Реферат

Реферат Причини виникнення наркоманії

Работа добавлена на сайт bukvasha.net: 2015-10-28

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 13.1.2025


ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ І ПОШИРЕННЯ НАРКОМАНІЇ

Головними причинами, сприяючими виникненню наркоманії, є причини психологічного, соціального і економічного характеру, які так тісно переплетені між собою, що їх важко розмежувати. До психологічних причин появи і поширення наркоманії насамперед потрібно віднести деякі особливості особистості, такі, як психічна нестійкість, слабовілля і наївність, які роблять людей жертвами різних наркотиків Крім того, важливу роль грають і прагнення до самовираження і самоствердження, елементи наслідування, особливо характерне для дитяче-юнацького віку

У чисто психологічному плані в основі потяга до наркотиків лежить мотивація явно хворобливого характеру: прагнення до зниження напруження і почуття тривоги, до втечі від проблем, пов'язаних з дійсністю. У багатьох випадках поганий настрій, невпевненість в собі, особливо у психічно неврівноважених підлітків, приводять до вживання алкоголю і куріння тютюну, оскільки виникає ілюзорне почуття власної значущості Повторне вживання наркотика приводить до закріплення звички до його прийому, а механізмом формування такої звички є умовний рефлекс. Відомо, що ця звичка дуже швидко опановує людиною, глибоко проникає в її суть, стає складовою частиною її характеру. Саме тому процес лікування наркоманії є дуже важким і тривалим і не вичерпується тільки медикаментозним лікуванням в умовах стаціонара. Очевидно, ключ до розв'язання проблеми успішного лікування наркоманів в обліку індивідуальних особливостей особистості.

У людини в житті бувають важкі моменти, проблеми і прикрощі Немало їх і у підлітків. Урівноважені особистості знаходять раціональні шляхи для їх дозволу. Вони не мають потребу в момент подолання цих проблем в тонізуючих засобах, а також в засобах, що викликають ілюзії, тимчасове помилкове задоволення, оскільки у цих людей є мета, яка робить їх життя і існування осмисленими. Властива слабовільним і психічно неврівноваженим людям схильність до штучного підвищення настрою і працездатності, придбанню упевненості в собі виражається в прагненні знайти джерело натхнення в наркотиках, і в кінцевому результаті вони стають наркоманами. Доля цих людей, цих “осуджених душ”, дуже важка. Вони усвідомлюють, яку згубну роль грають в житті їх “уявні друзі”, але не знаходять в собі сили самостійно виритися з полону

Частіше за все зусилля, направлені на те, щоб допомогти наркоману, бувають безплідними. Легше ніколи не пробувати наркотика, ніж позбутися згубної пристрасті до ньому. Тому дуже важливо не попасти в полон наркоманії. Особлива небезпека в цьому відношенні загрожує молоді, підростаючому поколінню, хворій деякими хронічними захворюваннями і людям, професія яких пов'язана з доступом до наркотиків (фармацевтам, лікарям, хімікам, барменам, офіціантам та іншим.). До роботи, пов'язаної з використанням наркотиків, можуть бути допущені ті люди, які володіють сильною волею, урівноваженим характером і високорозвинений почуттям відповідальності.

Виникнення наркоманії пов'язане з помилковим, ейфоризуючим, “розслабляючим” або “стимулюючим” ефектом, яким володіють наркотики. Тому речовини, які не викликають ейфорії, не стають предметом зловживань і не викликають пристрасті до них Встановлено, що, чим великим ейфоричним ефектом володіє речовина, тим швидше розвивається звикання і пристрасть до нього. Звичайно, як всі захворювання, наркоманія залежить від фізичних і психічних захворювань даної людини, її морально-вольової і емоційної стійкості

Вирішальними умовами для розвитку наркоманії є відсутність спеціальних знань у людини і нерозуміння тієї величезної небезпеки, яку несе в собі вживання різних наркотиків, того, що навіть короткочасне вживання наркотика через цікавість або як снотворний засіб може привести до наркотичної залежності яка особливо швидко розвивається у молоді, у психічно незрілих і неврівноважених людей, що відкидають загальноприйняті етичні норми життя і поведінки в суспільстві. Небезпека попасти в полон наркоманії особливо велика у невротиків, психопатів, людей, що не вміють володіти собою, своїми вчинками і бажаннями

