Кодекс и Законы

Кодекс и Законы Рассчеты анализа прибыли и рентабельности

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-29

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 22.11.2024



1      

2       ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФІНАНСОВОГО СТАНОВИЩА Й ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

1.1   Загальна характеристика

Назва підприємства повна і скорочена: Краснодонський хлібокомбінат, ВАТ «Коровай»

Місце знаходження: м. Краснодон пр-т 60 річчя СРСР №34

Форма власності: приватна
На сьогоднішній день прийнятий закон

ВАТ «Корова» це одне з найбільших спеціалізованих підприємств по виробництву хлібобулочних виробів у Луганській області та місті Краснодоні.

Краснодонський хлібокомбінат був створений у 1966 році на базі Луганського виробничого об'єднання хлібопекарської промисловості і спочатку складався з двох хлібозаводів (перший був побудован в місті Краснодоні, другий – в селищі Краснодон).  Історія його діяльності на сьогоднішній день налічує  43 роки. На даний час він є одним з філіалів ВАТ «Коровай».

ВАТ «Коровай» має 9 тисяч акціонерів. 18.05.1995р. рішенням антимонопольного комітету ВАТ «Коровай» визнаний монополістом на ринку хліба і хлібобулочних виробів Луганської області. Дане рішення ухвалене через економічні обставини, що склалися, в країні.

 Це підтверджується тим, що згідно Закону України «Про обмеження монополізму і недопущення несумлінної конкуренції в підприємницькій діяльності» від 18.02.92 року монопольним признається положення того підприємця, частка якого на ринку певного товару  перевищує 35 %, частка  ВАТ «Коровай» сьогодні складає у Луганському регіоні на ринку хлібобулочних виробів 55%,  а в Краснодонському регіоні – 57%.

 Акціонерне товариство обслуговує практично всі райони області за допомогою вхідного в його склад переліку хлібокомбінатів (філіалів). Філії ВАТ «Коровай» мають окремий баланс, розрахунковий рахунок в банку, друк з своїм найменуванням, штампи і інші реквізити, необхідні для здійснення господарської діяльності.

Краснодонський хлібокомбінат не володіє статусом юридичної особи  і діє на підставі Положення про філію, затвердженого ВАТ «Коровай». Філія є окремим структурним підрозділом ВАТ «Коровай». Положення про філію Відкритого Акціонерного Товариства «Коровай» «Краснодонський хлібокомбінат» затверджено загальними зборами акціонерів ВАТ «Коровай». Протокол від 10.12.2003 р. №10, із змінами до Положення про філію затвердженими загальними зборами акціонерів ВАТ «Коровай» Протокол від 16.06.2005 р. №12. Форма власності – приватна.

Джерелом утворення майна філії є грошові і матеріальні внески власників: доходи, одержані від реалізації продукції, а також від інших видів господарської діяльності; капітальні вкладення і дотації з бюджету; капітальні вкладення приватних осіб і організацій; пожертвування юридичних і фізичних осіб.

За рахунок чистого прибутку, що залишається у повному розпорядженні товариства, формуються резервний фонд, фонд виплати дивідендів і фонд накопичення. Управління суспільством здійснюють його органи: Загальні збори акціонерів, Наглядова Порада, Правління, ревізійна комісія.

Краснодонська філія не має права продавати, дарувати і передавати в безвідплатне користування іншим підприємствам, організаціям і установам, обмінювати, здавати в оренду, передавати як запорука будівлі, споруди, що веде устаткування, а також списувати їх з балансу без дозволу власника.

Діяльність Краснодонського хлібокомбінату здійснюється в межах міста Краснодону і Краснодонського району. В своїй діяльності підприємство керується законами України «Про господарські суспільства», «Про підприємництво», «Про власність», «Про цінні папери і фондову біржу». 

Метою  діяльності “Короваю” є здійснення виробничо-господарської і комерційної діяльності на основі чинного законодавства, заснованої на отриманні прибутку на користь учасників (акціонерів і працівників) товариства, забезпечення  науково-технічного розвитку власного виробництва..

Чисельність Краснодонського хлібокомбінату становить 283 людину, з них промислово-виробничий персонал - 236 (84%) людину, непромисловий персонал - 47(16%) людину. Плинність кадрів - 20 людей у рік.

Асортименти булочних виробів Краснодонського хлібокомбінату різноманітний і нараховує близько 15 видів булочок вагою не більш 100гр., близько 28 видів булочних і 50 видів кондитерських виробів. Рецептура готування тесту для булочних виробів різних видів неоднакова: різні технологія, інгредієнти і їх концентрація.

Так само Краснодонський хлібокомбінат випускає дієтичні сорти хлібобулочних виробів, для людей страждають різними захворюваннями. Хліб зерновий «Здоров'я» виробляється з пшеничного борошна вищого ґатунку і подрібненого зерна пшениці з додаванням солі й кмину

Структура організації - це логічні взаємостосунки рівнів управління і функціональних областей, побудованих в такій формі, яка дозволяє якнайповніше досягати цілей організації.

Організаційна структура підприємства є лінійно-функціональною, передбачаюча три основних ланках лінійної структури функціональних підрозділів. Основна роль цих підрозділів полягає в підготовки проектів рішень, які набуває чинності після затвердження відповідними лінійними керівниками.

