Реферат

Реферат Потенційні можливості НЛП у комунікаційних технологіях

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.1.2025


РЕФЕРАТ

на тему

ПОТЕНЦІЙНІ МОЖЛИВОСТІ НЛП У КОМУНІКАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЯХ”

Зміст

Вступ 3

1.Принципи НЛП, можливості впливу на людину 5

2.Можливості НЛП в комунікаційних технологіях 7

3.Управління емоціями з допомогою НЛП 14

Список літератури 15

ВСТУП

Що таке НЛП? З чим його їдять? І навіщо ми будемо це їсти?

Абревіатура НЛП розшифровується, як нейро-лінгвістичне програмування. Але! НЛП - це не програмування на комп'ютері, це не схоже на C++, Java, Pascal і всенародно улюблений Basic. З погляду звичайної людини, НЛП це набір «інструментів» - технік, що дозволяють проводити швидкі зміни в мисленні людей, ефективно лікувати психологічні проблеми, а так само розвивати здібності свого розуму. НЛП - річ практична. Це набір моделей, умінь і технологій для того, щоб мислити і діяти ефективно в цьому світі. Мета НЛП - бути корисним, показати вам, що у медалі не дві сторони, а набагато більше, що виборів може бути нескінченна множина і кожний з них кращий для особи в даний момент.

Є певні уявлення про те, як потрібно вивчати НЛП, в якій послідовності розкривати людям його техніки і елементи, як правильно занурюватися в його глибини, з чого почати, ніж продовжити і де поставити багатокрапку, тому що крапки у вивченні НЛП (як і будь-якої іншої науки) ставити не прийнято.

Нейро-Лінгвістичне Програмування - це самостійна область знань, яка розглядає структуру суб'єктивного досвіду людей, їх розумові і поведінкові стратегії, моделювання і навчання успішним стратегіям. Цей сучасний напрям практичної психології (і не тільки) з'явився на початку 70-х років двадцятого сторіччя в США. В його основі лежать поведінкові моделі найбільших психотерапевтів того часу: Фріца Перлза, Вірджинії Сатір і Мілтона Еріксона. Втім, засновники НЛП (і їх перші учні і послідовники) також стали широко відомі: це Джон Гріндер, Річард Бендлер, Леслі Камерон, Джудіт Делозье, Роберт Ділтс і Девід Гордон.

З перших же кроків творцям НЛП вдавалося досягнути результатів, значно вищих за результати інших численних учнів цих майстрів. По визнанню самих корифеїв психотерапії моделі створені за допомогою НЛП допомогли їм краще розібратися у власному таланті. Кожна подальша модель давалася НЛПерам все легше і легше. Адже знайдені закономірності однієї моделі продовжували працювати і для наступної. Вичленувавши інструмент з однієї моделі, вже можна їм користуватися і при подальшому моделюванні.

Суть методу, а також наукові корені НЛП відображає саму назву - Нейро-Лінгвістичне Програмування. Це неврологія, лінгвістика (трансформаційна граматика) і кібернетика (теорія систем). Нейрологічна частина назви відображає той факт, що всі психологічні процеси пов'язані з нашою нервовою системою. Лінгвістична - демонструє важливість мови у впорядковуванні і структуризації нашого досвіду. Слово "програмування" указує на взаємозв'язок і взаємовплив нейрологічної і лінгвістичної складової нашого досвіду, а також всіх життєвих процесів.

1.Принципи НЛП, можливості впливу на людину

І все ж що таке НЛП? Спроб дати відповідь на це питання достатньо багато. Величезне число людей, в тому або іншому ступені оволоділи НЛП, регулярно шукають відповідні пояснення. НЛП - це мова опису розумових процесів і наука моделювання людської досконалості. В цьому значенні НЛП люблять порівнювати з нотною грамотою. Адже саме за допомогою нот нарешті вдалося записати на папері чарівність мелодії. І тепер будь-який добрий музикант здатний відтворити її з листа. Подібно чарівливим мелодіям на нотах, НЛПери навчилися виділяти і записувати найважливіші елементи людської досконалості.

