Реферат

Реферат Конкурентоспроможність Європейського Союзу у шпилястому світі

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 25.11.2024



Есе

з курсу "Основи політичної науки"
на тему: «Конкурентоспроможність Європейського Союзу у «шпилястому» світі»
Київ – 2010







































План.

Вступ.

1.  
Конкурентоспроможність у культурному плані.


2.  
Конкурентоспроможність у економічному плані.


3.  
Конкурентоспроможність у політичному плані.


Висновок.

Список використаної  літератури.





























































Вступ.

            Світ сьогодні є зовсім не таким, яким він був 20 років тому. Якщо просто порівняти політичні карти світу 1989-го року та року 2010-го, то одразу кидається в очі, що величезна країна Радянський Союз розпалась на значно більшу кількість держав. Це не допоможе зрозуміти нам, як саме змінився світ, проте є наочним доказом того, що світ перестав бути біполярним.

            Аби усвідомити, які саме зміни відбулись, потрбно згадати про глобалізацію, яка, власне, і сформувала ту картину світу, яку ми зараз бачимо, тобто, «шпилястий світ»[1], як його характеризує Річард Флоріда у своїй статті «The World Is Spiky». Глобалізація спричинила появу нових акторів у боротьбі за світову гегемонію у культурному, економічному та політичному аспектах.

Одним із таких акторів без сумнівів можна назвати Європейський Союз, один із наяскравіших прикладів глобалізації у всіх сферах суспільного життя. Історія його розвитку наочно це доводить. Прообраз цієї організації,  Європейське об'єднання вугілля і сталі виник у 1951 році. Тоді до нього входило лише 6 європейських країн. Сучасного стану Європейський Союз набув у 1992 році, після підписання Маастрихтського Трактату у 1992 році, і зараз, станом на 2010 рік він налічує у собі 27 європейських країн. Отже, за майже 50 років існування до організації долучилась 21 країна, що говорить про значну силу політичного впливу Європейського Союзу у європейському регіоні.

Але чи достатньо обєднані держави Старого Світу? Чи зможуть вони на рівних умовах змагатись за домінування у світі із Сполученими Штатами Америки та розвинутими азіатськими країнами? Я спробую дати відповіді на ці запитання у моєму есе.  
1.     
Конкурентоспроможність у культурному плані.


Перш за все, необхідно визначити підгрунтя культурного конфлікту у світових масштабах. У цьому мені значно допомогла стаття Самюеля Хантінгтона «The Clash of Civilizations». Пан Хантінгтон зазначає, що найголовніший світовий конфлікт, який зараз лише починає набирати обертів, - це не ідеологічний конфлікт, що призвів до «холодної війни» і не економічний конфлікт, який набув значного розмаху в останні роки. Боротьба буде відбуватись на зламі цивілізацій, тобто, дечого більшого, аніж просто групи країн. За Хантінгтоном, цивілізацї – це великі конгломерати країн, що обєднані певними культурними ознаками[2]. Таким чином, майбутній конфлікт уже не буде конфліктом окремих країн – це буде протистояння цілих блоків країн, які утворюватимуться за культурним принципом.

Країни, що входять до Європейського Союзу, пан Хантінгтон відносить до Західної цивілізації, разом із США, Канадою, Австралією та Новою Зеландією, і таким чином, будуть втягнуті у глобальний конфлікт «The West Versus The Rest»[3] із іншими цивілізаціями, такими як, наприклад, Ісламська та Японська цивілізації. Адже, дійсно, зараз Західна цивілізація є найпотужнішою, саме вона диктує умови світової політики, за якими змушені грати й інші групи народів. Також Західна цивілізація домінує у економічній сфері, адже лише Японія може складати певну конкуренцію продукції, що виробляється у США та Європі.