Вищим рівнем управління, головним керівником Краснодонського хлібокомбінату є керівник підприємства, якому безпосередньо підлеглі головний інженер, головний бухгалтер (управляє бухгалтерією), начальник постачання, начальник збуту, начальник планово-економічного відділу і начальник торгового відділу (керує торговою мережею). Головному інженеру  у свою чергу підлеглі начальник виробничої лабораторії, завідуючий виробництвом, якому підлеглі начальники змін, головний механік і начальник транспортного відділу, які складають наступний рівень управління.

Організація є групою людей з усвідомленою загальною метою, тобто будь-яку організацію можна розглядати як засіб досягнення  певної мети. Чітко сформульовані цілі дозволяють досягти успіху будь-якого підприємства.

Місія Краснодонського хлібокомбінату полягає в своєчасному забезпеченні населення Краснодонського району хлібобулочними і кондитерськими виробами широкого асортименту, високої якості і за доступними цінами.

Цілями називаються бажані результати, яких хочуть досягти члени організації, працюючи разом.

Однією з найважливіших цілей Краснодонського хлібокомбінату є збереження позиції підприємства як крупного постачальника хлібобулочних і кондитерських виробів в районі. Хоча об'єм виробництва хліба неухильно знижується, відображаючи загальний спад в економіці.

Керівники підприємства особливу увагу надають меті підвищення конкурентоспроможності продукції шляхом розширення асортименту, пропонуючи продукцію більш високої якості і збільшуючи частку упакованих хлібобулочних виробів в загальному об'ємі реалізуємої продукції.

Першим етапом виконання курсової роботи є перевірка вихідної документації, наданої для проведення аналізу:

-         Баланс (форма 1);

-         «Звіт про фінансові результати» (форма 2);

-         «Звіт про рух грошових коштів» (форма 3);

-         «Звіт про власний капітал» (форма 4);

-         «Примітки до річної фінансової звітності» (форма5).

У результаті перевірки встановлена правильність усіх контрольних сум, отже, можна впевнено виконувати аналіз фінансового стану
2 РОЗРАХУНКОВА ЧАСТИНА
2.1 Загальна оцінка складу, структури і динаміки статей бухгалтерського   

балансу ВАТ «Коровай»
Економічний аналіз фінансово-господарчої діяльності підприємства починається з оцінки фінансового стану за даними балансу.

У більшості випадків дослідження структури й динаміки фінансового стану підприємства проводиться за допомогою порівняльного аналітичного балансу. Такий баланс можна одержати з вихідного балансу шляхом ущільнення окремих статей і доповнення його показниками структури.

Для ВАТ «Коровай» порівняльний аналітичний баланс представлено в таблиці 2.1.

Порівняльний аналітичний баланс коштовний тим, що він зводить воєдино й систематизує розрахунки. Схемою такого балансу охоплені такі важливі показники, як:

-       відносна величина структури, що показує, яка частка тієї або іншої статті активу в майні підприємства;

-       показник абсолютного приросту, що показує, на скільки збільшилася/поменшилася величина статті в абсолютнім вираженні;

-       базисний темп росту;

-       показник, що відбиває відносну зміну статей балансу за звітний період стосовно базисного.

Подальший аналіз балансу проводиться такими способами:

-       горизонтальний аналіз;

-       вертикальний аналіз;

Горизонтальний аналіз - це найпростіший із приймань аналізу, але, незважаючи на це, з його допомогою можна одержати досить коштовну інформацію про фінансовий стан підприємства. Він припускає порівняння показників одного року з показниками іншого. Горизонтальний аналіз дозволяє виявити тенденції зміни окремих статей або їх груп, що входять до складу бухгалтерської звітності. У його основі лежить вирахування базисних темпів росту балансових статей і статей звіту про фінансові результати.

Вертикальний аналіз балансу показує структуру засобів підприємства і їх джерел, коли суми по окремих статтях або розділах беруться у відсотках до валюти балансу. Можна виділити дві основні причини, що обумовлюють необхідність і доцільність проведення вертикального аналізу:

-       перехід до відносних показників дозволяє проводити міжгосподарські порівняння результатів діяльності підприємств, що різняться по величині використовуваних ресурсів і іншим об'ємним показникам;

-       відносні показники деякою мірою згладжують негативний вплив інфляційних процесів, які можуть суттєво спотворювати абсолютні показники фінансової звітності й тим самим утрудняти їхнє зіставлення в динаміку.


Таблиця 2.1 - Порівняльний аналітичний баланс підприємства ВАТ "Коровай" на 31 грудня 2009 року

 


п/п


Стаття

На початок звітнього періоду

На кінець звітного періоду

Змінення

тис.грн.

питома вага, %

тис.грн.

питома вага, %

∆, тис. грн.

Тр,%

Тпр,%

питома вага, % - пунктах

вклад статті, %

Актив

1

Майно усього

3516123,00

100,00

3398703,00

100,00

-117420,00

0,97

-3,34

х

100,00

1.1

Необоротні активи

1928439,00

54,85

1910794,00

56,22

-17645,00

0,99

-0,91

1,38

15,03

1.1.1

Незавершене будівництво

-

-

168465,00

4,96

168465,00

-

-

4,96

-143,47

1.1.2

Основні засоби

1928439,00

54,85

1742329,00

51,26

-186110,00

0,90

-9,65

-3,58

158,50

1.2

Оборотні активи

1587684,00

45,15

1487909,00

43,78

-99775,00

0,94

-6,28

-1,38

84,97

1.2.1

Запаси

654468,00

18,61

434978,00

12,80

-219490,00

0,66

-33,54

-5,81

186,93

1.2.3

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги

282502,00

8,03

347455,00

10,22

64953,00

1,23

22,99

2,19

-55,32

1.2.4

Дебіторська заборгованість за розрахунками

274297,00

7,80

274962,00

8,09

665,00

1,00

0,24

0,29

-0,57

1.2.5

Грошові кошти та їх еквіваленти

398242,00

11,33

477750,00

14,06

79508,00

1,20

19,96

2,73

-67,71

1.2.6

Інші оборотні активи

10459,00

0,30

14279,00

0,42

3820,00

1,37

36,52

0,12

-3,25


Продовження таблиці 2.1
























п/п


Стаття

На початок звітнього періоду

На кінець звітного періоду

Змінення

тис.грн.