НЛП - це психотехнологія успіху. Що відрізняє успішних людей від неуспішних? Як приєднатися першої групи? На ці питання вже дані конкретні відповіді. І цьому можна навчитися. НЛП - це промінь світла психологічних практик в темному царстві класичного підходу.

НЛП оперує тільки тим, що реально працює і залишає осторонь умоглядні побудови. Кістяк НЛП складають ретельно вивірені і багато разів перевірені інструменти. НЛП - це мистецтво працювати з моделями навколишнього світу і співвідносити їх з навколишнім світом. Навіть при самій розвинутій технології НЛП залишає місце і для мистецтва. Рівно як і в музиці, танцях, живописі. учні розвивають свої технічні навики, а вже на їх основі будується справжнє мистецтво.

НЛП - це практична філософія пошуку і моделювання досконалості. Воно дійсне дарує вельми добре працюючу життєву філософію. Причому не на рівні філософствування, а на рівні реальних життєвих потреб. Орієнтуючись на філософію НЛП ми направляємо увагу на ту кращу, що є навкруги нас, з тим, щоб стати краще і зроблені. НЛП - це методика вдосконалення самосвідомості.

НЛП - це психотехніка, що допомагає людям жити. Причому жити добре. НЛП неоцінимо в психологічному консультуванні. Воно дозволяє вирішувати практично будь-які психологічні (і навіть психотерапевтичні) проблеми. Причому все робиться чітко і технологічно. Можна навіть виділити ключові кроки.

НЛП - це інструкція з експлуатацій власного мозку. Колись наш мозок порівнювали з досконалим комп'ютером, до якого забули прикласти інструкцію з експлуатацій. Як дикун може скористатися мікроскопом? Як молотком. Поганим і ломким - набагато гірше за кам'яний. Тому що не знає, як з ним поводитися. Як ви вже здогадалися, НЛП покликаний заповнити цей пропуск.

НЛП - це вогнище зменшення ентропії в хаосі нереалізованих можливостей. Ми живемо в світі надзвичайних можливостей. Вони воістину величезні! Залишилося тільки навчитися їх знаходити і реалізовувати.

Тому що НЛП ще дуже молоде і лише набирає свою силу. А ще говорять, що НЛП - це Починаємо Ліпити Психологів. Тобто навіть якщо людина не має фундаментальної психологічної освіти, то став НЛПером він вже якоюсь мірою має право величати себе психологом.

Що ж дозволило НЛП з'явитися на світ. Саме те, що творців НЛП зацікавило одне просте питання: "Як?" Як ми мислимо? Як геніальні люди роблять те, що вони роблять? Як навчитися тому ж самому? З цим простим питанням "Як?" вони підходили до рішення самих різних задач. Якнайбільше їх цікавила структура кожного явища. Яка влаштована ця конкретна проблема? Як зробити так, щоб її вирішити? Саме питання "Як?" дозволив їм сконцентрувати всю свою увагу на найважливіших елементах суб'єктивного досвіду. Якщо раніше психологів більше цікавив питання "Чому?" і причини, то НЛПерам став цікавий питання "Як?" і структура.

Чому більшість психологів так активно цікавилася причинами будь-якої проблеми? Річ у тому, що вони знали тільки один спосіб як її вирішити: знайти і усунути причину. Але хіба щоб навчити дитину грамоті так вже необхідно знати, чому першокласник дотепер її не вивчив? Достатньо просто знати, як це робиться. І уміти це робити.

Втім, часто задаючи питання "Як?", НЛПери з'ясували, що часто виявляється корисно використовувати і інші питання. Так, питання "Чому?" допомагає з'ясувати причини, підоснову, підставу, а питання "Навіщо?" - мета і наміри. А у міру розвитку НЛП в ньому стали з'являтися і інші, не менше цікаві питання, але головним залишилося питання "Як?". Адже це двигун! Куди ж без нього?! Просте питання "Навіщо?" здатний поставити під сумнів доцільність безлічі забавних і звичних процедур. Навіщо ви страждаєте? Саме не "Чому?", а "Навіщо?"! Мало кому вдається дати на це зрозумілу відповідь. Принаймні, мені такі генії ще не зустрічалися.