Проте тут уже постає питання: наскільки великий внесок Європейського Союзу у потужність цивілізації? Ще у ХІХ столітті, можна було без сумніву сказати, що провідний, проте дві світові війни дещо змінили баланс сил: Велика Британія, Франція та Німеччина дуже багато втратили у розвитку, у той час як Сполучені Штати Америки здобули лідерство у полічтичній та економічній сферах, яке втримують і досі.

У цьому світлі ситуація із можливим прийняттям Туреччини до Європейського Союзу видається мені дещо тривожним, адже таке розширення у певній мірі призведе до сполучення Західної та Ісламської цивілізацій із неясним фіналом. Так, розширення демократії за рахунок мусульманської країни – це дійсно перемога, але, разом з тим, об’єднання відкриє коридор для експансії у відповідь із боку мусульманського світу, що іще більше послабить позиції Європейського Союзу у боротьбі зі Сполученими Штатами за лідерство у Західній Цивілізації.

2.     
Конкурентоспроможність у економічному плані.


Перш ніж перейти до викладу своїх думок щодо спроможності Європейського Союзу зайняти лідируючі позиції, необхідно конкретніше розглянути концепцію американського економіста Річарда Флоріди про «шпилястий» світ. Суть полягає у тому, що глобалізація не зробила світ рівнішим у економічному плані, вона лише роззосередила «шпилі» по всьому світі[4]. Що ж це за «шпилі», і чому вони настільки важливі у світовій економіці? Важливі вони тому, що це місця, де продукуються інновації у всіх сферах суспільного життя та у науці. Раніше їх було дуже мало, і вони були більше сконцентровані. Хоча вони такими є і донині, проте із розвитком урбанізації та зміцненням впливу глобалізації їх стає дедалі більше, бо все більше перспективних мегаполісів отримують свій шанс на розвиток.

Європейський Союз – один із трьох світових центів концентрації «шпилів», окрім Сполучених Штатів Америки та Японії. Що ж заважає йому лідирувати? Пан Флоріда визначає такі два фактори, як рівень розвитку наукових досліджень та ступінь впровадження їх у життя. Розглянемо, наскільки вони розвинуті у країнах Європейського Союзу.

Рівень розвитку наукових досліджень у Європі найнижчий із усіх трьох світових центрів. Найвищими «шпилями», за Флорідою, є Токіо, Сеул, Нью-Йорк та Сан-Франциско, де найбільше наукових досліджень проводиться. Із усіх країн Європейського Союзу лише Німеччина може претендувати на звання країни, де наукові дослідження розвинені пристойно у порівнянні із США, Японією та Кореєю.

Що ж до рівня впровадження наукових досліджень, то у цьому плані Європа знаходиться у кращій позиції у той час як у Японії цей рівень досить низький порівняно із науковим розвитком. У той час, в Сполучених Штатах обидва фактори на висоті, що і дає їм основну перевагу – вони є найбільш привабливими для талановитих науковців з усього світу, які їдуть до США, аби знайти кращі умови для проведення власних досліджень.

3.     
Конкурентоспроможність у політичному плані


На мою думку, якраз у цій сфері у Європейського Союзу найбільший вплив. У чому ж він проявляється? У своїй статті «The Transatlantic Divide over Democracy Promotion» Джеффрі Копштейн досліджує зовнішню політику Брюсселя і називає основним її напрямком поширення демократії, свободи, прав людей і ринкової економіки у всьому світі[5].

Для Європейського Союзу поширення демократії дійсно повинне бути пріоритетом, зважаючи на те, що він межує із країнами, в яких відбувся перехід від комуністичного додемократичного ладу. Таким чином, європейцям важливо, аби країни, що є потенційними торговими партнерами, поділяли державний лад, характерний для країн, що входять до Європейського Союзу та, що особливо важливо, мали ринкову систему економіки.

У статті пан Копштейн протиставляє європейський підхід до розширення демократії американському. Не дивно, що європейський підхід визначається як менш агресивний та більш поступовий. Він полягає у політичному тискові на еліти країн, котрі є цілями програми розширення демократії, аби вони бажали приєднатись до Європейського Союзу, проводячи для цього ті реформи та створюючи такі інститути, які потрібні для повноцінного і стабільного існування демократії.