питома вага, %

тис.грн.

питома вага, %

∆, тис. грн.

Тр,%

Тпр,%

питома вага, % - пунктах

вклад статті, %

Пасив

2

Джерела формування майна

3516123,00

100,00

3398703,00

100,00

-117420,00

0,97

-3,34

х

100,00

2.1

Власний капітал

2694797,00

76,64

2685588,00

79,02

-9209,00

1,00

-0,34

2,38

7,84

2.1.1

Статутний капітал

103790,00

2,95

103790,00

3,05

-

1,00

0,00

0,10

-

2.1.2

Додат. вклад. Капітал

1004824,00

28,58

995615,00

29,29

-9209,00

0,99

-0,92

0,72

7,84

2.1.3

Нерозподілений прибуток

1586183,00

45,11

1586183,00

46,67

-

1,00

0,00

1,56

-

2.2

Забезпечення виплат персоналу

52249,00

1,49

37487,00

1,10

-14762,00

0,72

-28,25

-0,38

12,57

2.3

Займаний капітал

769077,00

21,87

675628,00

19,88

-93449,00

0,88

-12,15

-1,99

79,59

2.3.3

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги

77899,00

2,22

155677,00

4,58

77778,00

2,00

99,84

2,37

-66,24

2.3.4

Поточні зобов'язання за рахунками

651807,00

18,54

509729,00

15,00

-142078,00

0,78

-21,80

-3,54

121,00

2.3.5

Інші поточні зобов'язання

39371,00

1,12

10222,00

0,30

-29149,00

0,26

-74,04

-0,82

24,82


На підставу структурних змін в активі і пасиві агрегованого порівняльного балансу можна зробити наступні висновки: загальна вартість майна підприємства за звітний період зменшилася на 117420,00 грн (або на 3,34%), це виникло внаслідок скорочення необоротних активів на 15,03%, а оборотного на 84,97%.

При цьому необоротні активи за абсолютною величиною зменшились на 17645,00  тис. грн. (або в 0,91%), їх питома вага в валюті балансу збільшилась  на 1,38%- пунктів (з 54,85 до 56,22%). Основною причиною зменшення абсолютної величини необоротних активів сприяло зменшення основних засобів на 186110,00 тис.грн., а також збільшення незавершеного будівництва на 168465,00 тис. грн.

Оборотні активи за звітний період по абсолютній величині також зменшились на 99775,00 тис. грн. (або на 6,28%), також зменшилась питома вага у валюті балансу на 1,38%- пункти (з 45,15 до 43,78%). Основна причина зменшення абсолютної величини оборотного капіталу – зменшення запасів на 219490 тис. грн. (або на 33,54%) і збільшення дебіторської заборгованості за товари на 64953 тис. грн. (або на 22,99%), збільшення дебіторської заборгованості за розрахунками на 665,00 тис. грн. (або на 0,24%), збільшення грошових коштів та їх еквівалентів на 79508,00 тис. грн. (або на 19,96%) та збільшення інших оборотних активів на 3820,00 тис. грн. (або на 36,52%).

Сума джерел фінансування майна підприємства також зменшилась на 117420,00тис. грн. (або на 3,34%). Це відбулося за рахунок зменшення як власного капіталу на 9209,00 тис. грн. ( або на 0,34%) , так і запозиченого капіталу на 93449,00 грн. (або на 12,15%). Також відбулися невеликі зрушення в структурі, частка власного капіталу збільшилась на 2,38%- пункти (з 76,64 до 79,02), і зменшилась частка запозиченого капіталу на 1,99%- пункти (з 21,87 до 19,88).

У власному капіталі це зменшення додатково вкладеного капіталу  на 9209,00 тис. грн. (або на 0,92 %).

Зменшення абсолютної величини запозиченого капіталу відбулося за рахунок  збільшення кредиторської заборгованості за товари на 77778,00 тис. грн. і поточних зобов’язань на 142078,00 тис. грн. (або на 21,8%), а також зменшення інших поточних зобов’язань на 29149,00 тис. грн. (або на 74,04%).
2.2 Аналіз основного і оборотного капіталу
Структура майна підприємства дає загальне уявлення про фінансовий стан підприємства. Вона показує частку кожного елементу в активах і співвідношення власних і запозичених коштів підприємства в пасивах. В структурі вартості майна відображається специфіка діяльності кожного підприємства.

Однак сама по собі структура майна не визначає фінансового стану підприємства. Аналіз структури майна підприємства, її динаміка не дає відповіді на питання, на скільки вигідно для інвестора вкладати ресурси в визначене підприємство. Він дає можливість оцінити стан активів і наявність коштів для погашення зобов’язань.

Аналіз обігових коштів включає в себе вивчення структури оборотних активів.

Оборотних активів в загальній структурі на початок періоду 45,15%, на кінець періоду – 43,78%; необоротних – на початок періоду 54,85%, на кінець періоду – 56,22%. Наглядно можна це спостерегти на рисунку 2.2.

