Реферат

Реферат Оформление организационной докуметации

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.1.2025





ЗМІСТ

ВСТУП.. 2

РОЗДІЛ 1. РОБОТА З ДАНИМИ В  СЕРЕДОВИЩІ MICROSOFT  EXCEL. 4

1.1. Можливості Microsoft Excel. 4

1.2. Робота з книгами. 7

1.3. Введення та відображення даних. 9

1.4. Редагування даних. 11

1.5. Формули і функції 16

РОЗДІЛ 2. КАДРОВЕ ДІЛОВОДСТВО.. 27

2.1. Накази по особовому складу. 27

2.2. Трудовий контракт, трудова угода. 32

2.3. Трудові книжки, документація з їх оформлення. 35

РОЗДІЛ 3. ОХОРОНА ПРАЦІ А БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ 45

3.1. Охорона праці користувачів персонального комп’ютера. 45

3.2. Техніка безпеки користувачів ЕОМ.. 51

3.3. Техніка безпеки користувачів друкарських машинок. 53

ВИСНОВКИ.. 56

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ.. 58

ДОДАТКИ.. 59



ВСТУП


Прямокутні таблиці широко використовуються для впорядкованого зберігання даних і наочного представлення чисел або текстової інформації в багатьох галузях нашої професійної діяльності. У таблиці може відображувати як вихідна (первинна) інформація, так і результати виконання арифметичних, логічних або інших операцій над вихідними даними. До появи комп'ютерів таблиці створювалися на папері у вигляді розграфлених листів або картотеки.

Комп'ютери полегшили не лише відображення даних, але і їх обробку. Програми, використовувані для цієї мети, отримали назву табличних процесорів або електронних таблиць. Електронна таблиця, як і розграфлена на папері, розділена на стовпці і рядки, у вічка яких записана різного роду інформація: тексти, числа, формули і так далі

В даний час на ринку відомо велику кількість програм, забезпечуюче зберігання і обробку табличних даних: Microsoft Excel, Lotus l-2-З, Quattro Pro та інші. Електронні таблиці розрізняються, в основному, набором виконуваних функцій і зручністю інтерфейсу. Більше 90% користувачів персональних комп'ютерів працюють з Microsoft Excel.

Багато обрахунків, пов’язаних з повсякденною діяльністю людини, природно та зручно виконувати в табличному вигляді. До таких обчислень відносяться, наприклад, бухгалтерські розрахунки, розрахунки обороту матеріалів та продукції на заводі, товарів на складі, різноманітні інженерні та статистичні обрахунки та т.д. у вигляді таблиць можливо оформлювати ділові документи: рахунки, накладні, відомості та інше. Взагалі представлення даних у вигляді прямокутних таблиць є надзвичайно зручним та звичним. Для оперування з табличними даними призначенні сучасні програми, що називаються електронні таблиці. Електронна таблиця – це матриця із рядків та стовпців, що утворюють окремі комірки. В ці комірки можуть записуватися дані (числа, текст, логічні змінні), а також формули, за якими відбуваються різноманітні обрахунки. В одні комірки дані вводяться, а в інших комірках вони обробляються за заданими формулами. Одним із найвідоміших процесорів електронних таблиць є програма Excel, що входить до складу інтегрованого пакету Microsoft Office.

Microsoft Excel застосовується при вирішенні планово-економічних, фінансових, техніко-економічних і інженерних завдань, при виконанні бухгалтерського і банківського обліку, для статистичній обробці інформації, для аналізу даних і прогнозування проектів, при заповненні податкових декларацій.

Електронні таблиці Excel дозволяють обробляти статистичну інформацію і представляти дані у вигляді графіків і діаграм. Їх можна використовувати і в повсякденному житті для обліку і аналізу витрачання грошових коштів: при щоденній покупці продуктів і господарських товарів, при оплаті рахунків і так далі

Електронна таблиця має вигляд прямокутної матриці, розділеної на стовпці і рядки. У ній можуть зберігатися різні дані: тексти, числа, дати, результати виконання арифметичних, логічних або інших операцій над вихідною інформацією.

Можливість швидкого перерахунку даних під час вступу новій інформації, розрахунку декількох варіантів вихідних даних полегшує моделювання різних ситуацій і вибір оптимального варіанту.

Електронні таблиці можна легко вставити в документ, складений в текстовому процесорі Word або іншому додатку Microsoft Office. Тісна інтеграція додатків, що входять в пакет, дозволяє підвищити ефективність роботи користувача, створювати професійно оформлені документи і використовувати можливості локальної і глобальної інформаційної мережі (World Wide Web) для колективної роботи і публікації даних.



РОЗДІЛ 1

РОБОТА З ДАНИМИ В  СЕРЕДОВИЩІ MICROSOFT  EXCEL

1.1. Можливості Microsoft Excel.




Електронні таблиці – це спеціальні програми, призначені для роботи з даними в табличній формі:

Для проведення розрахунків над даними

Для побудови діаграм на основі табличних даних

Для сортування і пошуку даних на основі певного критерію

Для проведення аналізу даних і прорахунку сценаріїв типу «що, якщо?»

Для створення баз даних

Для друку таблиць і їх графічного уявлення.

Перші ЕТ з'явилися в 1979 році.

ЕТ є призначений для економістів, бухгалтерів, інженерів, науковців – всіх тих кому доводиться працювати з великими масивами числової інформації.

На сьогоднішній день самої популярної ЕТ є Microsoft EXCEL. Ця програма входить до складу Microsoft OFFICE. Назва EXCEL відбулася т Executable Cells – обчислювані комірки. Хоча деякі затверджують, що від французького слова Excellent – прекрасно.

Завантаження Microsoft EXCEL здійснюється так само, як і WORD:

Пуск – Програми – Microsoft EXCEL.

Вид екрану стандартний для додатків WINDOWS:

Рядок заголовка, в якій міститься назва програми і поточного документа.

Рядок меню з основними командами.

Панелі інструментів – Стандартна, Форматування і Рядок формул.

Робоче поле, яке складається з комірок. Кожна комірка має свою адресу: ім'я стовпця і номер рядка на перетині яких вона знаходиться. Наприклад: А1, С234, Р55. Стовпців всього 256 (останній IV), рядків – 65636.



Рис. 1.1. Вікно програми Microsoft Excel
Зліва і внизу екрану знаходяться смуги прокрутки. Зліва від нижньої смуги прокрутки знаходяться вкладки з назвами робочих листів. То ми бачимо тільки шматок величезної таблиці, яка формується в пам'яті ПК.

Після завантаження Excel, буде відкрито вікно програми, що містить стандартні для Windows-програм елементи: заголовок вікна, значок системного меню, групу кнопок керування вікном, рядок меню, панелі інструментів, рядок стану, смуги прокрутки. Однак Excel має ще спеціальні компоненти вікна, які характерні саме такому класу програм: рядок формул – це панель у верхній частині вікна Excel, яка використовується для надання вмісту коміркам. Вмістом комірки може бути як яке-небудь постійне значення (наприклад, число або текст), так і формула. З допомогою рядка формул відбувається введення та редагування вмісту комірки. Поле імені – це текстове поле зліва від рядка формул, в якому відображається ім’я виділеної комірки, елемент діаграми або об’єкт.  Робоча область аркуша – графічне представлення електронних таблиць, що служить для наочної організації та зручного аналізу даних. Робоча область складається із комірок та заголовків рядків та стовпців.  Вкладки аркушів – елементи робочої області в нижній частині вікна Excel, що нагадують вкладки в ящику-каталозі. Клацання мишею по якій-небудь із вкладок відкриває відповідний аркуш робочої книги

Excel  надає широкий набір програмних засобів, які можна розбити по групах:

Засоби введення та редагування даних, включаючи засоби автоматизації введення (автозаповнення, автозаміна та ін.);

Обчислювальні засоби (формули, широкий набір вбудованих функцій);

 Засоби аналізу табличних даних (структури, проміжні та загальні підсумки, зведенні таблиці, підбір параметрів, прогнозування рішень);

Засоби ведення баз даних (сортування, фільтрація, створення запитів та ін.);

Графічні засоби представлення даних (графіки, діаграми, географічні карти);

Засоби оформлення електронних таблиць (засоби форматування, стилі, шаблони, засоби роботи з малюнками, відеоматеріалами);

Засоби для колективної роботи з таблицями (обмін файлами в локальній мережі, спільне використання та захист даних, обмін даними через Інтернет);

Засоби розробки програмних додатків, які засновані на вбудованій мові програмування Visual Basic for Application.



1.2. Робота з книгами




Основні дії з файлами виконуються за допомогою команд меню Файл або кнопок на стандартній панелі інструментів. Якщо при створенні нової книги використовується команда меню, а не кнопка на панелі, то Excel пропонує вибрати шаблон – уже готову книгу, як основу для створення нової. Зразки пропонованих шаблонів можна побачити в області перегляду вікна Создание документа. Коли який-небудь шаблон підходить для розв’язання задачі, необхідно виділити його і натиснути кнопку Да. Копія обраної книги буде відкрита у вікні Excel. Після створення книги її слід зберегти на диску командою Сохранить как при першому збереженні (або для зміни старого способу збереження) і командою Сохранить для збереження змін, внесених до вже існуючого документа. Діалогове вікно збереження файлу – стандартне. При виході з Excel чи закритті книги по команді Закрыть програма “нагадає” про необхідність зберегти результати роботи. Команда Сохранить рабочую область використовується для збереження поточного стану Excel: усіх встановлених параметрів і розташування відкритих книг. Завдяки цьому завжди можна відновити робочу область у тому вигляді, в якому вона була на момент збереження. Команда Сохранить в формате HTML запустить майстра Web-сторінок для перетворення даних і діаграм книги у формат HTML. У такому форматі книга може бути поміщена на Web-сторінку. “Звичайна” книга Excel за замовчуванням має розширювання .xls. Робоча область запам’ятовується у файлі з розширенням .xlw. Якщо створено книгу, яку на далі використовуватимуть як шаблон, необхідно зберегти її як шаблон з розширенням .xlt. Кнопка Параметры у вікні збереження файлу дозволяє задати додаткові умови збереження: встановити режим створення резервної копії (копії файлу, що зберігається, але з розширенням .xlk) і задати паролі для захисту файлу на різних рівнях. Вікно відкриття файлу також стандартне для Windows. Крім того, Excel “пам’ятає” основні чотири файли, з якими працювали, і виводить їх у нижній частині меню Файл, так що можна швидко відкрити кожний з них. У вікні Excel можна відкрити стільки книг, скільки потрібно. Кожна наступна книга виводиться зверху останнього активного вікна і стає поточною. Для роботи з відкритими вікнами і швидкого переходу з одного вікна в інше зручно користуватися командами меню Окно. Нижня його частина містить список відкритих книг. Команда Окно→Расположить дозволяє обрати спосіб розміщення відкритих вікон на екрані так, щоб було зручно обмінюватися інформацією між книгами. Іноді буває зручно мати на екрані кілька вікон для однієї і тієї ж книги, щоб одночасно працювати з декількома її частинами, розташованими далеко одна від одної. Для цього необхідно скористайтеся командою Окно→Новое, щоб створити додаткове вікно для поточної книги, а потім командою Окно→Расположить, щоб розмістити вікна у зручному порядку. З аркушами поточної книги можна працювати як і з іншими об’єктами Excel, перетягуючи їх мишею або користуючись командами меню Правка, Вставка, Формат або контекстним меню їх ярличків. Поточну книгу можна роздрукувати, настроївши, якщо потрібно, параметри сторінки, і навіть відправити електронною поштою. Команда Файл → Отправить запускає програму електронної пошти і вкладає в повідомлення поточну книгу. 3. Введення та відображення даних

Отже, документи, які створюються за допомогою EXCEL, називаються робочими книгами і мають розширення *.XLS. Нова робоча книга має три робітників листа, які називаються ЛИСТ1, ЛИСТ2 і ЛИСТ3. Ці назви вказані на ярликах листів в нижній частині екрану.

Для переходу на інший лист потрібно клацнути на назві цього листа. На робочому листі можуть розташовуватися таблиці даних діаграми (як елемент таблиці або на окремому листі).

Дії з робочими листами:

Перейменування робочого листа. Встановити покажчик миші на корінець робітника листа і двічі клацнути лівою клавішею або викликати контекстне меню і вибрати команду Перейменувати.

Вставка робочого листа. Виділити ярлик листа, перед яким потрібно вставити новий лист, Вставка –Лист, або за допомогою контекстного меню.

Видалення робочого листа. Виділити ярлик листа, Правка – Видалити, або з допомогою контекстного меню.

Переміщення і копіювання робочого листа. Виділити ярлик листа і перетягнути на потрібне місце (з натискуючою клавішею CTRL – скопіювати) або через буфер обміну.

Робоче поле складається з рядків і стовпців. Рядки нумеруються числами від 1 до 65536. Стовпці позначаються латинськими буквами: А, В, З., АА, АВ . , IV, всього – 256. На перетині рядка і стовпця знаходиться комірка. Кожна комірка має свою адресу: ім'я стовпця і номер рядка, на перетині яких вона знаходиться. Наприклад, А1, СВ234, Р55. Для роботи з декількома комірками їх зручно об'єднувати їх в «діапазони».

Діапазон – це комірки, розташовані у вигляді прямокутника. Наприклад, А3, А4, А5, В3, В4, В5. Для запису діапазону використовується «:»: А3:В5 15:15 15.8:20 – всі комірки в рядках з 8 по 20.

А:А – всі комірки в стовпці А.

Н:Р – всі комірки в стовпцях з Н по Р.

На адресу комірки можна включати ім'я робочого листа: Лист8!А3:В6.

1.3. Введення та відображення даних


В EXCEL можна вводити наступні типи даних:

Числа.

Текст (наприклад, заголовки і пояснюючий матеріал).

Функції (наприклад, сума, синус, корінь).

Формули.

Дані вводяться в комірки. Для введення даних потрібну комірку необхідно виділити.