Говорять, що в НЛП немає чародійства але є чародійство НЛП. Люди самі можуть творити дива. В мистецтві, науці, техніці, в повсякденному спілкуванні, в ділових переговорах. Кожна людина геніальна в чомусь своєму. Чародійство НЛП в тому, щоб навчитися передавати ці таланти іншим людям.

НЛП - це одночасно і наука, і мистецтво. Наука - тому що має чітку структуру і добру аксіоматичну базу. В цій якості НЛП пропонує добре збалансованим системний підхід до дозволу будь-яких ситуацій. Мистецтво - бо спираючись на строгий фундамент вже виявлених структур успіху, ми можемо творити у вільному пошуку своєї власної досконалості. НЛП надає форму, і ми вольні самостійно вибирати наповнювачів. За роки свого бурхливого розвитку НЛП накопичило найвеличезнішу кількість добре вивірених інструментів, що дозволяють зробити наші життя легше і простіше. Вони працюють дійсно ефективно, а часто - просто ефектно. І найголовніше - вони працюють. Можливо саме завдяки тому, що в руках самих різних людей вони продовжують працювати, НЛП і отримало таке значне розповсюдження по всьому світу. І все-таки, це розповсюдження вшир, а не углиб: все більше людей знайомляться з НЛП на рівні поверхневих знань. Максимум - відпрацьованих технологій. Без душі, що дає глибину. Вдалі прийомчики в тій або іншій формі є в будь-якій більш менш працюючій системі. Інакше вона б просто затихнула. І в цьому значенні засновники НЛП спочатку не робили нічого нового. Вони просто брали все вдале, до чого могли дотягнутися. НЛП приходить тільки тоді, коли вникаєш в саму його суть. НЛП обіцяють величезні можливості. Навіть декілька базових принципів, прийнятих у власне життя, можуть кардинально змінити ваше відношення до світу. А також - положення в ньому - на більш успішне. Це дійсно та життєва філософія, що знімає всі проблеми, залишаючи тільки задач, які вже можна починати вирішувати.

2. Можливості НЛП у комунікаційних технологіях

Навіщо ми взагалі спілкуємося? В чому значення нашого спілкування? І, між іншим, навіщо нам саме значення? Звичайно ж, це одвічні питання і одним махом на них не відповіси. Можна хіба що спробувати. Про останній з них можна сказати тільки те, що люди прагнуть у всьому знайти значення. Зробити осмисленим - зрозуміти. Наша пресуппозиція дає свою відповідь на інші: "Значення комунікації в отриманій реакції". Тобто ми спілкуємося, щоб отримати якусь реакцію. Це може бути необхідна нам інформація або ж навпаки - сигнал про отримання відомостей від вас. Можливо, це якесь емоційне повідомлення, і вас хвилює відгук на нього.

Взагалі, людей дуже цікавить відповідь на їх слова і дії. Мало хто візьметься за справу, яка ніяк не вплине на нього самого або ж на оточуючих. Не так вже і багато людей готові говорити "в пустку". Навпаки - нас цікавить, щоб нас вислухали і зрозуміли. Щоб наші слова "подіяли", дойшли до іншого.

Звичайно, можна до хрипоти доводити співбесіднику, що значення ваших дій у ваших намірах. Але ж реакцію ви хочете отримати від нього! Значить йому і вирішувати, яке значення узяти з вашого повідомлення. А якщо вам потрібно, щоб він узяв саме те значення, яке потрібен вам, то просто міняйте свої дії. Це стає очевидно, коли розумієш, що значення повідомлення в реакції, яку воно викликає. Найдивніше, що саме так ми і поступаємо, коли нам вимагається щоб виконувалися наші побажання. Принаймні - механізмами.