  Рисунок 2.2 - Структура і динаміка активів підприємства за звітний рік
Розглянемо детальніше необоротні активи підприємства.

Основну частину необоротних активів ВАТ «Коровай» становлять основні засоби. В таблиці 2.2 розраховано основні показники, які характеризують основні засоби підприємства.




Таблиця 2.2 - Аналіз основного й обігового капіталу.



Показник

Умов-

не позна-чення

Формула для розрахунку

Джерела інформації

(форми фін.звітності – дод. А, Б, Д)

Розрахунки

Результат розрахунків

На початок періоду

На кінець періоду

На по-чаток періоду

На кінець періоду

Коефіцієнт мобільності активів











0,82

0,78

Коефіцієнт концентрації майна виробничого призначення











0,72

0,67

Частка основних засобів в активах











0,55

0,56

Коефіцієнт зношування ОЗ, %











66,0

69,0

Коефіцієнт придатності, %





-

100-66

100-69

34,0

31,0




Отже, ми бачимо, що коефіцієнт мобільності у нас Кмоб<1,5 це говорить про "важку" структуру активів ВАТ «Коровай». „Важка” структура активів визначає значні накладні витрати і високу чуттєвість підприємства до виручки.

Коефіцієнт зносу основних засобів характеризує частку вартості необоротних активів, списану на витрати у попередніх періодах, у первістній вартості. Прийнято вважати що коефіцієнт зношування більш ніж 50% є небажаним.Тому нематеріальні активи зносились не повністью. Доповненням цього показника до 100% є коєфіціент придатності.

.
  Рисунок 2.3 – Структура активів
Аналіз власного й позикового капіталу
Інформація, яка проводиться в пасиві балансу, дає можливість визначити, які зміни відбулися в структурі власного і позикового капіталів, скільки залучено в оборот підприємства довгострокових і короткострокових коштів, який об’єм зобов’язань підприємства, який состав і структура кредиторської заборгованості. Пасив показує, звідки взялись кошти, направлені на формування майна підприємства. Провести більш детальний аналіз ми зможемо, розрахував показники.

Відомості, які приведені в пасиві балансу, дозволяють визначити, які зміни трапились в структурах власного й позикового капіталів, скільки залучено в оборот підприємства довгострокових та короткострокових грошових коштів, який об’єм зобов’язань підприємства, який склад й структура кредиторської заборгованості. Пасив показує, звідки взялися грошові кошти, направлені на формування майна підприємства. Фінансовий стан підприємства багато в чому залежить від того, які грошові кошти воно має в своєму розпорядженні й куди вони вкладені.

Фінансові джерела підприємства складаються із власного капіталу та зобов’язань й сформовані за рахунок грошових коштів власних, залучених й позикових джерел. Основним джерелом фінансування являється власний капітал. Однак треба ураховувати, що фінансування діяльності підприємства лише за рахунок власних грошових коштів не завжди вигідне для нього; залучення позикові кошти, підприємство може збільшити рентабельність власного  капіталу. Отже, від того, наскільки оптимальне співвідношення власного й позикового капіталів, в багато чому залежить фінансове положення підприємства.

Для наглядної оцінки структури і динаміки джерел формування майна ВАТ «Коровай» побудовано гістограму на рисунку 2.4.

   Рисунок 2.4 - Структура і динаміка пасивів підприємства за звітний рік
З цієї гістограми добре видно, що між власним капіталом і зобов’язаннями надто великий розрив.


Таблиця 2.3 – Аналіз власного й позикового капіталу



Показник

Умов-

не позна-чення

Формула для розрахунку

Джерела інформації

(форми фін.звітності – дод. А, Б, Д)

Розрахунки

Результат розрахунків

На початок періоду

На кінець періоду

На по-чаток періоду

На кінець періоду

Коефіцієнт фінансової автономії











0,78

0,80

Коефіцієнт фін. залежності





–––––––





1,28

1,25

Коефіцієнт фін. ризику











0,28

0,25

Коефіцієнт фін. стабільності

.



–––––––







3,57

4,00

Коефіцієнт фін. стійкості

.









0,78

0,80

Коефіцієнт структури покриття довгострокових вкладень

.









0,00

0,00




Рисунок 2.5 – Структура власного й позикового капіталу
Коефіцієнт фінансової  автономії (незалежності). Коефіцієнт  характеризує частку власних засобів підприємства (власного капіталу) у загальній сумі засобів, авансованих у його діяльності. Чим вище значення даного коефіцієнта, тим фінансово стійкіше, стабільне і більш незалежне від зовнішніх кредиторів підприємство. Загальна сума заборгованості не повинна перевищувати суму власних джерел фінансування, тобто джерел фінансування підприємства повинні бути хоча б наполовину сформовані за рахунок власних коштів. Таким чином, така динаміка показника є негативною тенденцією для аналізованого підприємства.

Коефіцієнтом, зворотним коефіцієнту фінансової автономії є коефіцієнт фінансової залежності. Для підприємства ВАТ «Коровай» характерний ріст цього показника в динаміці, що означає збільшення частки позикових засобів у фінансуванні підприємства і втрату фінансової незалежності.

Коефіцієнт фінансового ризику. Цей коефіцієнт показує співвідношення притягнутих засобів і власного капіталу Цей коефіцієнт дає найбільш загальну оцінку фінансової стійкості. Він показує, скільки одиниць позикового капіталу доводяться на кожну одиницю власного капіталу. На кожну гривну власного капіталу ВАТ «Коровай» на початок звітнього періоду доводилося 0,28, на кінець звітнього періоду 0,25 коп.