Існують два способи введення даних:

Просто клацнути в комірку і надрукувати потрібні дані.

Клацнути в комірку і в рядку формул і ввести дані в рядок формул. Натиснути ENTER.

Зміна даних.

Виділити комірку – натискувати F2 ? змінити дані.

Виділити комірку – клацнути в рядку формул і змінити дані там.

Для зміни формул можна використовувати тільки другий спосіб.

Автозаповнення

Дуже зручним засобом, який використовується тільки в MS EXCEL, є автозаповнення суміжних комірок. Наприклад, необхідно в стовпець або рядок ввести назви місяців року. Це можна зробити вручну. Але є набагато більш зручний спосіб:

Введіть в першу комірку потрібний місяць, наприклад січень.

Виділіть цею комірку. В правому нижньому кутку рамки виділення знаходиться маленький квадратик – маркер заповнення.

Підведіть покажчик миші до маркера заповнення (він прийме вид хрестика), утримуючи натискуючій ліву кнопку миші, протягніть маркер в потрібному напрямі.

При цьому рядом з рамкою видно поточне значення комірки.
Рис 1.2. Приклад автозаповнення

Якщо необхідно заповнити якийсь числовий ряд, то потрібно в сусідні дві комірки ввести два перші числа (наприклад, в А4 ввести 1, а у В4 – 2), виділити ці дві комірки і протягнути за маркер область виділення до потрібних розмірів.

Створення свого списку для автозаповнення

Для того, щоб мати нагоду швидко вносити в ЕТ списки прізвищ або найменувань товарів, можна створити такий список для автозаповнення.

Порядок дій:

1. Вибрати команду меню СЕРВІС– ПАРАМЕТРИ.

2.В діалоговому вікні ПАРАМЕТРИ вибрати вкладку СПИСКИ.

3.В лівому полі вибрати НОВИЙ СПИСОК. В правому полі внести свій список, розділяючи елементи списку комами.

4. Якщо в таблиці вже є готовий список, то в цьому діалоговому вікні в нижній частині в поле ІМПОРТ СПИСКУ З КОМІРОК вказати діапазон комірок із списком і натискувати кнопку ІМПОРТ.



Рис. 1.3. Порядок дій для виконання автозаповнення

1.4. Редагування даних




До простих прийомів редагування даних, в першу чергу, слід віднести наступні: • Повна заміна вмісту комірки. Якщо з’являється потреба замінити вміст комірки на нові дані, то потрібно виділити комірку та просто ввести в неї нові дані. Як тільки буде введено перший символ, попередній вміст комірки було видалений. • Редагування в рядку формул. У випадку часткової зміни вмісту комірки можна скористатися рядком формул. Для цього виділяють потрібну комірку та переміщують курсор в текстове поле рядка формул, клацнувши по ньому мишею. Редагують запис в рядку формул звичайними методами набору та редагування тексту. • Редагування всередині комірки. Щоб внести зміни безпосередньо в саму комірку, слід двічі клацнути мишею по комірці – при цьому виділиться весь запис. Якщо клацнути ще раз, в комірці з’явиться курсор. Ці дві операції можна замінити виділенням комірки та наступним натискуванням кнопки F2. Поки курсор знаходиться в комірці, що редагується (або в рядку формул), можна відмінити внесенні зміни. Для цього можна натиснути клавішу Esc, або кнопку Отменить на панелі інструментів, або кнопку із значком “” в рядку формул. Завершується редагування вмісту комірки натискуванням на клавішу Enter. За замовчуванням редагування відбувається в режимі вставка. Режим заміни вмикається клавішею Ins, при цьому в рядку стану з’являється індикатор ЗАМ. Зворотній перехід в режим вставки відбувається при повторному натискуванні Ins. Коли зміни вносяться у велику кількість комірок, корисним може стати повноекраний режим, який встановлюється через меню Вид → Во весь екран. В цьому режимі не відображуються панелі інструментів та панелі інтерфейсу Windows. Повернення у звичайний режим відображення відбувається повторною командою Вид → Во весь екран.
Основні прийоми редагування

1. Виділення об’єктів Досить часто виникає потреба працювати не з однією коміркою, а з певною групою (групами) комірок, так званим блоком. Блок виділяється “протягуванням” по ньому мишею. Можна виділити одну з кутових комірок блока, а потім скористатися комбінаціями клавіші Shift із клавішами →, ←, ↑, ↓ для виділення всього блока. Ще один спосіб виділення блока – клацнути на одній з кутових комірок, а потім на протилежній по діагоналі, утримуючи при другому клацанні натиснутою клавішу Shift. Часто потрібно виконати дію не з одним, а з кількома блоками. Виділивши один з них, при виділенні кожного з наступних утримувати натиснутою клавішу Ctrl. Для виділення цілого стовпця чи рядка необхідно клацнути на його імені. Для виділення діапазону або групи діапазонів стовпців чи рядків використовують ті ж способи, що і для виділення блока: протягування миші по діапазону; клацання на одній із меж діапазону, а потім на другій з натиснутою клавішею Shift; утримання клавіші Ctrl при виділенні кожного наступного діапазону. Для виділення всіх комірок аркуша потрібно клацнути на кнопці, розташованій в його лівому верхньому куті.

2. Видалення комірок, рядків та стовпців Щоб видалити комірку, потрібно клацнути мишею по цій комірці та виконати команду меню Правка → Удалить. В діалоговому вікні, що з’явиться, необхідно вказати напрям сусідніх комірок (вліво або вверх), використовуючи два верхніх перемикача. Ці комірки після видалення заповнять місце, що звільнилося. В цьому ж діалозі одним з перемикачів можна задати команду на видалення рядка або стовпця, в яких знаходиться поточна комірка. Видалення рядка (рядків) або стовпця (стовпців) можна здійснити більш швидким способом, без діалогу Удаление ячеек. Для цього необхідно виділити об’єкти, що видаляються, та виконати команду Правка → Удалить. При видалені рядків місце, що звільнилося, заповнюється розташованими нижче рядками, а при видалені стовпців на їх місце зміщуються стовпці, розташовані правіше.

3. Вставка комірок, рядків та стовпців В таблиці можна вставити пусті комірки, рядки та стовпці. При цьому потрібно користуватися наступними правилами. • Вставка пустих комірок. Спершу виділяється діапазон, в який слід помістити нові комірки. Його розмір буде визначатися кількістю комірок, що вставляється. Ввійшовши в меню Вставка → Ячейки в діалоговому вікні Добавление ячеек, необхідно вибрати напрям зрушення комірок (вправо або вниз). • Вставка рядка. Для вставки одного рядка потрібно виділити довільну комірку в рядку, над якою потрібно вставити нову. Потім в меню Вставка вибрати команду Строки. Для вставки декількох рядків потрібно виділити декілька рядків, що розташовані вище, за кількістю вставки нових та виконати команду Вставка → Строка. • Вставка стовпця. Щоб вставити один стовпчик, необхідно клацнути по комірці в стовпцю, зліва від якого повинен знаходитися новий, та виконати команду Вставка → Столбцы. Для вставки декількох стовпців потрібно виділити стовпці, з правого боку яких потрібно розмістити нові стовпці. Кількість виділених стовпців повинна співпадати з кількістю стовпців, що вставляються.

4. Переміщення та копіювання даних на листі Drag and Drop Це найбільш простий спосіб переміщування та копіювання даних, що полягає в перетаскуванні відображень комірок та діапазонів по полю робочого аркуша. Для використання цього методу необхідно виділити потрібні комірки, що підлягають переміщуванню або копіюванню. Потім потрібно навести курсор миші на товсту рамку комірки (діапазону). При цьому курсор миші змінить форму: з товстого хрестика на стрілку. При цьому потрібно, у випадку операції переміщування комірок, натиснути ліву кнопку миші, а у випадку копіювання – ліву кнопку миші та клавішу Ctrl (при цьому до стрілки курсору добавиться невеликий значок “+”, що позначає копіювання). Перетягнувши відображення комірок на нове місце розташування, слід відпустити кнопку миші. Якщо під час перетягування була натиснута клавіша Ctrl, то відбудеться копіювання даних в нові комірки. Якщо ж Ctrl не була натиснута, то дані будуть вирізані із попередніх комірок та поміщені в нові. Операції через буфер обміну Операції переміщення та копіювання через буфер можуть застосовуватися до окремих комірок та до зв’язаних (прямокутних) діапазонів. Звертання до буферу обміну може здійснюватися декількома способами: 1) через контекстне меню (команди Вырезать і Копировать); 2) з допомогою меню Excel (команди Правка→Вырезать і Правка→Копиро-вать); 3) з допомогою кнопок на панелі інструментів (кнопки Вырезать и Копировать); 4) шляхом клавішних комбінацій. Для виконання операції переміщення або копіювання необхідно виділити комірки або діапазон комірок, які повинні бути переміщені (скопійовані). Потім слід виконати команду Вырезать (Копировать) довільним із перерахованих вище способів. Подумки відмітивши діапазон комірок, в який буде здійснено вставку вмісту буферу, клацнути мишею по його кутовій (лівій верхній) комірці. Після необхідно виконати команду Вставить одним із перерахованих вище способів. Після виконання операції копіювання через буфер обміну область початкових комірок залишається виділеною рухомим пунктиром – його можна відмінити натискуванням клавіші Esc. Копіювання даних у суміжні комірки Якщо комірки, в які виникає потреба скопіювати дані, є суміжними (сусідніми) для вихідних комірок, то копіювання можна виконати за допомогою маркера заповнення. Для цього слід виділити вихідні комірки (область копіювання) і потім навести курсор миші на маркер заповнення. Курсор миші при цьому перетвориться в тонкий чорний хрестик. Після цього необхідно лівою кнопкою перемістити маркер заповнення в комірки, які потрібно заповнити вмістом вихідних комірок. При переміщуванні маркера область вставки буде виділятися на екрані товстим точковим пунктиром. Після відпущення кнопки миші програма скопіює у вказану область вставки дані із початкових комірок. Якщо до цього в області вставки були інші дані, то вони будуть заміщені новими даними.

5. Перенесення даних із однієї робочої книги в іншу Поряд з операціями переміщення та копіювання даних в межах одного робочого аркуша Excel допускає аналогічні операції між різними листами однієї робочої книги та між різними робочими книгами. Переміщення та копіювання на інший лист Для переміщення даних на інший аркуш всередині однієї робочої книги можна скористатися операціями типу Drag and Drop: - виділити діапазон вихідних комірок та навеcти курсор миші на рамку діапазону, щоб курсор набув вигляду стрілки; - натиснути клавішу Alt та перетягнути контур діапазону, що переміщується, на ярлик потрібного аркуша. При цьому відкриється вказаний аркуш; - помістити контур діапазону на потрібне місце відкритого аркуша. Аналогічним чином можна виконувати операції копіювання на інший аркуш, при цьому потрібно тримати натиснутими клавіші Ctrl та Alt. Переміщення та копіювання в іншу робочу книгу Для перенесення даних з однієї робочої книги в іншу потрібно використовувати буфер обміну. Діяти при цьому потрібно аналогічно тому, як переміщувати або копіювати дані через буфер обміну на одному аркуші. Виділивши область вихідних комірок, необхідно виконати команди Вырезать або Копировать. Після цього слід відкрити файл цільової книги та помістити дані із буферу в потрібне місце з допомогою команди Вставить. 4.2.6. Відміна дій Якщо потрібно відмінити введення в комірку або в рядок даних до того, як була введена команда на запис (клавіша Enter), слід натиснути клавішу Esc. Якщо потрібно відмінити попередню виконану дію, то потрібно використовувати кнопку Отменить на панелі інструментів або пункту меню Правка→Отменить. Натискування кнопки Отменить повертає таблицю у стан, що був до виконання останньої дії. Також в Excel передбачена підтримка багатокрокової відміни попередніх дій. Можна декілька разів підряд натискувати кнопку Отменить, поки таблиця не повернеться до потрібного вигляду.

Зупинимось  детальніше на виділенні комірок.

Одину комірку – Клацання на ній або переміщаємо виділення клавішами із стрілками.

Рядок – Клацання на номері рядка.

Стовпець – Клацання на імені стовпця.

Діапазон осередків – Протягнути покажчик миші від лівого верхнього кута діапазону до правого нижнього.

Декілька діапазонів – Виділити перший, натискувати SCHIFT+F8, виділити наступний.

Всю таблицю – Клацання на кнопці «Виділити все» (порожня кнопка зліва від імен стовпців).

Можна змінювати ширину стовпців і висоту рядків перетягуванням меж між ними.

Робота з діапазонами.

Видалення вмісту – Виділити комірку або діапазон:

а) вхопитися за маркер заповнення, перетягнути вгору або вліво і відпустити кнопку миші;

б) натискувати <DEL>;

в) Правка – Очистити.

Копіювання.

Копіювання вмісту осередку в інший осередок.

Копіювання вмісту осередку в діапазон осередків. При цьому вміст початкового осередку копіюється в кожний осередок відповідного діапазону.

Копіювання вмісту діапазону в інший діапазон. При цьому обидва діапазони повинні мати однакові розміри.

!!! При копіюванні осередку відбувається копіювання вмісту осередку, атрибутів форматування і приміток (якщо воно є), формули модифікуються.

Способи копіювання

1) За допомогою буфера обміну.

Виділити. <Ctrl+C>, Кнопка <Копировать> на Панелі інструментів, Правка ? Копіювати, Контекстне меню.

Помістити табличний курсор в лівий верхній кут діапазону призначення і виконати операцію вставки (<Ctrl +V> Кнопка <Вставить>, Правка ? Вставити, Контекстне меню)

При вставці з бо всі значення, що знаходяться в осередках діапазону призначення стираються без жодного попередження (у разі потреби застосувати відміну)

2) Перетягування D&D Виділити.

Перемістити покажчик миші до рамки виділення, коли він перетворитися на стрілку, натискувати <Ctrl> (до покажчика додатися знак +), перетягнути на нове місце.