Що у нас є п'ять способів збирати інформацію ззовні, думаю, нікому пояснювати не треба. У всіх є очі, вуха, нервові рецептори по всьому тілу, мова і ніс. Як їх використовувати по прямому призначенню, вважаю, всі теж здогадуються. Тим, хто не здогадується, можу запропонувати наступні ідеї. Можете спробувати:

"Сунути ніс в чужі справи";

"Чесати язиком";

"Вішати локшину на вуха";

"Пожирати очима";

"Одержувати гострі відчуття".

Спробувавши все це, ви напевно взнаєте, для чого потрібні органи чуття насправді. Що нового? Майже нічого. Хіба що доведеться трохи розчарувати любителів екстрасенсорики і інших "шостих відчуттів". Весь суб'єктивний досвід укладається у звичні нам п'ять. В область самої звичайної сенсорики. Ну, хіба що, набагато більш розвинутої і витонченої.

Якщо до занять НЛП ще вдається вірити у всякі "астральні штучки", то тепер, взнавши, як ті ж самі "фокуси" виконуються за допомогою звичайних органів чуття. Коротше, розвинути в собі уважність, точніше сенсорну чутливість куди легше, ніж оволодіти біоенергетикою. І іншими чудесами. Дійсно, спробуйте уважно почитати відповідну літературу по всяких "суперздібностях". Тільки ту, яка дійсно чомусь учить, а не тільки рекламує і лякає. Придивіться: там написано про те, що можна побачити, почути або відчути. Особливо в тих місцях, де маги і чародії описують свої власні переживання. Вони дуже точно укладаються в наші звичні відчуття. Тобто при відповідних витратах часу і сил все це можна з успіхом повторити. Причому, чим конкретніше описуються переживання, тим легше їх досягти.

Взагалі, інформацію, яку ми одержуємо із зовнішнього світу, можна розділити на сенсорну і на наші думки про неї. Сенсорна інформація поступає за допомогою цих самих п'яти відчуттів. Ось приклад спостереження за зовнішнім станом співбесідника: "Кути губ підведені, видні зуби, очі звужені, щоки порожевіли". Інше - наші думки і інтерпретації: "Він задоволений". Порівняйте: "Відчуваю, ніби смокче під грудьми" і "Мені жахливо!" Ну і що? А то, що сенсорна інформація об'єктивна і що перевіряється. Її може знайти кожний. А ось думки. Скільки людей, стільки і думок. У відповідь на усмішку перехожого можна подумати, що: у мене погана хода, і він наді мною сміється; він щасливий, що зустрів такого красеня, як я; він пригадав приємний випадок. Особливо догадливі можуть вирішити, що колись в дитинстві йому на голову впала цеглина. А він просто йде і усміхається.

3.Управління емоціями з допомогою НЛП

Наша поведінка бере початок в неврологічних процесах бачення, слухання, нюху, смаку, дотику. Ми сприймаємо мир через п'ять своїх органів чуття, ми витягуємо «значення» з інформації і потім керуємося ним. Наша неврологія включає не тільки невидимі розумові процеси, але і наші видимі фізіологічні реакції на ідеї і події. Залежно від того, який з каналів сприйняття краще розвинутий, люди діляться на визуалов (V), аудиалов (A) і кинестетиков (K). Таке, як рахують НЛПери, наше трьохканальне сприйняття реальності. Аудіал добре зрозуміє все, що ви говорите, визуалу потрібно підготувати письмовий звіт про виконану роботу, а кинестетику, непогано б розміститися в зручному кріслі, поставити розслабляючу фонову музику і накапати в аромалампу шість крапель бергамотового масла. Значення вивчення VAK в НЛП в тому, щоб гармонійно розвинути в собі всі три канали сприйняття.