Чому наркоманія вважається проблемою і соціальною, і медичною? Суть наркоманії полягає в різко вираженому хворобливому потягу до одної або декількох наркотичних речовин, малі дози яких спричиняють відчуття помилкового психічного і тілесного задоволення. У великих дозах ці речовини спричиняють стан одурманення, сп'яніння, наркотичного сну або ефект обезболення. У останні роки поширення наркоманії у всьому світі приймає страхітливий розмах. На думку радянського вченого Д.Д. Федотова, в цей час в світі більше за 200 млн. людей, страждаючих наркоманією. Це ціла армія інвалідів в фізичному і моральному значенні слова, кількість яких перевищує число інвалідів другої світової війни.

Одна з причин поширення наркоманії криється в швидкому збільшенні числа наркотичних речовин, розширення спектра яких відбувається завдяки появі нових стимулюючих, заспокійливих і інших засобів, що надають прямий вплив на психіку людини і отруйливу дію на її організм.

Щоб розібратися, в чому ж виражається хворобливий стан, виникаючий при вживанні наркотиків, необхідно зрозуміти, що являє собою фізична і психічна залежність наркоманів від наркотиків. Психічна залежність - це хворобливе прагнення знову пережити чи відчути певні відчуття, зміни настрою, що викликаються у наркоманів дією того або іншого наркотика: опію, алкоголю та інших. Психічна залежність виражається в явищах гострого психічного дискомфорту, душевного неблагополуччя, що розвиваються в період стриманості від вживання наркотиків (пригніченість, туга, внутрішня пустота, дратівливість, озлобленість та інше.

Фізична залежність зумовлюється особливим станом організму, його різкою перебудовою, розвиненою внаслідок систематичного прийому наркотиків. При цьому відсутність наркотика в організмі веде до появи у наркомана цілого ряду неприємних відчуттів, які зникають тільки при повторному прийомі цієї речовини. Особливо сильно виражена фізична залежність при таких видах наркоманії, як морфінізм, алкоголізм та інше. У жертв цього вигляду наркоманії постійна потреба в прийомі наркотика виражається не стільки в прагненні відчути ейфорію, скільки в бажанні уникнути обтяжливого, згубного стану організму абстиненції. Цей стан включає різні порушення в нервовій і інших системах організму наркомана, виникаючі при різкій зупинці прийому наркотиків. Наскільки більш яскраво виражена психічна і фізична залежність наркомана від наркотика, настільки важкими бувають вияви абстиненції. Явища у фізичної залежності, пристрасті до наркотика і абстиненції виражені трохи слабше при кокаїнізмі, гашишизмі, хронічному нікотинізмі та іншому.

У тих випадках, коли приймають наркотик, що викликає відносно більш слабу фізичну залежність від нього, зловживання ним і наслідки його прийому зумовлюються в основному психологічними чинниками. Шляхом формування умовнорефлекторного механізму створюються відповідні звички, пов'язані з вживанням наркотика в певній обстановці і середі.

Наряду із звиканням психічного характеру до наркотика, при наркоманії з'являється і підвищена стійкість організму до дії наркотика, пов'язана з більш швидким знешкодженням його організмом. Коли доза наркотика, що приймається раніше не спричиняє появи у наркомана бажаного повторного психофізичного ефекту, він вимушений, внаслідок сформованої потреби, збільшити цю дозу. Так людина починає з однієї сигарети, а потім викурює цілу пачку. Смертельною дозою алкоголю вважається 6-9 мл чистого етилового спирту на 1 кг пацієнта, а в медичній літературі описані випадки важкого алкогольного отруєння у хронічних алкоголіків, які не привели до летального виходу, незважаючи на те що концентрація алкоголю дорівнювала 10-15 мл на 1 кг маси людини.

Підвищена переносимість токсичних доз наркотика на деяких подальших стадіях захворювання може змінитися хворобливою непереносимістю. Поки наркоман приймає невеликі дози наркотика, не підвищуючи їх, тимчасове припинення прийому наркотика переноситься відносно добре і знаходиться в межах можливостей людини, залежить від сили волі, його характеру. На думку деяких авторів, в цих випадках, незважаючи на систематичний прийом наркотичних речовин, ще не можна говорити про появу у людини справжньої наркоманії, але так зване помірне регулярне використання різних стимулюючих, снотворних і наркотичних речовин дуже швидко і легко може перейти в наркоманію. Наркоманія будучи важким хворобливим станом і згубною звичкою, обов'язково приводить людину до психічної і фізичної деградації і в кінцевому результаті до смерті. Наркоманія виникає в тих випадках, коли наркотик стає для людини необхідним супутником його повсякденного життя, без вживання якого він втрачає сон, апетит, не може нормально трудитися, у нього пропадає бажання спілкуватися з навколишніми його людьми, зникає хороший настрій, (з'являються ознаки фізичної і психічної залежності від наркотика). Більшість дослідників відносять до наркоманії і випадки хронічного нікотинізма.