Якщо покажчик миші не приймає форму стрілки при перетягуванні, то Сервіс – Параметри – вкладка Правка – відзначити Перетягування осередків.

3) Переміщення

Переміщення діапазону виконується аналогічно копіюванню (без <Ctrl> при перетягуванні і команда Вирізувати для буфера обміну).

При переміщенні осередку з формулою, посилання (адреси осередків), що є у формулі, не змінюються.

Дуже зручно користуватися спеціальним перетягуванням (з натискуючою правою клавішею миші). Це дає додаткові можливості, які можна вибрати з меню.

1.5. Формули і функції




Формула – це арифметичний або логічний вираз, по якому проводяться розрахунки в таблиці. Формули складаються з посилань на комірки, знаків операцій і функцій. Ms EXCEL має свій в розпорядженні дуже великий набір вбудованих функцій. З їх допомогою можна обчислювати суму або середнє арифметичне значень з деякого діапазону комірок, обчислювати відсотки по внескам і т.д.

Арифметичні й інші типи операторів У Excel маються чотири види операторів: арифметичні, текстові, оператори порівняння й оператори посилань (адресні оператори).



Рис. 1.4. Приклад використання формул у MS Excel

Операції над числами виконуються за допомогою арифметичних операторів. У Excel використовуються наступні арифметичні оператори: Арифметичний оператор Дія + (знак плюс) Додавання – (знак мінус) Вирахування (чи заперечення) / (коса риска) Ділення * (зірочка) Множення % (знак відсотка) Відсоток ^ (кришка) Зведення до степеня

Таблиця 1.1. Оператори формул

Оператор

Дія

Приклади

+

Складання

= А1+В1



Віднімання

= А1–В2

*

Множення

= В3*С12

/

Ділення

= А1 / В5

^

Зведення в ступінь

= А4^3

=,<,>,<=,>=,<>

Знаки відносин

=А2<D2

При роботі з числами і текстом застосовуються ще оператори порівняння. До них відносяться наступні оператори: Оператор порівняння Дія = Дорівнює > Більше < Менше >= Більше або дорівнює <= Менше або дорівнює <> Не дорівнює Ці оператори використовуються для присвоєння твердженням значень ІСТИНА або НЕПРАВДА. Оператори порівняння можуть застосовуватися для порівняння тексту, записаного в різні комірки. При цьому потрібно враховувати, що оператор «=» застосовується в змісті збігу чи розбіжності текстів, а оператори «<» і «>» – у змісті розташування «до» чи «після» в упорядкованому списку текстових фрагментів. У Excel є один текстовий оператор: &. (амперсанд) - Об'єднання послідовностей символів в одну послідовність символів. Цей оператор застосовується для з'єднання текстів з різних комірок. Крім названих операторів, у Excel існують ще адресні оператори, що використовуються при вказівці посилань на комірки таблиці, тобто при адресації.

Синтаксис формул Використовуючи формули, можна порівнювати дані в комірках, складати і множити значення комірок, знаходити середні значення, поєднувати вміст комірок і т.д. Формули вписуються в рядок формул і можуть складатися з наступних компонентів:

Символу =, яким завжди починається запис формули (цей символ вводиться в комірку із клавіатури або викликається клацанням по кнопці «=» у рядку формул);

Операторів +, –, *, <, > і інших операторів;

Функцій з набору вбудованих функцій Excel;  Адрес комірок, посилань на діапазони комірок і імена – ці компоненти присутні, якщо у формулу потрібно підставити значення, що містяться в інших комірках. Синтаксис формули задає визначену послідовність обчислень. Після знака рівності «=» випливає набір величин, що обчислюються. Якщо у формулу входить кілька операторів, то Excel визначає пріоритет цих операторів і призначає відповідну послідовність їхнього виконання. Оператори в порядку зменшення пріоритету розташовуються в такий спосіб: 1. Адресні оператори (:, <пропуск>); 2. Унарный мінус (використовується для вказівки негативних чисел, наприклад, –1 чи –0,23); 3. Відсоток ( %); 4. Піднесення до степеня (^); 5. Множення і ділення (* і /); 6. Додавання і віднімання (+ і – ); 7. Об'єднання послідовностей символів (&); 8. Оператори порівняння (= < > <= >= <>). Якщо у формулу входять оператори з однаковим пріоритетом, наприклад, оператори множення і ділення, то вони виповнюються в порядку їхнього проходження зліва направо. Щоб змінити порядок виконання операторів, використовуються круглі дужки. Формули можуть посилатися на комірки або на діапазони комірок, а також на імена або заголовки, що представляють комірки або діапазони комірок.

Введення і копіювання формул

Введення формули у суміжні комірки Якщо потрібно ввести ту саму формулу в суміжні комірки, то необхідно скопіювати одну формулу, у всі потрібні комірки. Для полегшення цього у Excel існує маркер заповнення, послідовність дій з яким повинна бути наступна:

Активізувати комірку, у якій записана вихідна формула.

Навести курсор миші на маркер заповнення і протягнути маркер через комірки, у які потрібно скопіювати формулу.

Відпустити кнопку миші, після чого в комірки будуть занесені копії формул (із зміненими адресами комірок), а вміст комірок буде полічено по цих формулах. Такий спосіб копіювання можливий, оскільки у формулах використовуються відносні посилання. Якщо необхідно, щоб при копіюванні формули не змінювалися адреси комірок, то потрібно посилання на ці комірки зробити абсолютними. Переміщення і копіювання формули перетаскуванням Для переміщення формули в іншу комірку необхідно виділити вихідну комірку, навести курсор миші на рамку комір

Створення формул

Існує безліч прийомів створення формул. Ми почнемо з методів введення простих формул, що включають тільки одну математичну операцію. Наприклад, в робочому листі вимагається помножити ціну на кількість і визначити вартість товару. Щоб одержати в осередку С2 розмір визначити вартість товару, слід активізувати цей осередок, ввести знак рівності, а потім — адреси осередків A2 і B3, сполучених знаком множення (*). Введена в осередок формула повинна мати наступний вигляд:

= A2* B3

Введення формули завершується натисненням клавіші [Enter], після чого в осередку з'являється результат обчислень. Проте фактичним вмістом осередку як і раніше буде формула, яка відображається в рядку формул при активізації осередку, а також в режимі редагування вмісту даного осередку (встановити цей режим дозволяє функціональна клавіша [F2]).

Недолік цього способу полягає у тому, що при складанні складних формул часто припускаються помилки і неточності, наприклад можна невірно вказати адресу осередку. Коли на робочому листі знаходяться тисячі чисел, вірогідність помилок істотно зростає.

У основу іншого способу встановлений надійніший метод — наведи і клацни, — яким знаменита програма Excel. Цей прийом є традиційним для всіх програм управління електронними таблицями. Для того, щоб вставити у формулу адресу осередку достатньо замість введення його з клавіатури клацнути мишею по цьому осередку.

При будь–якому способі створення формул для контролю введення можна користуватися рядком формул, який активізується натисненням клавіші [=].

Обчислення суми є однією з тих операцій, які найчастіше застосовуються при виконанні економічних і технічних розрахунків. У Excel є швидкий спосіб підсумовування вмісту декількох осередків рядка або стовпця за допомогою кнопки автосума, розташованої на стандартній панелі інструментів.

Виділіть осередки, що містять числа, які потрібно скласти (можна включити в область, що виділяється, і порожній осередок, призначений для розміщення результату підсумовування). Потім клацніть на кнопці автосума. Excel підсумує значення і помістить результат в перший порожній осередок справа або знизу (незалежно від того, виділили ви її чи ні).

Введення формул завжди починається із знака рівності. Після введення формули у відповідній комірці з'являється результат обчислення, а саму формулу можна побачити в рядку формул..

У формулах можна використовувати дужки для зміни порядку дій.

Таблиця 1.2. Помилки у формулах.

Значення

Опис

########

Вийшло дуже довге число – потрібно збільшити ширину стовпця або змінити формат осередку

#ДЕЛ/0

Спроба розподілу на нуль

#ИМЯ?

У формулі використовується неіснуюче ім'я

#ЗНАЧ!

Введений арифметичний вираз, що містить адресу осередку з текстом

#ССЫЛКА!

Відсутні осередку, адреси яких використовуються у формулі

#Н/Д

Немає даних для обчислень. Зручно використовувати для резервування даних під очікувані дані. Формула, що містить адресу осередку із значенням #Н/Д, повертає результат #Н/Д

#число!

Заданий неправильний аргумент функції

#пусто!

У формулі використовується перетин діапазонів, що не мають загальних осередків

Використання функції.


1. Формат стандартної функції:

Ім’я_Функції (Аргумент)

2. Аргумент функції

Аргументом може бути:

1. Порожній аргумент () – СЕГОДНЯ().

2. Константа – КОРЕНЬ(124).

3. Посилання на осередок (адреса) – КОРЕНЬ(А4).

4. Діапазон – СУМ(А3:А8).



Рис. 1.5. Приклад формули СУММ

5. Декілька аргументів –

а) фіксоване число – ОКРУГЛ (123,4565; 2) = 123,46.

б) невизначене число (до 30) – СРЗНАЧ(А5:В8; D5:E8; F12; 125).
Рис. 1.6. Приклад створення формули СРЗНАЧ

6. Вирази – КОРЕНЬ(A1^2+A2^2).

7. Інші функції – SIN(РАДІАНИ(В2)).

3. Введення функцій

Перед введенням функції переконаєтеся, що осередок для її розміщення є активним. Натисніть клавішу [=]. У осередку і рядку формул з'явиться знак рівності, після якого можна вводити ім'я функції. Крім того, стануть доступними і кнопки рядка формул.

У лівій частині рядка формул відображається ім'я функції, яка викликалася останній. Після клацання на стрілці поряд з ним розкривається список, що містить імена десяти функцій, що недавно використалися.

Якщо потрібна функція присутня в списку, клацніть на її імені. Excel помістить ім'я функції в рядок формул, і відкриється діалогове Аргументи функції, яке містить опис функції і поля для введення аргументів. Обов'язкові аргументи виділені напівжирним шрифтом. Щоб функція працювала правильно, ці поля повинні бути заповнені.

Як аргументи функції можна задавати числове значення, адресу осередку (абсолютний або відносний), адресу або ім'я діапазону. Існує декілька способів установки аргументів. Найпростіший – введення значень аргументів або їх адрес в рядок формул або в поля аргументів безпосередньо з клавіатури. Крім того, ви можете виділити за допомогою миші потрібний діапазон осередків на робочому листі.

Якщо необхідна функція не представлена в списку, клацніть на кнопці Вставка функції рядка формул або виберіть команду Інші функції – відкриється діалогове вікно Майстер функцій.



Рис. 1.7. Майстер функцій

Спочатку виберіть в списку Категорія діалогового вікна потрібну категорію, а потім в списку, який знаходиться нижче, – потрібну функцію. Якщо необхідна докладніша інформація про неї, клацніть на посиланні Довідка по цій функції.

Функції можуть використовуватися самостійно і у складі виразів. Порядок введення функцій однаковий.

1. Виділити комірку, в який вставляємо функцію

2. Вставка – Функція або <fx> або <Shift + F3>

3. В полі Категорія вибрати потрібну категорію.

4. В полі Функція –функцию. ОК Внизу діалогового вікна з'явитися короткий опис цієї функції. Якщо необхідно взнати докладніше, то викликати довідку (зліва внизу).

5. В діалоговому вікні, що з'явилося, ввести аргументи.

6. Після вибору аргументів в нижній частині діалогового вікна видно результат. Якщо він правильний, то <ОК>.

7. Якщо аргументом функції повинна бути інша функція, то клацнути в полі введення аргументу і вибрати потрібну функцію із списку.

4. Основні функції

Таблиця 1.3. Основні функції

Назва

Призначення

Дія

1. Математичні – 50 штук

1. ЦЕЛОЕ

Визначає цілу частину числа

=ЦЕЛОЕ(412,98) –412

2. СЛЧИС

Визначає випадкове число з [0,1)

=ЦЕЛОЕ(6*СЛЧИС()+1) – опр. випадкове число від 1 до 6

3. РИМСКОЕ

Перетворить число римське

=РИМСКОЕ(1998) –MCMXCVIII

4. ОКРУГЛ

Округляє значення до вказаної кількості десяткових розрядів

=ОКРУГЛ(123,456; 2) – 123,46 =ОКРУГЛ(123,456; 1) – 123,50 =ОКРУГЛ(123,456; –2) – 100,00

5. ПИ

Число π – 14 знаків



6.SIN

Sin кута в радіанах



7. КОРЕНЬ

Квадратний корінь; Кубічний корінь – ^1/3

=КОРЕНЬ (А4+В4)

8.СУММ

Обчислює суму – до 30 аргументів кнопка <>

=СУММ(А1:А7; В1:В7; Е7; С12)

Статистичні – 80 шт.

1. СРЗНАЧ

Визначає середнє значення

=СРЗНАЧ(А1:А12; С1:С12)

2. МИН

Визначає якнайменше знач.

=МИН(А3:С3; А8:С8)

3. МАКС

Визначає найбільше знач.

=МАКС(А3:С3; А8:С8)

3. Текстові – 23 шт.

1. ПРОПНАЧ

В словах першу букву робить прописною, а інші – рядковими.

=ПРОПНАЧ(ИВАНОВ И.И.) Іванов І.І.

2. СИМВОЛ

Перетворить ANSI код в символ

=СИМВОЛ(169) –©

4. Дата і час – 14 шт.