Значення нашого спілкування з іншими людьми полягає в тому, щоб відкалібрувати - розпізнати, які канали сприйняття розвинуті у них краще, і вже тоді використовувати цей ресурс на повну катушку. Проведемо експеримент на розпізнавання VAK

Виберете відповідного балакучого клієнта і запитаєте у нього, як він провів вихідні. Зробіть це неформально, розпитайте людину з щирим інтересом, щоб він зміг перед вами розкритися. Хай він опише свій день в подробицях. Якщо в його лексиці прослизає багато описових характеристик, багато «картин», фіксації предметів - значить перед вами візуал. Він обов'язково відзначить, що ресторан був великим, інтер'єр червоно-жовтим, меню барвистим з глянсовими картинками і фотографіями блюд.

Якщо людина сконцентрована на звуках - музика в ресторані була в ретро-стилі 80-х, акустика не дуже, шумно і гучно, а на вулиці барабанив дощ, то перед вами чистий аудіал. А якщо людина розкаже, як комфортно сидіти в затишних кріслах, якими смачними були блюда, як тонко пахло лимоном - перед вами кінестетик. Чистих аудиалов, визуалов і кинестетиков знайти неможливо.

У нас в тому або іншому ступені розвинуті всі канали сприйняття. Хіба що тотально сліпа або глуха людина може бути позбавлений одного з каналів. Але все-таки у кожного є свої преференції. Визначившися з пріоритетами свого співбесідника, прагніть говорити з ним на його мові. Одну і ту ж інформацію людині можна повідомляти різними словами. Задача НЛПера знайти найбільш відповідний спосіб комунікації. Не варто для аудіала формулювати свою думку, починаючи із словами відповідних візуалу «Зараз я вам покажу!» або «Яка картина на сьогоднішній день?». Аудіалу буде зрозумілішим і приємніше такі фрази «Все йде з скрипом», «Все гуде від напруги». А ось з кінестетиком краще почати розмову словами «Дозвольте мені дізнатися, що ви відчуваєте в даний момент?» Оскільки по засобом зору ми одержуємо 90 % інформації про навколишній світ, то візуалів серед нас якнайбільше - приблизно 55 %. На другому місці йдуть аудіалы - їх 38 %. І на третьому - кинестетики. Локомотив наших відчуттів виглядає приблизно так.

Сама людина частіше за все вживає мовні шаблони, які максимально відповідають його власному каналу сприйняття.

Далеко не завжди у вас вийде відразу заговорити з людиною на його мові. Далеко не завжди у вас є можливість з ним просто заговорити. А, проте, перед вами може стояти задача визначити, в якій репрезентативній системі він живе хто він - візуал, аудіал або кінестетик. Для цього необхідно уважно постежити за поведінкою що вивчається вами об'єкту. О, ні, я говорю зараз не про вчинки, а про фізіологічні і побутові, рефлексійні моменти поведінки.

Ключі доступу, або паттерни. Говорять, очі - дзеркало душі. І хай ці слова з сьогоднішнього дня не будуть для вас порожнім звуком. Очі - дійсно дзеркало, яке відображає як внутрішній світ, так і відношення до зовнішнього. Коли ви брешете, ваші очі спрямовуються управо вгору - там знаходиться область візуального конструювання, там ми черпає свої фантазії, мрії, казки, байки, придумані для виправдання наших вчинків. Коли ви розказуєте правду, все, як було насправді, очізнову спрямовуються вгору але вже вліво - там зберігаються образи візуального спомину. Коли ви оцінює людину, її слова, вчинки, пропозиції, зроблені вам, ваші очі йдуть вліво вниз. В подорож управо, вниз відправляться ваші очі, коли хтось приємний привабливий ніжно торкнеться вашої руки, і якщо ви схочете дофантазувати все, що може відбутися далі, ваші очі знов зметнутися управо, вгору - в область перспективи і уяви.

