Išoriniai įėjimo (žadinimo) signalai | |
q | Q | T |
0 | 0 | 0 |
0 | 1 | 1 |
1 | 0 | 1 |
1 | 1 | 0 |
Remdamiesi žadinimo signalų reikšmių lentelėmis, galime užrašyti trigerių žadinimo lygtis. Paprasčiausia D trigerio žadinimo lygtis: D = Q. Nesudėtinga ir T trigerio žadinimo lygtis: T = q Å Q . Paprastos žadinimo lygtys didele dalimi lemia D ir T trigerių populiarumą projektuojant trigerines schemas.
LITERATŪRA
- G. Eidukevičius, A. Kajackas. Radioelektronikos pagrindai. D2. – V.: Mokslas, 1977. –312 p.
- П. Хоровиц, У. Хилл. Искусство схемотехники. В 3-х томах. Пер. с англ. - М.: Мир, 1993.
- Mark M. Horenstein. Microelectronic circuits and devices. Prentice-Hall International, 1990. – 902 p.
TESTAS
- Kada dviejų stabilių būvių atminties ląstelė tampa trigeriu?
- Kai joje sudaromi atskirti vienas nuo kito įėjimai ir išėjimai.
- Kai joje sudaromas įėjimas
- Kai joje sudaromas išėjima
- Kodėl įėjimo signalų rinkinys S = 1 ir R = 1 SR trigeriui yra draudžiamas?
- Nes jis vienareikšmiškai nustato šio trigerio išėjimuose Q = Q = 1
- Nes jis vienareikšmiškai nustato šio trigerio išėjimuose Q = Q = 0.
- Nes jis vienareikšmiškai nustato šio trigerio išėjimuose Q > Q
- D trigeris – tai:
- SR trigeris, turintis vieną informacinį įėjimą D = S.
- SR trigeris, turintis vieną informacinį įėjimą D > S
- SR trigeris, turintis vieną informacinį įėjimą D < S
- Kur nukreipti sinchroniniuose JK trigeriuose grįžtamojo ryšio signalai?
- Į įėjimus pro laiko vartus.
- Į įėjimus ir išėjimus pro laiko vartus
- Į išėjimus pro laiko vartus
- T trigeris – tai
- JK trigeris, kuriame J > K > T
- JK trigeris, kuriame J = K = T.
- JK trigeris, kuriame J < K < T
- Realaus trigerio:
- Išėjimo signalas vėluoja įėjimo signalų atžvilgiu.
- Įėjimo signalas vėluoja išėjimo signalų atžvilgiu
- Viskas laiku
- Kaip galima sudaryti konkretaus MS tipo trigerio schemą?
- Tai galėtų būti SR arba T impulsinis MS tipo trigeris
- Tai galėtų būti SR, D, JK arba T impulsinis MS tipo trigeris.
- Tai galėtų būti JK arba D impulsinis MS tipo trigeris
- Bazinius trigerius sudaro:
- Du loginiai elementai, susieti kryžminiais grįžtamaisiais ryšiais.
- Tris loginiai elementai, susieti kryžminiais grįžtamaisiais ryšiais
- Vienas loginis elementas
- Kas įviks JK trigeriui, kai J = 0, K = 1 ir Q = 0?
- Būvis nekinta
- Apsivertimas
- Numetimas (ištrynimas).
- Kas įviks D trigeriui, kai D = 1 ir Q = 1?
- Būvis nekinta
- Numetimas (ištrynimas)
- Nustatymas (įrašymas).
- Kas įviks D trigeriui, kai D = 0 ir Q = 0?
- Būvis nekinta
- Numetimas (ištrynimas).
- Nustatymas (įrašymas)
- Kas įviks JK trigeriui, kai J = 0, K = 1 ir Q = q?
- Būvis nekinta.
- Apsivertimas
- Numetimas (ištrynimas)
- Kas įviks T trigeriui, kai T = 0 ir Q = q?
- Būvis nekinta.
- Apsivertimas
- Numetimas (ištrynimas)
- Kas yra trigeris?
- Loginis įtaisas, turintis du ir tik du stabilius būvius, ir du inversinius vienas kito atžvilgiu išėjimus.
- Loginis įtaisas, turintis viena ir tik viena stabilu būvį
- Loginis įtaisas, turintis du ir tik du stabilius būvius, ir viena inversini išejimą
- Kaip dar vadinami trigeriai ir schemos su trigeriais?