1. СЕГОДНЯ

Вставляє сьогоднішню дату

=СЕГОДНЯ()

2. ДЕНЬНЕД

Визначає день тижня вказаної дати

=ДЕНЬНЕД(Дата; код) =ДЕНЬНЕД (СЕГОДНЯ();1)

3. ДЕНЬ

Виділяє день місяця з вказаної дати

=ДЕНЬ(12.09.2006) – 12 =ДЕНЬ(СЕГОДНЯ())

3. МЕСЯЦ

Виділяє місяць

=МЕСЯЦ(12.09.2002) –9

3. ГОД

Виділяє рік

=ГОД(12.05.2006) – 2006

Таблиця 1.4. Значення другого параметра для функції ДЕНЬНЕД:

Тип

Число, що повертається

1 або є опущений

Число від 1 (неділя) до 7 (субота).

2

Число від 1 (понеділок) до 7 (неділя)

3

Число від 0 (понеділок) до 6 (неділя)



5. Приклад використовування функцій ГОД і СЕГОДНЯ

Ці функції дозволяють обчислювати в таблиці такі дані, як вік людини по даті його народження або стаж по даті надходження на роботу.

Заповнимо таку таблицю:



В стовпці ФІО і Дата народження вносимо довільні дані. Для обчислення віку використовується формула: =(ГОД(СЕГОДНЯ()–B2)–1900) Ця формула обчислюватиме завжди правильну кількість повних літ людини, оскільки для обчислення використовується функція СЕГОДНЯ, яка в кожний конкретний момент часу використовує поточну дату. (Таблиця була складена 25.08.08, при використовуванні цього прикладу пізніше 5.12.08 будуть інші дані в стовпці З) Дуже важливою гідністю ЕТ є те, що при зміні значення в осередку, який бере участь у формулі, автоматично це формула перераховується і в таблиці з'являється новий результат.
Отже, підбиваючи підсумки, ми можемо зазначити, що електронні таблиці — це спеціальні додатки, призначені для математичних обчислень табличних даних. До функцій сучасних електронних таблиць, крім виконання обчислень, відносяться: оформлення таблиць, ілюстрування таблиць, побудова діаграм та графіків. Однією з найбільш поширених електронних таблиць є Microsoft Excel. Вікно додатка Excel має стандартний для операційної системи Windows вигляд. Робоче поле Excel призначене для введення й редагування даних таблиць. Будь-який документ, що створюється в Excel, називається робочою книгою. Книга, у свою чергу, складається з аркушів, які є прямокутними таблицями. Клітинки, що складають аркуші, є мінімальними елементами електронної таблиці.

РОЗДІЛ ІІ.

КАДРОВЕ ДІЛОВОДСТВО

2.1. Накази по особовому складу




У невеликих установах, в яких відсутня кадрова служба, оформлення прийняття на роботу, переведень, звільнень, відпусток покладається на секретаря. На службу діловодства або секретаря також часто покладається оформлення відряджень.

Для правильного ведення кадрової документації необхідно, крім нормативно-методичних документів з діловодства, мати:

Кодекс законів про працю України (далі -КЗпП);

Інструкцію про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях, затверджену спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29 липня 1993 р. № 58 зі змінами до неї від 26 березня 1996 р. № 29.

Уніфіковані форми первинної облікової документації з обліку кадрів, затверджені наказами Міністерства статистики України від 9 жовтня 1995 р. № 253 та від 27 жовтня 1995 р. № 277.

Документація з особового складу має ряд особливостей як у складанні документів, так і в організації діловодства. До неї належать такі види документів: заяви, анкети, накази з особового складу, особові картки, особові справи, характеристики, автобіографії, трудові книжки, доручення, резюме, розписки.

Складання наказів з особового складу

Накази з особового складу є не тільки розпорядчими документами, але й одночасно належать до первинних облікових документів, оскільки в них фіксується факт прийняття на роботу, переміщення по службі, звільнення, оголошення заохочень, стягнень, присвоєння кваліфікації, зміна прізвища, надання відпусток. Вони є підставою для нарахування працівникові заробітної плати. Накази з особового складу можуть складатися традиційним способом на бланках установи та з використанням трафаретних уніфікованих форм.

Серед наказів, оформлених традиційним способом, виділяють накази прості (індивідуальні) і складні (зведені). В індивідуальних міститься інформація тільки про одного співробітника, у зведених — про кількох, незалежно під які управлінські дії вони підпадають (прийняття на роботу, переведення, звільнення тощо).

Загальні вимоги до оформлення та складання наказів

Усі накази оформляються на спеціальних або загальних бланках і повинні мати такі обов’язкові реквізити:

повне найменування підприємства, установи, організації;

назву виду документа (наказ);

дату складання;

місце складання;

номер;

заголовок до тексту;

текст;

підстава;

підпис керівника;

візи.
У порівнянні з наказами з основної діяльності складання й оформлення наказів з особового складу має деякі особливості. Накази з особового складу ведуться окремо і мають власну нумерацію. Констатуюча частина не є обов’язковою. За формою накази повинні бути однаковими, що полегшує їх використання в довідкових цілях. Розпорядчу частину наказу з особового складу починають дієсловом, що точно означає дію (наприклад, «ПРИЙНЯТИ», «ПРИЗНАЧИТИ», «ПЕРЕВЕСТИ», «ЗВІЛЬНИТИ», «ВІДРЯДИТИ», «НАДАТИ», «ОГОЛОСИТИ» тощо), і пишуть великими літерами. Після розпорядчого слова, у новому рядку з абзацу великими літерами друкується прізвище працівника, на якого поширюється дія наказу, і далі — ім’я, по батькові й текст наказу.

Формулювання, що застосовуються у тексті наказу, повинні відповідати спеціальним вимогам, зокрема КЗпП, оскільки їх правильність гарантує трудові права працівників.

Наприкінці кожного пункту наказу вказується підстава, на основі якої його складено. При прийнятті на роботу підставою є заява працівника, контракт, в інших випадках — відповідні документи (заяви, доповідні записки, рішення кваліфікаційних і атестаційних комісій тощо). Кожен пункт наказу може мати одну чи декілька підстав.

Проект наказу з особового складу в разі необхідності візується посадовими особами установи, яких він стосується, а іноді — юристом. Віза включає: особистий підпис, ініціали та прізвище особи, яка візує наказ, дату візування. У разі потреби зазначається найменування посади цієї особи, наприклад:

Начальник юридичного відділу

(Підпис) П. Д. Петренко

25.07.2003

Візи проставляються на лицьовому або (якщо місця на лицьовому боці останнього аркуша недостатньо) на зворотному боці останнього аркуша проекту наказу.

Наказ з особового складу набирає чинності з моменту підписання його керівником. Втім, окремі параграфи наказу можуть мати різні дати набрання чинності, наприклад, працівника призначено на посаду з 1 липня, а наказ підписано 28 червня. Якщо термін в тексті наказу не визначено, то дія цього наказу починається з моменту його підписання.

Керівники канцелярії (секретар) зобов’язані ознайомити з наказом усіх пойменованих у ньому осіб, які розписуються на першому примірнику наказу чи спеціальному бланку із зазначенням дати ознайомлення.

Як правило, накази з особового складу складаються у двох примірниках: оригінал залишається у секретаря, другий примірник передається до бухгалтерії, яка проводить необхідні розрахунки.

Накази про прийняття на роботу

У наказах про прийняття на роботу необхідно вказати: на яку посаду приймається працівник (спеціальність, кваліфікація, категорія, розряд тощо), до якого структурного підрозділу і з якого числа оформлюється на роботу (дата зазначається з прийменником «з», наприклад: з 25.08.2003); вид роботи (постійна — з випробним строком, зі стажуванням тощо, тимчасова — на певний період, за сумісництвом тощо; особливі умови роботи — з прийняттям матеріальної відповідальності, зі скороченим робочим днем, 0,5 ставки посадового окладу тощо); тарифну ставку чи оклад точно на момент видання наказу або посилання на штатний розпис («згідно зі штатним розписом»).

Накази про переведення і переміщення

У наказах про переведення (переміщення) на іншу посаду (роботу) на тому самому підприємстві, установі, організації в тексті зазначаються: попередня посада та посада (спеціальність, кваліфікація) і структурний підрозділ (місце роботи), до якого переводиться працівник, дата і строк переведення (постійно чи тимчасово), причина переведення (на іншу посаду, роботу; у зв’язку з виробничою потребою, простоєм; для заміни відсутнього працівника; за станом здоров’я тощо), умови оплати праці, пільги і компенсації, підстава видання наказу. В усіх випадках тимчасового переводу вказується його тривалість. Накази про переведення працівників на іншу посаду (роботу) на тому самому підприємстві, в установі, організації готуються та оформляються на підставі розпорядження керівника або заяви працівника.

Накази про припинення трудового договору

У наказах про звільнення обов’язково зазначається причина звільнення, яка формулюється коротко та чітко з використанням слів «у зв’язку» й зазначенням пункту статті КЗпП, за якою звільняється працівник.

Дата звільнення зазначається без прийменника «з», оскільки днем звільнення вважається останній день роботи.

Накази про заохочення

У наказах про заохочення формулювання мотивів заохочень можуть бути найрізноманітнішими залежно від конкретної ситуації, наприклад: «За перевиконання планового завдання», «За тривалу й сумлінну роботу та у зв’язку з 50-річчям від дня народження». До працівників підприємств, установ, організацій можуть застосовуватися будь-які заохочення, що передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку конкретного трудового колективу. Підставою для видання наказу може бути доповідна записка або подання, що готує, як правило, керівник структурного підрозділу (начальник відділу, цеху тощо) і подає на ім’я керівника організації.

Накази про стягнення за порушення трудової дисципліни

Перед тим як накласти дисциплінарне стягнення, необхідно отримати від порушника трудової дисципліни письмове пояснення (пояснювальна записка на ім’я керівника організації). Відмова працівника давати пояснення не є перешкодою для застосування стягнення й оформляється актом із зазначенням присутніх при цьому свідків.

На підставі пояснювальної записки працівника керівник структурного підрозділу складає доповідну записку про порушення трудової дисципліни, підписує її та разом з пояснювальною запискою представляє керівнику організації.

Про стягнення повідомляється працівникові під розписку (стаття 149 КЗпП).

Накази про надання відпусток

У наказах про надання відпустки слід зазначити її вид (основна, додаткова, навчальна, у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, без збереження заробітної плати), загальне число календарних днів відпустки (зазначається за допомогою прийменника «на»), дату початку відпустки і термін відпустки (зазначається за допомогою прийменника «з» і «по»), за який період роботи її надано.

Накази про відрядження

У наказах про відрядження повинні зазначатися такі дані, як мета відрядження, пункт призначення (найменування організації, місто, країна — якщо працівник відряджається за межі України), кількість днів відрядження (дні приїзду і від’їзду вважаються днями відрядження), період, на який відряджається працівник. Підставою для видання наказу про відряджання, як правило, є доповідна записка, що подається на ім’я керівника. У ній обґрунтовується необхідність відрядження, її термін тощо.

2.2. Трудовий контракт, трудова угода


Ознаки трудового договору та трудової угоди в контексті діючого трудового та цивільного права дуже споріднені, тому важливо для роботодавця розуміти у чому їх принципова різниця.

Основним критерієм, що допомагає зрозуміти принципову різницю є те, що в першому випадку (трудовий договір) предметом угоди виступає жива праця людини, тобто сам працівник, а в другому (трудова угода) – матеріалізований результат праці або завдання одноразового характеру.

Трудовий договір регламентується нормами ст.21-25 КЗпП України.

Трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства,установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. За трудовим договором працівник набуває відповідних прав та обов”язків: приймається на роботу (посаду) наказом по підприємству, на підставі власної заяви, у відповідності до штатного розпису підприємства, для виконання певної роботи (певних функцій) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою; працівникові гарантується заробітна плата, встановлені трудовим законодавством гарантії, соціальні пільги, компенсації; працівник підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, ведеться трудова книжка та інше. У відповідності до цих ознак  це кваліфікується як трудові відносини між працівником та роботодавцем. Трудовий договір укладається як в усній, так і письмовій формі. Переважною (відповідно до ч. 1 ст. 24 КЗпП) є письмова форма, додержання якої обов’язкове під час організаційного набору працівників; під час укладення контракту; у разі якщо працівник наполягає на укладенні трудового договору в письмовій формі; в інших випадках, передбачених законодавством України. У письмовій формі укладається трудовий договір про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я, а також якщо приймаються на роботу неповнолітні. Трудовий договір укладається в двох примірниках, з яких один знаходиться у працівника. Тому в разі відсутності у працівника примірника трудового договору в письмовій формі вважається, що трудовий договір укладено в усній формі. Укладення трудового договору в будь-якій формі оформлюється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженим ним органом про зарахування працівника на роботу. Частина 3 ст. 24 КЗпП передбачає, що трудовий договір вважається укладеним у разі якщо наказ чи розпорядження не були видані, але працівника фактично було допущено до роботи. У випадку прийняття на роботу для виконання окремих видів трудової діяльності встановлюються спеціальні правила. Так, прийняття на державну службу на посади третьої-сьомої категорії здійснюється переважно на конкурсній основі. Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців регулюється Положенням, затвердженим постановою № 782 Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. Заміщення певних посад відбувається шляхом виборів. Судді місцевих судів обираються або призначаються ВР або Президентом. Прийняття керівника держпідприємства, що перебуває у загальнодержавній власності, здійснюється міністерством, відомством або іншим органом, уповноваженим управляти цим підприємством, шляхом підписання контракту і призначення його на посаду.

Влаштовуючись на роботу, працівники зобов’язані подати трудову книжку і паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Особи, які вперше шукають роботу і не мають трудової книжки, повинні пред’явити довідку з будинкоуправління (ЖЕК) або сільської ради про останнє заняття, паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку. Неповнолітні, яким ще не виповнилось 16 років, замість паспорта подають свідоцтво про народження. Військовослужбовці, звільнені зі Збройних сил України та інших військових та правоохоронних формувань, створених відповідно до законодавства України, подають військовий квиток. 

Трудовий договір, як правило, укладається на невизначений строк (безстроково) ст.23 КЗпП України. Проте в окремих випадках він може укладатися і на певний строк (встановлений за погодженням сторін) або на час виконання певної роботи. Зокрема, строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений термін з урахуванням характеру наступної роботи, або умов їх виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Трудова угода регулюється главою 28 Цивільного кодексу України.

