Реферат

Реферат на тему Антропогенез і його чинники

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-01-10

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.12.2024


План
Вступ
1.     Забруднення навколишнього середовища
2.     Забруднення літосфери
3.     Забруднення гідросфери
4.     Забруднення атмосфери
5.     Радіоактивне забруднення біосфери
Ø Масове зведення лісів
Ø «Парниковий ефект»
Ø Виснаження озонового шару
Ø Відходи виробництва
Ø Сільське господарство
Ø Виробництво енергії
Висновок
Література

Вступ
Людина завжди використовувала навколишнє середовище в основному як джерело ресурсів, проте протягом дуже довгого часу його діяльність не робила помітного впливу на біосферу. Лише в кінці минулого сторіччя зміни біосфери під впливом господарської діяльності звернули на себе увагу учених. В першій половині нинішнього століття ці зміни наростали і в даний час лавиною обрушилися на людську цивілізацію. Прагнучи поліпшення умов свого життя, людина постійно нарощує темпи матеріального виробництва, не замислюючись про наслідки. При такому підході велика частина узятих від природи ресурсів повертається їй у вигляді відходів, часто отруйних або непридатних для утилізації. Це створює загрозу і існуванню біосфери, і самої людини.
Окрім забруднення середовища, антропогенна дія виражається у виснаженні природних ресурсів біосфери. Величезні масштаби використовування природних ресурсів привели до значної зміни ландшафтів в деяких регіонах (наприклад, у вугільних басейнах). Якщо на зорі цивілізації людина використовувала для своїх потреб всього близько 20 хімічних елементів, на початку XX втікало 60, то зараз більше 100 - майже всю таблицю Менделєєва. Щорічно здобувається (витягується з геосфери) близько 100 млрд т руди, палива, мінеральних добрив.
Антропогенез – це забруднення навколишнього середовища внаслідок людської діяльності.