Коефіцієнт фінансової стабільності. Цей коефіцієнт показує скільки власних коштів доводиться на одиницю позикових джерел фінансування. На кожну одиницю позикових джерел фінансування ВАТ «Коровай» на початок доводилось 3,57, на кінець 4,00 .




Таблиця 2.4 – Матричний баланс на початок



Стаття активу, тис. грн

Статутний капітал

Інший додатковий капітал

Нерозподілений прибуток

Забезпечення наступних виплат і платежів, усього

кредиторська заборгованість за товари

поточні зобов'язання по розрахунках

інші поточні зобов'язання

баланс

Необоротні активи, усього

103790,00

1004824,00

819825,00

 

 

 

 

1928439,00

Запаси

 

 

654468,00

 

 

 

 

654468,00

Дебіторська заборгованість
за товари


 

 

111890,00

52249,00

77899,00

40464,00

 

282502,00

Дебіторська заборгованість
по розрахункам


 

 

 

 

 

266473,00

 

266473,00

Інша поточна дебіторська
заборгованість


 

 

 

 

 

7824,00

 

7824,00

Грошові кошти

 

 

 

 

 

337046,00

19210,00

356256,00

Інші оборотні активи

 

 

 

 

 

 

20161,00

20161,00

Баланс

103790,00

1004824,00

1586183,00

52249,00

77899,00

651807,00

39371,00

3516123,00



Таблиця 2.4 – Матричний баланс на кінець



Стаття активу, тис. грн.

Статутний капітал

Інший додатковий капітал

Нерозподілений прибуток

Забезпечення наступних виплат і платежів, усього

кредиторська заборгованість за товари

поточні зобов'язання по розрахунках

інші поточні зобов'язання

баланс

Необоротні активи, усього

103790,00

995615,00

811389,00

 

 

 

 

1910794,00

Запаси

 

 

434978,00

 

 

 

 

434978,00

Дебіторська заборгованість
за товари


 

 

339816,00

7639,00

 

 

 

347455,00

Дебіторська заборгованість
по розрахункам


 

 

 

29848,00

155677,00

83277,00

 

268802,00

Інша поточна дебіторська
заборгованість


 

 

 

 

 

6160,00

 

6160,00

Грошові кошти

 

 

 

 

 

409917,00

 

409917,00

Інші оборотні активи

 

 

 

 

 

10375,00

10222,00

20597,00

Баланс

103790,00

995615,00

1586183,00

37487,00

155677,00

509729,00

10222,00

3398703,00


Як на початок, так і на кінець звітного періоду необоротні активи фінансувалися повністю за рахунок власних коштів, іншого додаткового капіталу й нерозподіленого прибутку. Запаси за звітний період були профінансовані за рахунок нерозподіленого прибутку.

Друга поточна заборгованість була профінансова як на початок звітного періоду так і на кінець звітного періоду за рахунок поточних зобов'язань по розрахунках.

Обертають на себе уваги зміни за звітний період:

-       дебіторська заборгованість за товари була профінансована на початок звітного періоду за рахунок нерозподіленого прибутку, забезпечення виплат персоналу, кредиторській заборгованості за товари й поточними зобов'язаннями по розрахунках, а на кінець звітного періоду за рахунок нерозподіленого прибутку, забезпечення виплат персоналу;

-       дебіторська заборгованість по розрахунках фінансувалася на початок звітного періоду за рахунок поточними зобов'язаннями, по розрахунках, а на кінець звітного року за рахунок забезпечення виплат персоналу, кредиторській заборгованості за товари й поточними зобов'язаннями по розрахунках;

-       кошти були профінансовані на початок звітного періоду за рахунок поточними зобов'язаннями по розрахунках і інших поточних зобов'язаннях, а на кінець звітного періоду поточними зобов'язаннями, по розрахунках;

-       інші оборотні активи були профінансовані на початок звітного періоду за рахунок інших поточних зобов'язань, а на кінець звітного періоду за рахунок поточними зобов'язаннями по розрахунках і інших поточних зобов'язаннях
2.3 Аналіз майнового стану та ефективності й інтенсивності використання майна
Структура майна підприємства дає загальне уявлення про фінансовий стан підприємства. Вона показує частку кожного елементу в активах і співвідношення власних і запозичених коштів підприємства в пасивах. В структурі вартості майна відображається специфіка діяльності кожного підприємства.

Для аналізу стану майна використовують показники оцінки майнового стану підприємства, ефективності й інтенсивності використання основних і оборотних коштів, коефіцієнти, що характеризують стан дебіторської й кредиторської заборгованості. Розрахунок даних показників представлений у таблиці 2.5.




Таблиця 2.5 - Аналіз майнового стану підприємства, ефективності й інтенсивності використання майна основних і оборотних активів, стану дебіторської й кредиторської заборгованості



Показник

Умов-

не позна-чення

Формула для розрахунку

Джерела інформації

(форми фін.звітності – дод. А, Б, Д)

Розрахунки

Результат розрахунків

На початок періоду

На кінець періоду

На по-чаток періоду

На кінець періоду

Оцінка майнового стану підприємства. Оцінка ефективності й інтенсивності використання основних засобів.