І все ж, в чому складається хворобливий вплив наркотика на організм? При постійному вживанні наркотиків виникає хронічне наркотичне отруєння, яке приводить до розладу функцій багатьох органів і систем організму, і особливо центральної нервової системи. Тому наркоманія, що характеризується хронічним отруєнням організму наркотиками, вважається і хронічним нервово-психічним захворюванням. Наслідки наркоманії різні, вони залежать від вигляду наркотика, що вживається, але особливо вони важкі при полінаркоманії, (при комбінованому впливі на організм двох або більше наркотиків). Наркоманія поступово приводить до психічного розладу пов'язаного із звуженням кола інтересів, швидкою зміною настрою, зниженою працездатністю, погіршенням пам'яті і втратою почуття відповідальності. Наркоман починає брехати, красти, здійснювати все більш тяжкі злочини і поступово деградує як особистість

Хронічне отруєння організму і зумовлений ним хронічний нервово-психічний розлад викликають в організмі наркомана серйозні зміни. Організм стає ослабленим, порушується обмін речовин, змінюються нормальні функції внутрішніх органів і таке інше. При спробах утриматися від вживання наркотика у наркомана з'являються різкі перепади настрою, виникають почуття страху, безсоння та інші порушення нормальної діяльності організму, характерне для абстиненції, що наступила. З течією часу наркоман стає непрацездатним, його стан навіть і при регулярному прийомі необхідних доз наркотика сильно гіршає і стає схожим з станом абстиненції.

Кожний з видів наркоманії викликає в організмі людини свої специфічні зміни, і скарги наркоманів на неприємні відчуття в цих випадках також мають суто специфічний характер. Вживаючі кокаїн спочатку скаржаться на сухість у роту, а з течією часу вони починають страждати через поразку печінки, нирок, легенів і серця. Пульс стає прискореним, неритмічним, з'являється мертвотна блідість особи, ніс синить, і смерть може наступити через параліч серця і дихання. Такою дорогою ціною можна заплатити за брехливі ілюзії, що отримуються від дії кокаїну і інших наркотичних речовин, такої, як марихуана, гашиш та інше. Звичайно, все залежить і від кількості наркотика, що вживається, і від загального стану тих, хто ковтає, курить або вдихає відповідний наркотик. Початківець може не випробувати очікуваного ефекту, а відчути тільки неспокій, нудоту, і у нього може початися блювота. Досвідчений наркоман випробовує помилкове задоволення, але після припинення дії наркотика ним опановує почуття неспокою, його пробиває піт, він майже повністю втрачає працездатність. У морфіністів при цьому з'являється і тягар в шлунку. Абстинентний стан, що наступив, змушує наркомана знов приймати наркотик, причому в підвищеній дозі, щоб притупити неприємні відчуття, що з'явилися.

Прогноз розвитку наркоманії і можливості лікування від неї, звільнення наркоманів з її полону залежить від багатьох чинників, і передусім від. природи наркотика, що використовується. Лікування при цьому буває важким і тривалим, воно проводиться в спеціальних закладах, в рідких випадках амбулаторно (для курильщиків, кофеіністів і для більшості алкоголіків). При проходженні курсу лікування вживання наркотика припиняють повністю і тільки в окремих рідких випадках це роблять поступово, протягом декількох днів зменшуючи дозування, поки повністю від нього не відмовляються.