1. Забруднення навколишнього середовища
Забруднення навколишнього середовища — небажана зміна її властивостей в результаті антропогенного надходження різних речовин і з'єднань. Джерела забруднення середовища різні:
·     Здобич природних ресурсів
·     Повернення в природу величезної маси відходів господарської діяльності людини.
·     Забруднення гідросфери
·     Забруднення атмосфери
·     Забруднення літосфери
·     Радіоактивне забруднення
2. Забруднення літосфери
3агрязнение літосфери (грунтового покриву) відбувається в результаті утворення мільйонів гектарів порушених земель, що виникають. в процесі будівництва і гірських розробок. Так звані «бедленди» («погані землі»), повністю або майже повністю що втратили свою продуктивність, займають 1% поверхні суші. Ще більш важлива причина забруднення — промислові і сільськогосподарські відходи. В ролі головних забруднювачів виступають метали і їх з'єднання, добрива, отрутохімікати, радіоактивні речовини. Все більш складною стає проблема накопичення побутового сміття; величезні сміттєві звалища сталі характерною ознакою міських околиць. Не випадково на Заході по відношенню до нашого часу іноді застосовують термін «сміттєва цивілізація».
Охорона грунтів від забруднень є важливою задачею людини, оскільки будь-які шкідливі з'єднання, що знаходяться в грунті, рано чи пізно потрапляють в організм людини.
По-перше, відбувається постійне вимивання забруднень у відкриті водоймища і грунтові води, які можуть використовуватися людиною для пиття і інших потреб.
По-друге, ці забруднення з грунтової вологи, грунтових вод і відкритих водоймищ потрапляють в організми тварин і рослин, що вживають цю воду, а потім по харчових ланцюжках знову-таки потрапляють в організм людини.
По-третє, багато шкідливі для людського організму з'єднань мають здатність кумулироваться в тканинах, і, перш за все, в кістках.
За оцінками дослідників, в біосферу поступає щорічно близько 20 - 30 млрд. т. твердих відходів, з них 50 - 60 % органічних сполук, а у вигляді кислотних агентів газового або аерозольного характеру - близько 1 млрд. т.
3. Забруднення гідросфери
Забруднення гідросфери відбувається перш за все в результаті скидання в річки, озера і моря промислових, сільськогосподарських і побутових стічних вод. Згідно розрахункам учених, в кінці XX в. для розбавлення стічних вод може бути потрібно 25 тис. км прісної води, або практично все реально доступні ресурси такого стоку! Неважко здогадатися, що саме в цьому, а не стільки в зростанні безпосереднього водозабору головна причинна загострення проблеми прісної води.
До числа сильно забруднених відносяться багато річок — Рейн, Дунай, Сіно, Огайо, Волга, Дніпро, Дністер і ін. Росте забруднення світового океану, при цьому найбільш забруднені внутрішні моря — Средземне, Північне, Балтійської, Внутрішнє Японське, Яванець, а також Біськайській, Персидська і Мексиканська затоки.
Вода - найпоширеніше неорганічне з'єднання на нашій планеті. Вода - основа всіх життєвих процесів, єдине джерело кисню в головному рушійному процесі на Землі - фотосинтезі. Вода присутня у всій біосфері: не тільки у водоймищах, але і в повітрі, і в грунті, і у всіх живих істотах. Останні містять до 80-90% води в своїй біомасі. Втрати 10- 20% води живими організмами приводять до їх загибелі.
Одним з основних забруднювачів води є нафта і нафтопродукти. Нафта може потрапляти у воду в результаті природних її виходів в районах залягання. Але основні джерела забруднення пов'язані з людською діяльністю: нафтедобутком, транспортуванням, переробкою і використовуванням нафти як паливо і промислова сировина.
З інших забруднювачів необхідно назвати метали(наприклад, ртуть, свинець, цинк, мідь, хром, олово, марганець), радіоактивні елементи, отрутохімікати, що поступають з сільськогосподарських полів, і стоки тваринницьких ферм. Невелику небезпеку для водного середовища з металів представляють ртуть, свинець і їх з'єднання .
Одним з видів забруднення водоймищ є теплове забруднення. Електростанції, промислові підприємства часто скидають підігріту воду у водоймище. Це приводить до підвищення в ньому температури води. З підвищенням температури у водоймищі зменшується кількість кисню, збільшується токсичність забруднюючих воду домішок, порушується біологічна рівновага.
4. Забруднення атмосфери
Забруднення атмосфери відбувається в результаті роботи промисловості, транспорту і т.д., які в сукупності щорічно викидають «на вітер» більше 20 млрд. т. твердих і газоподібних частинок. Основними забруднювачами атмосфери є окисел вуглецю і сірчистий газ.
5. Радіоактивне забруднення біосфери
Проблема радіоактивного забруднення біосфери виникла в 1945 р. після вибуху атомних бомб, скинених на японські міста. Випробування ядерної зброї, вироблювані до 1962 р. в атмосфері, викликали глобальне радіоактивне забруднення. При вибуху атомних бомб виникає дуже сильне іонізуюче випромінювання, радіоактивні частинки розсіваються на великі відстані, заражаючи грунт, водоймища, живі організми. Багато радіоактивних ізотопів мають тривалий період напіврозпаду, залишаючись небезпечними в перебігу всього часу свого існування.
Всі ці ізотопи включаються в круговорот речовин, потрапляють в живі організми і надають згубну дію на клітки. Дуже небезпечний стронцій-90 і цезій-137, які близькі до кальцію і калія відповідно. Потрапляючи в організм і нагромаджуючись в ньому, вони роблять на нього згубний вплив. Окрім радіоактивного зараження, у випробувань і тим більше застосувань ядерної зброї у військовій меті є ще одна негативна сторона. При ядерному вибуху в атмосферу підіймається величезна кількість пилу. Цей пил в перебігу довгого часу може затримувати сонячну радіацію. В результаті цього може відбутися похолодання, яке приведе до загибелі все живе на землі.
Людство істотно змінило хід перебігу цілого ряду процесів в біосфері, у тому числі біохімічного круговороту і міграції ряду елементів. В даний час, хоча і поволі, відбувається якісна і кількісна перебудова всієї біосфери планети. Вже виник ряд найскладніших екологічних проблем біосфери, які необхідно дозволити найближчим часом.
«Парниковий ефект» . За новітніми даними учених, за 80-е рр. середня температура повітря в північній півкулі підвищилася в порівнянні з кінцем XIX в. на 0,5-0,6 "З. За прогнозами, до початку 2000 р. середня температура на планеті може підвищитися на 1,2 "З в порівнянні з доіндустріальною епохою. Учені зв'язують таке підвищення температури в першу чергу із збільшенням змісту вуглекислого газу (діоксиду вуглецю) і аерозолів в атмосфері. Це приводить до надмірного поглинання повітрям теплового випромінювання Землі. Очевидно, певну роль в створенні так званого «парникового ефекту» грає і тепло, що виділяється від ТЕЦ і АЕС.
Потеплення клімату може привести до інтенсивному таненню льодовиків і підвищенню рівня Світового океану. Зміни, які можуть відбутися внаслідок цього, просто важко передбачити.
Розв'язати дану проблему було б можна, скоротивши викиди вуглекислого газу в атмосферу і встановивши рівновагу в циклі круговороту вуглецю.
Виснаження озонового шару. Останніми роками вчені всі з більшою тривогою відзначають виснаження озонового шару атмосфери, який є захисним екраном від ультрафіолетового випромінювання. Особливо швидко цей процес відбувається над полюсами планети, де з'явилися так звані озонові діри. Небезпека полягає в тому, що ультрафіолетове випромінювання згубно для живих організмів.
Основною причиною виснаження озонового шару є застосування людьми хлорфторвуглеводородів (фреонів), широко що використовуються у виробництві і побуті як хладореагентів, піноутворювачів, розчинників. аерозолів. Фреони інтенсивно руйнують озон. Самі ж вони руйнуються дуже поволі, протягом 50-200 років. В 1990 р. в світі проводилося більше 1300 тис. т. озоноруйнуючих речовин.
Масове зведення лісів - одна з найважливіших глобальних екологічних проблем сучасності.
Ви вже знаєте, що лісові співтовариства грають найважливішу роль в нормальному функціонуванні природних екосистем. Вони поглинають атмосферні забруднення антропогенного походження, захищають грунт від ерозії, регулюють нормальний стік поверхневих вод, перешкоджають зниженню рівня грунтових вод і замулюванню річок, каналів і водосховищ.
Зменшення площі лісів порушує процес круговороту кисню і вуглецю в біосфері.
Не дивлячись на те що катастрофічні наслідки зведення лісів вже широко відомі, знищення їх продовжується. В даний час загальна площа лісів на планеті складає близько 42 млн км2, але вона щорічно зменшується на 2%. Особливо інтенсивно знищуються вологі тропічні ліси в Азії, Африці, Америці і деяких інших регіонах миру. Так, в Африці ліси займали раніше близько 60% її території, а зараз - всього близько 17%. Значно скоротилися площі лісів і в нашій країні.
Відходи виробництва. Найсерйознішою екологічною проблемою сталі відходи промислового і сільськогосподарського виробництв. Ви вже знаєте, яка шкода вони наносять навколишньому середовищу. В даний час робляться спроби зменшити кількість відходів, що забруднюють навколишнє середовище. З цією метою розробляються і встановлюються найскладніші фільтри, будуються дорогі очисні споруди і відстійники. Але практика показує, що вони хоча і знижують небезпеку забруднення, все-таки не вирішують проблему. Відомо, що навіть при найдосконалішому очищенні, включаючи біологічну, всі розчинені мінеральні речовини і до 10% органічних забруднюючих речовин залишаються в обчищених стічних водах. Води такої якості можуть стати придатними для споживання тільки після багатократного розбавлення чистою водою.
Сільське господарство. В сільськогосподарському виробництві важливо строго дотримувати правила агротехніки і стежити за нормами внесення добрив. Оскільки хімічні засоби боротьби з шкідниками і бур'янами приводять до істотних порушень екологічної рівноваги, ведуться пошуки шляхів подолання цієї кризи в декількох напрямах.
Ведуться роботи по виведенню сортів рослин, стійких до сільськогосподарських шкідників і хвороб: створюються бактерійні і вірусні препарати виборчої дії, що вражають, наприклад, тільки комах шкідників. Знаходяться шляхи і способи біологічної боротьби, тобто ведеться пошук Гідроелектростанція і розмноження природних ворогів, нищівних шкідливих комах. Розробляються високовиборчі препарати з числа гормонів, антигормонів і інших речовин, здатних діяти на біохімічні системи певних видів комах і не надавати відчутної дії на інші види комах або інші організми.
Виробництво енергії. Дуже складні екологічні проблеми пов'язані з отриманням енергії на теплоэлектро-енергетичних підприємствах. Потреба в енергії - одна з основних життєвих потреб людини. Енергія потрібна не тільки для нормальної діяльності сучасного складно організованого людського суспільства, але і для простого фізичного існування кожного людського організму. В даний час в основному електроенергію одержують на гідроелектростанціях, теплових і атомних станціях.