Коефіцієнт

оновлення









0,04

Коефіцієнт вибуття









0,06

Фондовіддача

ФВ







12,44

Фондоємність

ФЄ



–––––



0,08

Рентабельність по чистому прибутку










0,82

Рентабельність по валовому прибутку









3,28


Продовження таблиці 2.5


Показник

Умов-

не позна-чення

Формула для розрахунку

Джерела інформації

(форми фін.звітності – дод. А, Б, Д)

Розрахунки

Результат розрахунків

На початок періоду

На кінець періоду

На по-чаток періоду

На кінець періоду

Оцінка використання обігових коштів

Коефіцієнт оборотності запасів









30,86

Період оберту запасів, дні





-



12

Коефіцієнт

оборотності запасів по чистій виручці









41,92

Коефіцієнт оборотності оборотних активів









28,76

Період оберту

оборотних активів





–––––––



13



Продовження таблиці 2.5



Показник

Умов-

не позна-чення

Формула для розрахунку

Джерела інформації

(форми фін.звітності – дод. А, Б, Д)

Розрахунки

Результат розрахунків

На початок періоду

На кінець періоду

На по-чаток періоду

На кінець періоду

Оцінка дебіторської й кредиторської заборгованості

Коефіцієнт оборотності чистої дебіторської заборгованості









72,5

Період погашення чист.деб.заборг.





–––––––



5

Коефіцієнт оборотності чистої кредиторської заборгованості









143,95

Період погашення чист.кред.заборг.





–––––––



3

Коефіцієнт співвідношення дебіторської й кредиторської заборгованості











3,63

2,23




    Рисунок 2.6 – Структура майнового стану підприємства
Коефіцієнт оновлення основних коштів визначає частину від наявних на кінець звітного періоду основних коштів, що становить нові основніе кошти.

Коефіцієнт вибуття, показує яка частина основних коштів, з якими підприємство почало діяльність в звітньому периоді, вибула по різним причинам. Для підприємства чатина основних коштів яка вибула дорівнює 0,06.

Фондовіддача характеризує обсяг виробництва продукції який доводиться на 1 грн. середньорічної вартості основних засобыв пыдприэмства. Для ВАТ «Коровай» основні засоби вартістю 1 грн. здійснюють виробництво продукції на 12,44 грн.

Фондоємність – показник, обернений до фондовіддачі. Значить, для того, щоб отримати 1 грн. виручки підприємство витрачає 8 коп., вкладених в основні засоби.

Рентабельність по чистому і валовому прибутку показує ефективність використання основних засобів. Отже, 1 грн., вкладена в основні засоби, приносить 82 коп. чистого прибутку і 3,24 грн. валового прибутку.

Коефіцієнт оборотності запасів показує, як часто виснажується товарно-матеріальний запас підприємства або скільки оборотів за рік зробили запаси. Підприємство за рік зробило 30,86 оборотів, у плині 11,67 днів запасі перетворюються в реализованніе товари.

Коефіцієнт оборотності основних активів показує ефктивність використання підприємством усіх ресурсів незалежно від джерел їх формування. Значення цього коефіцієнту може варіювати в залежності від отраслі, до якої належить підприємство і відображає особливості виробничого процесу. Для підприємства цей коефіцієнт дорівнює 28,76.

Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості показує скільки раз у середньому у плині звітнього періоду дебіторська заборгованість перетворюєтся у грошові кошти. Для підприємства дебіторська заборгованість перетворюєтся 72,5 рази у грошові кошти. Період погашення дебіторської заборгованності у середньому 5 днів.

Кредиторська заборгованість за товари, роботи і послуги здійснює 143,95 оберти за рік, а це більше обертів, ніж робить дебіторська заборгованість. Строк погашення кредиторської заборгованості в середньому 3 дні. Все це означає, що кредиторська заборгованість обертається швидше, ніж дебіторська, тобто наше підприємство розраховується з постачальниками швидше, ніж покупці з нашим підприємством.
2.4 Аналіз фінансової незалежності і фінансової стійкості підприємства
Одна з найважливіших характеристик фінансового стану підприємства стійкість його діяльності з позиції довгострокової перспективи. Вона зв'язана, насамперед, із загальною фінансовою структурою підприємства, ступенем його залежності від кредиторів і інвесторів.

Відносно методів рішення завдання, що кількісно визначає фінансову стійкість, існує два основних підходи.

1.     для   оцінки   фінансового   стану   підприємства   необхідно
 орієнтуватися    винятково    на    дані    про    джерела
 фінансування, тобто на капітал. У цьому випадку оцінка фінансової
 стабільності   підприємства   провадиться   тільки   на   підставі
 даних пасиву балансу;


2.     для  оцінки  фінансової стабільності  підприємства необхідно
 аналізувати взаємозв'язок між активом і пасивом балансу, тобто
 простежувати напрямку використання коштів.

Безумовно, коефіцієнти, розраховані по даним пасиву балансу, є основними в цьому блоці аналізу. Однак характеристика фінансової стабільності за допомогою таких показників навряд чи буде повною - важливо не тільки те, звідки притягнуті кошти, але й куди вони вкладені, яка структура вкладень.

Другий підхід є більше повним і з економічної точки зору виправданим. Тому оцінку фінансової стійкості ВАТ «Коровай» проведемо з використанням як коефіцієнтів, розрахованих по пасиві балансу, так і коефіцієнтів, що відображають взаємозв'язок між джерелами формування коштів підприємства й структурою вкладень.

Перший крок у цьому блоці аналізу фінансового стану підприємства оцінка оптимальності співвідношення власного й позикового капіталу підприємства. Дані показники можна розділити на два блоки: коефіцієнти капіталізації, що характеризують фінансовий стан підприємства з позицій структури джерел коштів; коефіцієнти покриття, що характеризують фінансову стійкість із позицій видатків, пов’язаних з обслуговуванням зовнішніх джерел притягнутих коштів.