Укладається в письмовій формі, сторонами виступають роботодавець та працівник (підрядчик), предметом - матеріалізований результат праці або завдання одноразового характеру. За цивільно-правовим договором, зокрема, за трудовою згодою/договору підряду, яким фактично є  трудова угода, оплачується не сам процес праці, а його кінцевий результат, який обумовлений цією угодою  та оформляється актами виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких проводиться їх оплата. У разі досягнення цієї мети договір вважається виконаним і дія його припиняється. Таким чином, вони використовуються для реалізації визначених, найчастіше разових робіт. Оподаткування відбувається до вимог чинного законодавства. Працівник в даному випадку не вступає в трудові відносини з роботодавцем на нього не розповсюджується дія колективного договору, правил внутрішнього трудового розпорядку, соціальні пільги та гарантії підприємства. Під час укладання цивільно-правових договорів процес праці виконавця не регламентується. Підрядник сам організовує свою роботу, визначає час початку і закінчення щоденної роботи, розподіляє час роботи і її тривалість на свій розсуд. У випадку виконання завдання за договором підряду та інших договорів цивільного права процес праці та умови її застосування перебувають за межами зобов'язальних правовідносин. Праця слугує тут лише способом виконання зобов'язань. За цивільно-правовими договорами встановлюється тільки кінцевий термін виконання завдання. Працівник виконує роботи ( надає послуги) на свій ризик.

Аналізуючи викладене доцільно зауважити, що певні переваги цивільно-правових форм найму здебільшого існують для роботодавців. Однак працівникам, котрі можуть спокуситися на дуже незначні переваги цивільно-правових форм найму, слід пам’ятати, що суттєво незахищеними залишаються їх права та інтереси як фактичних виконавців, що погоджуються для роботи за трудовими угодами. Адже у разі виконання цивільно-правових договорів не діють гарантії, пільги, захист прав  які встановлені законодавством про працю України.

2.3. Трудові книжки, документація з їх оформлення


Трудова книжка — це документ установленого зразка, в якому записані відомості про стаж роботи, нагороди, заохочення кожного працівника. Отже, це основний документ, який підтверджує трудову діяльність особи. Тому трудовим книжкам, зокрема точному їх заповненню, приділяють особливу увагу. Порядок заповнення трудових книжок та вкладишів до них, обліку їх та видачі в разі звільнення чи втрати тощо регламентує Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про трудові книжки працівників" від 27.04.93 № ЗОЇ Міністерство праці України, Міністерство юстиції України і Міністерство соціального захисту населення України наказом від 29 липня 1993 р. № 58 затвердили Інструкцію про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях. Наказом цих самих міністерств від 26 березня 1996 р. № 29 внесені зміни до Інструкції, яка діє на цей час.

Згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок трудові книжки ведуться на всіх працівників підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, які пропрацювали на них понад 5 днів, включаючи осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, на сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, що вони підлягають державному соціальному страхуванню.

На осіб, які працюють за трудовим договором у підприємців, котрі не мають прав юридичної особи, а також в окремих громадян по їх обслуговуванню (як домашні робітниці, няньки, шофери, охоронники тощо) трудові книжки не ведуться, їхня робота підтверджується довідкою організації, за участю якої було укладено трудовий договір між наймачем і працівником, а також довідкою про сплату внесків у фонд державного соціального страхування.

На осіб, які працюють за сумісництвом, трудові книжки ведуться тільки за місцем їхньої основної роботи.

Трудові книжки раніше встановленого зразка обміну не підлягають.

Влаштовуючись на роботу, особа зобов'язана подавати трудову книжку, оформлену в установленому порядку (ст. 24 КЗпП України).

Особи, які вперше влаштовуються на роботу і не мають трудової книжки, повинні пред'явити паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку.

Військовослужбовці, звільнені зі Збройних сил України й інших військових формувань усіх видів, звільнені зі збройних сил колишнього Союзу РСР і збройних сил держав — учасниць СНД, пред'являють військовий квиток.

Звільнені з місць позбавлення волі зобов'язані пред'явити довідку про звільнення. На підставі цих документів виписується трудова книжка.

При виписуванні трудової книжки, або вкладиша до неї, або дубліката трудової книжки власник чи уповноважений ним орган стягує з працівника її вартість.

У разі неправильного початкового заповнення трудової книжки або вкладиша до неї, а також псування бланків внаслідок недбалого їх зберігання вартість зіпсованих бланків оплачується підприємством. Якщо трудова книжка працівника загублена підприємством внаслідок стихійного лиха або з інших причин, йому видається дублікат трудової книжки без стягнення її вартості.

Трудові книжки та їх дублікати, не одержані працівниками при звільненні, зберігаються протягом двох років у відділі кадрів підприємства окремо від інших трудових книжок працівників, які перебувають на роботі. Після цього строку книжки (їх дублікати) зберігаються в архіві підприємства протягом 50 років, а по закінченні зазначеного строку їх можна знищити в установленому порядку.

Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний постійно мати необхідну кількість бланків трудових книжок і вкладишів до них.
Оформлення трудової книжки

Трудові книжки та вкладиші до них заповнюються у відповідних розділах українською і російською мовами. Заповнення трудової книжки вперше провадиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу. До трудової книжки вносяться відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; дата заповнення, підписи власника книжки і відповідальної особи за видачу книжки; про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; про видачу вкладиша; про нагородження і заохочення; про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди; про призначення пенсії.

Стягнення до трудової книжки не заносяться. Записи у трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності до формулювання чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону.

Усі записи у трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення — у день звільнення, і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Записи ведуться арабськими цифрами (число і місяць — двозначними), акуратно, кульковою ручкою або ручкою з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольору. Печаткою завіряються записи про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

З кожним записом, що вноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення і звільнення, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний ознайомити працівника під розписку в особовій картці (типова форма № П-2), в якій має повторюватися відповідний запис з трудової книжки (вкладиша).

Якщо виявлено неправильний або неточний запис відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис.

За необхідності власник або уповноважений ним орган видає працівникам на їх прохання завірені виписки з трудових книжок відомостей про роботу.

Виправлені відомості про роботу, переведення на іншу роботу, нагородження та заохочення та інші мають повністю відповідати оригіналу наказу або розпорядження.

У розділах "Відомості про роботу", "Відомості про нагородження", "Відомості про заохочення" трудової книжки (вкладиша) закреслення раніше внесених неточних або неправильних записів не допускаються.

Якщо необхідно, наприклад, змінити запис відомостей про роботу, після зазначення відповідного порядкового номера, дати внесення запису у графі 3 пишеться: "запис за № таким-то недійсний. Прийнятий за такою-то професією (посадою)", а у графі 4 повторюються дата і номер наказу (розпорядження) або уповноваженого ним органу, запис з якого неправильно внесений до трудової книжки.

У такому ж порядку визнається недійсним запис про звільнення і переведення на іншу постійну роботу в разі незаконного звільнення або переведення, установленого органом, який розглядає трудові спори, і робиться запис про поновлення на попередній роботі або зміну формулювання причини звільнення. Наприклад, пишеться: "Запис за № таким-то є недійсним, поновлений на попередній роботі". При зміні формулювання причини звільнення пишеться: "Запис за № таким-то є недійсним, звільнений..." і зазначається нове формулювання.

У графі 4 в такому разі робиться посилання на наказ про поновлення на роботі або зміну формулювання причини звільнення.

За наявності у трудовій книжці запису про звільнення або переведення на іншу роботу, у подальшому визнаного недійсним, на прохання працівника йому видається дублікат трудової книжки без внесення до неї запису, визнаного недійсним.

Відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім'я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорта або свідоцтва про народження.

Після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.

Зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім'я, по батькові й дату народження виконується власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім'я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів.

Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім'я, по батькові, дата народження і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки, які завіряються печаткою відділу кадрів.

У графі 3 розділу "Відомості про роботу" як заголовок пишеться повне найменування підприємства.

Під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 зазначається дата зарахування на роботу.

У графі 3 пишеться: "Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво" із зазначенням конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у Класифікаторі професій.

Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Показники, зазначені у цих Списках, обов'язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Якщо працівнику в період роботи присвоюється новий розряд, про це в установленому порядку робиться відповідний запис.

Робота за сумісництвом, оформлена в установленому порядку, у трудовій книжці зазначається окремим порядком. Запис відомостей про роботу за сумісництвом провадиться за бажанням працівника власником або уповноваженим ним органом.

Переведення працівника на іншу постійну роботу на тому ж підприємстві оформляється в такому ж порядку, як і прийняття на роботу.

Якщо за час роботи працівника назва підприємства змінюється, то про це окремим рядком у графі 3 трудової книжки робиться запис: "Підприємство таке-то з такого-то числа перейменоване на таке-то", а в графі 4 проставляється підстава перейменування: наказ (розпорядження), його дата і номер.

Для студентів, слухачів курсів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів, які мають трудові книжки, навчальний заклад (наукова установа) вносить записи про час навчання на денних відділеннях (у тому числі підготовчих) вищих навчальних закладів. Підставою для таких записів є накази навчального закладу (наукової установи) про зарахування на навчання та про відрахування з числа студентів, учнів, аспірантів, клінічних ординаторів.

Період роботи зазначених студентів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів у студентських таборах, при проходженні виробничої практики і при виконанні науково-дослідної госпдоговір-ної тематики підтверджується відповідною довідкою із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади та часу роботи. На підставі цих довідок навчальні заклади (наукові установи) забезпечують занесення до трудових книжок студентів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів відомостей про роботу згідно з одержаними даними. Довідки зберігаються в особових справах зазначених осіб як документи суворої звітності.

Для студентів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів, які раніше не працювали та у зв'язку з цим не мали трудових книжок, відомості про роботу у студентських таборах, на виробничій практиці, а також про виконання науково-дослідної госпдоговірної тематики на підставі довідок вносяться на підприємстві, де вони будуть працювати.

До трудових книжок за місцем роботи вносяться окремим рядком з посиланням на дату, номер і найменування відповідних документів такі записи:

а) про час служби у Збройних силах України та інших військах, де на тих, хто проходить службу, не поширюється законодавство про працю і державне соціальне страхування. Із зазначенням дати призову (зарахування) і дати звільнення зі служби;

б) про час навчання у професійних навчально-виховних закладах, у навчально-курсових комбінатах (центрах, пунктах тощо);

в) про час навчання у вищих навчальних закладах (включаючи і роботу у студентських таборах, виробничу практику та виконання науково-дослідної госпдоговірної тематики) та про час перебування в аспірантурі та клінічній ординатурі, крім випадків, зазначених раніше;

г) про роботу як членів колгоспу у тому разі, коли чинним законодавством передбачене зарахування цієї роботи до загального трудового стажу працівників;

д) про час догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду (п. є ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення"), у тому числі за пристарілим, який досяг 80-річного віку (згідно з медичним висновком);

ж) безробітним особам про період одержання допомоги по безробіттю заноситься у трудову книжку органом державної служби зайнятості населення. Передбачені цим пунктом записи вносяться до трудової книжки до занесення відомостей про роботу на цьому підприємстві.

При відновленні в установленому порядку безперервного стажу для визначення допомоги з державного соціального страхування до трудової книжки працівника за останнім місцем роботи у графу З розділу "Відомості про роботу" вноситься запис: "Безперервний трудовий стаж відновлений із такого-то числа, місяця, року", у графі 4 робиться посилання на постанову президії відповідної ради профспілок або президії ЦК відповідної галузевої профспілки.

Отже, кадрове діловодство – це діяльність апарату управління, що охоплює процеси документування та організації роботи з документами з питань приймання, переведення, звільнення, обліку працівників.

Основні напрями кадрового діловодства:

– облік особового складу установи;

– підготовка звітів та необхідних довідок про рух кадрів;

– облік стану підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації кадрів та зарахування їх до резерву;

– облік та реєстрація документів, що стосуються особового складу, контроль за їх виконанням;

– організація документообігу з метою забезпечення чіткого виконання документів та доручень керівництва з питань роботи із кадрами;

– оформлення та ведення особових справ працівників.

Документація з особового складу характеризує правові, трудові та службові відносини окремої особи з установою.

У цій документації відображається діяльність ОДПС із питань обліку кадрів; прийняття на роботу; переведення на іншу роботу; підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації; атестації працівників; нагородження; пенсійного забезпечення тощо.

Найхарактернішою особливістю кадрової документації є те, що вона завжди відображає діяльність конкретної особи, отже, вона є іменною документацією. Тому ведення кадрової документації повинне бути зразковим.

До документації з особового складу в органах державної податкової служби належать: особисті заяви працівників, рапорти, контракти, подання, особові картки (типова форма № П-2), характеристики, накази з особового складу, особові справи, трудові книжки.

При прийнятті на роботу в органи державної податкової служби особа повинна підготувати такі документи: заяву, особову картку (форма П-2ДС), копії документів про освіту, науковий ступінь, вчене звання, підвищення кваліфікації, паспорта, військового квитка (для військовозобов’язаних), довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, документа про надання пільг, декларації про доходи.

Крім цього, працівники кадрових служб, приймаючи на роботу особу, повинні ретельно звірити всі відомості, внесені в анкету (особовий листок з обліку кадрів) з оригіналами особистих документів – паспортом, документами про освіту, трудовою книжкою.

РОЗДІЛ ІІІ.

ОХОРОНА ПРАЦІ А БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

3.1. Охорона праці користувачів персонального комп’ютера


Всеохоплююча інформатизація суспільства як глобальний, загальносвітовий процес та багатопланові зміни в організації праці спонукає багатьох людей використовувати різноманітні засоби електронно-обчислювальної (комп'ютерної) техніки та опановувати відповідні інформатичні технології. При цьому, упровадження комп’ютерних засобів (КЗ) в усі сфери життєдіяльності людини виявило не тільки позитивні, а й негативні наслідки їх використання, про що свідчать скарги користувачів комп’ютера (КК). Зокрема, щодо погіршення власного здоров’я та зниження функціональності організму.