Безперечно, в загальній характеристиці впливу наркотиків на організм на передній план вийде його дія на нервову систему і психічне здоров'я людини. Тому при лікуванні і особливо при профілактиці цього захворювання необхідно звертати особливу увагу на виховання морально-вольових якостей, психічної стійкості у людей, і особливо у представників молодого покоління. Поширенню наркоманії сприяють неправильне виховання дітей, часом їх безрозсудна цікавість, проходження поганим прикладам, які їм подають старші, неблагополучна обстановка в сім'ї, школі, в колу однолітків, слабий контроль за продажем і виробництвом наркотичних речовин, недостатня робота органів санітарної освіти і

У деяких випадках відсутність одного з батьків стає причиною зайвої опіки дитини з боку іншого, що робить надалі його безвідповідальним, що не визнає авторитету старших і т. д. В напружених ситуаціях ці і інші межі можуть стати причиною соціальної непристосованості особистості і обумовити виникнення наркоманічної поведінки. Це показує, що існує специфічна психологічна характеристика особистості, яка привертає до виникнення і розвитку наркоманії. Потяжчена соціальна адаптація у подібних індивідуумів приводить їх до вживання наркотиків, за допомогою яких вони намагаються досягнути відчуття відповідності між своїми домаганнями і можливостями самовираження, реалізувати поставлені перед собою цілі і інше. Щоб підтримувати уявну рівновагу, необхідно знов і знов приймати наркотики, і так поступово створюється хибне коло: негативний емоційний стан – наркотик - поглиблення негативного емоційного стану - збільшені дози наркотика, або, інакше кажучи, виникнення наркоманії.

Ця розповідь примусить задуматися як серйозно треба відноситися в житті до свого здоров'я, щоб не піддаватися подібним спокусам! І наскільки ж важка боротьба з наркоманією в різних її виявах! Яким же небезпекам піддають своє життя наркомани! І чому ж, всупереч здоровому глузду, наркоманія існує в нашому цивілізованому XX-XXI ст.? Чому так широко вона поширена?

Всупереч міжнародній конвенції про боротьбу з наркоманією і заходам покарання, передбаченій законодавством багатьох держав, в деяких капіталістичних країнах існує широка мережа міжнародної контрабанди наркотиками, яка охоплює майже 90% опіуму, що проводиться у всьому світі. Основний шлях опійно-морфінової контрабанди проходить з країн Середнього Сходу через Балканський півострів в Західну Європу і Америку. Переробка опіуму в героїн виготовляється в нелегальних лабораторіях, розташованих в Італії, Швейцарії, Франції і в країнах Ближнього Сходу. У Східній Азії є і інший нелегальний шлях поширення наркотиків: з Таїланду через Бангкок і Гонконг в Сінгапур і Тайвань для переробки сировини, а готовий продукт в Японію, Філіппіни і Австралію. Незважаючи на координовані зусилля Міжнародної поліції (Інтерполу) і місцевої влади, тільки мала частина нелегально виготовлених наркотиків, і наркотиків що транспортуються нелегально, вилучаються контролюючими органами.

Відповідь на питання: яким чином ведеться боротьба з наркоманією в світі?

Ця боротьба в старовині носила характер релігійної заборони: зберігається вона в цьому вигляді і в цей час у деяких арабських народів

відносно спиртних напоїв. У старовині використання наркотиків в невеликих кількостях носило характер священнодійства і допускалося тільки при здійсненні релігійних обрядів і ритуалів. Індіанці зустрічали гостя, друга з “люлькою миру”, і до наших днів у багатьох народів збереглася традиція пити чай, каву і інші тонізуючі напої, що містить наркотичні речовини. Зловживання вином засуджувалося так, в Болгарії хан Крум видав в IX ст. суворий закон про викорінювання виноградників як радикальна міра боротьби з пияцтвом.

Кожний мудрий державний діяч і розумна людина в наш час відмінно розуміють, що наркоманія завдає шкоди не тільки наркоману і його близьким, але і всьому суспільству загалом. Наркоман сам себе виключає з активної творчої діяльності, деградує як особистість і перетворюється в психічного і фізичного інваліда, а також в тягар на плечах своєї сім'ї і суспільства. Його інтереси різко обмежені і зводяться до пошуку чергової порції наркотика. Жертва протизаконної торгівлі і протизаконних дій наркоман входить в серйозний конфлікт з суспільством і власним організмом.