 Таблиця 2.6 – Аналіз фінансової стійкості підприємства



Показник

Умов-

не позна-чення

Формула для розрахунку

Джерела інформації

(форми фін.звітності – дод. А, Б, Д)

Розрахунки

Результат розрахунків

На початок періоду

На кінець періоду

На по-чаток періоду

На кінець періоду

Оцінка фінансової стійкості підприємства за допомогою коефіцієнтів капіталізації

Коефіцієнт фінансової автономії











0,78

0,80

Коефіцієнт фін. залежності





–––––––





1,28

1,25

Коефіцієнт фін. ризику











0,28

0,25

Коефіцієнт маневріності











0,28

0,29

Коефіцієнт ВОК











766358,00

774794,00

Оцінка фінансової стійкості підприємства за допомогою коефіцієнтів покриття

Коефіцієнт СПДВ

.









0,00

0,00






 Продовження таблиці 2.7



Показник

Умов-

не позна-чення

Формула для розрахунку

Джерела інформації

(форми фін.звітності – дод. А, Б, Д)

Розрахунки

Результат розрахунків

На початок періоду

На кінець періоду

На по-чаток періоду

На кінець періоду

Коефіцієнт ДЗПЗ

.









0,00

0,00

Коефіцієнт ФНКД

.









0,00

0,00

Коефіцієнт забеспеченості ВОК











1,17

1,78

Коефіцієнт ПЗ











2,43

3,42

Частка ВОК в А підприєм-ва











0,49

0,53

Робочий капітал

РК





+480





766358

774794



     Рисунок 2.6 – Структура фінансової стійкості
Коефіцієнт фінансової  автономії (незалежності). Коефіцієнт  характеризує частку власних засобів підприємства (власного капіталу) у загальній сумі засобів, авансованих у його діяльності. Чим вище значення даного коефіцієнта, тим фінансово стійкіше, стабільне і більш незалежне від зовнішніх кредиторів підприємство. Загальна сума заборгованості не повинна перевищувати суму власних джерел фінансування, тобто джерел фінансування підприємства повинні бути хоча б наполовину сформовані за рахунок власних коштів. Таким чином, така динаміка показника є негативною тенденцією для аналізованого підприємства.

Коефіцієнтом, зворотним коефіцієнту фінансової автономії є коефіцієнт фінансової залежності. Для підприємства ВАТ «Коровай» характерний ріст цього показника в динаміці, що означає збільшення частки позикових засобів у фінансуванні підприємства і втрату фінансової незалежності.

Коефіцієнт фінансового ризику. Це коефіцієнт показує співвідношення притягнутих засобів і власного капіталу Цей коефіцієнт дає найбільш загальну оцінку фінансової стійкості. Він показує, скільки одиниць позикового капіталу доводяться на кожну одиницю власного капіталу. На кожну гривну власних засобів ВАТ «Коровай» на початок звітнього періоду доводилося 0,28, на кінець звітнього періоду 0,25 коп.

Коефіцієнт маневреності власного капіталу. Цей показник показує, яка частина власного оборотного капіталу перебуває в обороті, тобто в тій формі, що дозволяє вільно маневрувати цими коштами, а яка капіталізована. Коефіцієнт повинен бути досить високим, щоб забезпечити гнучкість у використанні власних коштів підприємства. Цей показник може варіювати   залежно   від  структури капіталу й галузевої приналежності підприємства.

Наявність власного оборотного капіталу є мінімальною умовою фінансової стабільності, із цього треба, що ВАТ «Коровай» фінансово стабільний й не дуже залежить від зовнішніх кредитів і інвестицій.

Коефіцієнт структури покриття довгострокових вкладень. Зміст розрахунку цього показника заснований на припущенні, що довгострокові позички використаються для фінансування придбання основних коштів і інших капітальних вкладень. Цей коефіцієнт показує, яка частина основних коштів і інших необоротних активів профінансована зовнішніми інвесторами.

Коефіцієнт структури довгострокових джерел фінансування. При визначенні значенні даних показників у розрахунок приймаються тільки довгострокові джерела коштів. У цю підгрупу входять два взаимодоповнюючих показника: коефіціент довгострокового залучення позикових засобів і коефіцієнт фінансової незалежності капіталізованих джерел. Сума цих показників дорівнює нулю, що з позиції довгострокової перспективи ВАТ «Коровай» не залежить від зовнішних інвесторів.

Коефіцієнт забезпечення запасів власними оборотніми коштами показує частку запасів, сформованих за рахунок власного капіталу.

Коефіцієнт покриття запасів нормальними джерелами їх фінансування характеризує за рахунок яких коштів придбані запаси й витрати підприємства:його позитивне значення говорить про те, що запасий витрати забеспечені нормальними джерелами покриття, у той час як його негативне значення показує на те що частина запасів і витрат – придбана за рахунок короткострокової кредиторської заборгованості.

Частка власних оборотніх коштів в активах підприємства показує яка частка оборотніх коштів сформована за рахунок власного капіталу.

Після розрахунку показників необхідно визначити тип фінансової стійкості. Дані розрахунки зведемо у таблицю 2.7.
    Таблиця 2.7 – Визначення типа фінансової стійкості



Показники

Сума, тис.грн.