 Щоденна робота людини за комп'ютером при недотриманні принципів ергономіки, вимог санітарії та режиму роботи може призвести до "ергономічних" захворювань. Таким терміном медики стали називати нові захворювання, які пов’язані, зокрема, із впливом комп’ютерів та периферійних пристроїв на здоров’я тих, хто з ними працює. Зокрема, за даними медичних досліджень Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у користувачів ПК виявлено нові види захворювань: синдром "комп'ютерного стресу оператора"; травми повторних навантажень (накопичування й акумулювання нездужання); фотоепілептичні приступи.

Слід зазначити, що робота на комп'ютері під час виконання виробничих завдань, за умови дотримання вимог Державних санітарних правил і норм роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислю вальних машин та Правил охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин, не належить до категорії шкідливих і важких. Ці правила призначені для запобігання несприятливій дії шкідливих факторів, що негативно впливають на здоров'я людини під час роботи з візуальними дисплейними терміналами, яка супроводжується зоровим та нервово-емоційним напруженням й виконується у вимушеній позі на фоні обмеженої загальної м'язової активності (гіподинамії) під впливом комплексу фізичних факторів – шуму, електростатичного поля, неіонізуючих та іонізуючих електромагнітних випромінювань тощо.

Загальновизнано, що організм людини в цілому не індиферентний до роботи з персональними комп’ютерами (ПК). Найбільш вразливими виявляються зір, центральна нервова і кістково-м’язова системи організму КК, про що стверджують експерти ВООЗ. Зокрема, у висновках експертів ВООЗ, розроблених на основі проведених у різних державах світу досліджень, чітко визначено, що:

– найбільше навантаження під час роботи за ПК припадає на зоровий аналізатор;

– робота із засобами обчислювальної техніки є стресовим фактором для користувача;

– людина, яка працює з комп’ютерними засобами, зазнає впливу фізичних факторів різної природи й малої інтенсивності, а про деякі з них поки що немає достатніх наукових даних, щоб визначити рівень їх впливу на здоров’я людини. Велика ймовірність наявності ефекту комбінованої дії, коли вплив кожного з окремих факторів сам по собі незначний, а їхня сукупність викликає помітну шкідливу дію на організм людини.

Окрім того, в приміщеннях погіршується якість повітряного середовища: підвищується температура повітря, знижується вологість і змінюється іонний склад повітря, підвищується рівень шуму, утворюються різні рівні електромагнітного поля радіочастотного діапазону, статичного і магнітного поля низької та наднизької частоти.

Загалом, на функціональний стан молодої людини та на її здоров’я під час навчання в комп’ютерному класі впливає комплекс об’єктивних і суб’єктивних чинників, зокрема, зміст і обсяг навчальної інформації, інтенсивність і тривалість роботи за ПК, складність навчального предмета, якість і досконалість використовуваних програмних продуктів, їхні ергономічні, педагогічні, психогігієнічні властивості та рівень "дружності" інтерфейсу. Окрім того, об’єктивними, гігієнічно значимими також вважають чинники внутрішнього середовища навчального приміщення, які виникають під час роботи комп’ютерних комплексів – показники мікроклімату, освітленість, яскравість, контрастність і колір зображення на екрані дисплея, іонізуюче та неіонізуюче опромінення, шум тощо.

Загалом, прийнято виділяти чотири групи основних об’єктивних факторів, які можуть негативно вплинути на здоров’я будь-якого користувача персонального комп’ютера:

– візуальні параметри дисплеїв ПК у сполученні зі світловим кліматом у робочому приміщенні (комп’ютерному класі);

– електростатичне і електромагнітне поля комп’ютера, дисплея та інших периферійних пристроїв (емісійні параметри);

– ергономічні параметри робочого місця та приміщення;

– режим праці й відпочинку, види й напруженість роботи за комп’ютером.

Стисло розглянемо змістове наповнення кожного з виділених факторів та заходи щодо зменшення негативного впливу їх складників на здоров’я КК. При цьому, не вестимемо мову про вплив комп’ютера на психіку людини, оскільки на цей час означене питання є найменш вивченим. Хоча відомі численні факти погіршення психічного здоров’я КК, зокрема, Інтернет-залежність та комп’ютерна ігроманія.

Перша група факторів. Користувачі комп’ютерів, які щоденно працюють за ПК, ризикують захворіти на "комп’ютерний зоровий синдром" (Computer Vision Syndrome – CVS). Ознаками прояву CVS є один з таких симптомів: головні болі, напруженість очей, двоїння зображення, стомлені, червоні або сухі очі, тимчасова короткозорість, випадкове “змазування” зображень на екрані, зростаюче подразнення очей, зміни колірного сприйняття.

Неправильний вибір візуальних параметрів дисплея і світлового клімату в приміщенні є основними причинами CVS. Слабкий зір і дзеркальні відблиски на екранах дисплеїв інтенсифікують прояви CVS. У дорослих користувачів періодичний відпочинок дозволяє через деякий час повністю відновити зір, проте, у дітей віком 14–15 років CVS може спричинити стійке погіршення зору.

Зорове і нервово-психічне навантаження при систематичному впливові комп’ютера на людину, особливо, на дітей, може спричинити не тільки порушення зору, але й тривалі спазми мускулатури обличчя, головні болі, які стали класифікувати як нове захворювання – "синдром відеоігрової епілепсії".

Друга група факторів. Комп’ютери, дисплеї та інші периферійні пристрої генерують електромагнітні поля у широкому діапазоні частот. Вплив цих полів на здоров’я людини досі залишається повною мірою невивченим, а результати досліджень є досить суперечливими. Проте, не заперечується потенційна небезпека для здоров’я, яку спричиняє довготривале перебування у зоні неіонізованих електромагнітних полів вкрай низьких частот (5¸2000 Гц) та дуже низьких частот (2¸400 кГц). При цьому, неіонізоване електромагнітне поле, створюване дисплеєм, подібно звичайним телевізійним пристроям, складається з електричного й магнітного полів.

Серед усіх пристроїв, що входять у стандартну комплектацію персонального комп'ютера, найбільш "шкідливим" є монітор. Монітор – це джерело різного виду випромінювань, а саме м'якого рентгенівського, оптичного ультрафіолетового, інфрачервоного, радіочастотного та низькочастотного діапазонів електромагнітних і електростатичних полів.

Основним джерелом несприятливого впливу монітора є створювана їм напруженість електромагнітного поля.

Статичні і низькочастотні електромагнітні поля можуть стати причиною захворювань шкіри (угрева сип, себорроїдна екзема, рожевий лишай та ін.), хвороб серцевосудинної системи і кишковошлункового тракту. Медики стверджують, що електромагнітне поле впливає на білі кров'яні тільця, що призводить до виникнення пухлин, зокрема, злоякісних.

Третя група факторів. Робоче приміщення (кабінет), обладнаний комп'ютерною технікою, має розміщуватись в окремій кімнаті із природним освітленням та організованим обміном повітря (наприклад, за допомогою кондиціонерів), бути досить просторим, ясним, тихим, зі сприятливими умовами мікроклімату в усі пори року.

У кабінеті найбільш придатним з гігієнічної точки зору є розміщення ПК по периметру кабінету, тобто вздовж стін з орієнтацією задньої стінки монітора на стіну, дотримуючись відстані між бічними стінками моніторів 1–1,5 м. При цьому, для забезпечення граничних рівнів освітленості робота КК безпосередньо за екраном ПК повинна здійснюватись при затемнених вікнах і штучному освітленні.

Фахівці з ергономіки, експерти ВООЗ вказують, що неувага до робочого крісла або економія на ньому призводять до деформації хребта КК та викликають негативну дію на нервові шляхи, викликають больові відчуття в поперековій ділянці, загальний дискомфорт і нерідко знижують працездатність. При цьому перевагу слід віддавати кріслам, які обертаються, пересуваються і які можуть змінювати свою висоту і кут нахилу спинки. Правильне сидіння полегшує працю м'язів. Тому найкращими є крісла, що дозволяють індивідуально підігнати всі параметри і цим забезпечити оптимальну робочу позу.

Правильне встановлення дисплея, пюпітра, клавіатури та загальне облаштування робочого місця зменшує можливість появи і розвитку хвороб у КК.

Загалом, правильне використовування комп'ютера вимагає особливої уваги стосовно обладнання робочого місця. Виконання всіх правил гігієни в цьому відношенні значно зменшить кількість порушень функціонального стану організму і збільшить працездатність КК.

Четверта група факторів. Характер, тривалість та інтенсивність роботи за комп’ютером, режим праці і відпочинку є визначальними факторами впливу на здоров’я користувача комп’ютера. Регламентація видів і режим роботи за комп’ютером важливо для всіх КК, проте, найбільш важливо для дітей, школярів і студентської молоді. Діючі нормативи дозволяють частково врахувати вікові особливості організму оператора, проте не дають відповідь на питання, зумовлені необхідністю врахування індивідуальних особливостей зорового аналізатора конкретної людини, особливо, дитини. А тим більше – на питання, пов’язані з порушеннями зорових функцій.

Праця за комп'ютером, виконання специфічних для операторів ПК завдань, а також висока відповідальність за кінцевий результат, велике зорове і нервово-емоційне напруження викликають погіршення функціонального стану центральної нервової системи, значну втому зорового аналізатора, що виражається у зниженні збудливих і розвитку гальмівних процесів кори головного мозку, погіршення психологічного стану і працездатності.

Отже, комп'ютерна техніка може негативно впливати на здоров'я і фізичний стан людини. Тому, при облаштуванні й обладнанні комп’ютерних кабінетів, нормуванні тривалості роботи, необхідно неухильно дотримуватися санітарних, ергономічних, гігієнічних норм та проводити певні фізкультурно-оздоровчі заходи. Це дозволить усім працюючим за комп'ютерами значно зменшити їх вплив на здоров’я, фізичний стан та психіку людини.

Серед основних заходів профілактики захворювань, пов'язаних з використанням комп'ютера, виділятимемо відповідний технічний стан електронно-обчислювальних засобів, правильне розміщення комп'ютерів і периферійного обладнання, раціональну організацію робочого місця, дотримання норм освітлення та мікроклімату приміщення, додержання необхідного режиму роботи за ПК, наявність спеціалізованих комп'ютерних меблів.


3.2. Техніка безпеки користувачів ЕОМ




1. Перевірка напруги в мережі.

Перед тим, як перший раз включити комп'ютер необхідно перевірити чи відповідає напруга в мережі тій напрузі, на яку розрахований комп'ютер .

При необхідності треба встановити перемикач напруги на комп'ютері в правильне положення .

2. Стабілізація напруги .

Найкраще підключати комп'ютери через стабілізатори, тому що в багатьох населених пунктах напруга в електромережі може сильно коливатись. Для комп'ютера ці зміни напруги є дуже шкідливі і небажані, особливо різкі пониження напруги .

Для надійного захисту від неприємностей, які зв'язані з нестабільністю електроживлення, застосовують пристрої неперервного живлення (MPS), котрі не тільки забезпечують строго постійну напругу живлення , але і дають можливість роботи комп'ютерів при повному відключенні електроживлення на протязі від 5 хвилин, до декількох годин. Це залежить від потужності пристрою. Протягом цього часу можна повністю закінчити всі роботи на комп'ютері, щоб при його відключенні не було втрати інформації .

3. Включення комп'ютера .

Щоб включити комп'ютер потрібно :

- перед ввімкненням ПК необхідно перевірити правильність установки перемикача напругу на системному блоці та напругу в мережі;

- ввімкнути допоміжні пристрої, які підключені до ПК;

- ввімкнути монітор;

- ввімкнути системний блок.

Після включення комп'ютера на екрані з'являється інформація про хід роботи програм перевірки і початкового завантаження комп'ютера.

4. Виключення комп'ютера.

Щоб виключити комп'ютер з операційною системою MS DOS потрібно:

- закінчити працюючі програми;

- завантажити програму PARK.EXE;

- вимкнути системний блок;

- вимкнути допоміжні пристрої підключені до ПК;

- вимкнути монітор.

Щоб виключити ПК з операційною системою WINDOWS потрібно:

- закінчити працюючі програми;

- вибрати пункт меню “Завершення роботи” – “Вимкнути ПК”;

- діждатись повідомлення “Тепер живлення ПК можна вимкнути”;

- вимкнути системний блок;

- вимкнути допоміжні пристрої підключені до ПК;

- вимкнути монітор.

Системний блок комп'ютера:

- повинен розміщуватися на стійкому місці і не піддаватися поштовхам і вібрації;

- всі кабелі, що з'єднують системний блок комп'ютера з другими пристроями , необхідно вставляти і виймати тільки при виключенні комп'ютера.

Недопустимо ставити на системний блок принтер - вібрації, які виникають при його роботі можуть пошкодити комп'ютер .

В приміщенні де стоять комп'ютери не можна курити .

Раз в декілька місяців необхідно відкривати системний блок комп'ютера і видаляти пилососом бруд і пил .

Монітор:

- повинен бути розміщений на стійкому місці під прямим кутом зору на відстані 40-50 см до очей користувача;

- зображення повинно бути максимально чітким, не сильно яскравим і контрастним;

- регулярно протирати від пилу м’якою ганчіркою при вимкненому ПК;

- забороняється торкатися до екрану і титульного боку ввімкненого монітору.

Клавіатура:

- не ставити на клавіатуру сторонні речі;

- не працювати з вологими руками;

- після роботи вставляти клавіатуру в нішу стола;

- натискати на клавіші не докладаючи сильних зусиль.