На мою думку, американський підхід, що полягає у активізації громадянського суспільства та організації перевороту «знизу-вверх», є агресивнішим внаслідок різної політичної системи у Сполучених Штатах та Європейському Союзі: США – президентська республіка, у той час як Євросоюз – спілка незалежних країн, котрих об’єднють лише загальні політичні органи, як-от Європарламент. Очевидно, що Президент Сполучених Штатів може собі дозволити у значній мірі більш волюнтаристську політику.

Висновок.

Підсумувавши усі три сфери боротьби за світову гегемонію, я дійшов до наступних висновків. Європейський Союз дійсно є конкурентоспроможним утворенням, адже до його складу входять чотири країни із «великої вісімки»: Німеччина, Велика Британія, Франція та Італія. Проте для того, аби реалізувати свій потенціал, європейцям, на мою думку, треба вжити деяких заходів.

 Важливим кроком до досягнення культурної гегемонії у світі для ЄС буде нарощення власного впливу серед країн, що входять до Західної  цивілізації, а, оскільки у наш час це найпотужніша цивілізація, лідер її автоматично стане і світимо лідером у культурній сфері. Логічно, що для цього європейцям необхідно посилювати їхні позиції у політичній та економічній сферах.

Що ж необхідно зробити для потужного розвитку економіки? Необхідно розробляти дедалі більше інновацій. Для цього, як уже було зазначено, надзвичайно важливим фактором є розумовий потенціал населення. Європейському Союзу треба створювати необхідні для молодих науковців умови, які б приваблювали їх їхати саме у європейські міста, а не американські.

Найважче визначити, що саме необхідно для розширення політичного впливу ЄС. На мою думку, допоможе зміцнення зв’язків між країнами-членами, створення нових спільних інституцій, які б краще координували дільяність усіх 27 учасниць.

Отже, Європейському Союзу потрібно зробити безліч роботи, аби відібрати гегемонію Сполучених Штатів Америки у всіх аспектах глобалізованого суспільного життя.
Список використаної літератури.

1.   Jeffrey Kopstein, “The Transatlantic Divide over Democracy Promotion,” The Washington Quarterly, No. 2,vol. 29, Spring 2006, pp. 85 – 98.

2.   Richard Florida, “The World is Spiky,” The Atlantic Monthly, October 2005, pp. 48 – 51.

3.   Samuel Huntington, “The Clash of Civilizations,” Foreign Affairs, vol. 72, No. 3, Summer 1993, pp. 22 – 49.





[1] Richard Florida, “The World is Spiky,” The Atlantic Monthly, October 2005, p. 48

[2] Samuel Huntington, “The Clash of Civilizations,” Foreign Affairs, vol. 72, No. 3, Summer 1993, p. 24

[3] Samuel Huntington, “The Clash of Civilizations,” Foreign Affairs, vol. 72, No. 3, Summer 1993, p. 39

[4] Richard Florida, “The World is Spiky,” The Atlantic Monthly, October 2005, p. 48

[5] Jeffrey Kopstein, “The Transatlantic Divide over Democracy Promotion,” The Washington Quarterly, No. 2,vol. 29, Spring 2006, p. 85

1. Реферат Особенности функционирования малых предприятий
2. Реферат Язвенная болезнь двенадцатиперстной кишки в фазе обострения
3. Реферат Определение и сущность PR
4. Курсовая Участники уголовного процесса со стороны обвинения 2
5. Реферат Культура, её строение, социальные функции
6. Творческая работа Осмысление понятия смысловой матрицы культуры на материале философии ВС Стёпина
7. Реферат на тему The Transport System Essay Research Paper Describe
8. Контрольная работа на тему Секс и здоровье Секс и брак
9. Реферат на тему Загальна характеристика адміністративної реформи в Україні
10. Реферат Изучение основных изменений организационно-правовых форм образовательных учреждений