на початок періоду

на кінець періоду

Власний капітал

2694797,00

2685588,00

Необоротні активи

1928439,00

1910794,00

Власні оборотні кошти

766358,00

774794,00



Після проведення розрахунків за критерієм фінансової стійкості підприємства може бути віднесене до одного із чотирьох типів:

1.     Абсолютна фінансова стійкість, коли для забезпечення запасів

 досить власних оборотних коштів
;

2.     Нормальна фінансова стійкість, коли залучаються довгострокові   

 кредити й позики для забезпечення запасів;

3.     Нестійке фінансове стійкість, коли залучаються всі джерела  фінансування

4.     Кризове фінансове становище, коли для забезпечення запасів
 недостатньо нормальних джерел їхнього формування

Для ВАТ «Коровай» , отже фінансовий стан буде характеризуватися як абсолютне фінансово стійке підприємство  як на початок, так і на кінець періоду.
2.5    Аналіз ліквідності підприємства
Фінансовий стан підприємства в короткостроковій перспективі оцінюється показниками ліквідності й платоспроможності, що характеризують можливість своєчасного й повного здійснення розрахунків по короткострокових зобов'язаннях перед контрагентами.

Під платоспроможностю підприємства розуміється наявність у підприємства грошовіх коштів і їхніх еквівалентів у кількості, достатньому для розрахунків по кредиторській заборгованості, що вимагає негайного погашення.

Ліквідність балансу визначається як ступінь покриття зобов'язань організації її активами, строк перетворення яких у гроші відповідає строку погашення зобов'язань.

Аналіз ліквідності балансу укладається в порівнянні коштів по активі, згрупованих по ступені їхньої ліквідності й розташованих у порядку убування ліквідності, із зобов'язаннями по пасиві, згрупованими по строках їхнього погашення й розташованими в порядку зростання таких строків.

Залежно від ступеня ліквідності, тобто швидкості перетворення в кошти, активи підприємства розділяються на наступні групи:

1.       - найбільш ліквідні активи. До них відносять всі статті коштів підприємства і поточних фінансових інвестицій;

2.       - швидко реалізовані активи. До цієї групи активів відносять активи, для обігу яких у грошову форму потрібно більше тривалий час: готова продукція, товари, дебіторська заборгованість, векселі отримані. Ліквідність цих активів залежить від ряду суб'єктивних і об'єктивних факторів: своєчасності відвантаження продукції, оформлення г банківських документів, швидкості документообігу в банках, від попиту на продукцію і її конкурентоспроможності, платоспроможності покупців, форм розрахунків;

3.       – повільно реалізовані активи. Потрібний набагато більший строк для перетворення виробничих запасів і витрат у незавершеному виробництві в готову продукцію, а потім в грошові кошти. Крім того, до цієї групи активів відносять видатки майбутніх періодів, а також оборотні активи, що невійшли в перші дві групи.

4.          - важко реалізовані активи. До цієї групи відносять необоротні активи підприємства, вартість яких відображена в першому розділу активів балансу.

Пасиви балансу групуються по ступені настання строку їхньої оплати. З даних балансу повну інформацію для проведення такого угруповання одержати неможливо. Для проведення цієї процедури можна користуватися даними, наявними в примітках до звітів.

Але, коли в розпорядженні є лише дані наведені в балансі тоді використовуєтся стандартний підхід: зобов'язання підприємства групуються відповідно до передбачуваних строків погашення.

Використовуючи цей критерій, зобовязання підприємства можна згрупувати в такий спосіб:

1.      - найбільш термінові зобовязання. До них прийнято відносити кредиторську заборгованість по придбаних товарі, работ, послугам.

2.      - краткострокові пасиви. До цієї групи відносять краткосрочні позикові кошти, поточні зобов’язання по розрахункам і та інші поточні зобов’язання.

3.      - довгострокові пасиви. Ця група представлена довгостроковими зобовязаннями підприємства, відображеними у третьому розділі пасиву балансу, а також статтями другого й пятого розділів пасиву балансу, не віднесеними до другої групи.

4.      – постійні (стійкі) пасиви – це статті перщого розділу пасиву балансу.

Для визначення ліквідності балансу необхідно зіставити підсумки наведених груп по активу і пасиву. Баланс важається абсолютно ліквідним, якщо дотримуються наступні нерівності:
У випадку якщо одне або кілька нерівностей системи мають протилежний знак, ліквідність балансу в більшому або меншому ступені відрізняється від абсолютної.

Для характеристики ліквідності ВАТ «Коровай» у таблиці 2.8 приведемо розрахунок груп активів і пасивів.



Таблиця 2.8 – Аналіз ліквідності балансу ВАТ «Коровай»



Групи

Умов-

не позна-чення

Джерела інформації

(форми фін.звітності – дод. А, Б, Д)

Розрахунки

Результат розрахунків

На початок періоду

На кінець періоду

На початок періоду

На кінець періоду



Актив

Найбільш ліквідні активи













Швидко реалізовані активи









576960,00

643014,00

Повільно реалізовані активи









654468,00

434978,00

Важко реалізовані активи





1928439,00

1910794,00

1928439,00

1910794,00

Пасив

Найбільш термінові зобовязання














1. Шпаргалка на тему Компьютер и его диагностика
2. Контрольная работа по Естествознанию 2
3. Реферат Ликвидация осложнений при строительстве скважин с использованием профильных перекрывателей
4. Контрольная работа на тему Минск ресурс социально экономического развития Беларуси
5. Реферат Изобразительное искусство Древнего Египта
6. Реферат на тему Культ певца в советской культуре
7. Курсовая на тему Методы теории познания
8. Реферат на тему War And Peace Of The Crow Indians
9. Реферат на тему Fredrick Douglass Essay Research Paper Justin FriebergDr
10. Контрольная работа Рекреаційні райони Закавказзя