Те ж саме відбудеться з очима вашого співбесідника. Варто тільки постежити, і ви помітите, що очі ніколи не стоять на місці, вони постійно скоюють мікрорухи, і контролювати ці мікрорухи очей практично неможливо але техніка спостереження за окорухальними паттернами дуже ефективна. Наприклад, якщо в процесі розмови очі співбесідника пішли вліво, вниз, то, можливо, він вас не слухає, а занурений у внутрішній діалог вирішує якісь значущі для себе проблеми, а вам просто киває головою. Так часто роблять урядовці, приймаючи відвідувачів, чоловіки, які співуха слухаючи жінку-трищітку, батьки, спілкуючись з дітьми. Розфокусування очей по центру говорять про те що людина переживає внутрішні візуальні образи.

Окрім загальних закономірностей окорухливої стратегії є і нюанси. Наприклад, візуали дивляться вгору або в центр, частіше всього зір їх розсфокусовано. Аудіали тримають свій погляд посередині об'єкту, предмету, картини, ситуації. Кінестетіки які твердо стоять на ногах, дивляться частіше за все вниз.

Отже, перед вами у всій красі ключі доступу до свідомості і підсвідомості вашого візаві.

Сенсорна чутливість - придбання умінь робити більш тонкі і більш корисні розрізнення відносно сенсорної інформації, яку ми одержуємо з навколишнього світу.

Калібрування - точне пізнавання стану іншої людини по невербальних сигналах. Здатність прочитання несвідомих невербальних реакцій іншої людини в процесі поточної взаємодії шляхом встановлення однозначної відповідності між спостережуваними поведінковими ознаками і характерним внутрішнім станом.

Чутливість, звичайно, скрізь добра. Що б ми ні робили, до якої б мети ми ні прагнули, чого б ні добивалися. Вона допомагає художникам, музикантам, кухарям, парфюмерам, масажистам. людям самих різних професій. Навіть вчені, в основному мають справу з абстракціями, яких ні побачити, ні послухати, ні поторкати, розвивають в собі чутливість до них. Скрізь потрібен свій рід чутливості. Принаймні - уважності до зворотного зв'язку. Нас же зараз буде більшим цікавити сенсорна чутливість - здатність розрізняти найтонші сигнали від наших органів чуття. Саме вона допоможе нам одержувати якісний і своєчасний зворотний зв'язок безпосередньо в процесі спілкування. Наприклад, ми зможемо взнати, як інша людина відноситься до наших дій, слів, думок.

Свідомість і тіло - частини єдиної системи. І це значить, що по змінах в тілі можна відстежити зміни в свідомості. Адже у будь-якого внутрішнього процесу є свої зовнішні прояви. А вже по них можна визначити, що твориться у людини в душі. До речі, це і називається калібруванням. Потрібен конкретний приклад? Будь ласка. Хай вам потрібно взнати, згоден ваш співбесідник з тим, що ви говорите, чи ні. Як це зробити? Спочатку задаємо йому ряд питань, відповіді на які ми вже знаємо: "Ми з вами домовилися на 11 годин? Вас звуть Іван Іванович? Ви палите?" При цьому, ставимо питання так, щоб він міг відповісти на них однозначно "та" чи ні". Відповідаючи на питання, співбесідник продемонструє безліч несловесних зовнішніх реакцій, які уважний спостерігач може помітити із сторони. Чому я про це так упевнено говорю?

Саме тому, що свідомість і тіло - частини єдиної кібернетичної системи. Перш, ніж відповісти на питання вам, він повинен відповісти на нього собі. Завдяки взаємозв'язку між свідомістю і тілом, він при цьому входить у відповідний внутрішній стан. Пригадайте, коли ви були з чимось абсолютно згодні. Пригадали? Тепер ви можете собі уявити, що таке стан згоди. Звичайно ж цьому внутрішньому стану відповідають деякі зовнішні прояви. Їх-то ми і помічаємо. Повернемося до нашого співбесідника.

Питання задали - відповідь (словесна і несловесна) отримали. Якісь зовнішні реакції помітили, якісь - не встигли. Задаємо ще декілька "настановних питань". Помітили більше. Таким чином, у вашій голові можуть вийти як би два списки. Наприклад, таких:

Згода: "Так" Незгода: "Ні"

Корпус подається вперед. Кисті розслабляються.