- Būvių automatai.
- Lošimo automatai
- Stiprintuvai
- Kas sudaro bazinius trigerius?
- Vienas loginis elementas
- Tris loginiai elementai, susieti kryžminiais grįžtamaisiais ryšiais
- Du loginiai elementai, susieti kryžminiais grįžtamaisiais ryšiais.
- Iš ko sudaromi sudėtingesni trigeriai?
- Iš bazinio trigerio ir trigerį valdančios schemos.
- Iš bazinio trigerio
- Iš trigerį valdančios schemos
- Kaip galima aprašyti trigerio veikimą?
- Jo išėjimo signalų laiko diagramomis, sudarytomis pagal išorinių įėjimo signalų laiko diagramas.
- Jo išėjimo signalų laiko diagramomis
- Jo įėjimo signalų laiko diagramomis
- Ką žymim
- J ?
- Trigerio išėjimą
- Trigerio įėjimą.
- Trigeri
- Kaip galima sudaryti konkretaus MS tipo trigerio schemą?
- Tai galėtų būti SR arba T impulsinis MS tipo trigeris
- Tai galėtų būti JK arba D impulsinis MS tipo trigeris
- Tai galėtų būti SR, D, JK arba T impulsinis MS tipo trigeris.
- Kokie trigeriai dažniausiai naudojami sinchroninėse trigerinėse schemose
- Dinaminiai D trigeriai.
- Baziniai SR trigeriai
- JK trigeriai
- Iš ko sudaryti dinaminiai trigeriai?
- Iš dviejų nuosekliai sujungtų SRC trigerių.
- Iš dviejų nuosekliai sujungtų SR trigerių
- Iš dviejų nuosekliai sujungtų T trigerių
- MS trigerį valdo:
- Vienas valdančiojo impulso frontas
- Du valdančiojo impulso frontai.
- Niekas nevaldo
- Dviejų stabilių būvių atminties ląstelė tampa trigeriu kai:
- Kai joje sudaromas įėjimas
- Kai joje sudaromi atskirti vienas nuo kito įėjimai ir išėjimai.
- Kai joje sudaromas išėjima
- Kaip žymimas įėjimo signalas?
- S.
- Q
- R
- Kiek loginių elementų sudaro dviejų būvių atminties ląstelės loginę schemą?
- Vieno
- Dviejų.
- Trijų
- Kaip atrodo D trigerio lygtis, atitinkanti jo būvių reikšmių lentelę?
- Q(D) = D.
- D(Q)
=
Q - T(D)
=
D - Kaip galima išreikšti T trigerį?
- JK trigeris, kuriame J > K > T
- JK trigeris, kuriame J < K < T.
- JK trigeris, kuriame J = K = T.
- Kokį trigerį sudaro du nuosekliai sujungti SRC trigeriai?
- Sinchroninį
- Asinchroninį
- Dinaminį.
- Kaip žymimas trigerio įėjimas?
- R
- J.
- Q
- Kada JK trigeris yra universalus?
- kai J = S ir K = R.
- kai J > S ir K = R
- kai J = S ir K < R
- Priklausomai nuo kokoio loginio elemento atmainos veikia loginė schema?
- TRTL ir TTL
- nMOP ir KMOP
- vekia nepriklausomai.
- Ka vienareikšmiškai nustato signalas S = 1, kai loginės schemos įėjimuose yra signalų rinkinys S = 1 ir R = 0?
- Q = 0.
- Q=1
- Q=q
- Kas yra kiekvieno trigerio svarbiausioji dalis?
- Trijų stabilių būvių atminties ląstelė
- Dviejų stabilių būvių atminties ląstelė.
- Vieną stabilių būvių atminties ląstelė
- Kas sudaro dviejų būvių atminties ląstelės schemą?
- Du varžinio stiprintuvo laipsniai.
- Vienas varžinio stiprintuvo laipsnis
- Tris varžinio stiprintuvo laipsniai
- Ar galimas būvis, kai abu tranzistoriai praviri?
- Galimas, bet nestabilus.
- Negalimas
- Galimas
- Kam naudojama schema, kurioje galimi tik du stabilūs būviai?
- Kaip atminties ląstelė dviejų bitų informacijai saugoti
- Kaip atminties ląstelė vieno bito informacijai saugoti.