3.3. Техніка безпеки користувачів друкарських машинок




1. До роботи в якості друкарки-діловода допускаються особи віком не молодше 18 років, що пройшли обов'язковий медичний огляд при вступі на роботу, а також вступний інструктаж у інженера з охорони праці, а потім первинний інструктаж на робочому місці, а також:

-Стажування;

-Повторний інструктаж;

-Виконувати тільки ту роботу, яка входить в обов'язки друкарки-діловода;

-Використовувати безпечні методи праці.

2. Секретар-оператор повинна знати:

-Дія на людину електричного струму;

-Вимоги виробничої санітарії і техніки безпеки;

-Правила внутрішнього трудового розпорядку;

- Інструкцію з технічного обслуговування друкарської машинки або комп'ютера;

-Діловодство.

3. Секретар-оператор зобов'язана виконувати правила особистої гігієни, правила носіння спецодягу

4. Секретар-оператор зобов'язана керуватися в роботі своєї посадовою інструкцією, інструкцію, інструкцією з санітарно-протиепідемічного режиму та інструкціями заводу виробника на друкарську машинку або комп'ютер, зобов'язана вміти надати першу медичну допомогу потерпілим при нещасних випадках на виробництві.
Вимоги безпеки перед початком роботи

Секретар-оператор зобов'язана підготувати своє робоче місце до безпечної роботи, привести його в належний санітарний стан, піддати вологого прибирання.

Перед початком роботи секретар-оператор зобов'язана перевірити справність і заземлення друкарської машинки або комп'ютера.

Включіте, при необхідності місцеве освітлення.

Вимоги безпеки під час роботи

Перед включенням друкарської машинки або комп'ютера в електромережу необхідно перевірити заземлення корпусу.

Включення машини в мережу електроживлення повинне здійснюватися через спеціальну рукоятку.

Слід пам'ятати, що при роботі на друкарській машинці можуть виявитися наступні небезпечні фактори:

-Підвищений рівень статичної електрики;

-Напруга зору;

-Емоційні навантаження;

-Великий об'єм інформації.

Забороняється проводити ремонтні роботи з машиною, підключеної до мережі електроживлення.

Під час роботи як на друкарській машинці, так і на комп'ютері повинна бути виключена можливість одночасного дотику до обладнання та до частин приміщення або обладнання, що має з'єднання з землею (радіатори батарей, металоконструкції).

Не слід допускати до роботи на друкарській машинці, комп'ютері осіб, не знайомих із правилами роботи на даному обладнанні.

Забороняється працювати на електричній друкарській машинці, якщо з'являється напруга на корпусі апарату.

 Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

1. У разі виникнення пожежі секретар-оператор діє відповідно до інструкції з пожежної безпеки, в першу чергу евакуює людей.

2. При зупинці машини за невідомої причини, а також при раптовому стопоріння, її необхідно відключити від мережі і викликати фахівця.

3. При загорянні електропроводу комп'ютера негайно відключити від мережі, повідомити начальнику АХО і в пожежну охорону.

4. У випадках інших аварійних ситуацій секретар-оператор повинна вжити заходів до евакуації людей і матеріальних цінностей відповідно до плану евакуації.

Вимоги безпеки після закінчення робіт

Секретар-оператор повинен відключити друкарську машинку або комп'ютер і здати матеріальні цінності.

Після закінчення роботи повинен виконати всі вимоги санітарного режиму.

У разі виявлення в процесі роботи недоліків експлуатації або несправності обладнання секретар-оператор повинна повідомити про це начальника АГВ.


ВИСНОВКИ


Здобуття даної професії передбачає оволодіння базовими поняттями з курсу економіки та діловодства, ефективне використання сучасної комп’ютерної техніки та оргтехніки для розв’язування конкретних практичних завдань. Заняття з усіх спеціальних дисціплин проводяться з обов'язковим використанням комп'ютерної техніки.

Професія XXI століття, яка користується великим попитом на ринку праці. Комп'ютерна техніка на даний час досягла в своєму розвитку настільки високого рівня, що перетворилась в одну з важливих сторін оточуючої людину дійсності. Використання та подальше впровадження таких технологій вимагає достатньої кількості професіоналів.У наш час бурхливого росту інформаційних технологій виникає потреба у великій кількості людей, з умінням працювати на комп’ютерній техніці. Ці вміння і знання значно підвищують культуру праці, її продуктивність у багатьох сферах діяльності людини.

Ефективне використання сучасної комп'ютерної техніки у процесі розв'язання завдань економіки та управління господарством неможливе без спеціаліста за професією "Оператор комп'ютерного набору". Він володіє навичками практичної роботи на комп'ютерах, знаннями машинопису, сучасними програмними засобами та базовими даними.

Оператор комп’ютерного набору, секретар керівника знає будову і структуру персонального комп'ютера, основні принципи роботи з програмами, дисками, файлами, папками. Він запускає програми, працює з файлами, вводить та редагує тексти, оформлює їх. В процесі роботи він проводить форматування тексту (шрифти, абзаци, списки, границі та зливання абзаців, параметри і рамки, сторінки), робить його попередній перегляд, вставляє до тексту та таблиць різні символи, дати, робить вставку малюнків, зображень, діаграм, графіків, фігурного тексту.

Оператор комп’ютерного набору, секретар керівника виконує операції з базами даних на комп'ютерному устаткуванні (введення, опрацювання, накопичення, систематизація, виведення інформації на принтер) відповідно до затверджених процедур та інструкцій з використанням периферійного обладнання, систем передачі, прийому даних на відстані. Він працює в текстовому редакторі, оперує файлами, записує текст на дискети чи переносить на папір за допомогою принтера. В разі появи збоїв у роботі устаткування своєчасно застосовує корекційні дії.

Для успішної роботи Оператор комп’ютерного набору, секретар керівника повинен знати правила експлуатації комп'ютерної техніки і систем зв'язку, технологію опрацювання даних, програми, макету, інші нормативні та методичні матеріали щодо проведення та послідовності виконання операцій у комп'ютерних системах, стандарти організаційно-розпорядчої документації. Сучасна комп'ютерна техніка, на якій працюють оператори комп'ютерного набору, широко використовується і в поліграфії. Тому Оператор комп’ютерного набору, секретар керівника повинен знати основи технічного редагування та оформлення тексту, програмне забезпечення, що використовується в комп'ютерній поліграфії, формування та редагування тексту, створення оригінал-макетів різних форм, створення та застосування стилів у багато сторінкових публікаціях, таблиць без границь, віршів тощо. Оператор комп’ютерного набору, секретар керівника повинен володіти умінням складання і оформлення службових документів, ведення документообігу в сучасних установах, знати характеристики документонаборів, порядок проходження вхідних та внутрішніх документів в установах, їх реєстрацію та індексацію. Він повинен знати кодове діловодство, призначення документів з кадрів та їх оформлення, ведення особових справ та карток, книг обліку особового складу.

 СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ


1.     Діденко А.Р. Сучасне діловодство. – К.: Знання, 1999 – 254 с.

2.     Глущик С.В., Дияк О.В., Шевчук С.В. Сучасні ділові папері. – К.: А.С.К., 2002 – 400 с.

3.     Головач А.С. Зразки оформлення документів: Для підприємств і громадян. – Донецьк.: Сталкер, 1997р. – 352 с.

4.     Шевчук С.В. Українське ділове мовлення. – К.: Вища школа. 1997р. – 270 с.

5.     Молдаванов М.І., Сидорова Г.М. Сучасний діловий документ Зразки найважливіших документів української мовою. – К.: Техніка 1992 – 399с.

ДОДАТКИ



Додаток А

Затверджено:

Зборами засновників ТзОВ "Галикон"

Протокол №3 від 10.10.99 р.

Голова зборів засновників ___________ (Науменко М.І.)

М.П.

СТРУКТУРА ТА ШТАТНИЙ РОЗПИС

товариства з обмеженою відповідальністю "Галикон"

1. Директор......................................1

2. Головний бухгалтер...................1

3. Менед............................................1

4. Продавець-касир.......................8

5. Комірник.......................................1

6. Прибиральниця..........................1

7. Сторож..........................................2

8. Водій..............................................1

Після чого було укладено трудовий контракт з Чернівецьким В.А., прийнятим на посаду директора ТзОВ "Галикон". Нижче ми наводимо основні пункти цього контракту.
ТРУДОВИЙ КОНТРАКТ м. Київ 11 січня 2000 р.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ГАЛИКОН" в особі голови зборів учасників Науменка Миколи Івановича, який на підставі Статуту товариства іменується надалі "Роботодавець", з одного боку, і громадянин Чернівецький Валерій Андрійович, який іменується надалі "Працівник", з іншого, уклали цей контракт про таке.

Працівник Чернівецький Валерій Андрійович приймається у Товариство з обмеженою відповідальністю "ГАЛИКОН" на посаду директора.

Працівнику (не) встановлюється строк випробування.
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Цей контракт є строковим трудовим договором. На підставі контракту виникають трудові відносини між працівником і підприємством, яке представлене роботодавцем.

2. Терміном "сторони" в цьому контракті позначаються Роботодавець і Працівник.
ОБОВ’ЯЗКИ СТОРІН

3. За контрактом Працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цим контрактом, а Роботодавець зобов’язується виплачувати Працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством, колективним договором і угодою сторін.

4. Працівник зобов’язується:

4.1. Вести діяльність, що відповідає посаді директора підприємства ТзОВ "ГАЛИКОН" згідно зі Статутом, а також умовами установчого договору і цього контракту.

4.2. Укладати договори (контракти) із громадянами, прийнятими на роботу за наймом, а також колективні договори з органами, які уповноважені трудовим колективом підприємства ТзОВ "ГАЛИКОН" відповідно до законодавства України.

4.3. Здійснювати оплату праці осіб, що працюють за наймом, на рівні, не нижчому від мінімальних розмірів, установлених законодавчими актами України.

4.4. Вносити до Державного фонду соціального страхування відрахування на соціальне страхування осіб, які працюють за наймом, у порядку і розмірах, установлених чинним законодавством.

4.5. Забезпечити особам, що працюють за наймом, умови праці згідно з законодавством й укладеними договорами (контрактами).

4.6. Вживати заходів щодо екологічної безпеки, охорони праці, техніки безпеки, виробничої гігієни і санітарії, керуючись чинними положеннями і нормами.

4.7. Захищати права і законні інтереси споживачів, забезпечувати належну якість вироблених товарів (робіт).

4.8. Одержувати спеціальний дозвіл (ліцензію) на діяльність у сферах, що підлягають ліцензуванню згідно з законодавством.

4.9. Забезпечити виконання планів діяльності підприємства й умов установчого договору.

4.10. Керувати діяльністю працівників підприємства у всіх галузях виробництва.

4.11. Звітувати перед Роботодавцем не рідше одного разу на рік за результатами виробничо-господарської діяльності.

4.12. Забезпечувати цілість майна підприємства ТзОВ "ГАЛИКОН". Залучати у порядку, установленому законодавством і умовами контрактів, до матеріальної і дисциплінарної відповідальності працівників підприємства ТзОВ "ГАЛИКОН" за збитки, заподіяні підприємству.

4.13. Забезпечити збереження комерційної таємниці підприємства ТзОВ "ГАЛИКОН".

4.14. Затверджувати посадові інструкції співробітників виходячи зі специфіки діяльності підприємства, а також регулюючі нормативні документи, необхідні для забезпечення діяльності підприємства.

4.2. Працівник має право:

4.2.1. Діяти від імені підприємства, представляти його інтереси на усіх вітчизняних і іноземних підприємствах, у фірмах і організаціях без спеціального доручення.

4.2.2. Наймати і звільняти працівників на умовах контракту та інших умовах, передбачених чинним законодавством.

4.2.3. Самостійно встановлювати форму, систему і розмір оплати праці та інші прибутки осіб, які працюють за наймом.

4.2.4. Самостійно формувати програму господарської діяльності, вибирати постачальників і споживачів виробленої продукції (робіт, послуг), виконувати на договірній підставі роботи і постачання для державних потреб.

4.2.5.Встановлювати ціни і тарифи відповідно до чинного законодавства.

4.2.6. Відкривати рахунки в банках для зберігання коштів, здійснення всіх видів розрахункових, кредитних і касових операцій.

4.2.7. Вільно розпоряджатися прибутком підприємства, що залишається після сплати податків і внесення інших обов’язкових платежів з урахуванням нормативів, встановлених установчим договором.

4.2.8. Одержувати будь-який необмежений за розміром прибуток, відповідно до умов оплати праці, встановлених цим контрактом.

4.2.9. Користуватися у встановленому законодавством порядку державною системою соціального забезпечення і соціального страхування.

4.2.10. Оскаржити у встановленому порядку дії державних органів і посадових осіб, а також інших осіб, які зачіпають права і законні інтереси виконавця і керованого ним підприємства.

4.2.11. Розпоряджатися майном підприємства.

4.2.12. Укладати договори, видавати доручення.

4.2.13. Користуватися всіма правами члена трудового колективу, у тому числі правом на частку прибутку, переданого у власність трудового колективу.

4.2.14. Приймати рішення з усіх питань діяльності підприємства, які за Статутом підприємства ТзОВ "ГАЛИКОН", а також умовами установчого договору і цього контракту не належать до компетенції наймача, загальних зборів підприємства.

4.2.15. Давати обов’язкові для всіх працівників підприємства розпорядження, видавати за своїм підписом накази по підприємству з усіх питань у межах своєї компетенції.

5. Роботодавець зобов’язується організувати працю Працівника, забезпечити безпечні і нешкідливі умови праці, обладнати робоче місце відповідно до вимог нормативних актів про охорону праці.

5.1. Погоджувати з Працівником установлювані Роботодавцем підприємству ТзОВ "ГАЛИКОН" нормативи розподілу чистого прибутку.

5.2. Не втручатися в оперативно-розпорядницьку діяльність Працівника.

5.3. Не приймати без узгодження з Працівником рішення про реорганізацію або ліквідацію підприємства.