Боротьба з виробництвом, поширенням і продажем наркотиків особливо активно проводиться в Європейських країнах країнах, де турбота про людину основний закон. Болгарія розташована на перехресті шляхів, що йдуть з сходу на захід, з країн, що є самими великими виробниками наркотиків, в країни споживачі цієї отрути. Митні власті Болгарії не раз виявляли великі тайники з контрабандними наркотиками і таким чином перешкоджали поширенню цієї отрути. Міжнародні угоди передбачають притягнення до самої суворої карної відповідальності осіб, винних в поширенні наркотиків або залученні нових осіб в коло наркоманів. Заходи, що застосовуються у відносини людей, страждаючих наркоманією, носять медичний і адміністративний характер: їх відправляють на примусове лікування в стаціонари, признають обмежено дієздатними і оформляють опікунство (нагляд) над ними з боку інших осіб, а також визначають і заходи покарання для них при здійсненні ними карних злочинів.

Відповідно до міжнародних угод про боротьбу з поширенням наркотиків встановлюється спеціальний контроль над виробництвом і поширенням наркотиків, передбачаються заходи боротьби з контрабандою опіуму, кокаїну, морфію та інше. У 1948 р. був встановлений міжнародний контроль і над новітніми синтетичними наркотиками. При ООН створені постійний Комітет по опіуму і Комісія з наркотичних засобів для здійснення загального контролю над міжнародною торгівлею, виробництвом і поширенням наркотиків у всьому світі. Укладені міжнародні угоди, які передбачають застосування спільних заходів проти незаконного обороту наркотиків, а також заходів профілактики наркоманії. Заходи по боротьбі з наркоманією повинні засновуватися на поглибленому аналізі причин, що породили це явище. Законодавства по боротьбі з наркоманією в більшості країн направлені на ліквідацію нелегальної торгівлі наркотиками. У різних країнах передбачаються дуже суворі покарання: в США від 5 до 20 років тюремного увязнення, в Мексиці 5 років, в Індії 4 роки, в Туреччині довічне увязнення або смертний вирок. У Ірані створений спеціальний суд для розслідування подібного роду злочинної діяльності. Майже у всіх країнах забороняється реклама наркотиків, а також обмежується їх виробництво і поширення.

Подібні покарання передбачені і у разі порушення правил зберігання, видачі, обліку і транспортування наркотиків. Без спеціального дозволу забороняється сіяти мак і коноплі. Безперечно, профілактика морфиноманії, так само як і інших видів наркоманії, вимагає створення сприятливих економічних, соціальних і культурно-побутових умов життя.

Не такою суворою і безпощадною буває боротьба з курінням тютюну і алкоголізмом - найбільш широко поширеними видами наркоманії у всьому світі. Не випадково два роки назад Всесвітня організація охорони здоров'я виступила із закликом: “Куріння або здоров'я - вибирайте самі”. У Болгарії був виданий цілий ряд розпоряджень, що обмежують продаж сигарет, куріння в суспільних місцях і на роботі. Багатьма з цих розпоряджень безтурботно нехтують як курильщики, так і некурячі люди, не усвідомлюючи фатальних наслідків, які викликає тютюновий дим, особливо в молодому, неокрепшому організмі дітей і підлітків. Недостатньо цілеспрямованою і послідовною буває боротьба з вживанням алкогольних напоїв і зловживанням ними, особливо міцними спиртними напоями, які надають згубний вплив не тільки на того, що сам п'є, але і на людей, його навколишніх, і навіть на його потомство, на майбутнє покоління. Але проблеми куріння, вживання алкогольних напоїв вимагають детального вивчення, і вони повинні стати темою дійового обговорення під час спеціальних зустрічей.

Отже висновок простий: ні в якому разі не можна пробувати наркотик, або курити тютюн.

НАВЧАЛНО – ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС №4

Реферат на тему:

Причини виникнення та поширення наркоманії

Виконав: учень 8-б класу Кравчук Вячеслав


1. Реферат на тему Доказательства страхового стажа
2. Отчет по практике Разработка стратегии выхода на рынок
3. Курсовая Гражданские правоотношения 6
4. Реферат Проектирование технологического процесса ремонта
5. Курсовая Совершенствование технологии получения прядильного раствора в производстве ПАН волокон
6. Реферат на тему Голод на Северном Кавказе в 1932 - 1933г
7. Диплом Инновации в сфере управления персоналом на примере ООО Евросеть Санкт-Петербург
8. Курсовая Анализ финансово-экономического состояния предприятия 2
9. Контрольная работа Опыт решения проблем детской беспризорности в 20-е 30-е годы ХХ века
10. Реферат Особенности системы образования в Финляндии