Легкий кивок головою. Обличчя розслабляється.

Кути губ підіймаються. Віки прикриваються.

Корпус відхиляється назад. Кисті напружуються.

Рухи (голови, плечей)

з одного боку в інший. Обличчя "застигає". Затримка дихання.

Тепер ми можемо взнати, згоден він чи ні, з будь-якого питання. Дуже зручно! Зрозуміло, списки можна істотно доповнити (за рахунок індивідуальних особливостей) і навіть істотно змінити. Єдиним обмеженням тут можуть стати ваші власні здібності помічати, сортувати і запам'ятовувати зовнішню інформацію. Ці здібності постійно розвиваються і удосконалюються у міру застосування навику калібрування. З часом вони стануть вашими надійними помічниками.

Хочу звернути увагу читача ще на одну тонкість. В НЛП вважають за краще розглядати узагальнення з погляду їх корисності, а не правильності або ж істинності. Приведений список зовнішніх проявів корисний в тому значенні що він демонструє найтиповіші ознаки, по яких можна визначити стан співбесідника. При цьому я жодною мірою не беруся затверджувати, що цей список вірний в усіх відношеннях.

Кожний новий співбесідник продемонструє вам свій індивідуальний набір реакцій (територію зовнішніх проявів), який, швидше за все, буде в чомусь відрізнятися від нашого списку (тобто від карти).

Навіть одна і та ж людина в різних ситуаціях може продемонструвати різні території. Наприклад, якщо у нього втомилися очі, то моргати він буде дещо частіше звичайного. Виходить що рухи вік в цій ситуації критерієм бути вже не можуть. Співбесідник прийшов з морозу і у нього "горять щоки". Як щодо кольору особи? Таких прикладів, як легко перевірити, можна набрати множину. Який зі всього цього можна зробити висновок? Коли треба точно знати внутрішній стан конкретного співбесідника, саме цього співбесідника і потрібно калібрувати. Тоді, створена вами, карта індивідуальних реакцій працюватиме набагато краще ніж будь-який більш узагальнений список. Крім всього іншого, це додатково розвиває відповідні здібності. Другий висновок:

можна істотно підвищити надійність калібрування, надаючи увагу комплексу зовнішніх проявів а не якійсь одній ознаці.

Отже, давайте ще раз перерахуємо ознаки, по яких ми можемо калібрувати стан іншої людини. Ми можемо- побачити, почути, відчути міміку колір шкіри жести дихання (глибину, швидкість, частоту) положення корпусу гучність голосу його висоту інтонації і швидкість дихання і інші звуки тіла температуру вогкість пульс тремтіння дихання м'язові напруги

У принципі, кількість таких характеристик практично необмежено. Адже навіть в міміці можна виділити особливості положення очей, носа, губ, щок, підборіддя, щелеп, лоба. Кожну характеристику можна все більше і більше розукрупнювати тобто виділяти безліч становлячих деталей і працювати з ними. Особливо цікаво (та і корисно) відстежувати зміни всіх цих ознак. Адже саме по них можна відкалібрувати зміну стану співбесідника.

Таким чином, розвиваючи сенсорну гостроту, ми одержуємо чарівний ключ до таїнств внутрішнього світу співбесідника. Будь-якій внутрішній зміні відповідають деякі зовнішні прояви - зміни в зовнішньому вигляді людини. І чим більше нам вдається відстежити ознак зміни стану співбесідника, тим надійніше зроблені на їх основі висновки.

ВИСНОВОК

Не слід, проте, думати, що всі проблеми на світі є психологічними. І якщо з вами трапився розлад шлунку, то швидше і ефективно прийняти активоване вугілля, ніж міняти субмодальності запаху і оптимістично додавати світла в картинку. Більш того, багато психологічних проблем породжуються зовсім непсихологічними причинами (наприклад, економічними або політичними) і за допомогою однієї тільки психології дозволені бути не можуть.