Висновок
Через збільшення масштабів антропогенної дії (господарської діяльності людини), особливо в останнє сторіччя, порушується рівновага в біосфері, що може привести до необоротних процесів і поставити питання про можливість життя на планеті. Це пов'язано з розвитком промисловості, енергетики, транспорту, сільського господарства і інших видів діяльності людини без урахування можливостей біосфери Землі. Вже зараз перед людством встали серйозні екологічні проблеми, що вимагають негайного рішення.
В даний час загальна потужність джерел антропогенного забруднення у багатьох випадках перевершує потужність природних. Так, природні джерела окислу азоту викидають 30 млн т азоту в рік, а антропогенні - 35-50 млн т; двоокиси сірки, відповідно, близько 30 млн т і більше 150 млн т. В результаті діяльності людини свинцю потрапляє в біосферу майже в 10 разів більше, ніж в процесі природних забруднень.
Забруднюючі речовини, що виникли в результаті господарської діяльності людини, і їх вплив на середовище дуже різноманітні. До них відносяться: з'єднання вуглецю, сірі, азоту, важкі метали, різні органічні речовини, штучно створені матеріали, радіоактивні елементи і багато що інше.
Швидке зростання потреб в паливі, металах, мінеральній сировині і їх здобичі привели до виснаження цих ресурсів. Так, за оцінками фахівців, при збереженні сучасних темпів здобичі і споживання розвідані запаси нафти будуть вичерпані вже через 30 років, газу - через 50 років, вуглицю - через 200. Аналогічна ситуація склалася не тільки з енергетичними ресурсами, але і з металами (виснаження запасів алюмінію очікується через 5О0-6ОО літ, залоза - 250 років, цинку - 25 років, свинцю - 20 років) і мінеральними ресурсами, як, наприклад, азбест, слюда, графить, сіра.
Ось далеко не повна картина екологічної ситуації на нашій планеті в даний час. Навіть окремі успіхи природоохоронної діяльності не можуть помітним чином змінити загальний хід процесу згубного впливу цивілізації на біосферу.
В даний час вся територія нашої планети схильна різним антропогенним впливам. Серйозний характер придбали наслідки руйнування биоценозов і забруднення середовища. Вся біосфера знаходиться під тиском діяльності людини, що все більш посилюється. Актуальною задачею стають природоохоронні заходи.