- Kaip atminties ląstelė trijų bitų informacijai saugoti
- Kas sudaro dviejų būvių atminties ląstelės loginę schemą sudaro?
- Du loginiai elementai.
- Tris loginiai elementai
- Keturi loginiai elementai
- Kaip vadinami du bazinio SR trigerio įėjimo signalų rinkiniai SR = 10 ir SR = 01?
- aktyviaisiais arba nustatančiaisiais.
- uždarais
- pasyviais
- Kiek trigeris turi įėjimo signalų?
- Vieną
- Du
- Tris.
- Kam tinka Karno diagramą?
- Trigerio būvio stabilumui nustatyti.
- Trigerio būvio nustatyti
- Trigerio reikšmė nustatyti
- Kas įra įvykių diagrama?
- Tai modifikuota Karno diagrama.
- Tai trigerio būvio diagrama
- Tai trigerio lygties diagrama
- Pagal trigerio struktūrą skiriami:
- SR, D, JK ir T trigeriai.
- ~S~R, J, T ir D trigeriai
- JK ir T trigeriai
- Kada dviejų stabilių būvių atminties ląstelė tampa trigeriu kai:
- Kai joje sudaromas įėjimas
- Kai joje sudaromi atskirti vienas nuo kito įėjimai ir išėjimai.
- Kai joje sudaromas išėjima
- Iš ko sudaromi sudėtingesni trigeriai?
- Iš bazinio trigerio ir trigerį valdančios schemos.
- Iš bazinio trigerio
- Iš trigerį valdančios schemos
- Kas tinka Trigerio būvio stabilumui nustatyti?
- Karno diagrama.
- Būvių diagrama
- Laiko diagrama
- Kaip galima apibrėžti D trigerį?
- tai SR trigeris, turintis vieną informacinį įėjimą D = S.
- tai JK trigeris, turintis vieną informacinį įėjimą D = S
- tai ~S~R trigeris, turintis vieną informacinį įėjimą D = S
- Kai C = 1, įėjimo signalų rinkinys JK = 00 (CJK = 100) yra:
- pastovus
- pasyvus.
- kintantis
- Kaip skiriami trigerių struktūrą:
- Pagal ~S~R, J, T ir D trigeriai
- Pagal SR, D, JK ir T trigeriai.
- Pagal JK ir T trigeriai
- Ka vienareikšmiškai nustato signalas S = 1, kai loginės schemos įėjimuose yra signalų rinkinys S = 1 ir R = 0?
- Q = 0.
- Q=1
- Q=q
- Kokį trigerį sudaro du nuosekliai sujungti SRC trigeriai?
- Sinchroninį
- Asinchroninį
- Dinaminį.
- Realaus trigerio:
- Išėjimo signalas vėluoja įėjimo signalų atžvilgiu.
- Įėjimo signalas vėluoja išėjimo signalų atžvilgiu
- Viskas laiku
- Kas sudaro bazinius trigerius?
- Tris loginiai elementai, susieti kryžminiais grįžtamaisiais ryšiais
- Du loginiai elementai, susieti kryžminiais grįžtamaisiais ryšiais.
- Vienas loginis elementas
- Koks trigeris praktiškai retai taikomas?
- Sinchroninis JK.
- Dinaminis D
- Bazinis SR
- Kas tinka Trigerio būvio stabilumui nustatyti?
- Karno diagrama.
- Būvių diagrama
- Laiko diagrama
- Kokie trigeriai naudojami norint išspręsti potencialinių JK ir T trigerių generavimo problemą?
- Dinaminiai D
- Impulsiniai MS.
- Baziniai SR
- Kai C = 1, įėjimo signalų rinkinys JK = 00 (CJK = 100) yra:
- pastovus
- pasyvus.
- kintantis
- Ar galimas būvis, kai abu tranzistoriai praviri?
- Galimas, bet nestabilus.
- Negalimas
- Galimas
- Kaip galima lengvai pakeisti impulsinio MS tipo SR trigerio schemą?
- MS tipo D trigerio schema.
- SR tipo MS trigerio schema
- MS tipo T trigerio schema
- Kas yra kiekvieno trigerio svarbiausioji dalis?
- Trijų stabilių būvių atminties ląstelė
- Dviejų stabilių būvių atminties ląstelė.
- Vieną stabilių būvių atminties ląstelė