Зрозумійте, існує безліч речей, на які ви не зможете вплинути за допомогою НЛП - геополітична ситуація, економіка вашої країни, не можна миттєво і остаточно припинити старіння організму, не можна пожвавити мертвих і припинити війни. Адже НЛП - не панацея, а всього лише своєрідний опис миру. Таких описів - тисячі. Релігійна свідомість праведного християнина намалює вам одну картину і об'єктивно доведе, що на все воля божа. Дарвініст посміється і пригостить мавпу бананом. Фрейдист точно знає, що миром править лібідо. Лікар з міської поліклініки пропише вам аспірин, а гомеопат заварить травичку. І лише Ейнштейн розумів, що все відносно. НЛП - це практична наука. Їй потрібно займатися як вивченням мови, постійно покращуючи свій навик.

У принципі, якби я був твердо упевнений в тому, що ви вже давно слідуєте базовим пресуппозиціям НЛП, чітко пам'ятаєте про другий пункт специфікації мети (залежність від вас) і дотримуєте вимоги екології, я б не утрудняв себе додатковими нотаціями.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

  1. А.К. Бакиров, С чего начинается НЛП, 2004- 48-49с.

  2. Альдер Херри. НЛП: Наука і мистецтво і досягнення досконалості: Самовчитель по НЛП/Пер. З англ. С. В. Коледы. - Мн: Изд. В. П. Ильїн, 1998. - 189с. [Harry Alder. Neurolinguistic programming/The New Art and Science of Getting What You Want. - N. Y., Macmilan Book, 1994.]

  3. Бендлер Річард. Використайте свій мозок для зміни. Нейролінгвістичне програмування. - СПБ.: Ювента, 1994. - 168с. [Bandler Richard. Using your brain for a change. - Moab Utah: Real People Press, 1985.]

  4. Бендлер Річард, Гріндер Джон. Вступний курс НЛП тренінгу. Січень 1978. [Bandler Richard, Grinder John. 1978.]

  5. Бендлер Річард, Гріндер Джон. З лягушек - в принци. Нейро-лінгвістичне програмування. - Воронеж: НПО "модэк", 1994. - 240с. [Bandler Richard, Grinder John. Frog into princes. - Moab, Utah: Real People Press, 1979.]

  6. Бендлер Річард, Гріндер Джон. Рефреймінг: орієнтація особистості з допомогою мовних стратегій. - Воронеж: НПО "модек", 1995. - 256с. [Bandler Richard, Grinder John. Reframing: Neuro-Linguistic Programming and the Transformation of Meaning. - Moab, Utah: Real People Press, 1982.]

  7. Ділтс Роберт. Зміна переконань з допомогою НЛП. - М.: Незалежна фірма "Клас", 1997. - 192c. [Dilts Robert. Changing belief systems with NLP. - Cupertino: Meta Publication, 1990.]

  8. Ділтс Роберт. Переконання. Шляхи до здоровя' і благополуччя. [Dilts Robert. Beliefs: Pathways to Wellbeing. - Moab, Utah: Real People Press, 1990.]

  9. Ділтс Роберт, Халбом Тім, Сміт Сюзі. Зміна переконань. Психотехнології рівня НЛП-МАЙСТЕР. - М.: Незалежна асоціація психологів-практиків, 1997. - 192с. [1990].

  10. Андреас Коніра, Андреас Стів. Змініть своє мислення - і скористайтесь результатами. Новітні субмодальні втручання НЛП.


1. Реферат на тему Инженерная деятельность и ответственность инженера за последствия научно технического прогресса
2. Реферат на тему Why Does Catherine Marry Linton Essay Research
3. Курсовая на тему Письменные коммуникации в организации
4. Реферат Внимание и его изучение
5. Курсовая на тему Расчет затрат на оборудование и заработную плату в электроэнергетике
6. Реферат Комплексный территориальный кадастр природных ресурсов
7. Реферат на тему Дальше только звёзды о полёте Вояджера2
8. Курсовая на тему Переоценка активов порядок оформления и учет Метод и
9. Реферат Пенсионные системы
10. Краткое содержание Человек в футляре