Література
1.        «Вплив атмосферного забруднення на властивості грунтів» - М.: МГУ, 1990.
2.        Державний доклад «Про санітарно-епідеміологічну обстановку в Республіці Адигея в 1994 році» - Майкоп: Комітет Госсанепіднадзора РА, 1995.
3.        Добровольській Р. В., Грішина Л. А. «Охорона грунтів» - М.: МГУ, 1985.
4.        Ільін В. Би. «Важкі метали в системі грунт-рослина - Новосибірськ: Наука, 1991.
5.        Круглов Ю. В. «Мікрофлора грунту і пестициди» - М.: Агропроміздат, 1991.
6.        Реуце Н., Кирста З. «Боротьба із забрудненням грунту» - М.: Агропроміздат, 1986.
7.        Соколова Т. А., Дронова Т. Я. «Зміна грунтів під впливом кислотних випадань» - М.: МГУ, 1993.
8.        Е. А. Кріксунов, В.В. Пасічник, А.П. Сидорин «Екологія»
9.        Видавничий будинок «Дрохва» 1995
10.   Р. А. Богдановский «Хімічна екологія» Видавництво Московського університету 1994
11.   Н.А. Агаджанян, В.И. Торшин «Екологія людини» ММП «Екоцентр», КРУК 1994

1. Реферат Организация местного самоуправления на территориях со специальным административным режимом
2. Реферат на тему Основні структурні елементи релігії
3. Диплом на тему Акцентологические ошибки в речи учащихся начальных классов их предупреждение и преодоление
4. Реферат Банковский и товарный кредиты
5. Курсовая на тему Роль Сталинградской битвы в ВОВ патриотизм народа полководческое искусство
6. Реферат на тему Solidarity The Movement And It
7. Реферат Постижение сущности философии
8. Реферат Невербальные средства общения 13
9. Реферат Основные технологические процессы на разрезе Томусинский
10. Статья Кризис семи лет и проблема психологической готвности ребенка к обучению в школе