6. Обов’язок Роботодавця щодо забезпечення умов роботи на робочому місці з зазначенням достовірних характеристик, компенсацій і пільг працівнику за роботу в небезпечних і шкідливих умовах праці:

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

РОБОЧИЙ ЧАС

7. Працівник зобов’язується виконувати Правила внутрішнього трудового розпорядку.

8. Особливості режиму робочого часу (неповний робочий день, неповний робочий тиждень, погодинна робота тощо): ненормований.
ОПЛАТА ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНО-ПОБУТОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАЦІВНИКА

9. За виконання обов’язків, передбачених цим контрактом, Працівнику встановлюється: посадовий оклад (тарифна ставка, відрядна розцінка) у розмірі 500 (п’ятсот) грн на місяць.

10. У разі використання Працівником власного автомобіля для службових поїздок йому встановлюється компенсація.

11. Працівнику надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю:

основна - 24 дні,

додаткова - 4 дні.

До щорічної відпустки виплачується матеріальна допомога у розмірі посадового окладу.

12. Додаткові пільги, гарантії, компенсації:

_______________________________________________________________

(за необхідності вказати, які з них надаються за рахунок коштів Роботодавця)

_______________________________________________________________

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН, ВИРІШЕННЯ СПОРІВ

13. У випадку невиконання чи неналежного виконання обов’язків, передбачених цим контрактом, сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством та цим контрактом.

14. Спори між сторонами вирішуються у порядку, встановленому чинним законодавством.

15. Інші умови: ____________________________________________
ЗМІНИ, ПРИПИНЕННЯ ТА РОЗІРВАННЯ КОНТРАКТУ

16. Зміни та доповнення до цього контракту вносяться тільки за угодою сторін, укладеною у письмовій формі.

17. Цей контракт припиняється після закінчення строку дії контракту.

18. Додаткові підстави припинення та розірвання контракту, не передбачені чинним законодавством:

18.1.Звільнення Працівника від займаної посади здійснюється в таких випадках:

- невиконання умов контракту;

- реорганізації або ліквідації підприємства;

- закінчення терміну дії цього контракту;

- у випадку тимчасової непрацездатності Працівника, що триває понад чотири місяці;

- у випадку нанесення Працівником Роботодавцю великого матеріального або морального збитку;

- у випадку неотримання підприємством протягом трьох місяців з вини Працівника запланованого прибутку.

18.2. Працівник, який належним чином виконував покладені на нього обов’язки, має переважне право на продовження цього контракту після закінчення терміну дії контракту.

18.3. У випадку невиконання Роботодавцем умов, передбачених контрактом, Працівник має право на дострокове розірвання контракту.

При розірванні контракту на підставах, не передбачених чинним законодавством, звільнення провадиться за пунктом 8 статті 36 КЗпП України.

19. У разі дострокового припинення контракту з незалежних від Працівника причин, в тому числі розірвання контракту Працівником через невиконання чи неналежне виконання Роботодавцем зобов’язань, передбачених цим контрактом, або Роботодавцем - внаслідок підстав, не передбачених чинним законодавством та цим контрактом, встановлюються відповідно додаткові гарантії та (або) компенсації моральної та матеріальної шкоди, заподіяної Працівникові:

- вихідна допомога, виплачувана по закінченні терміну дії контракту у розмірі посадового окладу;

- вихідна допомога, виплачувана при достроковому розірванні контракту Роботодавцем у розмірі посадового окладу.

20. При достроковому розірванні контракту у разі невиконання або неналежного виконання сторонами зобов’язань, передбачених контрактом, він розривається з попередженням відповідної сторони за два тижні.

21. За два місяці до закінчення строку чинності контракту він може бути за згодою сторін продовжений або укладений на новий строк.
ТЕРМІН ДІЇ ТА ІНШІ УМОВИ КОНТРАКТУ

22. Строк дії контракту з 11 січня 2000 року до 11 січня 2001 року. Контракт набирає чинності з моменту його підписання сторонами.

23. Сторони можуть передбачати у контракті випадки конфіденційності умов цього контракту або окремих його частин: ________________________

Конфіденційність контракту не поширюється на умови, врегульовані чинним законодавством, та щодо органів, які здійснюють контроль за їх додержанням.

24. Умови цього контракту можуть бути змінені тільки за згодою сторін у письмовій формі.

25. Цей контракт укладено у двох примірниках, які зберігаються у кожної із сторін і мають однакову юридичну силу.

26. Інші умови, пов’язані зі специфікою праці:

__________________________________________________________

ЮРИДИЧНІ АДРЕСИ ТА РЕКВІЗИТИ СТОРІН
27. Відомості про Роботодавця:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ГАЛИКОН"

Адреса: м.Київ, вул. Мечникова,12

Банківські реквізити:

Старокиївська філія банку "Гарант" м. Києва

р/р №27090200599121,

МФО 322482,

Код 24075500,

Код ЄДРПОУ 36279012
28. Відомості про працівника:

Домашня адреса: м. Київ, вул. Гоголя, 10, кв. 63

Домашній телефон: _______________________

Службовий телефон:______________________

Паспорт: серія СН №542623, виданий Печерським РУ ГУ МВС України

у м. Києві 21 березня 1996 року.

Підстава для пільг з оподаткування та інших пільг
(вказати відомості про кількість дітей, утриманців, інші підстави)РОБОТОДАВЕЦЬ          ПРАЦІВНИК

Голова Зборів учасників ________________Науменко М.І.

"11" січня 2000 р.        

_______________Чернівецький В.А.

"11" січня 2000 р.

М.П.
Розпочавши виконання своїх обов’язків, Чернівецький В.А. затвердив штатний розпис ТзОВ "Галикон":
Затверджую:

Директор ТзОВ "Галикон" ___________Чернівецький В.А.

"____" _______________2000 р.

М.П.
ШТАТНИЙ РОЗПИС

з 10 січня 2000 року

№ з/п

Найменування посади

Код професії

Кількість штатних одиниць

Місячний оклад, грн

1

Директор

 

1

500-550

2

Головний бухгалтер

 

1

400-450

3

Менеджер

 

1

350-400

4

Продавець-касир

 

8

200-250

5

Комірник

 

1

110-120

6

Прибиральниця

 

1

80-100

7

Сторож

 

2

80-90

8

Водій

 

1

140-160



даних):

1. Чернівецький Валерій Андрійович

Ідентифікаційний №3645837297

Табельний №1

Дата народження - 04.07.1960 р. Має 1 дитину до 16 років.

Стаж роботи - 23 роки.

Прийнятий на роботу в ТзОВ "Галикон" на посаду директора з 11.01.2000 р. Наказ №1.

Оплата праці - почасова, посадовий оклад 500 грн.

2. Яценко Ольга Петрівна

Ідентифікаційний №2754873655

Табельний №2

Дата народження - 25.04.1968 р. Має 1 дитину, якій більше, ніж 16 років

Стаж роботи - 15 років.

Прийнята на роботу в ТзОВ "Галикон" на посаду головного бухгалтера з 12.01.2000 р. Наказ №2.

Оплата праці - почасова, посадовий оклад 400 грн.

3. Кіріченко Сергій Михайлович

Ідентифікаційний №2274658395

Табельний №3

Дата народження - 05.01.1974 р.

Стаж роботи - 7 років.

Прийнятий на роботу в ТзОВ "Галикон" на посаду менеджера з 18.01.2000 р. Наказ №3.

Оплата праці - почасова, посадовий оклад 350 грн.

4. Савченко Віталій Петрович

Ідентифікаційний №3750072332

Табельний №4

Дата народження - 17.08.1955 р. Має 2-х дітей, обом більше, ніж 16 років.

Стаж роботи - 27 років. Інвалід II групи.

Прийнятий на роботу в ТзОВ "Галикон" на посаду комірника з 26.01.2000 р. Наказ №4.

Оплата праці - почасово-преміальна, оклад згідно зі штатним розписом 110 грн.

5. Морозова Ганна Миколаївна

Ідентифікаційний №4653663744

Табельний №5

Дата народження - 21.11.1977 р.

Стаж роботи - 5 років.

Прийнята на роботу в ТзОВ "Галикон" на посаду продавця-касира з 26.01.2000 р. Наказ №5.

Оплата праці - почасово-преміальна, оклад згідно зі штатним розписом 200 грн.

6. Люборчук Олександра Іванівна

Ідентифікаційний №4004885429

Табельний №6

Дата народження - 24.12.1969 р. Має 3 дітей до 16 років

Стаж роботи - 13 років.

Прийнята на роботу в ТзОВ "Галикон" на посаду продавця-касира з 28.01.2000 р. Наказ №6.

Оплата праці - почасово-преміальна, оклад згідно зі штатним розписом 200 грн.

7. Соколова Марія Романівна

Ідентифікаційний №5375908353

Табельний №7

Дата народження - 14.06.1975 р.

Стаж роботи - 7 років.

Прийнята на роботу в ТзОВ "Галикон" на посаду продавця-касира з 28.01.2000 р. Наказ №7.

Оплата праці - почасово-преміальна, оклад згідно зі штатним розписом 200 грн.

Окрім директора Чернівецького В. А., за контрактом були прийняті головний бухгалтер Яценко О. П. та менеджер Кіріченко С. М.

Щоб не повторюватись, контракти Яценко О. П. та Кіріченко С. М. опускаємо, лише зазначимо, що вони в цілому повторюють умови контракту Чернівецького В. А., відрізняючись лише правами та обов’язками сторін.

Із Савченком В. П., Морозовою Г. М., Люборчук О. І. та Соколовою М. Р. укладено трудові договори. Окрім цього, укладено договори про повну матеріальну відповідальність з Кіріченко С. М., Савченком В. П., Морозовою Г. М., Люборчук О. І. та Соколовою М. Р.

При прийомі на роботу всіх перерахованих вище громадян оформлювалися всі необхідні документи, про які ми говорили вище, у першій частині сьогоднішнього уроку. Будьте уважні, читаючи умови прикладу з ТзОВ "Галикон".

Наголошуємо: ми друкуємо лише деякі документи і щодо деяких працівників, передбачаючи, що кожен з них був прийнятий на роботу з оформленням відповідних документів.

Нижче ми наводимо найголовніші з них у скороченому вигляді.




Додаток Б

ТРУДОВА КНИЖКА

ТК №195404

Прізвище Яценко

Ім’я Ольга

По батькові Петрівна

Дата народження 25 квітня 1968 року

(число, місяць, рік)

Дата заповнення 14 липня 1990 року

Підпис власника книжки

Підпис особи, що відповідає за видачу трудових книжок

М.П.

(розбірливо)




Додаток В

ДОГОВІР №_______

ПРО ПОВНУ ОСОБИСТУ МАТЕРІАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

м.Київ                                                                          20 січня 2000 р.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Галикон" в особі директора Чернівецького Валерія Андрійовича на підставі Статуту, який іменується надалі "Адміністрація", з одного боку, і працівник Савченко Віталій Петрович, який іменується надалі "Працівник", з іншого, уклали цей договір про таке:

1. Працівник, який займає посаду продавця-касира на підприємстві ТзОВ "Галикон" (далі - "Підприємство"), безпосередньо пов’язану з продажем переданих цінностей, бере на себе повну матеріальну відповідальність за забезпечення цілісності довірених йому підприємством матеріальних цінностей і у зв’язку з викладеним зобов’язується:

а) дбайливо ставитися до переданих йому для збереження або для інших цілей матеріальних цінностей підприємства і вживати заходів щодо запобігання збиткам;

б) своєчасно повідомляти адміністрацію підприємства про всі обставини, що загрожують забезпеченню цілісності довірених йому матеріальних цінностей;

в) складати і подавати у встановленому порядку товарно-грошові та інші звіти про залишки довірених йому матеріальних цінностей;

г) брати участь в інвентаризації довірених йому матеріальних цінностей;

д) нести матеріальну відповідальність за пряму дійсну шкоду, завдану підприємству внаслідок порушення покладених на нього трудових обов’язків.
2. Адміністрація зобов’язується:

а) створювати Працівнику умови, необхідні для нормальної роботи і забезпечення повної цілісності довірених йому матеріальних цінностей;

б) ознайомити Працівника з чинним законодавством про матеріальну відповідальність робітників і службовців за збитки, заподіяні підприємству, а також із чинними інструкціями, нормативами і правилами зберігання, приймання, опрацювання, продажу (відпуску), перевезення або використання у виробництві переданих йому матеріальних цінностей;

в) проводити у встановленому порядку інвентаризацію матеріальних цінностей.

3. У випадку незабезпечення з вини Працівника цілісності довірених йому матеріальних цінностей визначення розміру збитків, завданих підприємству, і їх відшкодування провадиться відповідно до чинного законодавства.

4. Працівник не несе матеріальної відповідальності, якщо збитки заподіяні не з його вини.

5. Дія цього договору поширюється на увесь час роботи з довіреними Працівнику матеріальними цінностями підприємства.

6. Цей договір складений у двох примірниках, із яких перший знаходиться в Адміністрації, а другий у Працівника.

Адреси сторін договору:

Адміністрації: Товариство з обмеженою відповідальністю "Галикон"

м. Київ, вул. Мечникова,12

Працівник: Савченко Віталій Петрович

паспорт: серія СН №284329 виданий Жовтневим відділом РУ ГУ МВС м.Києва 4 вересня 1997 р.

прописаний за адресою: м.Київ, вул.Щусєва, 58, кв.23

М.П.

Чернівецький                (підпис)     

Савченко                      (підпис)

1. Курсовая на тему Наглядный метод в обучении истории
2. Реферат Уилсон, Генри
3. Диплом на тему Рынок банковской продукции
4. Реферат Внеучебное время и здоровье
5. Реферат на тему Blue Whales Essay Research Paper The Blue
6. Курсовая на тему Заболевания обусловленные химическим составом воды
7. Реферат Основные положения о бухгалтерской отчетности
8. Реферат Ценностные предпосылки рекламы
9. Реферат Особенности формирования депозитных операций
10. Методичка на тему Аналитическая химия