Доклад

Доклад на тему Коліївщина

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2013-12-01

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 21.4.2025


Коліївщина.
1768 рік був часом загальної смути. Шляхту Речі Посполи­тої дедалі більше дратувало постійне втручання у польсь­кі справи російської цариці Катерини II. Спочатку вона добилася того, що королем Польщі обрали її ко­ханця Станіслава Понятовського, а згодом примусила поляків гарантувати релігійні свободи православним. Розлючена шанта­жем росіян польська шляхта утворила в лютому 1768 р. Барську конфедерацію й напала на російські війська, роз­ташовані на польських землях. Для православних Речі Пос­политої настали тривожні часи. Ба­гато з них були переко­нані, що конфедерати не простять їм підтримки, яку вони одержували від росіян. Інші вирішили вдарити по шляхті, доки вона не на­пала першою. У травні 1768 р. з Мотронинського монастиря вирушила на північ у заселені частини Правобережжя ватага із 70 гайдамаків під прово­дом Максима За­лізняка, запорожця з Лівобережжя. Залізня­кові люди підбурювали селян до пов­стання. У їхніх маніфестах проголошувалося: «Настав час скинути з себе раб­ство... і помститися за муки, зневагу і небачені гнобле­ння, яких ми зазнали від наших панів».
За лічені дні загін поповнили новобранці з селян і манд­рівних гайдамаків. Місто за містом падали перед повстан­цями: Фастів, Черкаси, Корсунь, Богуслав, Лисянка. На по­чатку червня близько 2 тис. гайдамаків обступили Умань — добре укріплене місто, де сховалися тисячі шляхтичів, католицьких та греко-католиЦьких священиків, орендарів-євреїв. Долю Умані вирішив Іван Гонта — сотник в охороні Стефана Потоцького, який разом зі своїм загоном узяв бік повстанців. Коли мі­сто здалося, почалась нещадна різанина, в якій страшною смертю загинули ти­сячі чоловіків,   жінок і дітей. Яків Швачка господарював ближче до російського кордону, в околицях Василькова та Білої Церкви. Він прославився між ватажками особливою жорстокістю. Го­ловним пристанищем його був Фастів, туди до нього приво­дили зловлених ляхів, там їх судили і вбивали: слідча комісія нарахувала потім таких вбитих біля 700 душ. На­прикінці червня в руках повстанців були Київське, Брац­лавське, а також частина Подільського і Волинського воє­водств. Лише присутність польських та російських військ на інших західноукраїнських землях перешкоджала їх при­єднанню до повстанців. До поразки повстання зовсім не­сподівано спричинилися росіяни. Побоюючись поширення повстання на Лівобережжя, Катерина II наказала своєму полководцеві генералу Михайлу Кречетникову подати допо­могу полякам. Увечері 6 липня 1768 р. Кречетников запро­сив на бенкет Залізняка, Ґонту та інших гайдамацьких ва­тажків, де заарештував їх разом з їхніми  приголомшеними товаришами. Російських підданих було відіслано на суд в Київ, польських – віддано польському начальству, що  спричиняло лютий суд на місці, вбиваючи багато людей на смерть, або засуджуючи на різні люті муки. Росіяни вида­ли Ґонту та 800 його людей полякам, які піддали його тортурам, а потім стратили. Залізняка та решту гайдама­ків було заслано до Сибіру. На­ступних кілька років поль­ський воєвода Юзеф Стемпковський продовжував чинити пом­сту над українськими селянами, тисячі яких він заморду­вав у своїй резиденції в Кодні. Так зустріло сумний кінець останнє повстання українських селян проти польсь­ких феодалів.

1. Реферат Анализ финансовых кризисов
2. Диплом Биржевые сделки 2
3. Курсовая на тему Садово парковое искусство
4. Реферат Звіт по виробничій практиці з бухгалтерського обліку аналізу ревізії та аудиту
5. Доклад Проблемы правового регулирования договора энергоснабжения бюджетных организаций
6. Реферат на тему Criminal Justice Essay Research Paper Reason to
7. Реферат на тему American Education System Versus Asian Education System
8. Сочинение на тему Грибоедов а. с. - Образ молчалина в комедии а. с. грибоедова горе от ума
9. Творческая работа Реформация в Германии Томас Мюнцер и Мартин Лютер
10. Реферат Применение экономико-математических методов при решении конкретных аналитических задач